Ocet wyróżnia się charakterystycznym smakiem i aromatem, dzięki czemu bardzo mała ilość dodana do potraw doskonale podkręca ich smak. Nasze mamy i babcie znały też bardzo wiele jego zastosowań, które czynią z niego wręcz magiczną substancję.
Ocet jest powszechnym produktem, który najczęściej wykorzystuje się do gotowania lub czyszczenia. Marynowane w nim warzywa zakonserwowane są na długie lata, a mocno zapieczone zabrudzenia wręcz same odchodzą, po porządnym namoczeniu w occie. W maju wielu z nas decyduje się na rozpoczęcie pracy w ogródku czy na działce - pielęgnacja grządek, krzewów i roślin jest interesującym i pasjonującym zajęciem. Niestety, widok mszyc na łodygach roślin może zepsuć najlepsze popołudnie. Dlatego pokazujemy co zrobić, aby się ich łatwo pozbyć.
Mniszek lekarski to niepozorna roślina, która skrywa w sobie naprawdę wielką moc. Warto wykorzystać ją do przygotowania domowych przetworów. Zrobimy z niej między innymi: syrop, miód oraz zaskakujący ocet. Jakie są jego zalety?
Polacy przygotowują rosół na wiele różnych sposobów - wszystko zależy od doświadczeń wyciągniętych ze swojego rodzinnego domu. Jeśli jednak chcesz ugotować tę zupę jak prawdziwy szef kuchni, skorzystaj z poniższej porady dodania odrobiny octu. Niewielka ilość octu nie wpłynie negatywne na smak zupy, jednak pozwoli uzyskać znacznie gęstszą, treściwszą konsystencję, a także znacznie zwiększy zawartość wartości odżywczych, które zostały wygotowane z kości, chrząstek oraz mięsa. Taka zupa smakuje znacznie lepiej niż zwykła.
Ocet jabłkowy jest znany ludzkości już od czasów starożytnych. Już wtedy uznawano go za bardzo zdrowy produkt. Pito go w przypadku wielu przypadłości. Współczesna nauka potwierdza, że ocet jabłkowy może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Ocet jabłkowy, który stoi w naszej kuchni najczęściej pochodzi ze sklepu. Jednak jego bardziej naturalna wersja jest o wiele lepsza i zdrowsza. Po pierwsze dokładnie wiemy, co się w nim znajduje, po drugie możemy zrobić go z owocowych resztek, których w każdym domu nie brakuje.Ocet jabłkowy jest często stosowany przez ludzi na diecie, którzy piją go z wodą zaraz po przebudzeniu. W taki sposób pobudzają swój metabolizm i zmniejszają łaknienie, co ułatwia zrzucanie kilogramów. Ten napój może więc pomóc osobom będącym na diecie. Dieta odchudzająca, oparta na spożywaniu octu jabłkowego zakłada jego regularne picie wraz z wodą – z zachowaniem odpowiednich proporcji. Zaleca się sięganie po mieszankę trzy razy dziennie przed posiłkiem i stosowanie diety średnio tydzień, a następnie zrobienie przynajmniej miesięcznej przerwy. Oczywiście wszelkie tego typu diety mogą być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem.
Obierki z ziemniaków są przez większość z nas traktowane jako śmieci. Choć zdarzają się ludzie, którzy lubią smażyć je na tłuszczu, gotując w taki sposób domowe chipsy, znaczna część Polaków po prostu je wyrzuca. Jeśli jednak zmagasz się z czyszczeniem czajnika - zachowaj je. Obierki z ziemniaków zawierają ogromną ilość skrobi, która świetnie sprawdza się w czyszczeniu czajnika z grubą warstwą kamienia. Mineralny osad ciężko jest doczyścić za pomocą mechanicznych metod, stąd wykorzystanie skórek ziemniaków jest genialnym ułatwieniem.
Ocet jabłkowy ma właściwości, które mogą zostać docenione przez wielu smakoszy. Jeśli masz go w kuchni, koniecznie wypróbuj produkt w praktyce. Efekty są zaskakujące. W czym może nam pomóc ocet jabłkowy?
Rosół uchodzi za jedną z najbardziej kultowych polskich zup. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanego tygodnia bez tego wyśmienitego dania, które niezmiennie cieszy się sporą popularnością. Przy najbliższej okazji warto wzbogacić rosół o ocet.
Jajka uchodzą za jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Dodajemy je do różnych potraw lub przyrządzamy z nich smakołyki, takie jak kultowa jajecznica. Często po prostu je gotujemy. Niestety ich zapach nie należy do przyjemnych.