Sezon na dynię i śliwki częściowo się pokrywa. Warto skorzystać z tego faktu i przygotować pyszny dżem łączący te dwa smaki. Receptura jest bardzo prosta, a przyprawy korzenne nadadzą mu iście jesiennego aromatu. Skosztujcie tego nietypowego duetu owocowo-warzywnego, a już nie wrócicie do klasyki. Przepisy na jesienne przetwory zdradzaliśmy wam nie raz. Pisaliśmy już jak zrobić konfiturę ze śliwek z dodatkiem imbiru i jak przyrządzić wyjątkowy mus dyniowy idealny na zimę. Teraz proponujemy wyjątkowe połączenie dyni i śliwki. Korzenne przyprawy, których tu użyjemy, sprawią, że dżem nabierze naprawdę niezwykłego aromatu. Sprawdzi się on doskonale jako smaczny dodatek do naleśników, ciast czy gofrów. Polecamy przygotować go więcej, by móc się nim cieszyć przez całą zimę.
Sposobów na przygotowanie potraw typowo mięsnych ze składników roślinnych jest wiele. Jedną z opcji jest szarpana wołowina wykonana ze skórki od banana. Odpowiednie przyprawy nadadzą jej wyjątkowego smaku. Dowiedzcie się jak przyrządzić ten wyjątkowy smakołyk. Zazwyczaj, decydując się na bezmięsne potrawy, wybieramy gotowe produkty ze sklepu lub robimy warzywne kotlety. Tym razem proponujemy wam, by wykorzystać produkt, który zwykle ląduje w koszu na śmieci — skórkę od banana. Aby jednak ten eksperyment kulinarny był bezpieczny, zaopatrzcie się w owoc z ekouprawy. Tylko wtedy będziecie mieć pewność, że nie został spryskany niebezpiecznymi dla zdrowia środkami chemicznymi. Podobnie powinniśmy postępować, jeśli do dania chcemy dodać skórkę z cytryny lub pomarańczy.
Obiadowa surówka z selera często wcale nie jest taka zdrowa. Dodatek majonezu powoduje, że jest dość kaloryczna i bogata w tłuszcz. Wystarczy jednak zamienić sos jajeczny na delikatny dressing musztardowy, by móc bez wyrzutów sumienia cieszyć się jej smakiem. Proponujemy jeszcze dodać orzechów, by całość przyjemnie chrupała. Seler korzeniowy często kojarzy się nam z przygotowaniem bulionu i włoszczyzną. A szkoda, bo jest naprawdę wartościowym warzywem, po które powinniśmy sięgać dużo częściej. Zawiera bowiem wapń, sód, fosfor, żelazo i magnez, a także w witaminy z grupy B, witaminę PP, C, A i E. Świeża i chrupiąca surówka z selera może być potrawą, która zmieni wasze spojrzenie na to warzywo. Jej przygotowanie jest proste, a sprawdza się świetnie nie tylko jako dodatek do dań mięsnych. Podana z kaszą lub świeżym chlebem z powodzeniem może stanowić samodzielny posiłek. Spróbujcie koniecznie.
Na śniadanie często jemy owsianki, kanapki lub jajecznicę. Tymczasem kleik ryżowy to równie smaczna, a przede wszystkim delikatna dla naszego żołądka, opcja śniadaniowa. Można go podać zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Sprawdźcie jak przygotować congee. Kleik ryżowy to pełnowartościowy posiłek, bogaty w witaminy z grupy B, magnez czy żelazo, a więc dostarczający najważniejszych składników odżywczych. W podstawowej formie sprawdzi się w przypadku zatruć i innych problemów pokarmowych. Łagodzi bowiem podrażnienia, wspomaga wątrobę, żołądek oraz korzystnie wpływa na jelita. Smak takiej wersji congee nie jest wybitny. Można jednak do niego wrzucić najróżniejsze składniki, które nadadzą daniu charakteru. Wybierzcie swoje ulubione owoce i orzechy albo warzywa i delikatne mięso i spróbujcie, jak smakuje ten dobroczynny dla naszego organizmu posiłek.
Pierogi są pyszne i nie ma chyba smakosza, który by nie był ich koneserem. Co jednak, gdy chcemy przyrządzić je w domu, a ciasto rwie się, wychodzi za twarde lub nie skleja się poprawnie? Z przepisem, który tym razem wam proponujemy, problem ten nie wystąpi. Wszystko dzięki dodatkowi oleju. Nasze babcie znały ten doskonały patent. Dodatek tłuszczu do ciasta pierogowego sprawia, że wychodzi ono bardziej delikatne, a jednocześnie łatwiej się rozciąga. To z kolei powoduje, że przy nakładaniu farszu nie rozrywa się. Wręcz przeciwnie — idealnie dopasowuje się do ilości nadzienia. Spróbujcie sprawdzonego przepisu na elastyczne ciasto do pierogów i przekonajcie się sami, jak będzie się zachowywało, jeśli zrobimy je bez jajka. Wielu smakoszy może oburzyć brak tego dodatku, lecz — jak pisaliśmy już wcześniej — jest to częsta przyczyna, dla której ciasto wychodzi twarde.
Ciasta lubi chyba każdy. Jabłecznik często gości na naszych stołach, choć jego przygotowanie bywa dość czasochłonne. Jeśli macie mniej czasu, zdecydujcie się na ciasto ucierane z jabłkami. Delikatny biszkopt doskonale komponuje się ze słodyczą tego owocu, a jabłka wystarczy obierać, pokroić i ułożyć na wierzchu. Przepis siostry Anastazji nie wymaga wiele wysiłku, a efekt zachwyci gości. Desery siostry Anastazji są wyjątkowo pyszne. Przedstawialiśmy wam już jej sposób na korzenny makowiec, a także recepturę na pyszne rogaliki drożdżowe. Tym razem proponujemy wam wyjątkowy jabłecznik z dodatkiem marmolady, oblane pyszną czekoladą. Ta kompozycja trafi w gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
Czerwona kapusta nie jest najpopularniejszym warzywem w kuchni polskiej. Zwykle wykorzystuje się ją do przyrządzenia obiadowej surówki z marchewką czy zasmaża. Proponujemy nieco inaczej przygotować to warzywo i sięgnąć po winogrona. Ten zaskakujący dodatek sprawi, że będzie delikatnie słodka i pyszna. Do surówki według przepisu dodajemy majonezu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić go na zdrowy olej np. lniany lub lżejszą albo wegańską wersję popularnego sosu jajecznego. Dodajcie grzanek lub orzechów włoskich, a surówka będzie mogła stanowić samodzielną przystawkę.
Ziemniaki często goszczą na naszych stołach. Wielu smakoszy nie wyobraża sobie udanego obiadu bez ich dodatku. Zazwyczaj po prostu je gotujemy w osolonej wodzie. Okazuje się, że ziemniaki równie dobrze można ugotować na parze. Dzięki temu zachowają więcej walorów smakowych i odżywczych. Wcale nie potrzebujesz specjalnych przyrządów.Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie sięgają po ziemniaki. Nie bez powodu są one najpopularniejszym dodatkiem obiadowym. Dziś przyjrzymy się kwestii gotowania uwielbianych bulw na parze.
Smakowity keks z całą pewnością jest ciastem, którym chętnie raczymy się w chłodne dni. Oczywiście najlepiej smakuje wówczas, gdy jest odpowiednio wilgotny. Tym razem sięgniemy po babciną recepturę, która pomoże osiągnąć nam pożądany efekt. Sekret tkwi w dodatku herbaty.Babcine ciasta niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Keks nie jest tutaj wyjątkiem. Smakołyk jest banalnie prosty w przygotowaniu i nawet mniej doświadczeni wielbiciele łakoci powinni sobie poradzić z poniższym przepisem.
Grzyby odgrywają niezwykle istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na osoby, które chętnie po nie sięgają. Liczne grono smakoszy decyduje się na marynowanie leśnych specjałów. Do klasycznej zalewy warto dodać pół łyżeczki soli. Właśnie dzięki niej nasze grzyby wyjdą jeszcze bardziej smakowicie. Oczywiście nie możemy zapomnieć o pozostałych przyprawach.Marynowane grzyby są niezwykle popularnym dodatkiem do dań. Rzecz jasna najlepiej smakują takie, które przygotujemy samodzielnie. W każdym domostwie korzysta się z zupełnie innych receptur. Tym razem zdradzimy przepis, który gwarantuje kulinarny sukces.
Jesienią i zimą do łask wracają warzywa korzeniowe. Burak jest jednym z nich. Upieczony doskonale pasuje zarówno do zup, jak i do pysznych sałatek czy surówek. Proponujemy, by podać go w towarzystwie kapusty, czerwonej cebuli i marchewki. Posiekana bazylia doda charakteru tej kompozycji. Z buraków bez trudu przygotujecie kultowy obiadowy dodatek z chrzanem. Proponowaliśmy wam już również przepis na eleganckie buraczane carpaccio z gruszką. Prosta surówka z ziołowym twistem także zachwyci waszych gości.
Dla fanów ziemniaków pyzy są daniem doskonałym. Delikatne, rozpływające się w ustach — po prostu pyszne. Aby jednak zachwyciły każdego smakosza, muszą mieć odpowiedni kształt. Proces ich formowania będzie łatwiejszy, gdy wykorzystamy wodę lub olej. Dzięki temu prostemu zabiegowi, masa na kluski nie będzie się kleiła do rąk. Toczenie pyz stanie się zatem przyjemniejsze, a ich powierzchnia wyjdzie bardziej gładka. W efekcie szansa, że podczas gotowania od naszych ziemniaczanych kulek będzie odpadało ciasto, zmaleje.
Racuchy są pysznym deserem, po który sięga wielu smakoszy. Zwykle przygotowujemy je, używając świeżych drożdży. Sprawiają one, że ciasto na patelni pięknie rośnie i staje się lekkie jak chmurka. Tym razem proponujemy wam recepturę z dodatkiem proszku do pieczenia. Wystarczą dwie łyżeczki, by osiągnąć zamierzony efekt. Delikatne placuszki z jabłkiem będą wyśmienite, gdy dodamy do nich jabłek, które nie zawierają zbyt wiele soku. Dzięki temu unikniemy rozpadania się ciasta, a proszek do pieczenia bez trudu wykona swoją pracę.
Parzone ciasto wypełnione pysznym budyniowym kremem skusi niejednego smakosza. Karpatka jest deserem wyjątkowym, który bez problemu przygotujcie w domowym zaciszu. Wypróbujcie sprawdzony przepis Jakuba Kuronia, z którego wyjdzie wam tak smaczna, jak nigdy wcześniej. Łyżeczka esencji waniliowej sprawi, że deser będzie jeszcze pyszniejszy. Jesteśmy przekonani, że ta karpatka skradnie wasze serca. Jeśli jednak nie macie piekarnika, polecamy wam równie smaczny deser z herbatnikami i serkiem mascarpone. Wypróbujcie też wyjątkową recepturę na bezmięsne flaczki z boczniakami.
Przeważnie bigos przygotowuje się z kapusty. Warto jednak zauważyć, że zaczęto dodawać ją do dania dopiero w XVIII wieku. Właśnie tak zastępowano droższe składniki. Bigos z kabaczka jest prostym i jednocześnie wyjątkowo pysznym daniem. Przypadnie do gustu każdemu amatorowi tej tradycyjnej potrawy kuchni polskiej. Do jego przyrządzenia użyjcie kiełbasy myśliwskiej lub jałowcowej, a jeszcze bardziej podkręcicie delikatny smak tego warzywa. Wielokrotnie polecaliśmy wam sprawdzone przepisy na pyszny bigos. Na naszej stronie znajdziecie m.in. recepturę na bigos szlachecki Magdy Gessler oraz sposób na myśliwski bigos z kiszonej kapusty. Tym razem proponujemy wam, by kapustę zastąpić kabaczkiem. To warzywo sprawdzi się idealnie, a dodatki podkręcą jego nienachalny smak. Bigos możecie dodatkowo przyprawić papryką wędzoną — nabierze wtedy przyjemnego dymnego aromatu.
Rozgrzewająca, słodko-pikantna zupa dyniowa będzie doskonała na jesienne popołudnia. W sezonie dyniowym nie możecie przegapić okazji, by delektować się wyjątkowym smakiem tego warzywa. Przygotujcie dyniowy krem z nieoczywistym dodatkiem — dojrzałym bananem — a gwarantujemy, że posmakuje on każdemu, kto go spróbuje. Podpowiadaliśmy wam już wcześniej jak wykorzystać w kuchni dynię, zdradzając stary rodzinny przepis na zupę z tego warzywa. Pisaliśmy też o tym, jak pyszna potrafi być w surówce. Tym razem przyszedł czas na obłędnie pyszny krem z nietypowym dodatkiem.
Macie ochotę na ciasto, ale przeraża was wizja zakalca? A może nie macie piekarnika? W tej sytuacji idealnie sprawdzają się przepisy na ciasta bez pieczenia. Dziś proponujemy wam pyszny deser Jakuba Kuronia, dzięki któremu na nowo odkryjecie smak serka, śmietanki herbatników i czekolady. Z tym przepisem z kilku składników, które znajdziecie w każdym sklepie, wyczarujecie pyszne ciasto. Połączenie śmietankowego budyniu, delikatnego serka mascarpone, herbatników i czekolady jest obłędne. Gwarantujemy, że spodoba się każdemu amatorowi deserów.
Został ci chleb tostowy i nie wiesz co z nim zrobić? Tosty z piekarnika, które swoją formą przypominają pizzę, będą bardzo dobrym pomysłem. Kombinacja sera i pomidorów pasuje doskonale do chrupiących podpieczonych kromek pieczywa. Żaden smakosz nie powinien obok niej przejść obojętnie. Roztopiony, ciągnący się ser smakuje obłędnie z dodatkiem sosu pomidorowego. Do tego duetu można dodać niemal wszystko. Pasować będą duszone pieczarki, plasterki szynki, papryka, a nawet świeży pomidor. Cokolwiek wybierzecie — będzie pysznie.
Gruszki smakują doskonale zarówno w deserach jak i w daniach wytrawnych. Warto sięgnąć po te pysznie soczyste owoce i przygotować z nich przetwory, które zachwycą waszych gości. Zdradzaliśmy wam niedawno pomysł na pyszne ciasto z gruszką. Podpowiadaliśmy też, że dodatek tego owocu podkręci smak wątróbki. Dziś prezentujemy wam wyjątkową recepturę na pyszny dodatek do mięs i serów — gruszki słodko-kwaśne.
Seler, mimo że zwykle używany jest jako składnik bulionów, może stanowić bazę rozgrzewającej zupy krem. Dajcie się skusić daniu, które jest nie tylko proste w przygotowaniu, ale też wyjątkowo efektowne i budżetowe. Ten delikatny i aromatyczny krem zachwyci każdego smakosza. Prażone orzechy idealnie podkreślają smak selera, a dodatek selera naciowego sprawia, że zupa chrupie jeszcze przyjemniej.
Nie ma chyba nic smaczniejszego niż miękkie i rozpływające się w ustach ciasto na pierogi wypełnione naszym ulubionym farszem. Wśród smakoszy trwa dyskusja, z jakich składników powinno się przyrządzać pierogowe ciasto. Jedni dodają do niego jajo, podczas gdy inni twierdzą, że psuje ono konsystencję wyrobu. Sekretem delikatności ciasta z dzisiejszego przepisu jest mleko. Dajcie się skusić na tę niecodzienną wersję ciasta do pierogów. Mleka w tej recepturze używamy zamiast wody. Poza nim wykorzystujemy jedynie mąkę, masło i sól. Spróbujcie tej niecodziennie mieszanki składników. Być może okaże się, że dzięki niej odkryjecie pierogi na nowo.
Szarlotka to pyszny deser z jabłkami, który skusi każdego chyba smakosza. Niestety nie zawsze mamy czas, by przygotować to pyszne ciasto według tradycyjnej receptury. Wtedy z pomocą przychodzą przepisy, z którymi przygotujecie ją bez pieczenia. Choć może to się wydawać niemożliwe, nie każdy z nas ma w domu piekarnik. W takiej sytuacji receptura niewymagająca pieczenia, którą zainspirował przepis zamieszczony na kanale Orchideli, sprawdzi się idealnie. Zamiast kremu budyniowego ciasto posmarujemy pyszną kremówką, by maksymalnie skrócić i uprościć przygotowanie jabłkowego deseru.
Kalafior jest smacznym warzywem jesiennym, z którego wyczarować można wiele pysznych potraw. Chrupiące różyczki będą smakowały wyśmienicie, gdy zamarynujemy je w przyprawach i podamy w formie steku. Zamiast więc po raz kolejny wrzucać kalafiora do jarzynowej, spróbujcie zastąpić nim klasycznego schabowego. Efekt was zachwyci. Podstawą marynaty do roślinnych steków jest sos sojowy, czyli bogaty w umami produkt charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej. Wraz z pomidorami i wędzoną papryką pozwoli nam on na uzyskanie smaku zbliżonego do smaku mięsa — cudownie dymnego i dość słonego, który świetnie uzupełnią delikatna ostrość czosnku i słodycz syropu klonowego. Dodatek grzybowej kaszy jaglanej dopełni smaku.
Jarzębina jest często spotykana w parkach. Jesienią pojawiają się jej charakterystyczne, czerwone owoce. Mało kto wie, że można z nich przygotować pyszne przetwory. Trzeba pamiętać tylko o jednym szczególe, który pomoże wydobyć pełnię ich smaku. Owoce jarzębiny ze względu na swój gorzki smak nie są jadane na surowo. Wystarczy jednak je zamrozić, a poziom goryczy będzie znacznie mniejszy. Przy obróbce usuniemy też kwas parasorbowy, który może wywołać wymioty i biegunkę. Warto zatem przygotować z jarzębiny dżem, wino, syrop do herbaty czy idealną do pieczonych mięs i serów, konfiturę. Zdradzamy prosty przepis na ten wspaniały rarytas.
Buraczki i jabłko to soczyste oraz smaczne połączenie. Gdy dodamy do nich nieco chrupiącej marchewki i orzechów włoskich efekt nas zachwyci. Żaden smakosz nie powinien przejść obojętnie obok takiego rarytasu. Dowiedzcie się jak go przyrządzić. Buraczki lubi chyba każdy. Nic dziwnego, skoro smakują świetnie z wieloma dodatkami. W surówce, którą wam proponujemy tym razem, są wręcz idealne. Nie możecie sobie odmówić takiej uczty. Spróbujcie, a ten smak na długo zostanie z wami.
Zapiekanki są prostymi w przygotowaniu daniami, które warto włączyć do swojego kulinarnego repertuaru. Niezliczona liczba kombinacji smakowych, możliwość przyrządzenia obiadu na kilka dni czy duże porcje to jedne z wielu zalet takiego posiłku. Dajcie się skusić na naszą opcję bezmięsną, a zobaczycie, że wychodzi równie smaczna i sycąca. Niewątpliwą zaletą zapiekanek jest fakt, iż są pieczone. To znacznie zdrowsza forma przygotowania posiłków niż gotowanie czy smażenie. Na przyrządzenie takiego dania warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy sporą ilością resztek. Do zapiekanek bowiem możemy dodać niemal każde warzywo, jakie znajdziemy w naszej lodówce. Tym razem proponujemy połączyć pora z ziemniakami, papryką, groszkiem i brokułami, lecz zachęcamy do próbowania innych połączeń. W tej kompozycji możecie podmienić paprykę na marchew lub zamiast brokuła dodać cukinii. Też będzie smacznie. A jeśli jednak szukacie mięsnych dań z pieca, polecamy przepis na gołąbkowe lasagne albo ziemniaczaną zapiekankę z kurczakiem.
Budyń kojarzy nam się z dzieciństwem. Każdy chyba miał okazję spróbować tego pysznego specjału. Mimo trzymania się instrukcji przyrządzania czasem zdarzało się, że w budyniu obecne były grudki. Staranne mieszanie wystarcza bowiem tylko jeśli zastosujemy prosty patent, który pozwolić rozbić je wszystkie. Jest naprawdę sprytny choć nieoczywisty. Zazwyczaj budyń przygotowujemy, wykorzystując gotowy proszek i używamy go dokładnie tak, jak zalecił producent. Bywa, że to postępowanie nie wystarcza i, mimo iż dokładnie mieszamy masę, grudki i tak powstają. Aby uzyskać jednolitą masę budyniową, wystarczy zmienić jedną rzecz — zawartość garnka wymieszać za pomocą widelca. Ta technika sprawi, że uzyskacie budyń o wymarzonej konsystencji. Widelec bowiem lepiej sprawdza się w rozbijania zbitych fragmentów masy.
Mówi się, że najlepsza grochówka to taka, w której łyżka po wbiciu stoi bez żadnych problemów. Konsystencja zupy jest bardzo istotna, jednak najbardziej docenia się smak, który można uzyskać poprzez dodanie odpowiednich przypraw i składników. Najważniejszą przyprawą jest majeranek, bez której grochowa zwyczajnie nie wyjdzie. Niżej pokazujemy najlepszy przepis, aby wykonać ją z łatwością. Grochówka na wędzonych żeberkach jest prawdopodobnie najlepszą zupą do podania, gdy za oknem jest szaro, zimno i mokro, a my potrzebujemy czegoś do rozgrzanie. Grochowa wspaniale syci, a także dostarcza wiele ważnych substancji odżywczych, które dają energię na cały dzień. Majeranek w tej zupie gra bardzo ważną rolę i z przypraw to właśnie jego czuć najmocniej. Poza nim warto dodać do niej także tymianek, lubczyk, kminek, czosnek w proszku, oregano oraz bazylię. Pamiętaj, żeby nie wrzucić ich wszystkich naraz, lecz wybrać tylko kilka - zbyt dużo przypraw negatywnie wpłynie na smak.