Buraczki i jabłko to soczyste oraz smaczne połączenie. Gdy dodamy do nich nieco chrupiącej marchewki i orzechów włoskich efekt nas zachwyci. Żaden smakosz nie powinien przejść obojętnie obok takiego rarytasu. Dowiedzcie się jak go przyrządzić. Buraczki lubi chyba każdy. Nic dziwnego, skoro smakują świetnie z wieloma dodatkami. W surówce, którą wam proponujemy tym razem, są wręcz idealne. Nie możecie sobie odmówić takiej uczty. Spróbujcie, a ten smak na długo zostanie z wami.
Mówi się, że najlepsza grochówka to taka, w której łyżka po wbiciu stoi bez żadnych problemów. Konsystencja zupy jest bardzo istotna, jednak najbardziej docenia się smak, który można uzyskać poprzez dodanie odpowiednich przypraw i składników. Najważniejszą przyprawą jest majeranek, bez której grochowa zwyczajnie nie wyjdzie. Niżej pokazujemy najlepszy przepis, aby wykonać ją z łatwością. Grochówka na wędzonych żeberkach jest prawdopodobnie najlepszą zupą do podania, gdy za oknem jest szaro, zimno i mokro, a my potrzebujemy czegoś do rozgrzanie. Grochowa wspaniale syci, a także dostarcza wiele ważnych substancji odżywczych, które dają energię na cały dzień. Majeranek w tej zupie gra bardzo ważną rolę i z przypraw to właśnie jego czuć najmocniej. Poza nim warto dodać do niej także tymianek, lubczyk, kminek, czosnek w proszku, oregano oraz bazylię. Pamiętaj, żeby nie wrzucić ich wszystkich naraz, lecz wybrać tylko kilka - zbyt dużo przypraw negatywnie wpłynie na smak.
Dynia najlepiej smakuje jesienią. W sezonie jest też niezwykle tania. Warto zatem przyrządzać z niej zarówno dania obiadowe, pasty do kanapek, jak i ciasta. Delikatnie słodki smak doskonale przełamie skórka pomarańczy, którą dodajemy w dzisiejszym przepisie. Nie możecie obok takiej kompozycji przejść obojętnie.Proponowaliśmy wam już pyszną zupę dyniową oraz wytrawną kiszonkę, która doskonale sprawdza się zarówno do obiadu, jak i jedzona solo. Tym razem zdradzamy przepis, z którego szybko i niemal bez wysiłku przyrządzicie puszyste i aromatyczne ciasto. Musicie tego spróbować.
Jasny biszkopt często jest bazą do pysznych ciast z kremami. Niełatwo jednak o błąd w jego przygotowaniu. Przedstawiamy wam przepis, dzięki któremu przygotujecie ciasto tak delikatne, jak nigdy wcześniej. Do ciasta dodajemy oleju. Biszkopt wychodzi wtedy miękki, puszysty i odpowiednio wilgotny. Jeśli nie lubicie nasączać tortów, ten patent jest idealny dla was. Zwłaszcza że ciasto również wysoko wyrośnie i jedna porcja wystarczy aż na trzy blaty.
Kruche maślane paluszki są wspaniałą przekąską do popołudniowej kawy czy herbaty. Możemy je również przygotować z odrobiną fantazji i zaskoczyć dzieci w zbliżające się Halloween. Dajcie się ponieść i przygotujcie wyśmienite palce wiedźmy. Choć Wigilia Wszystkich Świętych tradycyjnie jest obchodzona w kulturach anglojęzycznych — a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych — nie zaszkodzi, by sprawić sobie frajdę i przygotować smaczny, choć nieco straszny deser.
Niezależnie od świąt, które aktualnie wypadły, na stołach w polskich domach musi pojawić się sałatka jarzynowa. Tym razem pokazujemy przepis na jej niecodzienną wersję, ponieważ dodaje się do niej ryż. Dzięki temu sałatka jest znacznie bardziej sycąca i ma delikatnie inną fakturę. Z pewnością każdy domownik będzie zachwycony. Sałatka jarzynowa króluje na naszych stołach od dziesięcioleci i niezależnie od święta trzeba ją przygotować. Jeśli znudziła ci się jej standardowa wersja, warto trochę poeksperymentować w kuchni i zaprezentować swoim bliskim coś nowego. Dodanie ryżu do warzyw powoduje, że sałatka nabiera nowej konsystencji, a także trochę więcej wartości odżywczych - w ryżu bowiem znajduje się bardzo dużo węglowodanów.
Kalafior jest mocno niedocenionym warzywem, ponieważ rzadko się go przygotowuje. Doskonałą opcją jest zrobienie z niego zapiekanki z sosem serowym. Taka potrawa rozgrzewa na długie godziny i wspaniale smakuje. Kalafior można wykorzystać na wiele sposobów. Szczególnie dużą uwagę powinny mu poświęcić osoby na diecie, ponieważ jest niskokaloryczny i pełen ważnych dla zdrowia mikroelementów. Choć zapiekanka z serem nie jest dietetyczna, czasem można pozwolić sobie na odrobinę przyjemność. Zapiekany kalafior z sosem serowym może stanowić samodzielną potrawę lub dodatek do mięsa czy ryby.
Powidła śliwkowe są wspaniałym przetworem, a czas potrzebny do ich przygotowania wynagradza niesamowity smak. Aby powidła nie przywierały do dna garnka, wlej na nie 3 łyżeczki octu spirytusowego. Dzięki temu nie trzeba ich nawet mieszać, jeśli owoce praży się na niewielkim ogniu. Powidła śliwkowe nie bez powodu kojarzą się z piernikiem świątecznym, w końcu często przekłada się nimi to popularne ciasto. Jeśli szykujesz się do zrobienia ich własnoręcznie, zastosuj się do poniższych porad. Przede wszystkim warto wlać 3 łyżki octu do garnka, aby śliwki nie przywierały do niego i nie przypalały. Dobrym pomysłem jest skropienie dna naczynia kilkoma kroplami wody, która także stworzy barierę ochronną, zapobiegającą przypalaniu.
Pieczone ziemniaki mogą być dodatkiem do obiadu, a mogą też stanowić samodzielne, przyjemnie rozgrzewające danie. Receptura, w której zapiekamy je z pikantnym sosem pomidorowym to idealny pomysł na kolację w chłodny jesienny dzień. Spróbujcie koniecznie. Do dania dodajemy ser, który pysznie podkręci smak pomidorów i ostrej papryczki. Jeśli chcecie, dodajcie więcej chilli — wtedy ziemniaczki naprawdę solidnie was rozgrzeją. Możecie też eksperymentować z dodanymi serami. Pamiętajcie tylko by nie przesadzić wtedy z opiekaniem.
Tradycyjne gołąbki dla wielu z nas są potrawą, bez której trudno wyobrazić sobie uroczysty niedzielny obiad. Będą idealne, jeśli zastosujesz jeden prosty trik, który swoim fanom zdradziła Ewa Wachowicz. Przygotuj się na pyszne doświadczenie kulinarne. Polecaliśmy wam już recepturę Ewy Wachowicz na chrupiące placki ziemniaczane, a także jej sposób na cudownie aromatyczną i ekspresową w przygotowaniu zupę z dyni. Tym razem podpowiadamy, co kulinarna celebrytka robi, by gołąbki wyszły wyśmienite.
Zupa dyniowa jest pysznym rozgrzewającym daniem, po które zdecydowanie warto sięgnąć tej jesieni. Przygotujcie ją według przepisu Karola Okrasy — dodając aromatycznych przypraw -a wyjątkowy smak na długo zostanie w waszej pamięci. Dodatkowo opcjonalnie kucharz zachęca do podawania jej z wyjątkowym dodatkiem - twarogiem.Polecaliśmy wam już pyszne kremy z dyni. Wyjątkowo dobra jest wersja z dodatkiem masła orzechowego lub aksamitna zupa dyniowa z delikatnym mleczkiem kokosowym. Żadna z nich jednak równać nie może się kompozycji smakowej proponowanej przez Karola Okrasę.
Kupując kalafiora, często wykorzystujemy jedynie jego różyczki, a liście wyrzucamy. To duży błąd, gdyż są zarówno jadalne, jak i bogate w wartości odżywcze. Sprawdźcie, co możecie z nich przygotować. Kalafior — a więc zarówno różyczki, jak i liście — wykazuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Można go jeść w całości na surowo, upiec, ugotować, usmażyć, a nawet ukisić. Liście są idealnym dodatkiem do bulionów, gulaszy warzywnych czy sałatek. Można je też po prostu zapiec i schrupać. Nie wyrzucajcie ich zatem pod żadnym pozorem i nie pozwólcie tego zrobić sprzedawcy na targu. Przygotujcie z nich pyszną przekąskę.
Któż nie lubi sięgnąć czasem po pysznie aksamitny i rozpływający się w ustach smalczyk podany na świeżej chrupiącej pajdzie chleba? Klasyczną listę składników warto uzupełnić o kwaśne jabłko. Jego nuty smakowe podkreślą wyjątkowy charakter tego smarowidła. Pajda ze smalcem najlepiej smakuje z ogórkiem kiszonym. Zdradzaliśmy wam już pyszny przepis na ten rarytas. Koniecznie się w nie zaopatrzcie. Będą też dobrym towarzystwem dla smalcu wegetariańskiego.
Śledzie królują na polskich stołach w święta. Nie musicie jednak czekać, by delektować się wyjątkowym smakiem tej ryby. Przyrządźcie je już dziś w wersji po myśliwsku i zaskoczcie swoich gości tą pyszną przystawką z dodatkiem grzybów. Zdradzaliśmy wam jak przyrządzić smaczne śledzie w oleju. Prezentowaliśmy też już recepturę na te pod pierzynką, z dodatkiem soczystych, winnych jabłek. Dziś zachęcamy do odkrycia śledzi w połączeniu z pysznymi leśnymi grzybami. Smakują one idealnie ze świeżym pieczywem posmarowanym masłem.
Domowa maślana chałka jest wypiekiem, który idealnie sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek. Podana z pyszną konfiturą i kawą będzie smakowała każdemu. Dowiedźcie się, jak ją przygotować, by wyszła cudownie puszysta. Kromka tej wspaniałej chałki doskonale zgra się z sezonowymi przetworami. Delikatne maślane nuty w połączeniu ze słodyczą śliwki czy dyni zachwycą niejednego smakosza. Przygotujcie mus dyniowy z dodatkiem cynamonu lub powidła i cieszcie się niebagatelną kompozycją smakową.
Ciasta bez pieczenia zwykle są łatwe w przygotowaniu i szybkie, a przy tym nie odstępują smakiem wypiekom. Nie inaczej jest w przypadku tej deseru. Przygotujcie tę domową wersję Milky Way i przekonajcie się sami. 15 minut — tyle dzieli was od delektowania się tym pysznym ciastem. Nie ma chyba osoby, której nie zachwyciłoby połączenie kruchych herbatników i waniliowego kremu. Idźcie więc na zakupy i przyrządźcie deser, którym zaskoczycie waszych gości.
Klopsy z mięsa mielonego są jedną z pyszniejszych obiadowych opcji, na które często się decydujemy. Podane z buraczkami zasmażanymi i ziemniakami, skradną serce niejednego smakosza. Podpowiadamy co do nich dodać, by wyszły jeszcze bardziej soczyste. Istnieje kilka sposobów, aby mięso wyszło soczyste. Możemy zrezygnować ze smażenia i przygotować je w piecu pod przykryciem, udusić w aromatycznym bulionie lub dodać do niego boczku. Receptura, którą wam proponujemy, wykorzystuje ostatni patent.
Jajka z płynnym żółtkiem i ściętym białkiem są pyszne i idealnie pasują na weekendowe śniadanie. Nie zawsze jednak wychodzą takie, jak byśmy chcieli. Podpowiadamy co zrobić, by za każdym razem osiągnąć zadowalający efekt. Zdradzaliśmy wam już jak przygotować idealne jajko poszetowe. Pisaliśmy też o tym, co zrobić, by sadzone się udało, gdy będziemy smażyć je bez tłuszczu. Czas na wskazówki dotyczące przygotowania jaj na miękko.
Makowiec jest popularnym wypiekiem goszczącym na świątecznych stołach. Warto, by trafiał tam zdecydowanie częściej, bo jest po prostu wyśmienity. Wypróbujecie wyjątkową recepturę siostry Anastazji na makowca z korzenną nutą. Pyszna makowa masa w połączeniu z charakterystycznymi dla piernika przyprawami nabierze wyjątkowego charakteru. Goździki, cynamon i migdały doskonale pasują do maku i wspaniale podkreślają niezwykły smak tego ziarna. Spróbujcie koniecznie.
Fasolka po bretońsku jest prostym i sycącym daniem, idealnym na chłodne dni. Przygotowana według receptury Magdy Gessler wychodzi naprawdę wyśmienita. Sprawdźcie jaki sekretny składnik sprawia, że jest tak pyszna. Niejednokrotnie polecaliśmy wam już wyjątkowe przepisy Magdy Gessler. Zdradzaliśmy m.in. jaki ma patent na marynatę do żeberek oraz jak przygotowuje zupę ogórkową. Dziś prezentujemy przepis na kulinarny, jesienno-zimowy klasyk, czyli fasolkę po bretońsku. Spróbujcie koniecznie wersji z cząbrem.
Ciepłe śniadanie o poranku jesienią sprawdzi się idealnie. Przygotujcie omlet, który nie wymaga wiele wysiłku, a zachwyci was smakiem. Proponujemy prosty przepis z dodatkami, które na pewno znajdziecie w swoich lodówkach. Dania z jaj często trafiają na nasz stół o poranku. Pokazywaliśmy Wam już przepis na szakszukę oraz zdradzaliśmy patent na pyszny omlet staropolski z włoską kapustą. Tym razem sięgamy po klasykę czy omlet jajeczny. Dodamy do niego składniki, które każdy z was z pewnością ma w lodówce.
Sezon na dynie to doskonały pretekst, aby bawić się w domowego cukiernika i robić z jej udziałem pyszne ciasta na Wszystkich Świętych. Ciasto dyniowe doskonale pasuje do kawy, herbaty oraz jako zwykła przekąska. Dużą zaletą jest niewielka ilość czasu potrzeba do jego wykonania. Ciasto dyniowe można przygotować na dwa główne sposoby. Jeden z nich polega na upieczeniu kruchego spodu, na który wykłada się dyniowy farsz z dużą ilością przypraw. Druga metoda, którą zajmujemy się poniżej, pozwala na cieszenie się ciastem przypominającym biszkopt, w którym dynia rozłożona jest w całej masie. Idealnie wpasuje się również w świąteczną aurę Wszystkich Świętych.
Kotlety rybne jeszcze nie tak dawno temu były zmorą dla większości z nas. Najczęściej podawane były w szkolnych stołówkach, dlatego ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Na szczęście można je wykonać w doskonały sposób, wystarczy zastosować się do poniższej receptury. Do rybnej masy tym razem dodamy ubite ziemniaki.Kotlety rybne są idealnym sposobem, aby zachęcić swoje dzieci do częstszego jedzenia ryb. W smaku kotlety są bardzo neutralne, więc nie przeszkadzają delikatnym podniebieniom. Dodatkowo, z uwagi na piątkowy post, danie to świetnie wpisuje się w dzienny jadłospis. Najlepiej podać je na obiad wraz z ziemniakami oraz świeżo przygotowaną mizerią.
Z przygotowaniem tego sernika poradzi sobie naprawdę każdy, a jego smak będzie podobny tradycyjnego wypieku. Wypróbujcie recepturę na sernik gotowany i przekonajcie się sami, jak pysznie może on smakować bez pieczenia. Prezentowaliśmy wam już wcześniej pyszne desery bez pieczenia. Snikers i 3 bit skradły już serca wielu smakoszy. Dziś przestawiamy ciasto, które jest jeszcze prostsze, a równie pyszne, jeśli nie smaczniejsze. Przygotujecie je w garnku.
Dobrze wykonana śląska rolada wołowa to prawdziwy rarytas. Choć jest to danie pracochłonne, warto poświęcić czas i przygotować je na niedzielny obiad. Ich smak was zachwyci. Idealnym dodatkiem do dania są kluski śląskie oraz kapusta modra.
Sezon na dynię trwa. By cieszyć się jego smakiem jak najdłużej, warto zawczasu przygotować większe ilości pysznego purée z tego warzywa. Podpowiadamy jak to zrobić.Purée z dyni doskonale jest uniwersalne. Sprawdzi się w przygotowaniu ciast, zup, sosów czy placków. Będzie też świetne jako słodki dodatek do naleśników z serem czy składnik pasty kanapkowej. Jest proste w przygotowaniu — wystarczy piekarnik i trochę czasu.
Czy jest coś pyszniejszego niż domowe pierogi? Dobrze przyrządzone ciasto, sprawi, że niezależnie od farszu, który w nich umieścicie, będą pyszne. Sprawdźcie przepis siostry Anastazji, a wasze pierogi zachwycą każdego.
Gruszki są na tyle pysznymi owocami, że warto zachować ich smak przez cały rok - niestety w przypadku świeżych owoców nie jest to możliwe. Na szczęście można przygotować z nich konfiturę, która po pasteryzacji wytrwa długie miesiące. Świetnie komponuje się z plackami, naleśnikami czy serami. Konfitura gruszkowa ma wyjątkową konsystencję, która doskonale podkreśla inne dania. Gruszki do przetworów powinny być twarde i jędrne, a także nie zawierać zbyt dużo cukru. Sporządzenie konfitury trwa aż 3 dni, gdyż należy co 24 godziny zagotować gruszki. Dzięki temu uzyskują one odpowiednią fakturę, a także trwałość na długie miesiące.