Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Rosół

Rosół

rosół z dodatkiem sosu sojowego
05.03.2023 10:05 Wlej do rosołu zamiast maggi. Nada mu aromatu, a będzie o wiele zdrowszy

Doprawiasz rosół maggi? Przyprawa nie jest ani smaczna, ani zdrowa. Maggi zawiera wyłącznie konserwanty i sztuczne ulepszacze smaku. Zamiast niej wybierz jasny sos sojowy. Sos ma o wiele lepszy skład, a dzięki niemu rosół jest przepyszny.

Rosół pieczony
02.03.2023 10:13 Gotujesz warzywa do rosołu? Inny sposób wydobędzie z nich głębie smaku

Rosół w każdym domu smakuje trochę inaczej. Przyrządzony z pieczonych warzyw i mięs będzie jeszcze lepszy. Składniki uwolnią więcej smaku już podczas gotowania, a zupa zachwyci niesamowitym aromatem. Musicie spróbować — przygotowanie jest bardzo proste.

Rosół Tomasza Strzelczyka
01.03.2023 10:48 Strzelczyk dorzuca do rosołu 2 zaskakujące przyprawy. Wywar powala smakiem

Rosół powinien być pełen smaku i aromatu. Warto wzbogacić go o niestandardowe przyprawy, które nadadzą mu charakteru. Tomasz Strzelczyk stawia na goździki i gałkę muszkatołową, uzyskując znakomite rezultaty. Musicie choć raz spróbować tej wersji popularnej zupy.

jakich warzyw nie dodawać do rosołu?
26.02.2023 15:05 Gessler bije na alarm. Przenigdy nie dodawaj tych warzyw do rosołu, zepsują smak

Dodajesz do rosołu gotowy pęczek włoszczyzny, który kupujesz w markecie? Popełniasz duży błąd, przez który kultowe danie traci smak. Magda Gessler tłumaczy, dlaczego nie powinniśmy kupować takich paczek.

Dlaczego warto dodać kapustę do rosołu?
25.02.2023 12:53 Dlaczego do rosołu warto dodać kapustę włoską? Różnice poczujesz od razu

Gotujesz rosół na obiad? Nie zapomnij dodać do niego kawałka kapusty włoskiej. Warzywo sprawi, że wywar będzie miał orzechowy aromat i będzie smakować jeszcze lepiej. Sprawdź, jak ugotować najsmaczniejszy rosół.

sposób Anny Lewandowskiej na gotowanie rosołu
23.02.2023 19:00 Lewandowska co minutę wrzuca do rosołu inny składnik. Ma ważny powód

Anna Lewandowska opracowała własny patent na rosół. Do wrzącej wody każdy składnik na zupę dodaje w minutowych odstępach czasu. Dzięki tak długiemu gotowaniu jej wywar ma niezwykłą moc wzmacniającą oraz jest łatwo przyswajalny do organizmu. Według Lewandowskiej posiada on niezwykłą moc.

złocisty pieczony rosół
21.02.2023 14:19 Zapomnij o zwykłym gotowaniu rosołu. Jest 100 razy lepszy patent

Marzysz o wyjątkowo intensywnym smaku rosołu? Koniecznie wypróbuj poniższy przepis. Wszystkie składniki wywaru należy przez włożeniem do garnka upiec na rumiany kolor. Z takim pieczonym rosołem żadna inna zupa nie może konkurować.

Wlej ocet do rosołu
19.02.2023 11:59 Nie uwierzysz, dlaczego warto wlać ocet do rosołu. Korzyści są naprawdę ogromne

Gotujesz rosół? Wlej do niego łyżkę octu, a wywar będzie smakował wyśmienicie. Stanie się bardziej zawiesisty, pełen smaku i aromatu. Przetestuj ten trik choć raz, a z pewnością będziesz do niego wracać. Zwłaszcza, że smak octu nie będzie wyczuwalny w potrawie. 

Rosół nie może zawierać ziemniaków według Makłowicza
18.02.2023 16:35 Makłowicz zdradził, jakiego składnika nie akceptuje w rosole. Część Polaków go ubóstwia

Rosół jest jedną z najczęściej przyrządzanych w polskich domach zup. Robert Makłowicz podzielił się swoją opinią na temat dodatków, z jakimi danie będzie dobrze smakowało. Według kucharza niedopuszczalnym jest serwowanie go z ugotowanymi ziemniakami. Przy okazji zdradził też swój przepis na ten wyjątkowo smaczny element obiadu.

Na jakim mięsie gotować rosół?
17.02.2023 11:14 Na jakim mięsie gotować rosół? 1 rodzaj bije na głowę pozostałe

Masz ochotę na rosół? Ugotuj go na drobiowych serduszkach. Rosół będzie o wiele lżejszy niż na innym mięsie, a równie smaczny. Rosół na podrobach dopraw lubczykiem i suszonymi grzybami. Będzie miał piękny, złoty kolor i będzie przepyszny.

coxinhas z mięsa z rosołu
14.02.2023 20:45 Najlepszy możliwy sposób na wykorzystanie z mięsa rosołu. Zrobisz z niego danie jak z restauracji

Pomysłowe wykorzystanie mięsa z rosołu może być niemałą zagwozdką. W pewnym momencie znane opcje wyczerpują się i do kuchni wkrada się nuda. Postaramy się wprowadzić nieco kolorytu do gotowania i zaprezentujemy przepis na smaczną przekąskę prosto z Brazylii. Składa się ona z gotowanego mięsa kurczaka owiniętego w chrupiące ciasto.Sakiewki wypełnione mięsem z rosołu smaży się na głębokim tłuszczu. Dzięki temu potrawa ma piękny złocisty kolor oraz chrupiącą skorupkę. Farsz pełen jest niezwykle aromatycznych przypraw. Wypróbuj ten niebanalny przepis i zaskocz swoich domowników egzotyczną potrawą.

rosół
12.02.2023 10:29 Okrasa ma świetny patent na podkręcenie smaku rosołu. Zupa smakuje jak marzenie

Karol Okrasa podał przepis na wyjątkowy, domowy rosół. Receptura trzyma się klasyki i nie przewiduje żadnych eksperymentów, ani dodawania nietypowych składników. Na czym polega więc tajemnica smaku zupy? Okrasa do jej ugotowania używa zrumienionej w piekarniku włoszczyzny.Rosół Karola Okrasy przygotowywany jest na mięsie drobiowym. Kucharz postawił na kacze uda oraz korpus z kurczaka. Do tego aromatyczna podpieczona włoszczyzna i przyprawy. Wszystkie składniki są idealnie ze sobą zbalansowane.Proporcje poszczególnych produktów są bardzo ważne podczas gotowania rosołu. Karol Okrasa dodaje niewiele słodkiej marchewki, stawia za to na bogatą w smaku pietruszkę oraz seler. Przestrzega także przez używaniem zbyt dużej ilości przypraw. Mają one jedynie uzupełnić aromat zupy, a nie zdominować go.Karol Okrasa nie dodaje do rosołu soli, ani pieprzu. Jego zdaniem te przyprawy powinny być dostępne na stole, aby każdy mógł dosmaczyć zupę według własnych potrzeb. Jest to rzadko stosowana metoda, jednak tak doświadczonemu mistrzowi gotowania warto w tej kwestii zaufać.

rosół
09.02.2023 13:55 Dajesz liście laurowe na początku czy pod koniec gotowania rosołu? Jedna metoda jest 100 razy lepsza

Moment dodania liści laurowych do rosołu nie jest bez znaczenia. Zależy od niego finalny smak potrawy oraz intensywność jej aromatu. Przyprawa wrzucona do garnka na początku gotowania utraci większość swoich właściwości. Liść laurowy w garnku powinien spędzić raptem kilka minut.Zastosowanie liści laurowych w kuchni jest niezwykle wszechstronne. Znajdziemy je nie tylko w rosole, ale też w wielu innych pozycjach polskiej sztuki kulinarnej. Zasada używania przyprawy pozostaje niezmienna, bez względu na to, w jakiej potrawie wyląduje. Zadbaj, by nie przebywała w garnku zbyt długo.

Rosół z sosem sojowym
08.02.2023 16:26 Zamień pełną chemii kostkę rosołową na tani i naturalny składnik. Rosół zyska niewiarygodny smak

Rosół każdy z nas przyrządza nieco inaczej. Zbyt często jednak polegamy na gotowych produktach takich jak kostki rosołowe czy maggi. Mniej popularny — a o wiele zdrowszy i przede wszystkim naturalny — sos sojowy o wiele skuteczniej podkręci smak tradycyjnej zupy. Uzyskanie aromatycznego rosołu wymaga powolnego gotowania i odpowiedniego doboru składników. Niestety wiele z nas wybiera drogę na skróty i dodaje kostkę rosołową lub maggi. Produkty te do najzdrowszych nie należą i zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zastosowanie naturalnych wyrobów. Jednym z nich jest sos sojowy.

Dlaczego do rosołu dodaje się opalaną cebulę?
07.02.2023 14:11 Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny

Nawet początkujący adept kucharzenia wie, że do rosołu dodaje się opaloną cebulę. Czemu jednak służy to działanie? Zrumienione warzywo w tej klasycznej zupie ma kilka zadań. Wpływa pozytywnie zarówno na smak jak i wygląd potrawy.Dodawanie cebuli do zup nie jest niczym nowym. Praktykuje się to w rozmaitych daniach jak świat długi i szeroki. Również w polskiej kuchni prawdziwy esencjonalny rosół nie powstanie bez tego specjalnego składnika. Z nami poznasz wszystkie szczegóły na ten temat.

mięso po rosole
06.02.2023 18:00 Zostało Ci mięso po rosole? Raz, dwa zrobisz z niego sycące danie

Nie wiesz, co zrobić z mięsem po rosole? Możesz wykorzystać je do przygotowania wielu dań. Dziś proponujemy obłędne pulpety w delikatnym sosie. Z pewnością posmakują wszystkim domownikom, a Ty zrobisz szybkie danie za grosze.W dobrze zarządzanej kuchni nic się nie marnuje. Pulpety z mięsa po rosole są doskonałym pomysłem na dalsze zagospodarowanie tego produktu. Aromatyczny, koperkowy sos idealnie współgra z aksamitnymi klopsikami. Takie danie będzie niewątpliwym przebojem.W pomysłowym przepisie na obiad z mięsa po rosole znajdzie się miejsce również dla warzyw z wywaru. Wzbogacą one smak potrawy, a także zapewnią przyjemną, wilgotną konsystencję. Ilość warzyw możesz dowolnie modyfikować w zależności od własnych preferencji smakowych. Zachęcamy do wypróbowania tej receptury.Przepis na pulpety z mięsa po rosole warto modyfikować wedle swojego uznania. Mięsne kuleczki możesz usmażyć, zamiast gotować lub podać za każdym razem z innym sosem. Dzięki temu nigdy się nie znudzą.

Rosół z dawnego przepis
05.02.2023 09:54 Najstarszy przepis na rosół z 1682 roku. Nie obędzie się bez 1 składnika

Rosół dawniej przyrządzało się inaczej niż współcześnie. Według najstarszej z dostępnych receptur pochodzącej z 1682 roku, w skład zupy wchodziły również podroby. Wybierano to, co znalazło się pod ręką, a następnie długo gotowano wraz z kurą i wołowiną. Dotarliśmy do współczesnej interpretacji oryginalnego przepisu. Historia powstania rosołu — a właściwie rozsołu — jest ciekawa. Kiedyś mięso konserwowano w soli i przed użyciem należało je rozsolić, czyli tej przyprawy pozbawić. W tym celu mięso moczono długo w wodzie i starannie płukano, pozbawiając intensywnego smaku. Całkiem podobnie jest w przypadku przyrządzania tradycyjnej zupy. Smak mięsa przenosimy wszak do płynu, a im więcej go wydobędziemy, tym lepiej. Upływający czas przyniósł uproszczenie nazwy dania i składu. Niektóre produkty zostały zapomniane, głównie ze względu na coraz mniejszą dostępność. Dawniej do rosołu trafiały kuropatwy, jarząbki czy gołębie. O nie dziś trudno, ale równie powszechne podroby — a wśród nich wątróbki, serca czy żołądki — wciąż można wykorzystać. Warto zakupić świeżą porcję, bo właśnie z nimi dziś przyrządzimy pyszną zupę.

Ile wody potrzeba na rosół?
04.02.2023 10:29 Ile wody potrzeba na rosół? Tylko najlepsze kucharki znają odpowiedź

Czy wiecie, ile wody potrzeba na rosół? Od właściwych proporcji mięsa i płynu wiele zależy. Doświadczone kucharki wiedzą, że ich zaburzenie może doprowadzić do uzyskania mdłej zupy, która nikomu nie będzie smakować. Podpowiadamy, jak uniknąć kulinarnej wpadki. Gotowanie rosołu wydaje się proste, lecz nawet drobne błędy potrafią mieć ogromny wpływ na smak dania. Jednym z nich może być wykorzystanie zbyt dużej objętości wody podczas gotowania. O ile płyn i tak odparuje, to niestety nie zawsze wystarczy, by uzyskać skoncentrowaną i aromatyczną zupę.

Rosół z pomidorem
02.02.2023 14:57 Dlaczego do rosołu warto dodać pomidora? Od razu zauważysz różnicę

Swój sprawdzony przepis na rosół ma niejedna gospodyni domowa. Najczęściej jest to receptura doskonalona na przestrzeni lat, metodą prób i błędów. Dziś zachęcamy do jeszcze jednej trafionej modyfikacji, a mianowicie dodaniu pomidora do rosołu. Dzięki temu warzywu zupa uzyska piękny wygląd i intrygującą nutę smakową. Rosół króluje w polskiej kuchni na co dzień i od święta. Smak wywaru na mięsie i warzywach znamy od najmłodszych lat. Założymy się jednak, że znamy sposób jak pozytywnie zaskoczyć Was tą zupą. Przekonaj się, co daje dodany pomidor do rosołu.

Rosół Magdy Gessler
01.02.2023 10:03 Gessler nie ma litości dla tego błędu. Chodzi o mięso na rosół

Rosół lubi wielu smakoszy. Tradycyjna zupa w każdym domu przygotowywana jest nieco inaczej, ale zazwyczaj jej bazą jest kura. Magda Gessler zdradziła ostatnio, co sądzi o tym mięsie i czy jej zdaniem nadaje się do przyrządzenia potrawy. Jej opinia może was zaskoczyć. Jeśli myślicie, że o gotowaniu rosołu wiecie wszystko, wypowiedź Magdy Gessler może was wprawić w konsternację. Gwiazda Kuchennych Rewolucji zdradziła bowiem ostatnio portalowi Wirtualna Polska, jaki jest jej zdaniem największy błąd popełniany przez Polaków podczas przyrządzania mięsnej zupy. Wskazanym potknięciem nie było wcale dodawanie ziemniaków czy gotowych przypraw takich jak maggi. Restauratorka zwróciła uwagę na jakość mięsa i wskazała, że jej zdaniem na rosół obecnie nadaje się kaczka i wołowina. Kurę uznała za zbyt niebezpieczny dla zdrowia produktu, argumentując, że zawiera hormony. Czy rzeczywiście kaczka wypada lepiej? Polecamy spróbować.

restauracja Piotra Adamczyka
29.01.2023 17:13 Luksus dla wybranych? Tyle zapłacimy za talerz rosołu w restauracji Piotra Adamczyka

Nie od dziś wiadomo, że aby zjeść na mieście trzeba się czasem wykosztować. Niektóre lokale potrafią niemiło zaskoczyć wygórowanymi cenami. Jak wygląda ta kwestia w restauracji Piotra Adamczyka? 25 złotych za talerz rosołu wydaje się ceną w granicach rozsądku, co jednak z pozostałymi pozycjami w menu?Piotr Adamczyk trudni się nie tylko sztuką aktorską. Od lat prowadzi w Warszawie lokal, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Restauracja Piotra Adamczyka nie należy niestety do najtańszych lokali. Czy na wizytę w "Starym Domu" może sobie pozwolić "przeciętny Kowalski"?Historia "Starego Domu" sięga lat '50 XX wieku. Głównymi jej bywalcami byli wówczas miłośnicy wyścigów konnych, odwiedzający pobliski tor na Służewcu. W chwili obecnej restauracja Piotra Adamczyka serwuje potrawy inspirowane klasycznymi przepisami kuchni polskiej. Aby się w niej stołować lepiej mieć zasobny portfel.

Rosół gotujemy bez przykrycia
29.01.2023 12:15 Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Rosół bardzo często gości na naszych stołach. By jednak zachwycał smakiem, warto pamiętać o kilku istotnych regułach. Jedna z nich dotyczy używania pokrywki. Zupa powinna być przyrządzana niemal zupełnie bez przykrycia. Szefowie kuchni wyjaśnili dlaczego. Dobry rosół nie jest mętny i ma w sobie dużo aromatu. Uzyskanie satysfakcjonujących efektów będzie możliwe, gdy zadbamy o właściwe proporcje składników oraz prawidłowo przeprowadzimy proces gotowania. Wystrzegać powinniśmy się zwłaszcza korzystania z pokrywki.

Jajko do rosołu? Efekt powala
28.01.2023 13:27 Dlaczego warto dodać jajko do rosołu? Różnicę zobaczysz od razu

Czy wiesz, dlaczego warto dodać jajko do rosołu? Dzięki białku błyskawicznie wyklarujesz mętny wywar. Jajko zbiera również tłuszcz, którego nadmiar może popsuć smak rosołu. Wywar po ugotowaniu będzie klarowny i pełen aromatu. Rosół jest świetnym pomysłem na rodzinny obiad lub danie podczas większych uroczystości. Niektórzy zupę gotują wyłącznie na mięsie z kurczaka. Inni dodają wołowinę, wątróbki, kaczkę lub indyka. Rosół gotowany na mięsie i bukiecie warzyw smakuje obłędnie. Wystarczy jednak jeden błąd, a wywar stanie się mętny.Jak wyklarować rosół? Pomoże Ci w tym kurze jajko. Nie dość, że pozbędzie się szumowin, to jeszcze sprawi, że wywar nie będzie zbyt tłusty. Do rosołu koniecznie dodaj również przyprawy, jak liście laurowe, ziele angielskie, lubczyk i szczyptę kurkumy pod sam koniec gotowania.Nigdy nie sól wywaru przed ugotowaniem. Rosół musi się pyrkać na najmniejszym ogniu przez kilka godzin. W ten sposób z mięsa zostanie uwolniony cały smak i aromat. Sól dodana na początku gotowania zamyka pory w mięsie, a zupa wygląda i smakuje jak woda. Przyprawę dodajemy, gdy rosół już się ugotuje.

Ewa Wachowicz nie wyrzuca obierków po ziemniakach. Robi z nich ukochany przysmak Polaków
27.01.2023 13:53 Ewa Wachowicz nie wyrzuca obierków po ziemniakach. Robi z nich ukochany przysmak Polaków

Zostały Ci obierki po ziemniakach? Przenigdy ich nie wyrzucaj. Ugotujesz z nich aromatyczny rosół według przepisu Ewy Wachowicz, nic w kuchni się nie zmarnuje. Wachowicz wywar podaje z kndelikami z wątróbek drobiowych. Poznaj przepis na rosół z obierków po ziemniakach.Ewa Wachowicz na oficjalnej stronie internetowej, ewawachowicz.pl dzieli się z fanami przepisami na proste i bardzo smaczne dania obiadowe, zupy, śniadania i desery. Niedawno Wachowicz zdradziła, jak wykorzystuje obierki po ziemniakach. Nic w kuchni się nie marnuje. Przepis wykorzystany w artykule pochodzi z oficjalnej strony Wachowicz.Rosół z obierków po ziemniakach jest niezwykle aromatyczny i lekki. Wachowicz zaznacza, że wywar możemy ugotować w prostej, bezmięsnej wersji lub dodać kilka skrzydełek z kurczaka. Rosół podajemy z ulubionymi dodatkami. Może to być makaron, lane kluski, grysik, pulpety. Ewa Wachowicz stawia na nieco inny dodatek do rosołu - knedliki z wątróbki drobiowej. Małe kuleczki z wątróbek, bułki i przypraw doskonale łączą się z aromatycznym wywarem z obierków. Tak podany rosół smakuje obłędnie.

Bluszczyk kurdybanek wzbogaci rosół
25.01.2023 21:44 Polacy traktują go jak chwast, a jest niesamowicie cenny. Dodany do rosołu działa cuda z jego smakiem

Bluszczyk kurdybanek często traktowany jest jak chwast, choć jego walory są nieocenione. Roślina nie tylko nie kosztuje wiele, ale też świetnie podkreśla smak rosołu. Korzystali z niej nawet nasi przodkowie. Musicie choć raz spróbować.Mimo iż bluszczyk kurdybanek cieszy się mniejszą popularnością niż lubczyk czy natka pietruszki, warto go poszukać, bo doprawiony nim rosół z kury smakuje obłędnie. Zioło o pięknych szafirowych kwiatach wiosną często spotkać można na skrajach lasu i w zaroślach. Zimą bez trudu nabędziemy go w sklepach zielarskich.

Warzywa do rosołu według Gessler
24.01.2023 09:02 Gessler bije na alarm. Tego nie dodawaj do rosołu, zepsuje jego smak

Dobry rosół uzyskamy, korzystając z prawidłowo dobranych składników. Magda Gessler zdradziła, że jej zdaniem gotowe zestawy włoszczyzny nie powinny się trafiać do tradycyjnej zupie. Dla wielu z nas jej opinia może być zaskakująca. Wyjaśniamy, dlaczego gwiazda odradza drogę na skróty.Przygotowanie rosołu w każdym domu wygląda nieco inaczej. Dla wielu z nas jednak podstawą jest zakup włoszczyzny. Zdaniem Magdy Gessler dodawanie jej do dania stanowi błąd. Jakie ma argumenty?

Dodawanie jabłka do rosołu
21.01.2023 20:46 Dlaczego do rosołu warto dodać jabłko? Różnicę poczujesz od razu

Rosół jest lubianą zupą, którą każdy przyrządza nieco inaczej. Sekretem jej smaku jest odpowiednia kompozycja składników. Dodając do zupy jedno całe jabłko, przyjemnie wzbogacimy ulubiony wywar z makaronem. Wyjaśniamy, dlaczego warto spróbować.Dobrze przyprawiony i wyrazisty rosół jest marzeniem niejednego smakosza. W uzyskaniu satysfakcjonującego smaku zupy pomóc nam mogą liczne, często nietuzinkowe, dodatki. Jednym z nich jest popularny polski owoc, czyli jabłko. Produkt nada przyjemnej słodyczy.

Kiedy należy solić rosół?
19.01.2023 20:08 Kiedy należy solić rosół? Odpowiedni moment ma ogromne znaczenie

Czy wiecie, kiedy należy solić rosół? Doświadczone kucharki podpowiadają, że dodatek podstawowej przyprawy nie może nastąpić zbyt szybko. Inaczej wywar nie będzie miał pełnego smaku i aromatu. W przypadku tradycyjnej zupy sprawdzi się więc podejście polegające na doprawianiu dania pod koniec jego gotowania. Przyrządzanie rosołu wydaje się proste, ale jeden błąd może zaważyć na smaku zupy. Zbyt wczesne dodanie soli spowoduje, że uzyskamy nijaką i mdłą potrawę, która nikomu nie będzie smakowała. Dowiedzcie się, jak tego uniknąć.