Lubicie kiszonki? A jedliście już kiszone śledzie? Tak, tak - nie solone, nie marynowane lecz kiszone. U nas dość ciężko kupić ten skandynawski specjał, dlatego zdradzimy wam jak w prosty sposób można go przygotować samemu. Moda na kiszonki trwa. I trudno się dziwić, wszak należą do jednych z najzdrowszych przetworów. Zwykle sięgamy po kiszoną kapustę i ogórki, ale kisić można też jabłka, buraki, pomidory, grzyby czy śledzie. I właśnie o tych ostatnich będzie dziś mowa. Kiszone śledzie to szwedzki rarytas. Mają bardzo intensywny zapach i wyraźny smak. Doskonale nadają się na przystawkę. Szwedzi kawałki kiszonego śledzia serwują zwykle na kanapeczkach z cienkiego chleba tunnbröd, dekorują je czerwoną cebulą, żółtym serem, gotowanym ziemniakiem i kleksem śmietanki. Tradycyjna produkcja kiszonych śledzi wygląda następująco: złowione wiosną bałtyckie śledzie oczyszcza się, soli i układa w beczkach. Po 2 miesiącach leżakowania przekłada się je do puszek i odstawia jeszcze na miesiąc. Uroczysta premiera takich śledzi odbywa się w Szwecji zawsze w trzecim tygodniu sierpnia. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ogórki kiszone wiodą prym wśród specjałów naszej rodzimej kuchni. Okazuje się, że specjał gości na stołach smakoszy od wielu lat. Potwierdzeniem jest przepis rodem z 1895 roku. Ogórki kiszone będą chrupiące dzięki wcześniejszemu namaczaniu w wodzie. Wśród składników znajdują się liście winogron, dębu oraz wiśni.Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Smakosze przeważnie najbardziej pożądają chrupiących specjałów. Wielbiciele ogórków kiszonych z pewnością powinni wypróbować przepis sięgający 1895 roku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiszona kapusta często gości na naszych stołach. Zajadamy ją w formie dodatku obiadowego, jednak równie często wzbogacamy o nią nasze specjały. Podczas przygotowań kluczowe jest dodanie odpowiedniej ilości soli. Na kilogram kapusty powinno przypadać 20 g przyprawy.Nie da się ukryć, że kiszona kapusta zajmuje szczególne miejsce w polskiej kuchni. Znaczna część uwielbianych potraw nie może się obejść bez tego specjału. Warto wiedzieć, jak przygotować idealną kiszoną kapustę.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smakowita gotowana kukurydza często gości na naszych stołach. Nie bez powodu możemy natknąć się na nią w niemal wszystkich sklepach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do wrzącej wody warto dodać cukier. Dzięki niemu uwydatnimy smak kukurydzy.Nie da się ukryć, że kolba kukurydzy dobrze sprawdza się w formie lekkiego posiłku. Wielu smakoszy sięga po nią, chociażby podczas kolacji. Warto wiedzieć, jak prawidłowo ugotować kukurydzę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przesolona zupa jest prawdziwą zmorą smakoszy. Ciężko o gorszy scenariusz podczas gotowania. Okazuje się, że nawet w obliczu takiej katastrofy możemy coś zaradzić. Pomocne będą surowe ziemniaki, jabłka oraz woreczek z ryżem.Pyszna zupa jest jedną z najlepszych propozycji obiadowych. Nie bez powodu tak często gości ona w różnych formach na naszych stołach. Niestety, nawet najlepszym może zdarzyć się przesolenie specjału. Co wtedy możemy zrobić?Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ziemniaki są jednym z najbardziej popularnych dodatków obiadowych. Przeważnie po prostu je gotujemy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że doprawienie solą ma ogromne znaczenie. Okazuje się, że przyprawę należy dodać do wody jeszcze przed rozpoczęciem gotowania.Nie da się ukryć, że ziemniaki często goszczą na naszych stołach. Przepyszne bulwy wiele razy przyprawiały nas o szczery zachwyt. Niektórzy smakosze solą je dopiero na końcu. Lepiej zrobić to wcześniej. Wówczas ziemniaki będą znacznie smaczniejsze.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sól jest jedną z najbardziej podstawowych przypraw. Ciężko sobie wyobrazić gotowanie ulubionych specjałów bez jej użycia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że mięso wychodzi najlepiej, kiedy posolimy je przed rozpoczęciem smażenia.Nie da się ukryć, że sól odgrywa niezwykle istotną rolę w kulinariach. Nietrudno się natknąć na smakoszy, którzy regularnie używają tej przyprawy. Warto wiedzieć, kiedy dodawać ją do naszych potraw.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Aby bób nie stracił swoich cennych właściwości i nie wywoływał wzdęć po zjedzeniu, należy gotować go w odpowiedni sposób. Bardzo ważny jest dodatek soli i cukru. To dzięki nim warzywo zachowa pyszny smak, kolor i właściwości - do wody wrzuć również gałązkę kopru, aby wyeliminować wzdęcia.Bób jest jedną z najzdrowszych roślin. Zawiera mnóstwo łatwo przyswajalnego białka, który konieczny jest do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Ponadto pełen jest dużych ilości kwasu foliowego, żelaza, wapnia, magnezu, potasu, fosforu i cynku. Niestety wiele osób nie wie do końca, w jaki sposób gotować bób, aby wyszedł przepyszny, a po zjedzeniu nie wytwarzał zbyt wiele gazów. Niżej zdradzamy jak tego dokonać. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
W trakcie upałów nie powinno jeść się niezdrowych i kalorycznych produktów, które składają się jedynie z pustych kalorii. Niewskazane są słone przekąski, jak paluszki i chipsy, gdyż zawierają zbyt dużo soli. Odpaść powinny również mięsa, gdyż bardzo długo są trawione. W czasie upałów rzadko myślimy o jedzeniu, ponieważ chcemy się jedynie ochłodzić. Oczywiście utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest bez dwóch zdań najważniejsze, tak dobre żywienie także jest istotne. Niestety nasze żywieniowe przyzwyczajenia pozostawiają wiele do życzenia, głównie z powodu ilości śmieciowego jedzenia, jakie pochłaniamy każdego dnia. Niżej zdradzamy jakich produktów powinniśmy unikać w gorące dni. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Ogórki małosolne są kulinarną klasyką, której wyjątkowo ciężko się oprzeć. Nie od dziś wiadomo, że kluczowe podczas przygotowań jest dodanie odpowiedniej ilości soli. Na jeden litr wody powinna przypadać jedna łyżka przyprawy. Dzięki zachowaniu takich proporcji ogórki małosolne wyjdą perfekcyjnie.Nie da się ukryć, że ogórki małosolne zalicza się do szlagierów naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią zajadają je w formie przekąski. Oczywiście najlepiej smakują ogórki, które przygotujemy samodzielnie.Przyrządzenie specjału jest banalnie proste. Wystarczy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Jedną z nich jest wzbogacenie zalewy o odpowiednią ilość soli. Jednak nie możemy zapomnieć również o innych dodatkach.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej
Czereśnie kupujemy latem w dużych ilościach i zawsze liczymy, że nie będą robaczywe. Jeśli jednak w miąższu gnieżdżą się larwy, można w łatwy sposób się ich pozbyć. Wystarczy kilkunastominutowa kąpiel w wodzie z solą, a robaki przestaną być problemem. Czereśnie smakują wybornie, dlatego uwielbiamy czas, gdy można się najeść nimi do syta. Obecnie stragany uginają się pod ich ciężarem, a klienci wychodzą z targowisk czy sklepów, niosąc ogromne siatki. Niestety można odczuć duży niesmak, gdy wgryzając się w czereśnie, zauważymy, że żyją w nich larwy owadów. Dlatego prezentujemy banalnie prosty sposób na pozbycie się ich, do którego potrzeba jedynie podstawowych składników. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej
Ziemniaki błędnie uznawane są tuczące - zła renoma jest efektem innych składników, które często do nich podajemy. Tłuszcz ze smażenia kotletów, skwarki czy masło w puree znacznie zwiększają kaloryczność bulw, które same w sobie są wyjątkowo zdrowe. Doskonałym argumentem za ich zdrowotnością, jest duża zawartość witaminy c. Niestety, nawet doświadczeni domowi kucharze popełniają błąd, który może zniszczyć smak całego dania. Bardzo istotny bowiem jest czas kiedy dodaje się do gotującego się warzywa sól.
Jajka sadzone często goszczą na naszych stołach. Zajadamy się nimi w różnych porach dnia i z rozmaitymi dodatkami. Idealne jajka sadzone wymagają odrobiny wprawy. Jednak nie bez znaczenia są również zasady, których warto przestrzegać.
Nawet najlepszym kucharzom zdarzają się kulinarne wpadki. Do najczęstszych z nich należy zapewne przypalenie ulubionej potrawy. Jednak wsypanie do garnka zbyt dużej ilości soli mogłoby pewnie stawać w szranki z fiaskiem na polu pieczenia.
Nie da się ukryć, że krupnik niejednokrotnie przyprawiał wielu smakoszy o zachwyt. Wywar łączący ze sobą bukiet warzyw, drób, ziemniaki oraz kaszę zalicza się do klasyków naszej rodzimej kuchni. Warto wiedzieć jak przygotować go w idealny sposób.
Miód wykorzystywany był przez samych starożytnych Egipcjan - dawni ludzie zamieszkujący tereny wokół Nilu stosowali go podczas kremowania swoich najcenniejszych obywateli. Wazy z miodem umieszczano również w sarkofagach, aby władcy mogli raczyć się nim po śmierci. Okazuje się, że produkt ciężkiej pracy pszczół świetnie sprawdza się jako środek wspomagający sen. Jeśli masz więc kłopoty z zasypianiem, bądź całą noc spędzasz na wierceniu się w łóżku i gapieniu przed siebie, sporządź z miodu miksturę, która szybko da pozytywne efekty.
Kulinarne przesądy powoli odchodzą w zapomnienie. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ coraz więcej osób stara się twardo stąpać po ziemi i nie zawraca sobie głowy takimi błahostkami. Nie zaszkodzi jednak wiedzieć, w co wierzyły nasze babcie.
Olej sprawia, że dania nabierają zupełnie nowego wymiaru. Chrupiąca skórka, soczyste wnętrze i smak skarmelizowanego jedzenia sprawia, że ciężko przestać jeść tak ugotowaną żywność. Niestety, olej ma jeden ogromny minus - pryska w kontakcie z wodą. Wiele osób stara się znaleźć rozwiązanie dla tego problemu stosując specjalne pokrywki z siatki, która ma wychwycić latające krople. Niestety, podczas mieszania trzeba ją odkryć, więc ciągle jest się wystawionym na ryzyko poparzenia się.
Ziemniaki stanowią ogromną część naszej diety - najwięcej Polaków zjada je w trakcie obiadu, jako dodatek do mięsa czy ryby. Najczęściej przyrządza się je w wodzie, ponieważ taka metoda obróbki cieplnej jest najwygodniejsza i stosunkowo szybka.Jednak rozgotowane albo źle posolone ziemniaki nie są niczym przyjemnym. Jak z każdą kulinarną procedurą, warto prześledzić krok po krok wszelkie tajniki jej przygotowywania. Moment dodania soli do ziemniaków jest niezwykle istotny.
Sól jest wyjątkowo istotnym składnikiem gotowania pożywienia dosłownie na całej kuli ziemskiej. Bez soli jedzenie smakowałoby mdło - to ona pozwala uwypuklić smaki, które normalnie nie są wyczuwalne. Poza zastosowaniem jej jako przyprawy, ma jeszcze wiele funkcji. Jedną z najważniejszych jest konserwowanie żywności. Duże stężenie soli jest sterylne i sprawia, że mikroby i inne patogeny nie rozwijają się nawet po dłuższym czasie. Z tego powodu dawniej korzystano z soli w ramach wydłużania daty przydatności do spożycia.