Szukasz pomysłu na szybkie danie? Przygotuj pyszny obiad z patelni według przepisu Tomasza Strzelczyka. Kucharz najpierw podsmaża ziemniaki, potem dodaje pokrojoną kiełbasę i cebulę. Po podduszeniu całość zamienia się w wyśmienitą, sycącą potrawę.Tomasz Strzelczyk na swoim kanale na YouTube, Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA, dzieli się z fanami przepisami na kultowe dania w zupełnie nowej odsłonie. Zdradza również triki kulinarne, które warto stosować podczas gotowania. To właśnie z tego kanału pochodzi przepis na obiad z patelni, który został wykorzystany w artykule.Obiad z patelni z przepisu Strzelczyka jest daniem, które przygotujemy w dosłownie kilka minut. Jednogarnkowa potrawa z kiełbasy, ziemniaków i cebuli jest niezwykle aromatyczna i doskonale doprawiona. Znany kucharz dodaje do niej liście laurowe, ząbki czosnku i domowy bulion.Strzelczyk radzi, by kiełbasę ponacinać przed smażeniem. To świetny sposób, dzięki któremu wędlina ładnie się przyrumieni, a nadmiar tłuszczu wytopi się pod wpływem wysokiej temperatury. Ziemniaki również podsmażamy, nie gotujemy. Wtedy będą miały złocistą, chrupiącą skórkę.
Sałatka jarzynowa króluje nie tylko na polskich stołach. Nasi bliscy sąsiedzi także zajadają się tym specjałem. Poszli oni jednak o krok dalej i do gotowanych warzyw postanowili dodać szynkę. Trzeba przyznać, że takie połączenie w sałatce czeskiej jest wyjątkowo udane.Jarzynowa sałatka czeska swoje miejsce znajdzie nie tylko na świątecznym stole. Doskonale sprawdzi się także jako przekąska do pracy lub poczęstunek podczas imprezy. Sałatkę czeską najlepiej podawać w towarzystwie świeżego pieczywa. Nie sposób tez nie zauważyć, że ta potrawa jest wyjątkowo sycąca.
Każdy jadł słodkie faworki na tłusty czwartek, ale czy słyszeliście kiedyś o faworkach wytrawnych? Ten specjał przygotowuje się na bazie ciasta z gotowanych ziemniaków i podaje z sosem, np. czosnkowym. Brzmi pyszne, a jak smakuje!Faworki ziemniaczane bez trudu wykonasz z zaledwie 4 składników. Niezbędne do tego przepisu produkty większość z nas ma na co dzień w swojej kuchni. Do faworków przygotuj ulubiony sos. Ta chrupiąca przekąską sprawdzi się nie tylko na Tłusty Czwartek.Faworki z ciasta z ziemniaków nie są wcale nowym wymysłem. W wielu domach taki poczęstunek był przygotowywany lata temu przez babcie. Z przyjemnością prezentujemy ten pyszny, choć trochę zapomniany przepis. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.
Ziemniaki mogą być bazą wielu fantastycznych dań. Przysmak, który wam dziś proponujemy, wymaga jeszcze dodania jajka i odrobiny bułki tartej. Tak podane warzywo jest smaczne i sycące. Doskonale sprawdzi się jako obiad dla całej rodziny. Spróbujecie? Pyszny obiad z ziemniaków i jajka nie wymaga skomplikowanych przygotować i dodatkowych, drogich składników. Ugotowane i wystudzone purée wystarczy wymieszać z jajkiem i przyprawami, opanierować i usmażyć. Będzie pysznie.
Delikatne kopytka skuszą każdego. Przygotowanie znakomitego rarytasu wymaga trzymania się dwóch zasad — zawsze dodajemy mąkę ziemniaczaną, a ziemniaki gotujemy dzień wcześniej. Koniecznie spróbujcie — takie kluski was zachwycą.Kopytka pasują do wielu dań i warto wiedzieć jak je przygotować, by stanowiły dla nich świetne towarzystwo. Mięciutki i rozpływający się w ustach ziemniaczany przysmak uzyskamy, używając mąki ziemniaczanej oraz dobrze już przestudzonych ziemniaków — najlepiej takich, które gotowane były dzień wcześniej.
Masz w domu ziemniaki i kiszoną kapustę? W mig przygotujesz z nich podkarpacki przysmak. Placki ziemniaczane z dodatkiem kiszonki i suszonego majeranku rozpływają się w ustach. Do placków podaj kwaśną śmietanę lub ugotuj aromatyczny sos grzybowy.Do placków ziemniaczanych zwykle dodajemy startą na tarce cebulę, czosnek, jajko i mąkę. Na południu Polski kultowa potrawa przyrządzana jest w nieco inny sposób. Do masy ziemniaczanej dodawana jest kapusta kiszona i suszony majeranek. Składniki podkreślają smak całej potrawy i błyskawicznie znikają z talerzy.Podkarpackie placki ziemniaczane podawane są z kwaśną śmietaną i koperkiem. Do placków możemy przygotować również aromatyczny sos. W sezonie jesiennym sięgnijmy po leśne grzyby. Zimą, wiosną i latem natomiast wykorzystajmy grzyby suszone. Placki z przygotowanym sosem smakują obłędnie.Do przygotowania placków ziemniaczanych wybierzmy ziemniaki mączne, które zawierają dużo skrobi i mało wody. Odmiany typu B i C sprawdzą się równie dobrze do klusek śląskich, kopytek, pyz z mięsem i innych dań. Masa z mącznych ziemniaków nie rozwarstwia się podczas wyrabiania, smażenia i gotowania.
Szukasz pomysłu na wyśmienity obiad dla całej rodziny? Koniecznie przygotuj placki ziemniaczane według przepisu babci Stasi. Babcia do masy ziemniaczanej dodaje łyżkę majonezu. Popularny produkt wzmacnia smak potrawy.Babcia Stasia placki ziemniaczane przygotowuje według sprawdzonej receptury. Masę doprawia startą cebulą, czosnkiem i suszonym majerankiem. Dodaje również łyżkę majonezu. Ten popularny dodatek do sałatek i kanapek sprawi, że placki będą o wiele smaczniejsze.Placki ziemniaczane podajemy zwykle z gęstą śmietaną, szczypiorkiem lub koperkiem. Jeśli chcemy ugotować naprawdę pożywne danie, do placków ugotujmy sos grzybowy, sos z grzybów suszonych lub sos węgierski z mięsem i czerwoną papryką. Kultowa potrawa zachwyci każdego smakosza.Placki ziemniaczane przygotowujemy z ziemniaków mącznych, najlepiej typu B lub C. Odmiany te zawierają mało wody i dużo skrobi. Placki są o wiele smaczniejsze, chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku i nie rozwarstwiają się podczas smażenia. Placki są puszyste, złote i pełne smaku.
Przygotowanie sałatki jarzynowej wiąże się ze sporym nakładem czasu i energii. Co zrobić, aby gotowa potrawa nie podeszła wodą? Jest kilka kroków, które pomogą nam uniknąć tego zjawiska. Liczy się odpowiednie przygotowanie składników, dodawanie ich w stosownym czasie, a także właściwy ich dobór.Pływająca sałatka jarzynowa to nie jest coś, co chcemy widzieć na swoich talerzach. Tę prostą potrawę łatwo zepsuć przez pozornie nieistotne błędy. Najlepsze kucharki wiedzą, co robić a czego unikać podczas jej przyrządzenia. Teraz także Ty możesz posiąść tę umiejętność.
Zupa kartoflanka będzie idealna jako obiad dla całej rodziny. Prostą i sycącą propozycja Karola Okrasy wzbogacona jest o sok z kiszonej kapusty, który nadaje ziemniakom całkiem przyjemnej i nietypowej tekstury. Danie zaskakuje też przyjemnym smakiem. Karol Okrasa w swoim przepisie nawiązuje do dawniej występującej w kuchni polskiej zupy z ziemniaków kiszonych, czyli prażuchy. Używa co prawda ziemniaków surowych, lecz gotuje je w soku z kiszonej kapusty, co sprawia, że stają się lekko chrupiące.
Przenigdy nie wyrzucaj obierek z ziemniaka. Ścinki pomogą szybko pozbyć się kamienia, który osadza się w czajniku. Wystarczy, że włożysz obierki do urządzenia, wlejesz wodę i zagotujesz. Poznaj równie skuteczne sposoby na odkamienianie czajnika.Obierki z ziemniaka mają wiele zastosowań w kuchni. Nie dość, że przyrządzimy z nich błyskawiczną przekąskę i ugotujemy aromatyczny rosół, to jeszcze pomogą utrzymać czystość. Obierki są świetnym, domowym sposobem na pozbycie się kamienia w czajniku.Powodem powstawania kamienia w czajniku jest twarda woda. Podczas gotowania na wewnętrznych ściankach urządzenia osadza się wapń i magnez, które wytrącają się w postaci węglanów. Kamień z czajnika musimy usunąć, ponieważ przyczynia się do psucia urządzenia, dłuższego czasu gotowania wody i większego zużycia energii.Oprócz obierek z ziemniaka są również inne sposoby na kamień. Zrezygnuj z chemicznych środków. Do odkamieniania wybieraj wyłącznie produkty, które są bezpieczne, tanie i skuteczne. Ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy równie dobrze poradzą sobie z osadem.
Czy wiecie, co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ciemniały? Prosty trik polegający na posypaniu startych ziemniaków mąką pszenną lub ziemniaczaną, znany doświadczonym kucharkom, pomoże wam przechować masę do czasu smażenia. Są też inne opcje, by zapewnić daniu atrakcyjny wygląd.Placki ziemniaczane o szarawej barwie nie będą zachęcające. Niestety ziemniaki w kontakcie z powietrzem ciemnieją i jest to proces naturalny, wynikający z obecności oksydazy polifenolowej, która odpowiada za zmianę barwy uszkodzonych tkanek roślinnych.Ścieranie jest czynnością przyczyniającą się bezpośrednio do naruszenia spójności ziemniaków i stanowi bodziec do rozpoczęcia reakcji utleniania, której efektem jest właśnie brzydki bury kolor ziemniaczanej pulpy. Na szczęście da się spowolnić jej przebieg.
Pierogi ruskie z czosnkiem i rozmarynem będą przyjemną odmianą od klasycznej wersji dania. Często pomijane, wyraziste dodatki znakomicie podkreślają smak ziemniaków i twarogu i sprawiają, że potrawa jest niesamowicie aromatyczna. Musicie spróbować. Sycące pierogi ruskie będą doskonałe zarówno na obiad, jak i wczesną, ciepłą kolację. Pyszna odsłona ze wzbogaconym o czosnek i rozmaryn ziemniaczano-serowym farsz z pewnością mile zaskoczy waszą rodzinę. Jest pełna charakteru i warta skosztowania.
Na obiad planujesz zrobić placki ziemniaczane? Do masy dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Produkt skutecznie spulchni ziemniaki i sprawi, że nie ściemnieją. Placki po usmażeniu będą jasne, puszyste i pełne smaku. Kultową potrawę podaj z ulubionymi dodatkami, a błyskawicznie zniknie z talerzy.Placki ziemniaczane są doskonałym pomysłem na bezmięsny obiad. Zrobisz je szybko i podasz tak, jak lubisz. Osobiście polecam kwaśną śmietanę, sos pieczarkowy lub sos węgierski z mięsa i papryki. Do placków ziemniaczanych wybieraj ziemniaki mączne, najlepiej typu B lub C. Odmiany te mają dużo skrobi i mało wody, dzięki czemu placki nie rozwarstwiają się podczas smażenia. Placki dopraw cebulą i suszonym majerankiem. Będą przepyszne.Aby nie zepsuć placków ziemniaczanych, zawsze smaż je na mocno rozgrzanym oleju. Nigdy nie dolewaj tłuszczu, kiedy placki są na patelni. Zimny olej jest błyskawicznie wchłaniany przez masę ziemniaczaną, a placki stają się ciężkie, tłuste i niesmaczne.
Robisz kluski śląskie do obiadu? Poznaj najlepszy przepis na kultowe danie z Górnego Śląska. Rodowita Ślązaczka wyjaśnia też, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując słynne kluski. Oczywiście najlepiej podać je z duszonym mięsem i modrą kapustą. Do klusek śląskich zawsze dodaje się mąkę ziemniaczaną. Najlepiej odmierzyć ją w prosty sposób: przeciśnięte przez praskę ziemniaki przełożyć do miski i wygładzić łyżką. Następnie wyjąć 1/4 masy i w jej miejsce wsypać mąkę. Wtedy będziemy mieć pewność, że kluski wyjdą idealnie i nie będą się kleić.Rodowita Ślązaczka podpowiada też, by kluski śląskie robić zawsze ze świeżo ugotowanych ziemniaków. Wiele osób wykorzystuje ziemniaki z poprzedniego dnia, jednak kluski nie wychodzą takie delikatne, jak należy. Wbrew niektórym, krążącym informacjom, do masy na kluski zawsze dodaje się też jajko. Pomaga ono lepiej scalić składniki. Obowiązkowym dodatkiem jest też sól w ilości płaska łyżeczka na 1 kg ziemniaków. Co ciekawe, na Śląsku kluski śląskie nie zawsze robi się z dziurką. Mogą być po prostu kuliste. Jednak niemal zawsze podaje się je z roladą wołową i modrą kapustą. Kluski śląskie raczej nie są serwowane np. z podsmażoną cebulką, jako samodzielne danie. Jednak oczywiście, jeśli komuś smakuje taka wersja, to czemu nie.
Placki ziemniaczane przywierają wam do patelni? Najprawdopodobniej wlaliście na nią zbyt mało oleju. Właściwa ilość tłuszczu i dobre rozgrzanie go są kluczowe w uzyskaniu zadowalających efektów. O błąd nietrudno, więc podpowiadamy, jak poprawnie przyrządzić rarytas z ziemniaków.Smażenie placków ziemniaczanych nie może odbywać się na suchej patelni. Chrupiące i pełne smaku danie niestety do lekkich nie należy, lecz, chcąc je w ten sposób odchudzić, wcale nie uzyskamy dobrych rezultatów. Przysmak musi być przyrządzany na solidnej porcji tłuszczu.
Placki ziemniaczane wychodzą Wam tłuste i niesmaczne? Dodajcie do masy łyżkę octu, a nie będą wchłaniały oleju podczas smażenia. Podpowiadamy, co jeszcze pomoże przygotować chrupiące i lekkie danie z ziemniaków.Jeśli jeszcze nie udało Wam się przygotować zachwycających smakiem i konsystencją placków ziemniaczanych, zastosowanie naszych rad może przyczynić się do kulinarnego sukcesu. Jednym z częstszych problemów podczas ich przyrządzania jest bowiem fakt, że placki często wychodzą ciężkie i tłuste. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak zapobiegać niepożądanemu procesowi.
Magda Gessler od lat jest autorytetem w kwestii gotowania. Swój unikalny sposób ma na rozmaite, klasyczne potrawy. Nie inaczej ma się sprawa z uwielbianymi pierogami ruskimi. W swoim przepisie znana restauratorka nie dodaje do farszu podsmażonej cebuli.Na idealne pierogi ruskie składa się delikatne ciasto oraz dobrze doprawione nadzienie. To drugie Magda Gessler przygotowuje dość nietypowo. Pomija smażoną cebulę, dzięki czemu danie jest mniej kaloryczne oraz prostsze w przyrządzeniu. Odpowiednie doprawienie farszu wystarczy, aby cieszył nas swoim obłędnym smakiem.
Kopytka są sycącym i pysznym dodatkiem do niejednego obiadu. A można je przygotować nawet z wcześniej już ugotowanych ziemniaków. Będą równie pyszne, a wykonanie wcale się nie skomplikuje. W ten sposób zaoszczędzimy czas i pieniądze. Jednym słowem same korzyści.Smaczne i rozpływające się w ustach kopytka z łatwością przygotujecie z ziemniaków z poprzedniego obiadu. Już ugotowane warzywa wystarczy jedynie dokładnie rozdrobnić. Nie poczujecie różnicy, a resztki się nie zmarnują. Warto spróbować.
Szukasz pomysłu na szybki i tani obiad? Babka ziemniaczana według przepisu Magdy Gessler zachwyci każdego smakosza. Do przygotowania dania potrzebujesz wyłącznie ziemniaków, cebuli, jajek i szczypiorku. Babka ziemniaczana będzie gotowa po około 60 minutach pieczenia.Magda Gessler zdradziła przepis na babkę ziemniaczaną z dodatkiem cebuli i szczypiorku. Babka jest daniem bezmięsnym, lekkim i bardzo pożywnym. Nie ma w niej grama mąki, bułki tartej i tłuszczu. Olej jest potrzebny wyłącznie do wysmarowania formy żaroodpornej do pieczenia.Dlaczego babka ziemniaczana jest puszysta i delikatna? Sekretem jest piana z białek. To dzięki niej danie pięknie rośnie w piekarniku, jest doskonale upieczone, złociste i wygląda bardzo apetycznie. Babkę ziemniaczaną podaj samodzielnie, możesz przygotować do niej również lekką sałatkę z pomidora i ogórka lub podać z kwaśną śmietaną bądź kefirem.Do przygotowania babki ziemniaczanej wybieraj ziemniaki mączne, najlepiej typu B lub C. Ziemniaki te mają mało wody, a dużo skrobi. Babka nie rozwarstwi się podczas pieczenia, masa będzie zwarta i jednolita. Ziemniaki po starciu odstaw na kilka minut i odlej z nich wodę.
Placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków przygotujesz błyskawicznie przy pomocy blendera. Wszystkie składniki dobrze się łączą, a placki po usmażeniu są delikatne w środku i chrupiące z zewnątrz. Do placków przygotuj ulubione dodatki. Obiad zachwyci całą rodzinę.Wiele osób rezygnuje z przygotowania placków ziemniaczanych ze względu na czasochłonne tarcie warzyw. Mało kto jednak wie, że ziemniaki możemy również zblendować i połączyć z resztą składników. To najszybszy sposób na placki ziemniaczane. Będą gotowe w kilka minut.Placki ziemniaczane doprawiamy startą cebulą, suszonym majerankiem, solą i pieprzem. Masę ziemniaczaną na początku odsączamy z nadmiaru wody. Ciasto na placki musi być gęste, żeby nie rozwarstwiło się podczas smażenia. Placki ziemniaczane podajemy z kwaśną śmietaną, szczypiorkiem lub koperkiem. Świetnym dodatkiem do kultowych placków jest również szybki sos pieczarkowy oraz gulasz węgierski z mięsem i warzywami.
Pampuchy są drożdżowymi bułeczkami, zwykle przygotowywanymi na bazie mąki pszennej. Delikatne ciasto zwyczajowo gotuje się na parze. Nasze pampuchy zrobimy jednak z użyciem gotowanych ziemniaków i usmażymy je na patelni. Takich z pewnością jeszcze nie jedliście.Ziemniaczane pampuchy to doskonały pomysł na tani i szybki obiad. Puszyste i okazałe kluski idealnie komponują się z gęstym sosem i surówką. Mogą też z powodzeniem zastąpić tradycyjne ziemniaki do obiadu. Będziecie zaskoczeni ich smakiem.
Babcia Józia przyrządza placki ziemniaczane inaczej niż wszyscy. Do masy ziemniaczanej dodaje kilka łyżek kwaśnej śmietany. Śmietana sprawia, że placki nie ciemnieją i są niezwykle puszyste i delikatne. Placki ziemniaczane według babcinej receptury są wyśmienitym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Podane z ulubionymi dodatkami błyskawicznie znikają z talerzy. Placki podaj z kwaśną śmietaną, koperkiem, szczypiorkiem. Możesz przyrządzić je również z mięsnym gulaszem. Do masy na placki ziemniaczane babci Józi dodaj również suszony majeranek i dużą, startą na tarce cebulę. Te składniki wzmocnią smak, a kultowa potrawa będzie absolutnym hitem. Do placków wykorzystaj ziemniaki mączne typu B lub C. Ziemniaki te świetnie sprawdzą się również do klusek śląskich, kopytek i pyz z mięsem.Placki ziemniaczane smaż na mocno rozgrzanym oleju rzepakowym. Olej ten ma wysoką temperaturę dymienia, dzięki której placki nie spalą się na patelni. Nie smaż placków na głębokim oleju. Wystarczy niewielka ilość, aby masa się ścięła, a placki usmażyły na złoty kolor. Po smażeniu przełóż placki na ręcznik papierowy.
Carski koktajl Tomasza Strzelczyka jest elegancką przekąską na sylwestrową noc. Składa się z kilku niedrogich składników i jest bardzo łatwy do przygotowania. Jego prezentacja na stole jest fenomenalna. Koniecznie sprawdź, co proponuje znany i lubiany kucharz.Tomasz Strzelczyk, którego powyższe zdjęcie pochodzi z kanału YouTube Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA, za cel postawił sobie zaskoczenie sylwestrowych gości. Z tym bajecznie podanym daniem nie powinno być to trudne. Sałatka warzywna podana w tej formie z pewnością zrobi piorunujące wrażenie.
Ziemniaki pieczone z musztardą i chrzanem będą doskonałą przekąską na Sylwestra. Dzięki dwóm lubianym dodatkom są wyraziste w smaku, a dodatkowo po upieczeniu nabierają przyjemnej chrupkości. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Spróbujecie?Przekąska z ziemniaków na Sylwestra będzie w sam raz. Smaczna, prosta i sycąca propozycja z pewnością uprzyjemni czekanie na północ i sprawi, że będziecie mieli siłę na zabawę. Podana w towarzystwie świeżych kotletów i surówek będzie też doskonała na obiad. Musicie skosztować.
W kuchni doskonałego kucharza nic się nie marnuje. Warto znaleźć zastosowanie dla rozmaitych, pozornie bezużytecznych produktów. Czy wiesz, że na wodzie z gotowania golonki możesz przygotować wyśmienitą grochówkę? Zrobisz ją szybciej i łatwiej, niż myślisz.Woda po gotowaniu golonki jest esencjonalna i pełna mięsnego smaku. Aż szkoda byłoby ją wylewać. Oczywiście wcześniej możesz zebrać z jej powierzchni nadmiar tłuszczu. Potem dodaj do wywaru kilka składników i ugotuj grochówkę na obiad. Zachwycisz się tym patentem.
Zastanawiasz się nad sylwestrowymi przekąskami? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - chipsy Lay's po roku przerwy wracają do Biedronki. Kultowa przekąska sprawdzi się nie tylko w czasie imprez, ale też przy oglądaniu telewizji. Jednak pamiętaj, że chipsy możesz przygotować również samodzielnie z kilku podstawowych składników. Jak podaje Business Insider, pod koniec grudnia do sieci sklepów Biedronka wrócą chipsy Lay's. Kultowa, ukochana przekąska będzie dostępna we wszystkich, najbardziej popularnych smakach, np. solone, fromage, zielona cebulka, papryka. Wrócą też chipsy Lay's Oven Baked. To świetna wiadomość, zwłaszcza przed Sylwestrem, kiedy zaczynamy robić zakupy na przywitanie Nowego Roku.Kultowych chipsów marki Lay's nie było w Biedronce od roku. Powodem braków były negocjacje w sprawie ceny przekąsek. Popularna sieć sklepów nie mogła zaakceptować zbyt wysokich cen zaproponowanych przez producenta. Po powrocie na półki cena opakowania Lay's Oven Baked 200 g i klasycznych Lay'sów 215 g to 6,99 złotych.Pamiętajcie jednak, że przekąskę możemy również przygotować samodzielnie w domu. Potrzebujemy wyłącznie ziemniaków, oliwy z oliwek i soli. Chipsy możemy przygotować również w wersji ziołowej, dodając np. zioła prowansalskie. Domowe chipsy są równie smaczne, jednak o wiele zdrowsze i lżejsze od gotowej przekąski.
Ziemniaki duszone w śmietanie z cebulą i czosnkiem są rewelacyjnym dodatkiem do obiadu, który przygotujesz w dosłownie 20 minut. Ziemniaki dopraw gałką muszkatołową, suszonym rozmarynem i świeżą natką pietruszki, będą smaczne i bardzo aromatyczne.Znudziły Ci się zwykłe ziemniaki z wody? Przygotuj ziemniaki duszone w śmietanie. Ten aromatyczny dodatek do obiadu będzie pasował do każdego dania, jakie przyrządzisz. Ziemniaki doskonale łączą się z każdym rodzajem mięsa, rybami i potrawami wegetariańskimi.Ziemniaki duszone w śmietanie swój wyjątkowy smak zawdzięczają aromatycznym dodatkom. Cebula przesmażona z czosnkiem na maśle, gałka muszkatołowa, suszony rozmaryn i świeża natka pietruszki sprawią, że już nigdy nie przygotujesz uniwersalnych warzyw obiadowych w inny sposób.Do przygotowania ziemniaków duszonych w śmietanie wykorzystaj ziemniaki z jasną skórką. Ziemniaki pokrój na mniejsze kawałki, posól i zalej wrzątkiem. Nie gotuj ich jednak do miękkości. Warzywa staną się miękkie, kiedy poddusisz je w aromatycznym sosie.
Kluski śląskie z batatów są prostą i pełną smaku alternatywą dania z ziemniaka. Słodki, delikatny i sycący mączny przysmak pasować będzie do niejednego obiadu. Jest przy tym proste w przygotowaniu. Musicie spróbować. Słodkie kluski śląskie z batatów można podać na kilka sposobów. Rarytas doprawiony kardamonem z powodzeniem zastąpi deser, ale też świetnie skomponuje się z delikatnym filetem gotowanym na parze czy pieczonym z dodatkiem prostych przypraw np. czosnku. Możliwości jest dużo, a każda będzie wyśmienita.