Nie mamy ochoty na golonkę, kiedy jest ciepło. Za to teraz, jest doskonały czas na to pyszne, lecz sycące danie. Zobacz jak przygotować golonkę, by miała chrupiącą skórkę. Oprócz chrupiącej skórki, w golonce ważne jest też wnętrze. Powinno być ono miękkie i niemal rozpływać się w ustach. Połączenie miękkości z chrupkością jest możliwe, gdy golonkę przygotujemy dwuetapowo. Najpierw ją ugotujemy, a potem zrumienimy w piekarniku.
Zimne nóżki można serwować na przystawkę lub zakąskę. Doskonale sprawdza się w roli specjału na Wszystkich Świętych. Są smaczne i sycące. By jednak miały też apetyczny wygląd, trzeba je odpowiednio przygotować. Zobacz, jak zrobić klarowne zimne nóżki. Zimne nóżki przygotowuje się zwykle z tylnych lub przednich nóg wieprzowych. Warto też dodać golonkę, by nóżki były bardziej mięsne. Przygotowanie nóżek polega na długim gotowaniu ich z warzywami i przyprawami. Tylko wtedy będą smaczne i zetną się bez dodatku żelatyny. Jednak takie długie gotowanie często powoduje też, że wywar traci klarowność i robi się mniej apetyczny. Podczas Wszystkich świętych warto postawić na specjały, które prezentują się nienagannie.
Befsztyk tatarski zwany popularnie tatarem jest przystawką serwowaną na różnych uroczystościach. Jednak jest na tyle prosty do przygotowania, że może pojawić się na naszym stole i bez wyjątkowej okazji. Poznaj niezawodny patent na idealny tatar. Na tatar przeznacza się najświeższe i najlepszej jakości, delikatne mięso wołowe. Jest to zazwyczaj polędwica, którą można też zastąpić ligawą czy wołowym udźcem. Mięso powinno się drobno posiekać, chociaż coraz częściej tatar robi się z mięsa mielonego. Gdy mięso jest już odpowiednio rozdrobnione, czas na doprawienie go. I tu zazwyczaj w grę wchodzi sól, pieprz i olej, a także dodatki w postaci żółtka, cebuli i konserwowych ogórków. Jednak tak naprawdę, to czym doprawisz tatar, zależy od twoich upodobań smakowych.
Chcąc przedłużyć świeżość produktów, wkładamy je do lodówki. Zdarza się, że w ten sposób trafiają do niej rzeczy, które wcale nie powinny się tam znaleźć, bo w chłodzie jedynie tracą na wartości.
Francuska zupa cebulowa nie ma sobie równych, gdy chodzi o rozgrzewający posiłek. Sycąca, gęsta i przepyszna zupa zachwyci twoich domowników, którym ją podałeś. Niżej zdradzamy banalnie prosty przepis, który składa się tylko z kilku składników. Zupa cebulowa wymaga kilku godzin gotowania, jednak zdecydowanie warto poświęcić na nią ten czas. Zapach rozchodzący się po całym domu oraz jej smak są wystarczającą nagrodą za ciężką pracę w kuchni. Aby cebula nie drażniła tak bardzo oczu, należy ją bardzo mocno schłodzić w lodówce przed krojeniem i używać ostrego noża. Dobrym pomysłem jest również włączenie wyciągu kuchennego, który będzie wciągał opary wywołujące łzawienie.
Cepeliny są litewskim daniem, którego nazwa pochodzi od Ferdinanda von Zeppelina - twórcy najsłynniejszych sterowców. Są to kluski ziemniaczane faszerowane mięsem lub innymi składnikami. Na Podlasiu podobne danie nazywane jest kartaczami.Cepeliny podaje się najczęściej z kwaśną śmietaną, karmelizowaną na maśle cebulą, lub ze zwykłymi skwarkami. Takie połączenie jest najbardziej tradycyjne. Nadzienie wcale nie musi ograniczać się jedynie do mięsa wieprzowego. Często wypełnia się je przyprawionym ostro twarogiem, kapustą i grzybami, czy nawet śledziami.
Czy macie czasami wyrzuty sumienia, że marnujecie żywność? Że wyrzucacie np. czerstwe pieczywo czy obierki z warzyw? Niemarnowanie jedzenie jest nie tylko modne, ale i mocno uzasadnione. Dlatego dzisiaj podamy wam przepis na bulion z obierek po włoszczyźnie. Niemarnowanie żywności wpisuje się w ruch zero waste, czyli dążenie do ograniczenia strat i odpadów do minimum. Jest to działanie proekologiczne, które jest też korzystne dla naszej kieszeni. Dziś pokażemy wam, jak można wykorzystać obierki po włoszczyźnie. By jednak można było przygotować z nich potrawę, warzywa przed obraniem muszą być dokładnie oczyszczone. Możecie je wyszorować szczoteczką i opłukać, ale wcześniej warto je namoczyć w roztworze wody i octu (do 2 l wody wystarczy wlać niepełną szklankę octu). Z myślą o przygotowaniu bulionu na obierkach, gromadźcie więc usunięte z warzyw skórki. Wkładajcie je do foliowej torebki, a potem do zamrażarki. Gdy uzbiera się ich sporo, możecie ugotować bulion. Będzie smaczny i bardzo wartościowy, bo w skórkach warzyw znajduje się najwięcej cennych składników.
Jeśli macie ochotę na pyszne, duszone mięso zapraszamy na bitki. Dziś podamy wam niezawodny przepis na miękkie bitki wieprzowe. Doskonale smakują podane z kaszą gryczaną lub gotowanymi ziemniakami, a także z buraczkami lub surówką z kiszonej kapusty. Bitki można przygotować z wołowiny, cielęciny lub wieprzowiny. Zasada ich przygotowania jest taka, że pokrojone w plastry mięso najpierw się rozbija, potem obsmaża i dusi. Tak przygotowane mięso jest kruche, delikatne i zanurzone w pysznym sosie.Smaczne bitki powinny być miękkie i rozpływające się w ustach. Aby rzeczywiście takie wyszły, trzeba je odpowiednio długo dusić na małym ogniu. Dzięki temu sos, w którym się duszą, uzyskuje też pożądaną konsystencję.
Cebula jest jednym z najczęściej używanych przez nas warzyw. Dodajemy ją do zup, dań mięsnych, sałatek, surówek, marynat. Wzbogaca ich smak, ale też wartość odżywczą. Dowiedz się, która cebula jest najzdrowsza. W sprzedaży dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów cebuli. Cebula zwyczajna, zwana też żółtą o złocistej łusce, czerwona o fioletowym kolorze oraz biała zwana cukrową lub czosnkową. Jak się okazuje, różnią się one nie tylko kolorem łuski, ale też smakiem i wartością odżywczą.
Buraczki zasmażane są doskonałym dodatkiem do dań obiadowych. Z buraków można też przygotować pyszną surówkę, która również będzie idealnie pasować do dań mięsnych. Zobacz jak zrobić surówkę z buraków, jabłka i cebuli. Buraki mają mnóstwo zalet. Są smaczne, zdrowe i tanie. Z tego powodu dość często pojawiają się w naszym jadłospisie. Najpopularniejsze są klasyczne, starte buraczki. Jednak z ugotowanych lub upieczonych buraków można też przygotować wyrazistą w smaku sałatkę. Buraki lepiej jest upiec niż ugotować, bo w większym stopniu zachowają walory zdrowotne, a także smak i aromat. Najpierw trzeba je dokładnie wyszorować, potem zawinąć w folię aluminiową błyszczącą stroną do środka i piec ok. 1,5 godziny w 200 st. C.
Kaszanka może zostać przygotowana na wiele różnych sposobów, lecz dzisiaj zajmiemy się wersją z patelni. Taka kaszanka jest chrupiąca, a z dodatkiem skarmelizowanej cebulki nabiera zupełnie nowego smaku. Całość stanowi idealną kolację. Kaszanka wywołuje mieszane emocje wśród smakoszy. Niektórzy nie tolerują faktu, że jest wykonana z krwi i podrobów - innym fakt ten zupełnie nie przeszkadza i zajadają się nią bez problemu. Kaszankę warto podać z pieczywem, a także świeżymi warzywami, aby uzupełnić źródło witamin i minerałów. Jedna porcja pozwala na ukojenie uczucia głodu przez wiele następnych godzin.
Surówka Colesław jest jednym z najbardziej uniwersalnych dodatków do obiadu. Pasuje do przeróżnych dań z mięs, drobiu i ryb. Jest prosta do przygotowania i tania. Oto najlepszy przepis na kultową surówkę Colesław.Podstawą surówki Colesław jest biała kapusta. Należy ona do jednych z najtańszych warzyw. A zważywszy, że z jednej średniej wielkości główki możesz przygotować 3-4 razy surówkę dla całej rodziny jest to dodatek bardzo ekonomiczny. Główkę kapusty, z której odkroiłaś kawałek na surówkę, zabezpiecz tylko w miejscu przecięcia folią spożywczą i trzymaj ją w chłodnym i ciemnym miejscu. Do surówki Colesław dodaje się też trochę marchewki — nadaje surówce słodkości, a także cebuli — dodaje całości wyrazu i przyjemnej ostrości. Uzupełnieniem Colesława jest majonez, warto też dodać trochę zieleniny.
Jesienią wraca nam ochota na sycące dania. Chłód sprawia, że szukamy potraw, które dodadzą nam energii i rozgrzeją. Dlatego podajemy wam przepis na sycącą i pożywną grochówkę wojskową. Jest bardzo smaczna i doskonale nadaje się do odgrzewania.Grochówka, podobnie jak i inne zupy z dodatkiem warzyw strączkowych, należy do bardzo pożywnych dań. Dostarcza wartościowego białka, a że zawiera też ziemniaki, doskonale potrafi nasycić. Obowiązkowym dodatkiem do grochówki jest wędzonka. Idealnie komponuje się ze smakiem grochu i sprawia, że danie staje się po prostu pyszne.
Lubicie pierogi? A nadziewaliście je już kapustą? Nie kiszoną, ale świeżą. Tak, tak, świeża, biała kapusta jak najbardziej nadaje się na farsz. Zobacz jak zrobić pyszne i delikatne pierogi z kapustą. Dobre ciasto to podstawa pierogów. Jednak o ich smaku przesądza farsz. Może być wytrawny lub słodki, prosty lub bardziej wymyślny. My proponujemy nadziać pierogi farszem z białej, słodkiej kapusty. Będą delikatne w smaku, wytrawne, ale trochę słodkawe. Przekonajcie się sami.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pierogi to bardzo smaczne i ciekawe danie. To samo ciasto można bowiem nadziewać farszem wytrawnym lub słodkim i z każdym smakuje doskonale. Ostatnio sieć podbija najbardziej niezwykły farsz na pierogi. Zobaczcie jak go przygotować.Pierogi skrywają zazwyczaj farsz mięsny, kapuściano-grzybowy, serowo-ziemniaczany lub twarogowy. Latem pierogi chętnie nadziewamy owocami. A czy jedliście już pierogi z farszem rybnym? Jeśli nie, czas ich spróbować. Mają oryginalny smak i są bardzo zdrowe. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Choć w aptekach można kupić różne leki na przeziębienie, to nie ma jak domowe sposoby. Są o wiele tańsze od kupnych medykamentów i zwykle nie mają skutków ubocznych. Oto najlepszy domowy przepis na syrop z cebuli. Jesienią i zimą warto mieć go pod ręką. Nasze mamy i babcie często robiły syrop z cebuli, który skutecznie radził sobie z kaszlem. Czemu nie zrobić go dzisiaj? Jest to naprawdę proste, a syrop można stosować zarówno na kaszel mokry i suchy. Rozrzedza wydzielinę i działa wykrztuśnie, a tym samym ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.Na syrop najlepiej jest przeznaczyć zwykłą, żółtą cebulę. Nie tylko dlatego, że jest najtańsza, ale też zawiera najwięcej cennych składników. Jest też soczysta, więc szybko robi się z niej syrop.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wracając z targu z siatkami pełnymi warzyw, warto zastanowić się, jak je przechowywać. Chcemy w końcu cieszyć się nimi jak najdłużej. W lodówce należy wkładać je na sam dół, czyli tam, gdzie znajdują się szuflady - warto jednak zrezygnować z trzymania w niej pomidorów, ogórków czy czosnku. Warzywa potrafią zajmować bardzo dużo miejsca, w końcu niektóre z nich mają bardzo dużą objętość, jak sałata czy kapusta. Dlatego ważne jest znalezienie dla nich odpowiedniego sposobu przechowywania. Niektóre z nich lepiej znoszą trzymanie ich poza lodówką, w której duża wilgotność może sprzyjać psuciu. Większość jednak warto wkładać do szuflad umiejscowionych na dole lodówki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak zwykle robisz schabowe? Rozbijasz mięso, oprószasz przyprawami, panierujesz i smażysz? Włącz jeszcze jeden etap, dzięki któremu kotlety za każdym razem wyjdą wyśmienite. Poznaj prosty sposób na soczyste kotlety schabowe. Przygotowanie kotletów schabowych jest proste. Jednak przyrządzenie soczystych schabowych to już niemała sztuka. Jeśli chcesz za każdym razem cieszyć domowników wyśmienitymi schaboszczakami, zamarynuj mięso. Nie w winie, nie w soku z cytryny, lecz w mleku. Dzięki niemu schab nabierze też delikatności i będzie rozpływał się w ustach. Koniecznie dodaj też do niego cebulę.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kurczak to mięso, które można przygotować na wiele sposobów. Duszone filety są jedną z naprawdę smacznych opcji. Dodajcie do nich obierki z cebuli, a wasze danie zyska niezapomnianego charakteru. Obierki z cebuli są często pomijaną częścią tego warzywa. Zupełnie niesłusznie, gdyż idealnie nadają się do przyrządzenia aromatycznych sosów, bulionów warzywnych, a także kurczaka. Sprawdźcie jak z jej pomocą wydobyć smak filetów.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Fasolka po bretońsku jest świetnym pomysłem na pożywne danie. By rzeczywiście taka była, nie może być zbyt rzadka. Podpowiemy wam więc, co najlepiej do niej dodać, żeby fasolka po bretońsku była idealnie gęsta. Fasolkę po bretońsku zaliczamy do dań jednogarnkowych. Jest to więc pełne danie, które gotuje się w jednym naczyniu. Z powodzeniem jest w stanie zastąpić cały obiad. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że domownicy nasycą się tą potrawą, zadbaj o to, by była odpowiednio gęsta. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cebula jest jednym z warzyw, po które sięgamy najczęściej. Do wielu potraw warto ją dorzucić, bo dodaje niepowtarzalnego smaku. Zużywamy jej sporo i zawsze dobrze mieć w domu mały jej zapas. Liczne grono smakoszy trzyma ją w lodówce. Takie postępowanie może przyczynić się do wytworzenia pleśni.Bez cebuli wiele potraw nie będzie smakować tak jak trzeba. Surowa cebula dodaje charakteru surówkom i sałatkom, zeszklona nadaje słodkawą nutę farszom i sosom, a zrumieniona dodaje smaku i chrupkości pierogom. Po cebulę warto też sięgać ze względu na jej właściwości zdrowotne. Zawiera witaminę C oraz składniki działające bakteriobójczo, dlatego nazywają ją naturalnym antybiotykiem i jest wskazana przy infekcjach i przeziębieniach. Poza tym oczyszcza drogi oddechowe i pomaga utrzymywać w ryzach cholesterol.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cebularz jest tradycyjnym, lubelskim przysmakiem. Drożdżowe bułeczki, na które kładzie się charakterystyczny, cebulowo-makowy farsz nie mają sobie równych. Doskonale smakują na śniadanie czy przekąskę. Zobacz jak zrobić domowe cebularze. Cebulę dodaje się do dań wytrawnych, mak zwykle do słodkich. A cebularze łączą w sobie oba te składniki i to z naprawdę smacznym efektem. Przygotowując je, warto sobie rozłożyć pracę w czasie. Farsz można bowiem przygotować dzień wcześniej. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli szukasz pomysłu na prostą surówkę, właśnie go znalazłaś. Przygotuj ją z ogórków kiszonych, cebuli i musztardy. Wszystkie potrzebne składniki z pewnością masz pod ręką, a do jej zrobienia wystarczy kilka minut. Będzie idealna do obiadu.Do obiadu można podać po prostu całe czy pokrojone, kiszone ogórki. Jednak łatwo i szybko da się je zamienić w smakowitą surówkę. Kiszone ogórki lubią towarzystwo pomidorów, fasoli i kukurydzy. My proponujemy bardzo prostą surówkęz dodatkiem cebuli. Za sos wystarczy musztarda. Doda całości ostrości i wyrazistego smaku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cebula jest jednym z najczęściej dodawanych składników do dań, dlatego warto znać proste sposoby na jej pokrojenie. Dzięki nim można znacznie zaoszczędzić na czasie oraz wysiłku. Potrawy z idealnie pokrojoną cebulą wiele zyskają. Etap krojenia cebuli to nieodłączny element wielu przepisów. Gulasze, zupy, sosy czy potrawki nie mogą się udać, jeśli ich podstawą nie byłaby podsmażona cebulka. Zanim jednak wrzuci się ją na patelnie, należy ją dokładnie obrać oraz pokroić. Niżej zdradzamy najprostsze i najskuteczniejsze metody, dzięki którym krojenie cebuli będzie czystą przyjemnością. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smalec to smarowidło, które nie jeden by zjadł, ale większość go unika. Wiadomo, do najzdrowszych nie należy. Chyba że jest to smalec z fasoli. Smakuje prawie jak tradycyjny smalec, a z pewnością ci nie zaszkodzi. Oto niezawodny przepis na smalec z fasoli.Tradycyjny smalec otrzymuje się w wyniku topienia wieprzowej słoniny. Potrafi być bardzo smaczny, ale nie da się ukryć — do zdrowych nie należy. Niestety jest to w 100 proc. tłuszcz zwierzęcy, a więc składa się z tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Czyli tego wszystkiego, czego powinniśmy unikać z myślą o zdrowiu. Na szczęście mamy dla was dobrą wiadomość. Produkt o podobnym smaku i konsystencji, ale w 100 proc. zdrowy możecie przygotować z białej fasoli. I jeszcze druga dobra wiadomość — możecie użyć fasolki z puszki. Gdy dodacie do niej cebulkę, nabierze niepowtarzalnego smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Najchętniej kupowany jest przez nas śledź solony w postaci filetów, czyli matiasów. Śledzie marynowane też mają swoich zwolenników, ale niektórzy unikają ich ze względu na dodatek octu. A wiesz jak zrobić marynowane śledzie bez octu? Oto dwa proste sposoby.Marynowanie i marynata kojarzy się zwykle z octem. I to najtańszą jego wersją, a więc octem spirytusowym. Ocet ten jest dość silnym kwasem, który daje rybom czy mięsu miękkość i kruchość. Nie jest on niestety zbyt zdrowy, bo podrażnia przewód pokarmowy, a nawet niszczy czerwone krwinki. Dlatego warto poszukać jego zdrowszych zamienników.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kaszanka może niektórym wydawać się niesmacznym produktem, jednak jej miłośnicy nie zważają na krytykę. Jedną z najlepszych metod jej przygotowania jest zapieczenie z kiszoną kapustą. Taka potrawa syci na długie godziny i doskonale smakuje. Kaszanka wywołuje mieszane uczucia. Jedni kochają ją za charakterystyczny smak, fakturę oraz kolor. Inni, dowiadując się, że jest wykonana po części z krwi, natychmiast krzywią się z niesmakiem. Warto jednak pamiętać, że wędlina ta jest świetnym źródłem żelaza, a także pozwala zużyć produkty, których normalnie nikt by nie wykorzystał - wiele osób nie przepada w końcu za podrobami. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Tatar, znany też pod nazwą befsztyk tatarski, to potrawa dla prawdziwych mięsożerców. Surowa, zmielona wołowina wymieszana z żółtkiem i przyprawami skusi niejednego. Zobacz, co jeszcze warto do niej dodać, by tatar wyszedł doskonały. Oto prosty sposób na pysznego tatara. Na tatar najlepsza jest wysokiej jakości wołowina. Powinna być młoda i delikatna, bez przerostów i tłuszczu. Takim idealnym kawałkiem wołowiny jest polędwica, choć można ją też zastąpić tańszą ligawą lub udźcem. Jeśli kupisz taki idealny kawałek, możesz przystąpić do dzieła.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: