Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Danie

Danie

Rosół z kluskami z kaszy manny
08.05.2021 02:00 Przepis na kluski z kaszy manny

Kluski z kaszy manny charakteryzuje lekkostrawność, która pozwala zjeść delikatny i mało kaloryczny posiłek, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałego smaku oraz konsystencji. Jeśli zwykły makaron już ci się znudził, kluski są świetną alternatywą. Rosół sam w sobie jest daniem, na które przygotowanie należy poświęcić sporo czasu. Wygotowanie smaku i wartości odżywczych z warzyw oraz mięsa wymaga długiej obróbki termicznej. Dlatego warto podać do niego coś zupełnie innego, co wywoła zachwyt i zaskoczenie u domowników.

Jedzenie w szpitalach i więzieniach
08.05.2021 02:00 Porównanie posiłków pacjentów i skazańców

Jedzenie w szpitalach i więzieniach wcale nie musi się od siebie tak różnić. Dostęp do dobrej jakości potraw mogłoby wydawać się absolutną podstawą. Niestety prawda jest zgoła odmienna. Warto przyjrzeć się posiłkom, które otrzymują pacjenci i więźniowie.

Kotlety po francusku
08.05.2021 02:00 Wielka konkurencja dla mielonych i schabowych - kotlety po francusku

Kotlety po francusku są szczególnie uwielbiane przez dzieci, którym silne smaki schabowych i mielonych nie zawsze pasują. Poniższy przepis pozwala przekonać najmłodszych do wyczyszczenia talerza, gdyż obiad za każdym razem jest iście przepyszny. Kotlety z kurczaka to kochana przez wielu propozycja obiadowa. Przyrządzane są jednak wciąż w ten sam sposób, dlatego łatwo mogą stracić swój urok i ten rewelacyjny smak. Ich francuska wariacja wprowadza powiew świeżości do kuchni i na nowo pozwala odczuć radość z jedzenia.

Flaki
08.05.2021 02:00 Czym najlepiej zagęścić flaczki?

Flaczki to zupa, która wywołuje ogromne emocje wśród wielu Polaków. Jedni uwielbiają ostry smak i konsystencję tego dania, z kolei drudzy nie są w stanie przemóc się do zjedzenia potrawy, ponieważ nie podoba im się jej główny składnik. Mimo wszystko ma ona wielu zwolenników. Jeśli uwielbiasz gotować ją w domowym zaciszu, z pewnością zastanawiasz się jaki dodatek najlepiej sprawdzi się jako zagęszczacz - nikt w końcu nie chce jeść rzadkich flaczków. Poniżej pokazujemy 3 najlepsze metody, które działają ze 100% skutecznością.

Jedzenie w szpitalu może wywołać nie lada konsternację
07.05.2021 02:00 Jak wyglądają posiłki w niemieckich szpitalach?

Jedzenie w szpitalach jest obiektem sporych kontrowersji. Niejednokrotnie mogliśmy się zetknąć ze zdjęciami, które ukazują posiłki wydawane pacjentom w Polsce. Okazuje się, że wcale tak nie musi być. W innych krajach Unii Europejskiej sytuacja prezentuje się zgoła odmienne.

Gołąbki bez zawijania
06.05.2021 02:00 Przepis na gołąbki z młodej kapusty bez zawijania

Gołąbki w tradycyjnej recepturze wymagają sporej dozy pracy i czasu - obgotowanie całej główki kapusty, przygotowanie farszu, zawijanie go w liście i długie duszenie nie jest najszybsze. Na szczęście istnieją sposoby, aby znacznie przyspieszyć gotowanie. Przygotowanie szybkiego obiadu pozwala zaoszczędzić sporo godzin, które można przeznaczyć na inne ważne zajęcia. Co więcej, gołąbki bez zawijania są przepyszne i każdy fan ich klasycznej wersji będzie zachwycony, gdy tylko spróbuje poniższej.

Larwy dopuszczone przez Unię Europejską
05.05.2021 02:00 Unia Europejska uznała larwy za "nową żywność"

Nie da się ukryć, że w Polsce larwy przeważnie kojarzą się z czymś, co nie powinno znaleźć się na naszym talerzu. Mało kto spodziewałby się, że Unia Europejska mianuje je mianem „nowej żywności”. Jakie korzyści przynosi jedzenie owadów?

Bób w łupinach czy bez?
03.05.2021 02:00 W jaki sposób powinno się jeść bób?

Smakowity bób niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Specjałowi bardzo ciężko się oprzeć i wiele osób mogłoby po niego sięgać niemal codziennie. Niebawem rozpoczyna się sezon na bób. Każdy wielbiciel tej rośliny powinien wiedzieć, który sposób jej jedzenia jest najlepszy.

GIS ostrzega konsumentów
02.05.2021 02:00 Produkty wycofane przez GIS

GIS opublikował na rządowej stronie ostrzeżenia dla konsumentów. Dotyczą one parówek i pesto. Ich zjedzenie może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Każdy powinien wiedzieć, które produkty stwarzają zagrożenie.

Kasza manna z syropem
01.05.2021 02:00 Kasza manna z sokiem malinowym - śniadanie rodem z PRL-u

Kasza manna dawniej cieszyła się ogromną popularnością. Przeminęła ona wraz z czasami PRL-u. Jednak nie oznacza to, że nie ma już miłośników tego niecodziennego specjału. Wiele osób z miłą chęcią spałaszowałoby kaszę manną jak za dawnych lat.

Grillowanie może nam zaszkodzić?
01.05.2021 02:00 Jakich produktów nie łączyć ze sobą podczas grillowania?

Coraz więcej osób decyduje się już na grillowanie. Z całą pewnością jest to zajęcie, które dobrze łączy zamiłowanie do smakowitych dań i spędzania czasu w gronie najbliższych. Okazuje się, że kiełbasa i uwielbiany napój mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Lepiej na to uważać.

Cynaderki
29.04.2021 02:00 Przepis na pyszne cynaderki

Cynaderki to ładna nazwa na nerki. Dzisiaj wiele osób krzywi się na myśl o jedzeniu podrobów, ponieważ uważają, że są one odpadkami. Prawda jest jednak zupełnie inna, ponieważ zawierają mnóstwo wartości odżywczych, które ciężko znaleźć gdzie indziej. Co więcej, cynaderki nie potrzebują aż tyle pracy co wątróbka, dlatego mogą stanowić świetny początek przygody z gotowaniem podrobów. Tym razem zajmiemy się nerkami wieprzowymi, które są duże, mają jednolitą strukturę oraz stosunkowo mocny smak.

Surówka, która jest wyjątkowo zdrowa
28.04.2021 02:00 Przepis na surówkę do ryby z marchewki i kiszonej kapusty

Surówka z marchewki i kiszonej kapusty zachwyca nieodłącznie wielu Polaków, którzy zazwyczaj podają ją do smażonej na oleju ryby w panierce. To właśnie w taki sposób jedzona była zarówno u babci, jak i u mamy, dlatego i my dalej kultywujemy tradycję. Choć dużym atutem tej surówki jest jej intensywny, aczkolwiek przepyszny smak i chrupkość, to wiele osób decyduje się na nią z uwagi na wartości odżywcze ukryte w marchwi i kiszonej kapuście. Oba warzywa są nimi dosłownie przepełnione.

Szare kluski
27.04.2021 02:00 Najłatwiejszy przepis na szare kluski z twarogiem

Szare kluski to tradycyjne proste danie, które znane jest szczególnie fanom wiejskich smaków. Wszystkie potrzebne składniki są powszechnie dostępne w sklepach spożywczych, a ich cena jest wyjątkowo niska. Dlatego każdy może sobie na nie pozwolić. Warto także dodać, że szare kluchy są nostalgiczne, więc jeśli chcesz powrócić do dawnych lat dzieciństwa, gdy takie jedzenie było codziennością, prawdopodobnie nie znajdziesz lepszego przepisu. Już jeden kęs wystarczy, aby tego doświadczyć jeszcze raz.

Młoda zasmażana kapusta
26.04.2021 02:00 Jak przygotować młodą kapustę z koperkiem?

Młoda kapusta należy do tradycyjnej polskiej kuchni, która z czasem zaczyna powoli zanikać w umysłach ludzi. Smak gęstej kapusty z koperkiem i dużą ilością masła wspaniale łączy się z łazankami czy bitkami - jeśli więc chcesz kultywować tradycję, zabierz się za gotowanie wedle poniższej receptury. Jest ona banalnie prosta, szybka i zaskakująco smaczna. Kremowa faktura jest bardzo przyjemna, gdy bierzemy kolejne kęsy. Jeśli uda ci się znaleźć na targu także młode ziemniaki, nie wahaj się i od razu je kupuj. Podając taką kombinację, zachwycisz każdego domownika.

Babka ziemniaczana
26.04.2021 02:00 Jak zrobić tradycyjną babkę ziemniaczaną?

Babka ziemniaczana nie ma sobie równych - jeśli nie masz ochoty na przygotowywanie wielu dodatków do obiadu, a czujesz wilczy głód, babka świetnie się nada. Nie potrzebujesz do niej zbyt wielu składników, a te które są potrzebne, kupisz w każdym sklepie za grosze. Duża ilość mięsa w połączeniu z ziemniakami tworzy najbardziej sycące danie, które można podać na obiad. Smak babki jest nieporównywalny, więc warto samemu przekonać się, jak bardzo jest pyszna. Co ciekawe, od kilkunastu lat corocznie w Supraślu odbywają się Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej.

Babka lancetowata
26.04.2021 02:00 Kulinarne zastosowania babki lancetowatej

Babka lancetowata często jest obiektem ataku ogrodników, którzy chcą wykorzenić ją ze swojego podwórka. Wyrastające mięsiste liście przeszkadzają im w osiągnięciu idealnego, gładkiego trawnika. Istnieje jednak znacznie lepszy sposób na wykorzystanie tej rośliny. Wbrew pozorom nie jest to chwast, lecz bardzo pożyteczne zioło, z którego można sporządzać zarówno lekarstwa, jak i smaczne potrawy. Dawniej często wykorzystywana była przez zielarzy, aby leczyć proste, acz dokuczliwe dolegliwości.

Naleśniki - najlepszy przepis
24.04.2021 02:00 Co zrobić, aby naleśniki były puszyste i delikatne?

Naleśniki są częstym wyborem, gdy nie mamy ochoty na długie gotowanie. Ich przygotowanie jest stosunkowo szybkie i nie wymaga drogich składników. Spora grupa domowych kucharzy ma problem ze zrobieniem dobrego ciasta, które będzie puszyste i delikatne. W wielu przepisach można znaleźć remedium na to, czyli wodę gazowaną. Można uznać ją za niezły dodatek, jednak jest coś, co działa jeszcze lepiej i, ponadto, dodaje niepowtarzalny, wspaniały smak. Jeśli więc nie wiesz jak dobrze zrobić naleśniki, mamy rozwiązanie.

Zupa szczawiowa - jak ją przygotować?
24.04.2021 02:00 Najszybszy przepis na zupę szczawiową

Zupa szczawiowa zazwyczaj jadana jest przez Polaków wiosną i latem, gdy w ogrodach i sklepach można dostać świeży szczaw. Przechowywanie tej rośliny przez dłuższy czas jest niemożliwe, dlatego, jeśli chce się zjeść szczawiową poza sezonem, należy korzystać z surogatów. Doskonałym zamiennikiem świeżych liści szczawiu jest przecier szczawiowy, który można kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. Tak zakonserwowany produkt wytrwa długie miesiące, jeśli jest odpowiednio przechowywany - to znaczy w ciemnym i chłodnym miejscu.

GIS ostrzega
24.04.2021 02:00 Produkty wycofane przez sanepid

Nie da się ukryć, że sanepid pełni bardzo istotną funkcję. To właśnie GIS trzyma pieczę nad bezpieczeństwem produktów spożywczych. Ewentualne uchybienia szybko wychodzą na jaw. Jednak czasami specjały stwarzające zagrożenie mogą trafić do rąk konsumentów.

Sałatka jarzynowa sprzed lat
24.04.2021 02:00 Jak wyglądała pierwsza wersja sałatki jarzynowej?

Sałatka jarzynowa zawsze najlepiej smakuje następnego dnia po zrobieniu - z czasem smaki przenikają się i tworzą doskonałą kompozycję. Współczesny przepis zawiera w sobie gotowane warzywa korzeniowe, kiszonego ogórka, jabłko, cebulę oraz majonez. Uznaje się, że taki skład został przyjęty w okresie PRL-u. Jako twórcę sałatki jarzynowej uznaje się Luciena Oliviera, który był właścicielem i szefem kuchni moskiewskiej restauracji Hermitage. Olivier uważany był za prawdziwego wirtuoza kuchni, który z mistrzostwem potrafił komponować składnik w taki sposób, aby goście jego lokalu zawsze wychodzili zadowoleni.

Szare kluski
21.04.2021 02:00 Przepis na niezapomniane szare kluchy

Szare kluski to potrawa, która w dzieciństwie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Warto już dziś włączyć ją do naszego menu. Powód? Dania ma bajecznie prostą recepturę, która z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.

Kapusta w pysznych pasztecikach
21.04.2021 02:00 Paszteciki z kapustą w formie pierogów

Kapusta jest wyjątkowo zdrowym warzywem, które każdy powinien mieć w swojej diecie. Jeśli nie lubisz jej naturalnego smaku na surowo, warto sporządzić z niej pyszne paszteciki. Ich wykonanie jest łatwe i zabiera wyjątkowo mało czasu, jak na tak dobrą potrawę. W kapuście znajduje się tyle samo witaminy C, co w cytrynie. Poza nią, znajdziemy w niej witaminy z grupy B, sporo witaminy A, trochę witamin E, K i rutyny. Podczas gotowania czuć ulatniającą się z niej siarkę, która świetnie działa na kondycje włosów, skóry czy paznokci.

Parówki w cieście francuskim
21.04.2021 02:00 Przepis na szybkie parówki w cieście

Parówki nie mają dobrej renomy, ponieważ utarło się, że są produkowane z najgorszej jakości mięsa. Współcześnie wielu producentów decyduje się na robienie ich nie z mięsa oddzielanego mechanicznie, lecz z całych kawałków - w składzie często nie ma również konserwantów. Jeśli więc wybierzesz odpowiednio dobre parówki, możesz sporządzić z nich doskonały obiad w kilka chwil. Dzięki temu nie będziesz musiał siedzieć na garnkami przez wiele godzin. Oszczędność czasu, jak i pieniędzy pozwoli ci zainwestować w swoje hobby i inne ciekawe rzeczy.

Gołąbki w innym wydaniu
21.04.2021 02:00 Przepis na błyskawiczne gołąbki według Tomasza Strzelczyka

Klasyczna metoda przygotowania gołąbków, czyli zawijanie farszu w liście kapusty i zapiekanie lub duszenie ich z sosem jest smaczne, jednak wymaga zarezerwowania sporej ilości czasu. Niekiedy mamy ochotę na szybszy posiłek, aby móc zająć się innymi sprawami.Tomasz Strzelczyk jest znaną osobistością internetową. Prowadzi kanał o nazwie Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA, na którym prezentuje mnóstwo pysznych i łatwych w zrobieniu receptur z tradycyjnej polskiej kuchni. Tym razem postanowił pójść o krok dalej.

Wojskowa grochówka kultową zupą
20.04.2021 02:00 Historia grochówki wojskowej

Wojskowa grochówka jest klasyką podobną do rosołu czy zupy pomidorowej. Dzisiaj przygotowywana jest w taki sposób, aby "stała w niej łyżka" - musi być na tyle gęsta, aby sztuciec nie opadał. Gdy Polska była jeszcze królestwem, na stołach chłopów również się pojawiała. Była to wtedy mimo wszystko zupełnie inna zupa. Mięso w tamtych czasach było luksusem przeznaczonym dla najbogatszych, więc biedni ludzie musieli zadowolić się kaszami, ziemniakami czy fasolą. Dlatego grochówka sprzed lat była zupełnie wegetariańska.

Szczaw nie jest dla każdego
19.04.2021 02:00 Czy szczaw jest szkodliwy?

Szczaw przez niektórych uznawany jest nawet za chwast, który rośnie w rowach przy drodze - w jego wnętrzu skrywa się jednak wyjątkowo dużo wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie wielu osób. Istnieją mimo wszystko ludzie, którzy jego smakiem nie mogą się cieszyć. Szczawiany, czyli związki kwasu szczawiowego, które znajdują się w szczawiu, wiążą się z wapniem i tworzą nierozpuszczalną w wodzie substancje. Ta może odkładać się w nerkach pod postacią drobnych kamieni, które wywołują bardzo bolesną kamicę nerkową.

Zupa pomidorowa
18.04.2021 02:00 Dlaczego warto jeść zupę pomidorową?

Zupa pomidorowa zazwyczaj gotowana jest w poniedziałek na niedzielnym rosole. Wielu ludziom kojarzy się z dzieciństwem, kiedy mamy i babcie często wybierały pomidorową z uwagi na łatwość wykonania. Jeśli do dzisiaj uwielbiasz jej smak, masz ogromne szczęście. Klasyczna polska pomidorówka została bowiem wpisana na listę najzdrowszych zup świata - konkuruje ona chociażby z japońską miso czy francuską cebulową. Regularne spożywanie polskiej zupy może przynieść wiele zdrowotnych korzyści, takich jak przeciwutleniacze czy doskonałe nawodnienie.