Sałatka jarzynowa należy do klasyki polskiej kuchni. Jest smaczna, zdrowa i tania. Można ją przygotować nawet z warzyw po rosole. Dziś przedstawiamy wam przepis na sałatkę jarzynową z koperkiem. Jest cudownie lekka, orzeźwiająca i przepyszna. W przygotowaniu sałatki jarzynowej najwięcej czasu zajmuje ugotowanie warzyw korzeniowych, a potem ich posiekanie. Gdy jednak rozłożymy te czynności w czasie, bez większego wysiłku przygotujemy tę pyszną sałatkę. Do przyrządzenia sałatki jarzynowej można też wykorzystać warzywa, na których został ugotowany rosół. Wprawdzie brakuje tam ziemniaka, ale czasami nawet można go pominąć. Pozostałe warzywa są jednak niezwykle smaczne, bo nasączone esencjonalnym bulionem. Jeśli zaś chodzi o krojenie warzyw, tu można sobie pomóc specjalną kratką przeznaczoną właśnie do warzyw. Z miękkimi warzywami dobrze też poradzi sobie krajalnica do gotowanych jajek.
Jeśli brakuje ci już pomysłów na surówki do obiadu, przychodzimy z pomocą. Dziś możesz przygotować pikantną surówkę z pora i jabłka. Ten jesienny skarb doskonale pasuje do dań mięsnych, a także smażonych i pieczonych ryb. Jest prosta do zrobienia, pełna smaku i witamin.Dopiero co zebrane warzywa są teraz pełne smaku i witamin. Dają nam duże pole do popisu, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju surówki. Możemy sięgnąć po pyszną marchewkę, słodkawy seler, wyrazistego buraka, chrupiącą kapustę czy ostrawego pora. Warto połączyć je np. z owocami czy zieleniną dla zbalansowania smaku. I oczywiście na koniec koniecznie trzeba dodać trochę tłuszczu, dla lepszego przyswajania witamin. Może to być oliwa, olej, majonez, śmietana czy sos przygotowany na ich bazie.
Przekąska może być smaczna i zdrowa. Dowodem na to są, chociażby śledzie. Zobaczcie jak zrobić śledziki z porem i jabłkiem i zachwyćcie się nimi tak, jak my. Są delikatnie pikantne, pożywne i pyszne. Zawierają też dużo wartościowego białka i dawkę zdrowego tłuszczu. W dobie mnóstwa niezdrowych przekąsek warto wiedzieć, która jest naprawdę wartościowa. Przekąska ma bowiem za zadanie, by między posiłkami zaspokoić pojawiający się głód. Dobrze by jednak było, aby przy okazji nasz organizm otrzymał też trochę przydatnych składników. Do takich wartościowych przekąsek z pewnością można zaliczyć, te przygotowane z ryb. Może to być pasta z wędzonej makreli zjedzona na chrupkim pieczywie czy sałatka z wędzonym łososiem. My sięgnęliśmy jednak po popularnego i łatwo dostępnego śledzika.
Jesienią na targu bez problemu znajdziemy różne odmiany jabłek. Wśród nich będą też te, z których możemy upiec wyśmienitą szarlotkę. Polecamy wam sprawdzoną, babciną recepturę na ten deser. Sekretem delikatności tego wypieku jest smalec, którego dodajemy do ciasta. Dzięki niemu kruchy spód wychodzi o niebo lepszy niż w klasycznej wersji z masłem i jajami. Przekonajcie się sami. Szarlotki często goszczą na naszych stołach. To tradycyjne ciasto ma wielu zwolenników. Równie dużo jest sposobów jego przyrządzania. Możemy użyć budyniu, dodać konfitury, a nawet przygotować je bez pieczenia. Tym razem zdradzamy wam sekret delikatnych i rozpływających się w ustach babcinych szarlotek. Spróbujcie koniecznie — ten smak was zachwyci. Przepis na szarlotkę na kruchym spodzie ze smalcem Składniki na ciasto: 90 g smalcu kostka masła 3 szklanki mąki pszennej 6 łyżek cukru pudru 4 łyżki zimnej wody szczypta soli Składniki na masę jabłkową: 2 kg kwaśnych jabłek 4 łyżki cukru 1 opakowanie cukru wanilinowego 1 łyżeczka cynamonu 1 łyżeczka soku z cytryny 1 łyżka mąki ziemniaczanej Przygotowanie: Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier, sól, pokrojone w kosteczkę zimne masło oraz smalec. Delikatnie wyrabiamy palcami, aż powstaną drobne okruszki ciasta. Dodajemy wodę i jeszcze przez chwilę zagniatamy ręką, formując coraz większą kulę. Rozpłaszczamy ją na placek i wkładamy do lodówki na godzinę.W tym czasie przygotowujemy jabłka. Owoce obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę, usuwając przy okazji gniazda nasienne. Wkładamy je do garnka, skrapiamy sokiem z cytryny i zagotowujemy na małym ogniu. Prażymy przez około 15 minut, aż nieco odparują.Pod koniec gotowania wsypujemy cukier, cukier wanilinowy i cynamon. Mieszamy i studzimy. Do letniej masy dodajemy mąkę ziemniaczaną — wchłonie ewentualny nadmiar wilgoci i sprawi, że ciasto nie nasiąknie od jabłek.Blachę smarujemy odrobiną masła lub wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 190 stopni Celsjusza. Ciasto wyjmujemy z lodówki i dzielimy je na dwie części. Jedną z nich rozkładamy na blasze, palcami formując równomierną warstwę.Wygładzamy jej powierzchnię przy pomocy szklanki. Na cieście układamy jabłka i posypujemy je kawałkami drugiej części ciasta. Możemy też ją rozwałkować i ułożyć na owocach. Szarlotkę pieczemy przez 1 godzinę. Podajemy posypaną cukrem pudrem.Prażone jabłka są do szarlotki idealneŹródło zdjęcia: canva/daffodilred Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Rozgrzewająca zupa kalafiorowa z curry i imbiremPuszyste zapiekane krokiety z kapustą i grzybami. Przygotujesz je bez jajek i mleka Co zrobić, żeby makowiec nie pękał?źródło: doradcasmaku, kwestiasmakuZapraszamy na nasz Instagram
Racuchy są doskonałe na podwieczorek, ale są też tacy, co mogą je jeść na obiad, śniadanie i kolację. Trudno się dziwić, smakują wybornie, a robi się je bardzo szybko. Dziś zapraszamy was na racuchy bez drożdży i proszku do pieczenia. Są lekkie, wyrośnięte i kuszą wyglądem.Dużą zaletą racuchów jest fakt, że robi się je z prostych, podstawowych składników. Wystarczy mąka, jajko i mleko. By były puszyste, trzeba też do nich dodać drożdże lub proszek do pieczenia. Można też sodę oczyszczoną, której dziś właśnie użyjemy. Do ciasta warto też dorzucić pokrojone owoce, np. jabłko, śliwki lub rodzynki. Dzięki nim racuchy nabiorą ciekawszego smaku i przyjemniejszej konsystencji. Gotowe racuchy warto oprószyć cukrem pudrem. Można go wymieszać z cukrem waniliowym, dzięki czemu nabiorą przyjemnej nuty smakowej.
Surówka z marchewki jest klasykiem naszego dzieciństwa i stołówkowego jedzenia. Słodkawa, chrupiąca, soczysta lub mniej i pełna witamin. Dziś podamy wam przepis na słodką i lekką surówkę z marchewki. Nie ma w niej grama cukru, a i tak jest smaczna. Poznajcie jej tajemnicę. Surówka z marchewki ma wiele zalet. Można ją szybko i łatwo przygotować, pasuje do wielu potraw i jest bardzo wartościowa. A do tego, by ją przygotować, nie trzeba specjalnie biec do sklepu, bo marchewkę zwykle mamy pod ręką. Niewątpliwie jest też jedną z najtańszych surówek. Także same plusy.Smak surówki z marchewki zależy przede wszystkim od jakości samej marchewki. Jeśli jest słodka i soczysta nie wymaga wielu dodatków. Zwykle, by zwiększyć właśnie jej słodkość i soczystość, łączy się ją ze startym jabłkiem, czasem też dosładza. My też mamy swoje sposoby, by ta surówka była po prostu pyszna.
Zupy są pożywne, rozgrzewające i smaczne. No, chyba że zdarzy nam się potrawę mniej lub bardziej przesolić. Wtedy potrafi stać się nawet niezjadliwa. Na szczęście, nie wszystko stracone, bo nadmiar soli da się usunąć. Zobacz, jak uratować przesoloną zupę. Nasze życie mija w ciągłym pośpiechu. Zwykle robimy kilka rzeczy naraz. Nie trudno wtedy o pomyłkę i niedopatrzenie. Czasami zdarzy nam się na przykład dwa razy posolić zupę albo po prostu sypnie nam się za dużo soli. Zamiast się denerwować, lepiej znaleźć wyjście z tej sytuacji. I właśnie podajemy kilka możliwości ratowania przesolonej zupy. One naprawdę działają.
Śledź jest doskonały na przekąskę. W oleju, w śmietanie, każdy. Śledzie w śmietanie zwykle łączy się z cebulą i jabłkiem. My mamy dla was jednak smaczniejszą propozycję. Przygotujcie śledzie w śmietanie z dodatkiem gruszek. Smakują o wiele ciekawiej niż z dodatkiem klasycznych jabłek. Na przekąski zwykle przeznaczamy matiasy, czyli solone filety śledziowe. Są dość uniwersalne w zastosowaniu, jednak ich słony smak jest zawsze mniej lub bardziej wyczuwalny. Oczywiście zależy to od tego, jak długo je moczyliśmy i z jakim dodatkami je zestawimy. Słony smak warto przełamać czymś słodkawym. Te smaki wzajemnie się wydobywają i podkreślają. Dlatego idealnym dodatkiem do śledzi są gotowane buraki, jabłko czy właśnie gruszka. Zresztą sami spróbujcie.
Macie ochotę na coś słodkiego? A co powiecie na połączenie kruchego ciasta, jabłek i budyniu? Brzmi nieźle, a jeszcze lepiej smakuje. Oto przepis na szarlotkę z budyniem, która jest wilgotna, a jednocześnie lekka jak chmurka. Kropkę nad i w tym łakociu stanowi zaś kruche, chrupiące ciasto. Szarlotka jest jednym z najsmaczniejszych ciast. Nic dziwnego, łączy bowiem w sobie kruche ciasto i wilgotne jabłka, a więc smak słodki z kwaskowym. Czegóż chcieć więcej? A no można pomyśleć o wzbogaceniu tego ciasta w budyń. Dzięki niemu wypiek stanie się lekki, jeszcze bardziej wilgotny i nabierze mlecznej nuty. Naprawdę warto go spróbować.
Konfitura jabłkowa znakomicie sprawdza się w roli dodatków do kanapek, naleśników i deserów. Oczywiście najlepiej smakuje taka, którą przygotujemy samodzielnie. Tym razem wzbogacimy ją o imbir. Dzięki temu konfitura będzie jeszcze pyszniejsza i wyrazista.Konfitury i jabłka od dawien dawna idą ze sobą w parze. W każdym domostwie specjał przyrządza się odrobinę inaczej. Niektórzy stawiają na dodatek cynamonu. Jednak równie dobrze możemy sięgnąć po mniej oczywisty składnik.
Surówki są niezwykle wartościowe, bo zawierają dużo witamin. Dlatego warto o nich pamiętać przy okazji obiadu. Dziś polecamy wam wyjątkową surówkę siostry Anastazji z kapustą i słodkim składnikiem. Jest prosta do przygotowania i bardzo smaczna. Prawdziwa surówka, tak jak nazwa wskazuje, powinna zawierać surowe warzywa i owoce. W takiej postaci są one najwartościowsze, bo zawierają najwięcej witamin i innych, cennych składników. Każda obróbka termiczna, w zależności od jej czasu, niszczy mniej lub więcej witamin. Dlatego staraj się jeść jak najwięcej surowych warzyw i przygotowanych z nich surówek.
Ciasta lubi chyba każdy. Jabłecznik często gości na naszych stołach, choć jego przygotowanie bywa dość czasochłonne. Jeśli macie mniej czasu, zdecydujcie się na ciasto ucierane z jabłkami. Delikatny biszkopt doskonale komponuje się ze słodyczą tego owocu, a jabłka wystarczy obierać, pokroić i ułożyć na wierzchu. Przepis siostry Anastazji nie wymaga wiele wysiłku, a efekt zachwyci gości. Desery siostry Anastazji są wyjątkowo pyszne. Przedstawialiśmy wam już jej sposób na korzenny makowiec, a także recepturę na pyszne rogaliki drożdżowe. Tym razem proponujemy wam wyjątkowy jabłecznik z dodatkiem marmolady, oblane pyszną czekoladą. Ta kompozycja trafi w gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
Elegancka sałatka z cykorii to świetny dodatek do obiadu, a także na święta i większe uroczystości. Delikatny smak cykorii przełamany słodkim jabłkiem, orzechami i sosem na bazie jogurtu i musztardy z pewnością zachwyci wszystkich gości. Poznaj przepis na elegancką sałatkę z cykorii -doskonałą do mięsa, ryb i dań wegetariańskich.Cykoria jest warzywem sezonowym, dostępnym w sklepach w okresie zimowym. Kształtem i smakiem przypomina kapustę pekińską, jednak jej liście są bardziej zaokrąglone i znacznie większe. Cykoria bogata jest w magnez, potas, żelazo, witaminę C i witaminy z grupy B. Warto więc wykorzystać sezon i wzmocnić cały organizm, szczególnie w chłodne dni, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia i spadek odporności.Sałatka z cykorii jest delikatna, lekka, świeża. Oprószona orzechami włoskimi jest prawdziwą bombą witaminową, która świetnie łączy się z białym mięsem, rybami i warzywami. Cykoria doskonale komponuje się z gorzkawym smakiem. Przygotuj więc do niej sos jogurtowy z musztardą i odkryj jej genialny smak. Doskonałym pomysłem na elegancki i smaczny obiad jest łosoś w sosie cytrynowym z sałatką z cykorii i ryżem.
Racuchy są pysznym deserem, po który sięga wielu smakoszy. Zwykle przygotowujemy je, używając świeżych drożdży. Sprawiają one, że ciasto na patelni pięknie rośnie i staje się lekkie jak chmurka. Tym razem proponujemy wam recepturę z dodatkiem proszku do pieczenia. Wystarczą dwie łyżeczki, by osiągnąć zamierzony efekt. Delikatne placuszki z jabłkiem będą wyśmienite, gdy dodamy do nich jabłek, które nie zawierają zbyt wiele soku. Dzięki temu unikniemy rozpadania się ciasta, a proszek do pieczenia bez trudu wykona swoją pracę.
Domowy dżem z dyni i jabłkiem jest jednym z podstawowych przetworów na zimę. Dżem jest gęsty, słodki i z wyczuwalną nutą jabłek i imbiru. Dżem z dyni i jabłek jest doskonały z kromką świeżego chleba, a także jako dodatek do ciast, deserów, naleśników na słodko. Poznaj przepis na pyszny dżem z dyni i jabłek.Dżem z dyni i jabłek z imbirem ma wyraźny smak i rozgrzewające właściwości. Domowy dżem jest o wiele zdrowszy od kupionego w sklepie, ponieważ nie zawiera sztucznych wspomagaczy smaku i konserwantów. Dżem przygotowany jest według tradycyjnej receptury, jak od babci.Dżem z dyni i jabłek jest doskonałym nadzieniem do naleśników na słodko oraz strucli. Dżem możesz wykorzystać również do przygotowania kruchego ciasta pod kruszonką. Dżem jest bardzo aromatyczny i świetnie doprawiony. Zarówno dynia, jak i jabłka podczas gotowania z cukrem zgęstnieją, tworząc konsystencję dżemu i dlatego też nie wymagają dodania dodatkowych zagęszczaczy.
Szarlotka to pyszny deser z jabłkami, który skusi każdego chyba smakosza. Niestety nie zawsze mamy czas, by przygotować to pyszne ciasto według tradycyjnej receptury. Wtedy z pomocą przychodzą przepisy, z którymi przygotujecie ją bez pieczenia. Choć może to się wydawać niemożliwe, nie każdy z nas ma w domu piekarnik. W takiej sytuacji receptura niewymagająca pieczenia, którą zainspirował przepis zamieszczony na kanale Orchideli, sprawdzi się idealnie. Zamiast kremu budyniowego ciasto posmarujemy pyszną kremówką, by maksymalnie skrócić i uprościć przygotowanie jabłkowego deseru.
Strucla drożdżowa jest wypiekiem, który możemy przygotować o każdej porze roku, używając sezonowych owoców lub sera. Z jabłkami wychodzi bardzo aromatyczna i pyszna. Zaskocz swoich gości wyjątkowo prostym, a przy tym efektownym deserem, który na długo pozostanie w ich pamięci. Ciasto drożdżowe wyrośnie o wiele szybciej, jeśli wcześniej wstawisz je do ciepłego piekarnika. Babcina sztuczka jest niezawodna. Prezentowaliśmy wam już niejednokrotnie przepisy na pyszne wypieki z dodatkiem jabłek. Sernik z prażonymi owocami oraz nadziane karmelizowanym jabłkiem rogaliki z pewnością skradły serca wielu smakoszy. Jabłkowa strucla ma szansę powtórzyć ich sukces. Koniecznie spróbujcie wspaniałego połączenia delikatnego drożdżowego ze słodyczą polskich jabłek.
Jeśli zastanawiasz się co podać do dzisiejszego obiadu, mamy świetny pomysł. Przygotuj pyszną surówkę z porów wg przepisu siostry Anastazji. Surówka zawiera też marchewkę, jabłko i rodzynki, dzięki czemu jest zdrowa i apetycznie wygląda. Będzie pasować do dań z mięs, drobiu i ryb.Surówka jest w obiedzie jak kropka nad i. Choć zwykle robimy ją naprędce, a czasem pomijamy, jest naprawdę ważna. Przede wszystkim dostarcza organizmowi witamin i soli mineralnych. Dopełnia też obiad smakowo, wprowadzając do niego świeże nuty i dużo soczystości.
Obiad bez surówki nie jest pełnym obiadem. W zasadzie brakuje w nim tego, co najważniejsze — dużej porcji witamin. Dlatego zawsze pamiętajcie o tym zdrowym dodatku. A dziś polecamy wam chrupiącą, jesienną surówkę z dodatkiem dyni. Czasami po prostu nie chce nam się robić surówki, bo trzeba obierać, trzeć. Jednak przygotowanie tego wartościowego dodatku do obiadu zwykle nie zajmuje więcej niż 10 minut. Chyba warto poświęcić dla zdrowia tyle czasu?Choć każdy ma swój, dość ograniczony repertuar surówek, to nie ma się co hamować. Surówkę można zrobić z większości świeżych warzyw. Warto też dodać owoce — i dla dopełnienia smaku i dla uzupełnienia cennych składników. Dzisiaj sięgniemy po dynię do walorów której chyba nikogo nie trzeba przekonywać.
Kochamy ciasta z jabłkami, a już najbardziej szarlotkę. Połączenie kruchego ciasta z wilgotnością owoców smakuje doskonale. Dziś podsuwamy wam przepis Ewy Wachowicz na szarlotkę z budyniem. Jest jeszcze bardziej wilgotna, a kruche ciasto rozpływa się w ustach.Budyń jest dodatkiem dość często wykorzystywanym w ciastach i deserach. Jego mleczny smak i gęsta konsystencja szczególnie pasują do kruchych wypieków. Jednak na jego bazie można też przygotowywać kremy do tortów czy ptysiów. Budyń ma tę zaletę, że nie jest zbyt kaloryczny, a wprowadza do ciasta przyjemną wilgotność.
Śledzie wystarczy zestawić z 2-3 składnikami, aby zamienić je w smaczną przekąskę. Jeśli zaś podasz je w efektowny sposób, będą też idealne na przystawkę. Zobacz jak przygotować pyszne śledzie pod pierzynką z jabłkami. Solone filety śledziowe doskonale komponują się z wieloma składnikami. Możesz je przygotować w wersji na ostro, a także na słodką nutę. Wcześniej warto je namoczyć w wodzie lub mleku, by usunąć z nich nadmiar soli. Zbyt słony smak może bowiem przyćmić pozostałe składniki i nie będzie przyjemny dla naszych kubków smakowych.
Śledzie, choć są tak pospolite, należą do bardzo zdrowych ryb. Jeśli kupisz matiasy raz, dwa zamienisz je w pyszną przystawkę, przekąskę czy sałatkę. Jeśli nie masz pomysłu jak je podać, mamy dla ciebie propozycję. Przygotuj szybkie śledzie ze śmietaną, cebulą i jabłkiem według przepisu Ewy Wachowicz. W sklepach można kupić śledzie w różnej postaci. Są śledzie solone w całości, solone filety i marynowane filety śledziowe. Jeśli chodzi o łatwość przygotowania i uniwersalność smakową, zdecydowanie polecamy solone filety, czyli tzw. matiasy.Zazwyczaj filety są dość słone, dlatego przed przyrządzeniem warto je namoczyć. Zwykle moczy się je w zimnej wodzie, ale można też w mleku. W tym drugim przypadku ryby nabiorą delikatniejszego smaku. Czas moczenia śledzi zależy od tego, czy wolimy ryby łagodniejsze, czy ostrzejsze w smaku. Dla niektórych wystarczy godzina, inni moczą je nawet pół dnia.
Jabłka są dostępne przez cały rok, ale nie zawsze są tak smaczne i w miarę tanie, jak teraz. Jeśli więc kupiłaś ich nieco więcej albo masz owoce z własnego drzewa, możesz zrobić z nich zapasy na zimę. Oto łatwy przepis na korzenną konfiturę z jabłek. Będzie idealna do ciast, naleśników czy gofrów. Na przetwory najlepsze są kwaskowe odmiany jabłek, np. Szara Reneta, Antonówka. Jednak one zazwyczaj rozpadają się w czasie duszenia czy gotowania. A my chcielibyśmy, żeby kawałki jabłek pozostały w całości. Dlatego proponujemy sięgnąć po odmianę Idared, Bojken czy Delicious.
Przepisów na szarlotkę jest mnóstwo. Bazę stanowi zawsze kruche ciasto i jabłka. Ich przygotowanie, a także dodatki pozostają już w naszej gestii. Dziś zapraszamy was na przepyszną szarlotkę według przepisu Ewy Wachowicz.Na szarlotkę najlepsze są kwaskowe odmiany jabłek, np. Szara Reneta, Antonówka, Bojken. Po starciu czy pokrojeniu w plasterki jabłka warto skropić sokiem z cytryny, by nie ściemniały. Jabłka można dodać do ciasta surowe lub wcześniej trochę je podprażyć. Jedna i druga metoda ma swoje zalety.
Makaron z jabłkami to jedno z moich ulubionych dań z dzieciństwa. Prażone jabłka z cynamonem doskonale komponują się z makaronem, tworząc aromatyczny, smaczny i bardzo sycący obiad. Poznaj prosty przepis na makaron z jabłkami.Po makaron z jabłkami sięgam zawsze, kiedy mam ochotę na słodki i lekki, ale sycący obiad. Jabłka prażone z cukrem tworzą gęsty i wyjątkowo smaczny sos, cynamon natomiast nadaje daniu korzennej nuty.Jabłka są bardzo zdrowymi owocami. Już pół jabłka dziennie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowego i nowotworów. Związki zawarte w jabłkach działają przeciwzapalnie i odtruwająco. Owoce są więc doskonałe, gdy chcemy oczyścić organizm z toksyn. Jabłka surowe mogą niestety powodować kolki wątrobowe, jednak prażone lub gotowane są lżejsze i doskonale wpływają na cały układ pokarmowy, w tym wątrobę.Do przygotowania sosu możesz wykorzystać świeże lub prażone jabłka ze słoika. Z prażonych jabłek przygotujesz przepyszne naleśniki, idealne na słodki początek dnia.
Czasami w kuchni zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Jedną z nich jest przesolenie zupy. Na szczęście mamy na to swoje sposoby. Zobacz jak uratować przesoloną zupę i nigdy więcej nie myśl o jej wylaniu.Bez soli nie wyobrażamy sobie wielu potraw. Sól potrafi dodać daniom smaku, ale tylko wtedy, gdy wsypiemy ją w odpowiedniej ilości. Nadmiar soli w potrawie, może być odebrany przez nasze kubki smakowe jako coś niezjadliwego. Jest jednak kilka sposobów na to, by usunąć z potrawy, a zwłaszcza z zupy nadmiar soli.
Buraczki zasmażane są doskonałym dodatkiem do dań obiadowych. Z buraków można też przygotować pyszną surówkę, która również będzie idealnie pasować do dań mięsnych. Zobacz jak zrobić surówkę z buraków, jabłka i cebuli. Buraki mają mnóstwo zalet. Są smaczne, zdrowe i tanie. Z tego powodu dość często pojawiają się w naszym jadłospisie. Najpopularniejsze są klasyczne, starte buraczki. Jednak z ugotowanych lub upieczonych buraków można też przygotować wyrazistą w smaku sałatkę. Buraki lepiej jest upiec niż ugotować, bo w większym stopniu zachowają walory zdrowotne, a także smak i aromat. Najpierw trzeba je dokładnie wyszorować, potem zawinąć w folię aluminiową błyszczącą stroną do środka i piec ok. 1,5 godziny w 200 st. C.
Wielbicieli ciast z jabłkami zapraszam na ekspresową szarlotkę bez zagniatania. Robi się ją szybko i prosto, bez ryzyka, że się nie uda. Składniki wystarczy tylko przesypać w formie i upiec, by móc raczyć się rewelacyjną wersją szarlotki. Jabłka są idealnym dodatkiem do słodkich wypieków. Mają kwaskowy smak, a w czasie pieczenia zamieniają się w pyszną, owocową masę. Klasyczną szarlotkę piecze się na cieście kruchym. My proponujemy zrobić to ciasto w rewolucyjny sposób, bo bez zagniatania.