Choć uwielbienie Polaków do kotletów schabowych nie słabnie, warto przygotować je od czasu do czasu w inny sposób. Dzisiaj prezentujemy schabowe marynowane w ketchupie, który zmiękcza je i nadaje intensywnego smaku. Po usmażeniu każdy kęs będzie się wręcz rozpływał w ustach, doskonale komponując się z chrupiącą panierką. Kotlety schabowe zazwyczaj gotuje się w taki sam sposób, jak od lat - zwykły rozbity kawałek schabu jest panierowany i smażony. Niektórzy oczekują czegoś więcej, dlatego prezentujemy poniżej prosty i pyszny przepis na marynowane schabowe w ketchupie. Mało kto będzie mógł powstrzymać się przed przynajmniej jedną dokładką. Ketchup zawiera w sobie całkiem dużo octu, który można wykorzystać jako środek zmiękczający strukturę mięsa. Kwaśne pH delikatnie ścina białko w schabie, blokując soczystość wewnątrz mięsa. Tak oprawione kotlety nigdy nie wyjdą suche albo żylaste.
Kotlety mielone pojawiają się w menu przeciętnego Polaka kilka razy w miesiącu. Lubimy je za smak i za to, że można je przygotować na wiele sposobów. Jedni dodają do nich jajko, podsmażoną cebulkę, a inni nie. A wiecie, w czym lepiej moczyć bułkę tartą do kotletów mielonych? W mleku czy w wodzie? Rozwiejemy wasze wątpliwości.Pewnie sposobów na przygotowanie kotletów mielonych jest prawie tyle, co osób je przyrządzających, jednak są też pewne fakty i standardy. Z doświadczenia swojego lub innych wiemy, co warto do nich dodać, a czego lepiej unikać. Podobnie jest z namaczaniem bułki do kotletów.
Jajka z majonezem i musztardą to pomysł na dodatek do kolacji lub zimnej płyty na większe spotkania, imprezy i święta. Jajka na twardo faszerowane pastą z żółtek, ogórka kiszonego i wielu przypraw smakują fenomenalnie. Poznaj przepis na jajka z majonezem i musztardą.Farsz na bazie żółtek, ogórka kiszonego, chrzanu z dodatkiem aromatycznego i mocnego sosu worcestershire, pieprzu ziołowego i ostrej papryki posmakuje wszystkim gościom. Delikatne jajka na twardo z majonezem, musztardą i farszem to pomysł na przepyszną przekąskę na spotkania w gronie najbliższych.Sos worcestershire jest bardzo wyraźnym sosem przygotowywanym na bazie anchois, tamaryndowca, melasy i wielu innych składników, które w połączeniu dają odpowiednio wyważony sos o intensywnym smaku. Sos wykorzystasz później między innymi do sałatki Cezar z kurczakiem, sosów, dań mięsnych.Jeśli szukasz pomysłu na pyszną i prostą sałatkę dla gości- tu poznasz przepis na sałatkę z pieczarkami, groszkiem i jajkami z majonezem.
Sałatki są smaczne, zdrowe i kolorowe, dlatego warto je jeść. Pożywna sałatka zastąpi nawet drugie śniadanie czy kolację. Doskonale sprawdzi się też na rodzinnym przyjęciu, a także na spotkaniu ze znajomymi. Dziś proponujemy wam przepyszną, warstwową sałatkę śledziową. Zawiera same wartościowe składniki, a jej przygotowanie jest proste i szybkie.Śledzie wyjątkowo dobrze nadają się do sałatek. Doskonale komponują się bowiem z wieloma składnikami i długo zachowują świeżość. Dopełnieniem sałatki śledziowej jest oliwa lub sos majonezowy. Jeśli chcecie, żeby sos był lżejszy, wymieszajcie majonez z jogurtem naturalnym lub śmietaną.
Trudno wyobrazić sobie święta bez pysznych ciast. Makowiec, piernik i keks są już bożonarodzeniową klasyką. Jeśli jednak nie masz czasu na przygotowanie kilku ciast, upiecz chociaż jedno domowe. Może to być na przykład wyjątkowy, korzenny makowiec, który proponuje siostra Anastazja. Zadowoli jednocześnie wielbicieli maku i piernika i jest w sam raz na świąteczny stół. Świąteczne ciasta powinny być pełne maku, miodu i bakalii. Wyjątkowego, zimowego charakteru dodają im też korzenne przyprawy. Już, kiedy się je piecze, dom wypełnia świąteczna atmosfera. To znak, że te najpiękniejsze dni w ciągu roku są już tuż, tuż.
Sadzone jajka są jednym z najlepszych sposobów na szybkie, proste i pożywne śniadanie. Zazwyczaj smaży się na jakimś rodzaju tłuszczu, jednak poniższa wersja jest zupełnie inna. Jajka dusi się bowiem w śmietanie, która sprawia, że całość nabiera mocno kremowej konsystencji. Potrawa idealnie sprawdzi się na śniadanie w dniu ciężkiej pracy.Jajka sadzone mają wielu zwolenników na całym świecie. Ścięte i chrupiące, a zarazem delikatne białko oraz rozlewające się po przekłuciu żółtko sprawiają, że ciężko się do nich oderwać. Dla tych, którzy uwielbiają ich smak, mamy doskonałe wieści. Jajka sadzone w śmietanie wspaniale komponują się zarówno na śniadanie podane z chlebem, czy jako tradycyjne drugie danie obiadowe. Wtedy wystarczy podać je z kilkoma ugotowanymi kartoflami oraz surówką i posiłek gotowy.
Skorupki jajek zazwyczaj traktowane są przez nas jako bezużyteczny odpad, który należy wyrzucić do śmieci. Można je jednak wykorzystać do wielu zadań, takich jak nawożenie roślin, czyszczenie mocno zabrudzonych powierzchni, czy wytworzenie domowego suplementu wapnia. Przygotowanie skorupek pokazujemy poniżej. Jajka są jednym z najlepszych i najtańszych źródeł białka w diecie, dlatego wiele Polaków zajada się nimi regularnie. Niestety po rozbiciu jajka, produktem ubocznym pozostają skorupki, z którymi większość osób nie wie co zrobić. Jeśli nie chcesz ich wyrzucać, mamy doskonałe rozwiązania. Skorupki jajek są bardzo dobrym źródłem węglanu wapnia, substancji koniecznej w diecie człowieka do zachowania zdrowych zębów oraz kości. Dodatkowo obecne są w nich inne minerały, z których można mieć bardzo dobry użytek - wystarczy skorupki odpowiednio przygotować przed wykorzystaniem.
Jeśli zastanawiacie się, co dobrego zjedlibyście jutro na śniadanie, mamy pomysł. Przygotujcie pastę jajeczną według najlepszego, kultowego przepisu Magdy Gessler. Jest łatwa i szybka w przygotowaniu, a smakuje doskonale. Ważnym jej składnikiem jest orzeźwiająca zielenina. Jajka są jednym z ulubionych składników śniadania. Można je bowiem szybko i łatwo przygotować na wiele sposobów. Doskonale smakuje jajecznica, jajka gotowane czy sadzone. Z ugotowanych na twardo jajek można też przygotować pyszną pastę. Będzie doskonałą, kanapkową odmianą od szynki i żółtego sera.
Jajka sadzone ze szpinakiem to pomysł na zdrowe i pożywne śniadanie, lunch lub kolację dla całej rodziny. Danie jest lekkostrawne, mało kaloryczne, ale też bardzo sycące. Poznaj przepis na wyśmienite i proste danie, czyli jajka sadzone ze szpinakiem.Jajka sadzone ze szpinakiem przygotujesz jako samodzielne danie lub pyszny dodatek do obiadu. Dodaj do nich tymianek, czosnek i szalotkę, a odkryjesz wyjątkowy smak potrawy. Jajka sadź na patelni do 2 do 4 minut, w zależności od tego, jak bardzo ścięte jajko lubisz.Szpinak baby to młode, świeże liście szpinaku, z których przygotujesz wiele pysznych dań, między innymi jajecznicę, tartę, sałatki, curry, rożki z ciasta francuskiego. Młody szpinak to przede wszystkim źródło żelaza, które niezbędne jest do produkcji krwi i transportu tlenu. Działa również oczyszczająco i zawiera silne antyoksydanty.
Serniki należą do naszych ulubionych ciast. Są pożywne i każdy może wybrać swój ulubiony rodzaj. Sporo zwolenników mają serniki bez pieczenia, czyli tzw. na zimno. Jednak większość woli te klasyczne jak sernik wiedeński lub sernik na kruchym cieście. Dziś właśnie podamy wam przepis na ten ostatni, najbardziej tradycyjny sernik. Sernik na kruchym spodzie znamy już z dzieciństwa. To właśnie nim zazwyczaj częstowała nas babcia. Potem przyszła moda na sernik bez spodu, czyli sernik wiedeński, a także na sernik na zimno. Jednak z sentymentem wracamy do tego starego, pysznego sernika, który łączył w sobie kruche ciasto z wilgotną masą serową.
Lubisz pożywne śniadania? Masz ziemniaki z poprzedniego dnia i jajko? Przygotuj zapiekankę śniadaniową z ziemniaków. Tak naprawdę możesz do niej dodać jeszcze inne składniki, które masz pod ręką. Dzięki temu powstanie kolorowa i bardzo sycąca kompozycja. Ziemniaki może nie koniecznie kojarzą się ze śniadaniem, ale jajko już z pewnością tak. Jednak jedno z drugim doskonale idzie w parze, a przy okazji dobrze harmonizuje też z innymi dodatkami. Takie śniadanie najlepiej przygotować, gdy zostaną ci ziemniaki z poprzedniego dnia albo, gdy ugotujesz je wieczorem dzień wcześniej.
Wigilia nie obędzie się bez karpia. Najczęściej smażymy go w panierce, bo taki należy do naszych ulubionych. Jednak zawsze tym, co najbardziej w tej rybie przeszkadza, są małe ości. Dlatego przedstawimy wam sposób Magdy Gessler na karpia bez ani jednej ości. W te święta będziecie więc mogli jeść karpia dosłownie jak ciasto. Magda Gessler jest nie tylko prowadzącą Kuchenne Rewolucje, ale też restauratorką. Ma więc spore doświadczenie w gotowaniu. Wie też doskonale, co nam wszystkim w potrawach może przeszkadzać i ma swoje sposoby na to, by pozbyć się tych problemów.Jednym z nich są małe ości w karpiu, które bardzo trudno jest usunąć i które mogą odebrać przyjemność jedzenia tej ryby. Znana restauratorka znalazła na nie prosty sposób. Koniecznie musisz go poznać.
Jajka sadzone z ziemniakami i kiełbasą lub salami to nowa odsłona klasycznych jajek. Danie jest proste w przygotowaniu, usmażysz je na jednej patelni, a efekt zachwyci wszystkich domowników. Poznaj przepis na niecodzienne jajka sadzone z ziemniakami, czyli pomysł na szybki i sycący obiad lub kolację.Jajka sadzone już nie muszą być nudnym daniem przygotowanym z tłuczonymi ziemniakami i kefirem. Z jajek przygotujesz wiele doskonałych posiłków, które smakują i wyglądają rewelacyjnie. Ścięte białko i lejące żółtko, które otula talarki i mięso to prawdziwa uczta dla podniebienia.Jajka sadzone z ziemniakami i kiełbasą to bardzo smaczne i sycące danie dla całej rodziny. Podsmażone talarki ziemniaków z cebulką, kiełbasą lub salami są świetną bazą do sadzenia jajek, które przechodzą ich aromatem i są wyjątkowo smaczne. Całe danie koniecznie oprósz posiekaną natką pietruszki.Z jajek sadzonych przygotujesz również pyszne śniadanie rodem z Bliskiego Wschodu. Tu poznasz przepis na szakszukę, czyli jajka sadzone na pomidorach z orientalnymi przyprawami.
Jeśli zostały ci ugotowane ziemniaki z poprzedniego dnia, możesz je odsmażyć i podać do obiadu. Jednak łatwo zamienisz je też w nową, pyszną potrawę. Przygotuj z nich smażone, chrupiące kopytka z serem. To babciny klasyk, który postanowiliśmy odmienić i zrobić nieco inaczej niż zwykle. Jesteśmy pewni, że zachwycisz się ich smakiem.Kopytka to wersja ziemniaczanych klusek. Zwykle ugotowane ziemniaki po wytłuczeniu zagniata się z mąką i jajkiem, a uformowane kopytka gotuje w osolonym wrzątku. Dziś jednak ulepszymy nieco tę dobrze już znaną wersję. Do środka włożymy trochę żółtego sera — a niech się przyjemnie ciągnie. A całość, zamiast gotować, obtoczymy w tartej bułce i usmażymy na oleju. Takie kopytka są nie tyle dodatkiem do obiadu, ile samodzielnym daniem. Możesz je podać np. z sosem czosnkowym i surówką.
Jajko w koszulce uznawane jest za najbardziej ekskluzywny sposób podania jajka, który sprawia trudności nawet najlepszym kucharzom. Istnieje metoda, która pozwala zrobić je bez żadnego wysiłku - wystarczy wykorzystać chochlę do zupy. Przyrząd z wbitym do środka jajkiem wkłada się do wrzątku i czeka, aż białko się zetnie. Trik ten został pokazany na TikToku na profilu Caught Snackin’.Jajko w koszulce tradycyjnie gotuje się w wodzie zakwaszonej octem. Kwaśny odczyn roztworu ułatwia szybkie ścięcie się białka, co zapobiega ewentualnemu rozlaniu się żółtka. Przy wlewaniu jajka łatwo jednak o pęknięcie żółtka i zniszczenie całej pracy. Trudność przygotowania jajek poszetowych sprawia, że najczęściej można zjeść je jedynie w lepszych restauracjach. Jeśli masz jednak na nie ochotę, lecz nie wybierasz się na miasto, mamy idealne rozwiązanie. Z poniższym trikiem będziesz mógł robić tyle jajek w koszulce, ile tylko zechcesz.
Marzy ci się coś smacznego na śniadanie? Możesz przygotować pastę z makreli z jajkami i orzechami włoskimi. Wystarczy, że wymieszasz rozdrobnione składniki, doprawisz je i gotowe. Spróbuj, a dzisiejszy przepis na proste śniadanie z pewnością wykorzystasz jeszcze nie raz. Pasty do pieczywa są o wiele smaczniejsze niż zwykły, żółty ser czy plasterek wędliny. Kuszą bogactwem smaku, wilgotnością i aromatem. Do ich przygotowania zwykle wystarczy kilka minut. Naszą pastę możesz zrobić z wędzonej makreli, jednak jej oczyszczenie zajmie trochę czasu. Gdy jednak sięgniesz po makrelę z puszki, zrobisz pastę ekspresowo. Co więcej, pastę śniadaniową możesz przygotować spokojnie wieczorem. Nie straci nic na smaku.
Czas na odmianę. Na odmianę smakową i jakościową. Jeśli zawsze robisz ciasto naleśnikowe z mlekiem, dziś przygotuj naleśniki bez grama mleka i wody. Będą puszyste, lekkie i pyszne. Wystarczy, że dodasz do nich piwo. Takie naleśniki będą idealne z wytrawnym farszem. Kto nie szuka, nie znajduje. Jeśli nie szukasz nowych pomysłów, nowych rozwiązań, w twoim życiu będzie wiało nudą. Tak jest też w kuchni. Jedzeniem nawet najpyszniejszych potraw, można się znudzić. Warto więc od czasu do czasu przetestować nową recepturę. Nawet jeśli jest to nowy przepis na niby już dobrze znane naleśniki.
Jeśli chcecie zaskoczyć świątecznych gości wyjątkową słodkością, przygotujcie ciasto kokosowa chmurka. Jest białe niczym śnieg, więc idealnie pasuje na święta. Nie zawiera grama mąki i smakuje na tyle dobrze, że błyskawicznie znika z talerzyków. Nasze ciasto wyróżnia się kokosowo-migdałowym smakiem. Dzięki czemu błyskawicznie przeniesiecie się więc myślami w ciepłe, egzotyczne klimaty. Jednak kolor ciasta sprawia, że wygląda jak śnieżna kompozycja. Trudno więc nie skojarzyć go z naszą ulubioną, białą zimą.
Pożywne sałatki są doskonałe, bo choć należą do lekkich potraw, można się nimi najeść. Taką sałatkę możesz zaserwować na przystawkę czy przekąskę. Dziś podamy wam przepis na cudnie pyszną, zaskakującą sałatkę poznańską według Magdy Gessler. Potrawa ta kryje w sobie ziemniaki, śledzia i jeszcze kilka dobrze komponujących się ze sobą składników. Śledzie są dobre na co dzień, nie obędą się też bez nich Święta Bożego Narodzenia. Śledzie można przygotować na wiele sposobów. Jednym z nich jest sałatka ziemniaczana. Niewątpliwie śledź i ziemniak są w niej najpożywniejszymi składnikami. Jednak do sałatki dodajemy też jajko, ogórek konserwowy i majonez. W ten sposób powstaje prosta, ale bardzo smaczna kompozycja.
Poszukujesz obiadowej odmiany? Przygotuj kotlety siekane z kurczakiem i majonezem. Są delikatne, ale przyjemnie soczyste. Zachwycą wielbicieli drobiu, także pożywnych kotletów. Zrobisz je szybko i prosto. Najlepiej smakują podane z ryżem lub ziemniakami oraz z zieloną sałatą. Jeśli lubisz kotlety z fileta z piersi kurczaka, nasza propozycja powinna cię zadowolić. Te kotlety łączą bowiem w sobie delikatne, drobiowe mięso i wyrazisty majonez. Sos ten dodaje mięsu smaku, ale też wilgotności i soczystości. Koniecznie przetestuj nasz przepis.
Jajka na miękko mają ogromne tłumy fanów, którzy uważają, że nie ma nic lepszego niż ścięte białko z rozlewającym się i gęstym żółtkiem. Niektórzy mają jednak problemy z dobraniem odpowiedniej temperatury oraz czasu gotowania, przez co jajka zazwyczaj są przegotowane. Niżej tłumaczymy tajniki zrobienia najlepszych jajek na miękko. Jajka na miękko najczęściej podane są przy akompaniamencie tostów z masłem, świeżymi warzywami oraz aromatycznych wędlin. Dzięki dużej różnorodności można zjeść bardzo satysfakcjonujące śniadanie, które dostarczy dużej części mikro i makro elementów. Choć mogłoby się wydawać, że ugotowanie jajek na miękko jest zadaniem banalnie prostym, aby uzyskać sukces. należy znać kilka informacji, a także trików. Inaczej można skończyć z jajkami na twardo, które są również smaczne, jednak nie zawsze ma się na nie ochotę. Oto poradnik jak ugotować jajko na miękko.
W najnowszym komunikacie sanepidu czytamy o kolejnym przypadku, gdy partia jaj konsumpcyjnych uległa skażeniu niebezpieczną dla człowieka bakterią, Salmonella Enteritidis. Pałeczki wykryto zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz produktu. Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały, że spożycie jaj z chowu klatkowego wprowadzonych do obrotu przez firmę z Siedlec może doprowadzić do wystąpienia salmonellozy. Producent podjął działania w celu usunięcia produktu z rynku.
Większość z nas przyzwyczajona jest do nieco innej jajecznicy, która nie ma kremowej i delikatnej konsystencji. Alton Brown, amerykański szef kuchni i osobowość telewizyjna, pokazał przepis na jajecznicę z majonezem, która zachwyca swoją puszystością, a także wilgotnością. Już jedna łyżka majonezu wystarcza, aby smażone jajka nie były suche, co pokazujemy w poniższym artykule. Jajecznica może z pozoru wydawać się potrawą banalnie prostą, której ulepszanie nie ma za bardzo sensu - dobrej jakości jajka bronią się intensywnym smakiem i zawartością wielu wartości odżywczych. Niektórzy jednak chcą czegoś więcej, więc poszukiwania idealnej jajecznicy cały czas trwają. Alton Brown ma pomysł, który może zakończyć tę dyskusję raz na zawsze. Brown zachęca do dodawania jednej łyżki majonezu jeszcze przed rozpoczęciem smażenia jajek. Według szefa kuchni klasyczny sos nie jest wyczuwalny podczas jedzenia, a jego minimalna ilość nie zwiększa zanadto kaloryczności dania. Dla ciekawskich zostawiamy poniżej pełną recepturę wzorowaną na pomyśle Altona Browna.
Zapiekanka makaronowa najczęściej jest wybierana jako sposób na szybkie i proste danie, które nasyci całą rodzinę. Połączenie makaronu penne, kiełbasy, sera oraz warzyw jest nie tylko smaczne - na talerzu zapiekanka prezentuje się nad wyraz okazale. Przygotowanie dania nie wymaga od gotującego praktycznie żadnej pracy, większość wykonuje i tak piekarnik. Zapiekanka makaronowa może przyjąć wiele form. Tak naprawdę jej skład zależy jedynie od preferencji, a więc można dodawać do niej najróżniejsze składniki. Poniższa propozycja jest klasyczna, jeśli jednak w lodówce zalegają ci jakieś warzywa czy mięsa, bez przeszkód możesz je wrzucić do potrawy. Aby smak zapiekanki był wystarczająco intensywny, warto część produktów przesmażyć na patelni przed pieczeniem. Cebula oraz mięso dodawane do makaronu powinny mieć lekko skarmelizowaną skórkę, która pogłębi aromaty i zwiększy przyjemność podczas jedzenia.
Sałatka jarzynowa jest rarytasem, który często gości na naszych świątecznych stołach. Nie możemy jednak po prostu ugotować warzyw i zmieszać ich z majonezem. By danie zachwyciło smakiem, trzeba spełnić kilka warunków. Majonez dodajcie bezpośrednio przed podaniem, a dłużej zachowa świeżość. Dla wielu ideałem jest sałatka z jajem. Dodatek ten często niestety rozpada się przy krojeniu. Jarzynową da się z powodzeniem zrobić bez niego. Nawet majonez ma swoją roślinną alternatywę, dzięki której to danie jesteśmy w stanie zweganizować. Krojenie składników to jednak tylko jeden z kilku etapów przygotowania sałatki, na którym możemy popełnić błąd.
Czy istnieje lepszy deser niż naleśniki na słodko? Klasyczny przysmak będzie jeszcze smaczniejszy, gdy dodamy do niego budyniu. Nie musimy go wcale gotować — proszek wsypiemy do ciasta. Nabierze ono przyjemnego waniliowego aromatu i stanie się lekkie niczym chmurka. Nie sposób się będzie oprzeć.Budyniowe naleśniki są aksamitne i cudownie pachną wanilią. Doskonale smakują z dżemem lub musem z dyni. Mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla klasycznych naleśników z serem. Musicie ich spróbować.
Kajmak, krem budyniowy, bita śmietana. Czy takie połączenie może nie smakować? Smakuje i to rewelacyjnie. Przygotujcie dziś wraz z nami kajmakowiec bez pieczenia. Zrobimy go według receptury niezastąpionej siostry Anastazji. Tym ciastem z pewnością zachwyci się cała rodzina. Tym razem nie musisz nagrzewać piekarnika. Wystarczy tylko, że masz pod ręką krakersy, mleko, masło, śmietankę i masę kajmakową. Z pozostałymi dodatkami nie powinnaś mieć problemu, bo zwykle są w domowych zapasach. Jest weekend, masz trochę czasu, a więc startujemy.
Lubicie krokiety, ale jecie je rzadko, bo wymagają zawijania? Zróbcie ten rarytas bez ciasta. Wystarczy kilka składników, a wyjątkowo pyszne i chrupiące z wierzchu pieczarkowe krokiety z jajkiem trafią na wasze stoły. Sprawdźcie tę recepturę już dziś. Krokiety bez zawijania przygotowywał nawet Robert Makłowicz. Ciasta nie uwzględniał też przepis na staropolskie krokiety dziadowskie. W obu tych przypadkach konieczne było jednak gotowanie ziemniaków czy kaszy. Tym razem prezentujemy wam jeszcze prostszy patent. Krokiety z pieczarek i jaj mają wyjątkowo pyszne wnętrze i rumianą oprawę. Nikt im się nie oprze.