Czy zdarzyło ci się, że po przekrojeniu pomidora zauważyłeś coś, co wygląda jak robaki? Z pewnością były to jednak kiełki. Zastanawiasz się, czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, który rozwiązał odwieczną zagadkę i uspokoił, że nie trzeba się obawiać takich warzyw. Pomidory zaliczane są do warzyw, choć botanicznie są owocami pomidorowych krzaków. Występują w wielu odmianach, które różnią się wielkością, kolorem, kształtem i smakiem owoców. Pomidory lubimy jeść na przekąskę, kłaść na kanapkach, dodawać do sałatek i zapiekanek. Na ich bazie można też robić pyszne zupy i sosy. Czasami jednak te popularne warzywa potrafią nas zaskoczyć. Zdarza się, że po ich przekrojeniu w środku można zauważyć kiełki, a nawet drobne, zielone listki. Czy trzeba się ich obawiać?
Dżem z agrestu jest smacznym i orzeźwiającym sezonowym smakołykiem, który bez problemu zrobicie w domu. Babciny przepis, który wam dziś proponujemy, wykorzystuje tylko niezbędne składniki. Wychodzi o wiele lepszy niż ten ze sklepu. Spróbujecie? Dżem z agrestu jest idealnym dodatkiem do chleba, naleśników czy porannej owsianki. Zrobienie go w domu jest niezwykle proste, a decydując się na ten krok, zyskujemy pewność, że nie zawiera zbędnych dodatków. Skusicie się?
Ogórki małosolne potrafią zachwycić smakiem. Aby zawsze się udały, warto wystrzegać się błędów, przez które ich smak będzie daleki od pożądanego. Jednym z nich jest niedbałe układanie ich w słoiku, które utrudnia ich kiszenie. Sprawdźcie, czego jeszcze warto się unikać, przyrządzając specjał w domu. Ogórki małosolne są proste w przygotowaniu. Wystarczy zwrócić uwagę na pięć detali, które mogą zadecydować o sukcesie. Będziecie zaskoczeni jak prosto wyeliminować potencjalne zagrożenia. Specjał już nigdy się nie zepsuje.
Sezon na cykorię rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do kwietnia. Wielu z nas nie przepada jednak za warzywem, ponieważ jest gorzkie. Wystarczy jednak solidnie oprószyć głąb cykorii solą i odstawić. Po chwili warzywo straci całą goryczkę i będzie wyśmienite w smaku.Cykoria jest warzywem idealnym do sałatek. Z pieczonej cykorii również przygotujemy wiele wyśmienitych dań. Możemy zapiec ją z innymi warzywami, boczkiem, serem. Cykoria po upieczeniu jest gorzka, co może skutecznie zniechęcić do jedzenia.Cykoria jest warzywem, którego nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Jest lekkostrawna, mało kaloryczna, ale i sycącą. Cykoria to również źródło magnezu, potasu, kwasu foliowego i beta-karotenu. Dodatkowo warzywo skutecznie przyspiesza metabolizm, jest więc idealne dla wszystkich dbających o zdrowie i sylwetkę.Cykoria jest gorzkawa, ponieważ zawiera inulinę. Substancja ta, mimo, iż zdrowa, skutecznie psuje smak warzywa. Na goryczkę, która wzmacnia się po upieczeniu cykorii, jest jednak skuteczny sposób.
Dziś przygotujemy wspólnie najbardziej klasyczny domowy kompot z truskawek. Zamkniemy go w słoikach, dzięki czemu jego orzeźwiający smak będzie nam towarzyszył przez cały rok. Kompot ten robi się prosto i szybko. Wystarczy przygotować owoce, cukier i słoiki. Era kompotów robionych na zimę została już nieco zapomniana. Zwłaszcza przez tych, którzy idą na łatwiznę i po prostu kupują do picia gotowe napoje. Jednak w niczym nie są one lepsze od domowej roboty kompotów. Domowe kompoty mają same zalety. Są naturalne i nie zawierają sztucznych dodatków. Mają orzeźwiający, pełny smak. A litr takiego napoju z pewnością kosztuje mniej niż kupnego. Nawet jeśli nie masz owoców w swoim ogródku, tylko musisz je kupić.
Wiecie, jak mrozić chleb, żeby zachował jędrność i świeżość? Jeden trick bije inne na głowę. Chleb wystarczy bowiem wcześniej pokroić na kawałki. Po rozmrożeniu będzie dokładnie taki, jak przed włożeniem do zamrażarki. W ten sposób możesz mieć na śniadanie świeże pieczywo, nawet bez wychodzenia z domu. Mrożenie chleba jest bardzo dobrą metodą utrwalania go. W ten sposób można przechować nadmiar pieczywa lub przedłużyć jego świeżość do następnego dnia lub dłużej. Pieczywo po upieczeniu dość szybko traci świeżość i chrupkość. Jednak, gdy zamrozimy je jeszcze świeże, dokładnie takie samo będzie po rozmrożeniu.
Odpowiedź na pytanie, gdzie przechowywać chleb wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Pieczywo zazwyczaj trafia do chlebaka lub papierowego woreczka, ale czy to najlepsze rozwiązanie? Jedno jest pewne - wybrane przez nas miejsce musi być suche. Podpowiadamy jak je znaleźć. Wielu z was z pewnością zastanawia się jak przechowywać chleb. Okazuje się, że łatwo popełnić na tym polu błąd. Wiemy, jak przedłużyć świeżość zakupionych w piekarni wyrobów i uniknąć szybkiego pleśnienia chleba.
Zdarzyło wam się kupić paprykę, w której wnętrzu znaleźliście małą jej wersję? Takie warzywo może być wykorzystane w kuchni. Co więcej, dodatkowy jego element też jest jadalny. Wyjaśniamy, skąd się bierze. Papryka stanowi bazę wielu pysznych dań. Część z nas kupując ją i odkrywając, że ma "lokatora" obawia się jednak ją zjeść i wyrzuca znaleziony „dodatek", a czasem nawet i całe warzywo. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to konieczne.
Jak parzyć kawę? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Prawdopodobnie popełniasz podstawowe błędy, przez które kawa nie ma ani smaku ani aromatu. Nie tylko ziarna odpowiadają za walory smakowe- bardzo ważna jest również woda i jej odpowiednie przygotowanie.Jak parzyć kawę, żeby była aromatyczna i z bogatym bukietem smaku? Wystarczy pamiętać o kilku detalach. Dobrze zaparzona kawa skutecznie pobudza z samego rana, poprawa nastrój i mobilizuje do działania.Jak parzyć kawę? Niezależnie od tego, czy robimy ją w kawiarce, przygotowujemy z ekspresu przelewowego, ciśnieniowego lub kolbowego, musimy pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach, które niezwykle często są pomijane i psują smak kawy. Podczas parzenia kawy zwykle skupiamy się na jej ziarnach i gatunku. Woda również jest kluczem do przygotowania kawy pełnej smaku i aromatu. Wystarczy odpowiednia temperatura i filtracja, abyśmy od razu poczuli różnicę.
Ogórki małosolne na sucho są chrupiące aromatyczne i chrupiące. Przygotujecie je znacznie sprawniej niż gdybyście zdecydowali się na tradycyjne metody. Dzięki odcięciu końcówek warzywa szybko przejdą smakiem dodatków i delikatnie zmiękną. Koniecznie spróbujcie — ten smak was zachwyci. Ogórki małosolne na sucho skuszą wielu amatorów letnich rarytasów. Ich ogromną zaletą jest proste i szybkie przygotowanie — bez gotowania zalewy i wyparzania słoików. Wystarczy oczyścić warzywa, odciąć im końce, wrzucić do woreczków wraz z przyprawami i trochę poczekać. Skusicie się?
Czy wiesz, że liście chrzanu nie tylko są jadalne, ale i bardzo zdrowe? Liście w smaku przypominają korzeń, jednak są delikatniejsze. Liście chrzanu mają bogate zastosowanie w kuchni i możemy przygotować z nich wiele pysznych dań. Jak wykorzystać w kuchni liście chrzanu?Korzeń chrzanu jest bardzo popularnym dodatkiem w polskiej kuchni. Jest świetnym dodatkiem do sosów, mięs, zup, przetworów. Każde danie przygotowanie z odrobiną korzenia nabiera charakteru i wspaniałego aromatu.Liście chrzanu natomiast zwykle lądują w koszu. Mało kto wie, że nie dość, że są jadalne, to jeszcze zawierają mnóstwo cennych witamin i podobnie jak korzeń, wzbogacają smak potraw. Dowiesz się, co można przygotować z liści chrzanu, rodzina będzie zachwycona.Liście przede wszystkim są źródłem antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu groźnych chorób. W liściach znajdziemy również witaminę C, E, PP, a także witaminy z grupy B. Dodatkowo regularne spożywanie liści chrzanu wzmacnia odporność i działa antybakteryjnie.
Pieczony kalafior w panierce jest doskonałą alternatywą dla warzywa z wody. Pani Bożenka przyrządza go z dodatkiem parmezanu i czosnku, dzięki czemu jest nie tylko chrupiący, ale też niezwykle aromatyczny. Koniecznie wypróbujcie ten patent. Pieczony kalafior w panierce jest zarówno smaczną przekąską, jak i wyśmienitym dodatkiem do dań obiadowych. Chrupiącą otoczkę warto przygotować, dodając do warzywa dwa aromatyczne dodatki — czosnek i parmezan. Będzie pysznie.
Fasolka szparagowa zaczęła już pojawiać się na straganach. Warto zaopatrzyć się w większą jej ilość i zamknąć ją w słoikach. Jesienią czy zimą — gdy trudniej będzie znaleźć świeże warzywa i owoce — będzie idealna. Spróbujecie?Fasolkę szparagową w słoikach przyrządza się niemalże błyskawicznie. Smakowite sezonowe warzywo nie wymaga wielu przypraw — sól i cukier wystarczą, by ją zabezpieczyć i móc cieszyć się jej smakiem jeszcze przez długi czas od przygotowania przetworów. Skusicie się na ten rarytas?
Jeśli macie przesyt mięsa, mamy dla was tani pomysł na pyszny obiad. Jest nim zapiekanka ziemniaczana z dużą ilością sera. Dzięki temu dodatkowi całość nabiera kremowej konsystencji, a ser przyjemnie się ciągnie. Potrawie nie brak smaku, bo ma wiele aromatycznych dodatków.Dania z piekarnika są proste do przygotowania. Zwykle nie trzeba przy nich dużo pracować tylko pokroić i wymieszać kilka składników, a reszta robi się sama. Najwięcej czasu zajmuje bowiem pieczenie, co na szczęście nas nie obciąża. W tym czasie możemy zrobić np. surówkę do obiadu lub posprzątać w kuchni. Zatem do dzieła.
Kiszenie młodej kapusty wcale nie jest trudne. Specjał przygotujecie bez problemu, jeśli zaopatrzycie się w odpowiednią sól. Najlepsza do tego typu wyrobów będzie pozbawiona dodatków sól kamienna niejodowana. Używając innej, ryzykujecie, że wyrób się zepsuje. Kiszenie młodej kapusty jest doskonałą metodą na nadanie warzywu chrupkości i smaku. Kiszonki są bardzo zdrowe i warto przyrządzać je w domu. Mamy wtedy pewność, że używamy jakościowych produktów. Sprawdźcie nasze wskazówki, a wszystko się uda.
Zastanawialiście się kiedyś ile czasu gotować kukurydzę zakupioną na targu? Jeśli brak tej wiedzy powstrzymywał was przed spróbowaniem warzywa w sezonie, tym razem będziecie mogli się na nią skusić. Najczęstszym błędem w jej przyrządzaniu jest bowiem zbyt długie podgrzewanie warzywa. Gotowane maksymalnie przez kwadrans ziarna będą miękkie i smaczne. Ile czasu gotować kukurydzę? To pytanie z pewnością zadawał sobie każdy smakosz, który choć raz chciał spróbować świeżego warzywa, zamiast sięgać po to z puszki. Dobrze przyrządzenie tego smakołyku wcale nie jest proste. Podpowiadamy, co zrobić, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Sezon na bób jest idealną okazją, by spróbować tego zdrowego warzywa. Pani Dorota zdradziła proste triki, które pomogą wam go przygotować tak, by jego spożycie nie wiązało się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Przepis nie jest skomplikowany, a smak zachwyci wszystkich domowników. Koniecznie spróbujcie. Bób zawiera wiele cennych składników odżywczych m.in. kwas foliowy czy potas. Jest także świetnym źródłem białka w diecie roślinnej. Dziś podpowiemy wam jak go przygotowuje go Pani Dorota. Nie będzie wzdymał i posmakuje całej rodzinie. Skusicie się?
Zastanawialiście się, czy można mrozić ogórki, seler naciowy lub ugotowane ziemniaki? Lepiej wiedzieć, bo łatwo popełnić błąd. Powyższe produkty nie nadają się niestety do mrożenia. Pod wpływem niskiej temperatury tracą swoje walory i smak. Lepiej więc wybrać inną metodę ich utrwalania. Mrożenie jest doskonałą metodą konserwowania żywności. Zamrożone produkty zazwyczaj dobrze zachowują kształt, kolor, smak, a także cenne składniki. Na dodatek jest to bardzo prosta metoda utrwalania żywności. Niestety, nie sprawdza się ona w przypadku takich produktów, jak na przykład ogórki. Dlaczego?
Rzodkiewka jest kolorowym warzywem o wyjątkowym i wyrazistym smaku. Jest wiele powodów, dla których warto po nią sięgać. Jednym z nich jest znaczna zawartość błonnika — składnika istotnego w regulacji trawienia i poczucia sytości. Sprawdźcie jak skutecznie włączyć rzodkiewkę do swojego jadłospisu. Rzodkiewka ma charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych warto jednak dać jej kolejną szansę. Twarożek kanapkowy z dodatkiem tego smakołyku to nie jedyna opcja, by zaserwować warzywo. Znamy inne równie smaczne metody na skorzystanie z dobroczynnego działania warzywa.
Poznajcie pięć największych błędów, jakie popełniamy podczas przygotowywania i pieczenia ciasta. Potrafią na tyle skutecznie popsuć smak wypieku, że aż odechciewa się go jeść. Wiele z nich prowadzi bowiem do zakalca. A sami przyznacie, że twarde, zbite ciasto nie tylko wygląda nieapetycznie, ale też jest niesmaczne. Wielbiciele ciast najchętniej wybierają domowe wypieki. Te bowiem smakują najlepiej. Jednak pieczenie ciast nie zawsze kończy się sukcesem. Czasami ciasto wychodzi z zakalcem i trudno znaleźć na nie amatora. Nic dziwnego, taki wypiek nie wygląda zachęcająco, a jeszcze gorzej smakuje. Jak więc ustrzec się przed błędami w czasie pieczenia ciast?
Świeża mięta jest niezwykle aromatyczna. Warto zaopatrzyć się w większą jej ilość i przygotować smaczny, a przede wszystkim zdrowy syropu. Przepis jest niezwykle prosty, a dodatek sprawdza się jako orzeźwiający element chłodnych napojów czy herbaty. Koniecznie spróbujecie — będziecie zachwyceni tym smakiem. Miętę kojarzymy przede wszystkim jako remedium na dolegliwości układu pokarmowego. Tymczasem przygotowany ze świeżych listków syrop pomoże nam także w wielu innych sytuacjach. Bogaty w liczne witaminy i minerały wyrób będzie miał działanie uspokajające i antybakteryjne. Wesprze nas również w dolegliwościach bólowych. O zaletach regularnego spożywania naparu z mięty już wspominaliśmy. Radziliśmy też, by dodać ją do zupy pomidorowej. Dziś zachęcamy do przygotowania wyśmienitego w smaku syropu. Poddajcie go pasteryzacji, a wyjątkowym smakiem będziecie mogli się delektować do kolejnej wiosny. Spróbujecie?
Rabarbar jest idealny do przygotowania smacznych przetworów na zimę. Gęsty syrop z tego warzywa będzie świetnym — i zdrowszym niż kupiony w sklepie — dodatkiem do herbaty czy różnych deserów. Przygotowanie nie jest wcale takie trudne — warto spróbować. Rabarbar jest sezonowym lekko kwaśnym warzywem, z którego zrobić można pyszne desery takie jak szarlotka czy racuchy. Przygotowanie domowego syropu jest doskonałym sposobem na zachowanie tego smaku na dłużej. Rarytas sprawdzi się m.in. jako dodatek do naleśników czy herbaty. Spróbujecie?
Czereśnie są owocami, na które długo czekamy i możemy jeść je niemal bez ograniczeń. Jak jednak rozpoznać, czy czereśnie są robaczywe? Nie ulega bowiem wątpliwości, że lokatorzy tych owoców skutecznie potrafią nam odebrać apetyt. Na szczęście mamy najlepszy patent, na rozpoznanie robaczywych czereśni. Czereśnie to jedne z bardziej lubianych owoców lata. Są słodkie i soczyste, co sprawia, że możemy jeść je kilogramami. Zwykle jednak nasza chęć na dalsze jedzenie kończy się, gdy zauważymy w nich robaka. Fakt, że znaleźliśmy w czereśniach robaka, z jednej strony jest dla nas pozytywny. Świadczy bowiem o tym, że owoce nie były pryskane, więc nie ma w nich chemii. Jednak mało kto potrafi tak bez sprawdzania i zastanawiania się po prostu zjadać czereśnię za czereśnią. Zwłaszcza te ciemne.
Temperatury powietrza są ostatnio dosyć wysokie. Jeśli przebywasz dużo na słońcu, musisz się lepiej nawadniać. A wiesz, co pić, a czego lepiej unikać podczas upałów? Z całą pewnością zawsze dobra dla organizmu jest woda mineralna. W upał lepiej zaś unikać kawy. Poznaj też inne napoje korzystne i niekorzystne dla twojego zdrowia. W umiarkowanie ciepły dzień powinniśmy pić średnio 1,5-2 l wody. W upały zaś nasze zapotrzebowanie na wodę rośnie do 2-3 litrów na dzień. Dostarczane płyny muszą bowiem wyrównać straty wody, wydalanej wraz z potem. Pocenie się to prawidłowa reakcja obronna naszego organizmu przed przegrzaniem.Woda jest najlepszym napojem dla naszego organizmu i jest niezbędna do jego prawidłowej pracy. Jednak nie wszyscy za nią przepadają, dlatego kuszą się na inne napoje. Sprawdźcie więc, jakich napojów lepiej unikać w czasie upałów, a po które warto sięgać.
Czy waszym zdaniem arbuz jest owocem, czy warzywem? Choć większość osób zalicza go do owoców, odpowiedź wcale nie jest oczywista. Poznajcie więc za i przeciw temu twierdzeniu. Jednak niezależnie od tej informacji, dalej możecie gasić pragnienie, jedząc soczystego arbuza. W ciepłe dni chętnie sięgamy po sezonowe owoce i warzywa. Są lekkie i soczyste, więc doskonale gaszą pragnienie, a przy tym nie obciążają zbytnio żołądka. Dostarczamy więc energii, ale nie czujemy się przejedzeni. Latem dużą popularnością cieszą się arbuzy. Nic dziwnego, mało co, tak jak one potrafi orzeźwić, a przy tym są w pełni naturalne. Jemy je więc bez ograniczeń, na ile mamy ochotę. Czasami tylko zastanawiamy się, czy arbuz, który rośnie podobnie jak dynia, to owoc, czy jednak warzywo. Pomożemy wam rozwikłać tę zagadkę.
Jedzenie jest coraz droższe. Przy tak wysokiej inflacji, jak obecnie warto zastanowić się jak można zaoszczędzić na codziennych zakupach spożywczych. Podajemy sprawdzone metody na jeszcze lepsze kontrolowanie domowego budżetu. Wasze posiłki pozostaną smaczne, a wy odzyskacie spokój.Dobrej jakości jedzenie jest nam niezbędne, by zachować zdrowie. Nasze propozycje nie będą dotyczyły kupowania tańszych zamienników czy rezygnacji z sięgania po żywność. Skoncentrujemy się na prostych trikach, które w większej skali będą miały pozytywny wpływ na nasz budżet.
Lodówka jest nieoceniona w utrzymywaniu świeżości produktów spożywczych. Aby jednak dobrze spełniała swoją funkcję, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Jedną z nich jest nieumieszczanie w niej ciepłych dań, które potrafią podnieść temperaturę w urządzeniu. Pamięta o tym niemal każdy. Jednak równie istotne jest odpowiednie rozmieszczenie produktów spożywczych. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę. W lodówce przechowujemy niemalże wszystko — od świeżych warzyw i owoców, przez wędliny i nabiał, po przygotowane dania obiadowe. Właściwe ułożenie i zadbanie o detale może przyczynić się do wydłużenia czasu przydatności do spożycia umieszczonego tam jedzenia. Z naszymi wskazówkami nic wam się nie zepsuje.
Lubicie chodzić na grzybobranie? A wiecie, jakie grzyby rosną w czerwcu i gdzie je można znaleźć? Odpowiadamy na wasze pytania, które pojawiły się po ostatnich opadach deszczu. Rzeczywiście nawet teraz można liczyć na zbiory i cieszyć się aromatycznymi potrawami. Porą roku kojarzoną ze zbiorami grzybów jest jesień. Jednak nawet wiosną i latem, można spotkać w lesie pierwsze, aromatyczne okazy. Wszystko uzależnione jest od pogody, a ta w ostatnich dniach jest jak najbardziej grzybowa. Grzyby lubią bowiem, gdy temperatura w dzień wynosi 18-24 st. C, a w nocy nie spada poniżej 10-12 st. C. Do tego istotne są opady deszczu, które właśnie przechodzą nad Polską. Można więc udać się do lasu na spacer i a nuż przynieść z niego grzyby. Sprawdźcie, jakich grzybów można się teraz spodziewać i gdzie najlepiej ich szukać.