Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Obiad

Obiad

Udka pieczone w piekarniku
06.10.2021 02:00 Prosty przepis na ziemniaki pieczone z kurczakiem

Ziemniaki pieczone z kurczakiem, marynowane w czosnku, świeżym rozmarynie i soku z cytryny są jednym z moich ulubionych dań obiadowych. Delikatne, aromatyczne mięso z chrupiącą, złocistą skórką, ziemniaki i pomidorki koktajlowe to połączenie, które z pewnością zachwyci całą Twoją rodzinę. Sprawdź, jak przygotować ziemniaki pieczone z udkami z kurczaka. Kurczaka marynuj minimum 30 minut przed pieczeniem. Osobiście polecam go jednak zamarynować dzień wcześniej i wstawić do lodówki na całą noc, ponieważ będzie miał pełniejszy smak. Marynatę przygotuj ze świeżego czosnku i rozmarynu. Suszone zioła są smaczne, jednak nie są już tak aromatyczne, jak świeże gałązki. Rozmaryn doniczkowy kupisz w każdym markecie i możesz wykorzystać do innych potraw, aby nadać im wyjątkowy smak.Ziemniaki pieczone z kurczakiem są o wiele mniej kaloryczne niż smażone na patelni z dużą ilością tłuszczu. Porcja obiadowa wynosi około 500-600 kcal. Danie podawaj z pomidorkami koktajlowymi i świeżym rozmarynem. Możesz również delikatnie skropić całość sokiem z cytryny, ponieważ doskonale komponuje się z białym, upieczonym mięsem.Pieczonego kurczaka możesz przygotować na wiele sposobów. Szczególnie polecam jednak kurczaka balsamico z pieczonymi batatami. Podany ze surówką ze świeżego ogórka jest równie prostą i pyszną propozycją na rodzinny obiad.

Kotlety mielone
06.10.2021 02:00 Niebanalny sposób na soczyste kotlety mielone

Kotlety mielone są w klasycznej wersji mocno kalorycznym daniem, jednak można je trochę odchudzić. Dodaj do masy mięsnej pełnoziarnistą bułkę tartą oraz pestki dyni, a kotlety będą znacznie lżejsze. Jako podstawę warto z kolei użyć chudej szynki wieprzowej. Kotlety mielone nie sprzyjają chudnięciu, w końcu przygotowuje się je z tłustego mięsa, białej pszennej bułki, a także smaży się je na dużej ilości oleju. Jeśli dbasz o linie, mamy świetne rozwiązanie. Mielona chuda szynka wraz z pestkami dyni oraz pełnoziarnistą bułką tartą sprawią, że usuniętych zostaje sporo kalorii, przy zachowaniu takiej samej objętości, a także smaku - dodatkowo soczystość jest dzięki nim jeszcze większa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Fasolka szparagowa w bułce tartej
05.10.2021 02:00 Błyskawiczna fasolka szparagowa w bułce tartej

Fasolka szparagowa w bułce tartej jest najbardziej klasyczną formą przygotowania strączków do drugiego dania. Miękka, ale nie przegotowana, z dodatkiem złocistej bułki tartej z masłem wprost rozpływa się w ustach. Fasolka szparagowa w bułce tartej pasuje do dań mięsnych oraz wegetariańskich. Sprawdź, jak ją przygotować.Fasolka szparagowa dostępna jest niemal cały rok, jednak najsmaczniejsza i najzdrowsza jest ta, zakupiona w sezonie na bazarze warzywnym. Wygrzana w słońcu, bez sztucznych nawozów, zachowuje wszystkie wartości odżywcze i walory smakowe.Fasolka szparagowa, w przeciwieństwie do białej czy czerwonej fasoli, nie powoduje wzdęć i problemów z układem trawiennym. Fasolka ma również niski indeks glikemiczny i jest mało kaloryczna, dlatego też może być spożywana przez osoby dbające o linię i z chorobą cukrzycową. Pamiętaj jednak, że masło i bułka tarta znacznie zwiększają kaloryczność dania.Fasolkę szparagową możesz przygotować na wiele sposobów. Tu znajdziesz prosty przepis na pyszną, pieczoną fasolkę z serem.

Sałatka Colesław
05.10.2021 02:00 Surówka coleslaw z czerwonej kapusty - lepsza wersja klasyki

Pysznie chrupiąca surówka colesław to klasyczny dodatek do niedzielnego obiadu. Wykorzystując do przygotowania czerwoną kapustę, nadacie jej nowego charakteru. Wypróbujcie tę pyszną recepturę. Ta prosta i tania warzywna kompozycja pasuje do wielu popularnych dań głównych. Kapusta dostępna jest w Polsce przez cały rok, więc smakiem colesława możemy cieszyć się praktycznie ograniczeń. Najlepsza wychodzi, gdy pojawiają się młode główki, lecz i z tymi późniejszymi się uda — wystarczy ją dobrze posiekać lub lekko zblanszować. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ziemniaki pieczone z serem
05.10.2021 02:00 Pieczone ziemniaki z serem

Ziemniaki przygotujesz na wiele sposobów. Na szczególną uwagę jednak zasługują ziemniaki pieczone z serem, aromatycznym czosnkiem i ziołami. Ziemniaki podane z sosem czosnkowym i posiekaną natką pietruszki to świetny dodatek do dań z grilla oraz smaczną kolację. Sprawdź, jak je przygotować.Pieczone ziemniaki przygotuj z cheddarem lub parmezanem. Cheddar ma bardziej intensywny smak i aromat. Parmezan jest delikatniejszy, ale również wyrazisty. Ziemniaki pieczone doskonale smakują w towarzystwie świeżej natki pietruszki i sosów. Osobiście polecam domowy sos czosnkowy, który jest wyjątkowo smaczny, aromatyczny i nie posiada konserwantów.Do przygotowania potrawy użyj wyłącznie dużych, nowych ziemniaków. Pamiętaj, aby ich nie obierać. Pieczone skórki z młodych ziemniaków są pyszne i doskonale chrupiące. Czosnek do marynaty możesz przecisnąć przez praskę lub pokroić w plasterki. Osobiście uwielbiam pieczony czosnek, więc dodaję go w większych kawałkach, aby cieszyć się jego smakiem.Pieczone ziemniaki smakują wybornie z mięsem. Tu znajdziesz pyszną inspirację na szybki obiad, czyli pieczone ziemniaki z boczkiem i szczypiorkiem.

Fasolka szparagowa -  z czym podawać?
05.10.2021 02:00 Fasolka szparagowa - z czym podawać, by stworzyć niebanalne danie?

Fasolka szparagowa jest bardzo smacznym i niezwykle uniwersalnym warzywem strączkowym. Możesz przygotować z niej samodzielną potrawę lub dodać do obiadu mięsnego, zapiekanki, makaronu, ryżu. Wykorzystaj ostatnie dni sezonu na fasolkę i przygotuj z niej wyjątkowe dania. Sprawdź, z czym podawać fasolkę szparagową.Fasolka jest wyjątkowo zdrowym warzywem. Zawiera wiele witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Fasolka szparagowa zawiera również przeciwutleniacze, które redukują stres antyoksydacyjny i walczą z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za powstawanie nowotworów.Fasolkę szparagową możemy dostać przez cały rok, jednak mrożona wersja strączków pozbawiona jest wszystkich cennych wartości odżywczych. Fasolka najsmaczniejsza i najzdrowsza jest właśnie w sezonie, z bazarów warzywnych i od lokalnych rolników.

Fasolka szparagowa z czosnkiem
04.10.2021 02:00 Fasolka szparagowa z czosnkiem

Każdy z nas doskonale zna fasolkę szparagową polaną masłem i bułką tartą. Fasolka przesmażona z czosnkiem stanowi jej świetną alternatywę. Jest delikatna i wyjątkowo aromatyczna. Fasolka szparagowa z czosnkiem jest niezwykle smacznym dodatkiem do dań obiadowych, sprawiając, że nabierają one nowego charakteru.Fasolka szparagowa z czosnkiem doskonale łączy się ze wszystkimi daniami obiadowymi. Możesz ją również przygotować jako pyszną i pożywną przekąskę. Fasolka jest mało kaloryczna i w przeciwieństwie do fasoli białej i czerwonej, nie powoduje wzdęć, może być więc spożywana przez osoby cierpiące na problemy trawienne.Fasolka szparagowa należy do warzyw o wielu właściwościach prozdrowotnych. Przede wszystkim dostarcza nam witaminę C, A, E, które odpowiedzialne są między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i opóźnienie procesów starzenia. Fasolka szparagowa posiada również cenne flawonoidy, czyli silne przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na przygotowanie fasolki - tu znajdziesz przepis na pyszną fasolkę szparagową po węgiersku z sosem paprykowym.

Zupa krem z groszku
04.10.2021 02:00 Zupa krem z groszku - szybki, zdrowy i pożywny obiad

Zupa krem z groszku to pomysł na szybki, zdrowy i pożywny obiad lub kolację. Krem jest wyjątkowo aromatyczny, rozgrzewający i mocno warzywny. Rzodkiewka, śmietana i grzanki natomiast stanowią świetne uzupełnienie dania, sprawiając, że krem smakuje i wygląda rewelacyjnie. Sprawdź, jak przygotować zupę krem z groszku, która będzie hitem w Twojej kuchni.Krem z groszku jest pożywną, zdrową zupą, która często gości na moim stole. Podawana z rzodkiewką jest świeża, lekka i wygląda jak z najlepszej restauracji. Do kremu przygotowuję również grzanki czosnkowe, ponieważ świetnie pasują do zielonego groszku i są bardzo sycące. Groszek powinniśmy włączyć do codziennej diety, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy K i witamin z grupy B. Groszek wzmacnia więc układ kostny, nerwowy, zapobiega zawałom serca, miażdżycy i osteoporozie. Zawarty w groszku błonnik reguluje procesy przemiany materii, flawonoidy natomiast zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Z zielonego groszku możesz przygotować wiele smacznych potraw, między innymi krem, potrawkę z groszku i marchewki, sałatkę, risotto. Możesz również zrobić niezwykle smaczne pesto, które będzie doskonałym dodatkiem do makaronów, mięsa i ryb.

Nadzienie do gołąbków
04.10.2021 02:00 Czy do farszu na gołąbki trzeba dodawać jajko?

Gołąbki to klasyka tradycyjnej polskiej kuchni, której popularność jest wyjątkowo duża. Sporo osób nie do końca jednak wie, czy należy do farszu dodawać jajko. Wszystko zależy od preferencji - obecność jajka daje bardziej zbity i wyrazisty w konsystencji farsz. Dobrze przygotowane gołąbki potrafią ukoić zszargane nerwy po całym dniu pracy niejednego smakosza. Ich największym minusem jest czas potrzebny na ich ugotowanie. Jeśli często gotujesz je dla swojej rodziny, warto podawać gołąbki najlepszej jakości. Dlatego tak istotne jest zagadnienie dodawania jajka do farszu - zmienia ono bowiem wiele. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym
04.10.2021 02:00 Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym idealna na lekką kolację

Szukasz pomysłu na warzywa do drugiego dania lub zdrową, pożywną kolację? Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym to prosta potrawka, którą przygotujesz w 20 minut. Jest wyjątkowo smaczna, sycąca i mało kaloryczna. Sprawdź, jak przygotować fasolkę szparagową w sosie pomidorowym.Sezon na fasolkę szparagową przypada na przełom czerwca i lipca. W tym czasie warto ją również zamrozić, aby cieszyć jej jej smakiem cały rok. Jeśli nie zamroziłeś fasolki z pomocą przyjdą gotowe mrożonki, które kupisz w każdym markecie. Fasolka szparagowa duszona w sosie pomidorowym jest lekka, mało kaloryczna i niezwykle smaczna. Pomidory przesmażone z czosnkiem i ziołami dodają jej wyjątkowego aromatu. Jeśli chcesz przygotować fasolkę na kolację, możesz dodać do niej cukinię lub paprykę, aby urozmaicić jej smak i zwiększyć porcje. Doskonałym pomysłem na kolację jest również fasola smażona z sezamem- tu znajdziesz przepis na niezwykłe wydanie fasolki szparagowej, która może być również dodatkiem do wielu orientalnych i tradycyjnych dań.

Kotlet schabowy po meksykańsku
04.10.2021 02:00 Wyraziste, bosko pyszne kotlety schabowe po meksykańsku

Kotlety schabowe rodem z Meksyku są bardzo aromatyczne, a zarazem orzeźwiające. Dzięki podaniu ich z ćwiartką cytryny, którą można skropić mięso, danie nabiera ciekawych cytrusowych nut. W panierce z kolei znajduje się wiele przypraw, dlatego taki posiłek to prawdziwa symfonia smaków. Kotlety schabowe wcale nie muszą być zwykłym mięsem obtoczonym w bułce tartej. Ten prostych przepis można z powodzeniem urozmaicić o zupełnie nowe dodatki. Podczas smażenia należy jednak zachować sporo ostrożności. Przyprawy mają tendencję do przypalania się, dlatego ogólna temperatura oleju powinna być odrobinę niższa, niż przy zwykłych schabowych. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Gotowana marchewka do obiadu
04.10.2021 02:00 Gotowana marchewka do obiadu - lekki i pożywny dodatek

Gotowana marchewka jest świetną alternatywą dla klasycznej surówki. Podawana na ciepło jest pysznym i zdrowym dodatkiem do każdego dania. Marchewka gotowana doprawiona jest cukrem, masłem, solą i pieprzem. Potrawkę możesz więc przygotować szybko i ze składników, które na pewno masz w domu. Sprawdź, jak przygotować pyszną, gotowaną marchewkę do obiadu.Gotowana marchewka świetnie komponuje się z daniami mięsnymi, rybami, daniami wegetariańskimi. Jest wyjątkowo zdrowa, a jej przygotowanie nie zajmie Ci wiele czasu. Marchewka jest delikatna, ale dobrze doprawiona, dzięki czemu posmakuje największym niejadkom.Marchewka gotowana ma wiele prozdrowotnych właściwości. Posiada beta-karoten, który wzmacnia cały organizm, poprawia kondycję skóry, dba o wzrok. Gotowana marchewka jest lekkostrawna i pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy, zmniejszając ból żołądka oraz regulując pracę jelit.Jeśli szukasz pomysłu na zdrowy i smaczny dodatek do drugiego dania - tu znajdziesz prosty przepis na tradycyjną marchewkę z groszkiem.

Kurczak w sosie kurkowym
04.10.2021 02:00 Kurczak w sosie kurkowym - pysznie i aromatycznie

Kurki to grzyby niezwykle zdrowe i aromatyczne. Idealnie komponują się z daniami mięsnymi, nadając im wyjątkowego, głębokiego smaku. Kurczak w sosie kurkowym to przepyszne połączenie, które sprawdzi się zarówno jako szybki obiad, jak i danie na większą uroczystość. Sprawdź, jak przygotować kurczaka w aromatycznym sosie kurkowym.Przełom lata i jesieni to czas, w którym nasze lasy bogate są w różnego rodzaju grzyby. Wykorzystaj więc sezon, kiedy grzyby są najsmaczniejsze i przygotuj delikatnego kurczaka w aksamitnym sosie kurkowym. Danie doskonale komponuje się z gotowanymi w całości ziemniakami, ale możesz również wykorzystać sos do polania ulubionego makaronu lub kaszy. Kurczak w sosie kurkowym z każdym dodatkiem smakuje doskonale.Kurki to jedne z najzdrowszych grzybów. Zawierają kwas foliowy, żelazo, potas, witaminy z grupy B. Kurki są również bogate w błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego. Dodatkowym atutem kurek jest ich niska kaloryczność - 100 g grzybów to zaledwie 25 kcal.Kurki to grzyby niezwykle smaczne i delikatne. Możesz przygotować z nich sosy, zupy, dodać do jajecznicy. Kurki możesz również zamarynować, aby cieszyć się ich smakiem także poza sezonem. Tu znajdziesz niezawodny przepis na marynowane kurki, które skradną Twoje serce.

Ziemniaki pieczone z boczkiem
04.10.2021 02:00 Ziemniaki pieczone z boczkiem - szybki i prosty obiad

Ziemniaki pieczone z boczkiem to wyjątkowo szybka i smaczna potrawa, którą możesz przygotować samodzielnie lub jako dodatek do wielu dań. Aromatyczny boczek z cebulką sprawi, że ziemniaki nabiorą mięsnego, intensywnego smaku i aromatu, a szczypiorek doda całości wyjątkowej świeżości. Sprawdź, jak przygotować ziemniaki pieczone z boczkiem.Pieczone ziemniaki z boczkiem przygotujesz w niecałą godzinę, z czego 40 minut to pieczenie. Potrawa jest więc wyjątkowo szybka, prosta i przede wszystkim pyszna. Wędzony boczek doskonale współgra z ziemniakami, nadając im wyjątkowy smak. Ziemniaki dopraw wyłącznie solą, pieprzem i skrop oliwą, dzięki czemu wydobędziesz z nich pełny aromat.Ziemniaki z boczkiem możesz przygotować jako samodzielne, pełnowartościowe danie. Możesz również upiec je jako dodatek do drobiu lub ryby. Delikatne, białe mięso komponuje się wprost rewelacyjnie z boczkiem i cebulką, nadając daniu intensywnego smaku i aromatu.Jeśli szukasz pomysłu na przygotowanie pysznych ziemniaków - tu znajdziesz ciekawą inspirację na ziemniaki pieczone po szwedzku z dodatkiem aromatycznych ziół.

Pieczone ziemniaki w mundurkach
04.10.2021 02:00 Pieczone ziemniaki w piekarniku w mundurkach

Znudziły Ci się klasyczne, gotowane ziemniaki? Koniecznie przygotuj ziemniaki pieczone w piekarniku w mundurkach. Delikatne, z chrupiącą skórką, aromatyczną oliwą i tymiankiem doskonale pasują do każdego dania obiadowego. Przygotuj ziemniaki w piekarniku w mundurkach i odkryj je na nowo.Skórka ziemniaków również jest jadalna i nadaje bylinom wyjątkowego, charakterystycznego smaku. Pieczone ziemniaki w mundurkach zachowują swoje wartości odżywcze, są chrupiące, ale delikatne i niezwykle aromatyczne i smaczne. Ziemniaki w mundurkach możesz przygotować do dań mięsnych, wegetariańskich oraz ryb.Jeśli szukasz pomysłu na danie z ziemniakami w piekarniku w mundurkach - tu znajdziesz pyszną inspirację. Stek wołowy z pieprzem z pieczonymi ziemniakami to połączenie, którego musisz spróbować.Ziemniaki możesz przygotować również z innymi dodatkami. Możesz posypać je czerwoną, słodką papryką w proszku, dodać kilka ząbków czosnku, masło, posiekaną natkę pietruszki, rozmaryn. Pamiętaj jednak, żeby używać wyłącznie świeżych ziół. Zioła w proszku są mniej aromatyczne i nie oddają pełni smaku.

smażenie kotletów
04.10.2021 02:00 Kotlety mielone w bajecznie chrupiącej panierce

Lubimy kotlety mielone. Zwłaszcza jeśli są soczyste i mają chrupiącą skórkę. Niestety, czasami panierka wychodzi zbyt miękka i mało apetyczna. Dlatego podpowiemy wam dzisiaj, jak przygotować kotlety mielone w bajecznie chrupiącej panierce. Panierka może nie jest zdrowa, za to jaka smaczna. Daje kotletom przyjemną chrupkość, więc ciężko nam z niej zrezygnować. Czasami jednak wychodzi miękka, a nie chrupiąca. Na szczęście mamy na to patent. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Rosół Anny Lewandowskiej
03.10.2021 02:00 Rosół pięciu przemian wg. przepisu Anny Lewandowskiej

Rosół pięciu przemian Anny Lewandowskiej jest specjalną zupą, która rozgrzewa i syci, jak żadna inna. W jej przypadku bardzo istotne jest dodawanie składników w określonej kolejności. Dzięki temu ma ona jeszcze więcej właściwości. Rosół pięciu przemian wspomaga w walce z jesiennymi infekcjami, na które jesteśmy w tym okresie bardzo podatni. Częste jedzenie go poprawia pracę układu odpornościowego. Anna Lewandowska uczy, aby każdy składnik dodawany był podług ścisłej kolejności, a sam wywar gotował się długi czas. Tak osiąga się najlepszy efekt. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jedzenie na stołówce szkolnej
03.10.2021 02:00 Jakie jedzenie serwowane jest w polskich szkołach?

Stołówki szkolne w Polsce nie cieszą się popularnością zarówno uczniów, jak i ich rodziców. Często podawane są rozgotowane i mało apetycznie wyglądające potrawy, które nie zachęcają dzieci do posiłku. Choć dawniej jakość jedzenia pozostawiała wiele do życzenia, dzisiaj wcale nie jest o wiele lepiej.Stołówka szkolna jest miejscem, które większości dzieci kojarzy się z długą przerwą od nauki, spotkaniami z rówieśnikami i najgorszym - jedzeniem, które strach wziąć do ust. Oczywiście wiele dzieci jest samych w sobie wybrednymi, przez co w domu także nie jedzą wielu potraw czy składników. Warto jednak pamiętać, że to szkolne posiłki są często wręcz wmuszane przez opiekunów.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Projekt bez tytułu (37)
03.10.2021 02:00 Surówka z kiszonej kapusty, która krzepi na jesień - szybka porcja zdrowia

Prosta, pyszna surówka, która idealnie pasuje do drugiego dania? Ta z kiszonej kapusty. Sprawdzi się do ryby, kotleta schabowego czy wegetariańskich pulpetów, a przy tym dostarczy wielu cennych wartości odżywczych. Dowiedzcie się jak ją przyrządzić. Surówka z kiszonej kapusty to prawdziwa kumulacja prozdrowotnych właściwości pochodzących ze składników, które wykorzystuje się do jej przyrządzenia — jabłka, cebuli, marchwi i oczywiście kapusty. Marchewka dostarcza cennych karotenoidów wspierających dobre widzenie. W cebuli z kolei znajdziemy włókna zwane fruktanami, które odżywiają pożyteczne bakterie bytujące w naszych jelitach. Ich obecność wpływa na zmniejszenie ewentualnych stanów zapalnych i obniża ryzyko raka okrężnicy.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Jabłka pozytywnie wpływają na stan jamy ustnej i gardła. Przyrządzony z nich ocet, spożywany regularnie, pomaga uzupełnić zapas potasu w organizmie i wspomaga trawienie. Układ pokarmowy wspiera również kiszona kapusta. Zawiera szereg witamin, dzięki którym m.in. przynosi ulgę w zaparciach, zmniejsza poziom cholesterolu, wzmacnia serce i podnosi odporność.

Surówka z selera, marchewki i jabłka
02.10.2021 02:00 Wyborna surówka z selera, marchewki i jabłka

Surówka z selera, marchewki i jabłka to pomysł na szybką, banalnie prosty, ale wyjątkowo smaczny dodatek do obiadu. Delikatny sos majonezowo-śmietanowy dodatkowo podkreśla jej smak, sprawiając, że surówka doskonale komponuje się z mięsem grillowanym, smażonym, pieczonym oraz rybami. Sprawdź, jak przygotować surówkę z selera, marchewki i jabłka.Seler jest jednym z moich ulubionych warzyw. Cenię go przede wszystkim za wyjątkowy, charakterystyczny smak oraz wartości odżywcze. Zawarte w selerze związki pozytywnie wpływają na pracę nerek i pomagają usunąć szkodliwe toksyny z organizmu. Marchewka i jabłko natomiast to bombą witaminowa, której nie może zabraknąć do obiadu.Surówka z selera, marchewki i jabłka to doskonała mieszanka smaków. Słodycz marchewki doskonale komponuje się ze świeżością jabłka i selerem, a idealnie doprawiony sos na bazie śmietany i majonezu tworzy zgraną całość.Jeśli szukasz ciekawego połączenia smaków - tu znajdziesz pomysł na pyszną surówkę z selerem i ananasem, doskonale komponującą się z daniami mięsnymi i rybami.

Surówka z kapusty kiszonej, marchewki i jabłka
02.10.2021 02:00 Pyszna i pożywna surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka

Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Kiszona kapusta doskonale komponuje się ze słodką marchewką i jabłkiem, a cebulka nadaje charakteru i wzmacnia smak całej potrawy. Poznaj sprawdzony przepis na najlepszą surówkę z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka.Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest surówką, którą znam i uwielbiam od dziecka. Najczęściej podaję ją do smażonej ryby, kotletów schabowych lub filetów z kurczaka. Z każdym daniem komponuje się doskonale i posmakuje nawet najmłodszym domownikom. Aby przygotować doskonałą surówkę, potrzebujesz dobrej jakości kiszonej kapusty oraz zastosować jeden trik, który sprawi, że na nowo odkryjesz wspaniały smak surówki. Posiekaną cebulkę koniecznie posyp łyżeczką białego cukru i odstaw na kilkanaście minut. Cebula odda cały swój smak i aromat i sprawi, że surówka będzie przepyszna i doskonale doprawiona.Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest mało kalorycznym i bardzo zdrowym dodatkiem do obiadu. Kiszona kapusta to bogactwo witaminy C, magnez, potasu i żelaza. Wzmacnia organizm, reguluje produkcję krwi, pracę serca i mózgu. Dodatkową zaletą kiszonki jest obecność bakterii, które w naturalny sposób odbudowują florę jelitową, co jest szczególne istotne po antybiotykoterapii i przewlekłych problemach trawiennych. Kapustę kiszoną możesz przygotować w domu - tu znajdziesz sprawdzony przepis i wskazówki, jak prawidłowo ukisić kapustę.

rosół
02.10.2021 02:00 Dlaczego warto dodać kurkumę do rosołu?

Jeśli macie w planach gotowanie rosołu, chcemy was namówić na mały eksperyment. Tym razem wzbogaćcie go o jeden, prosty składnik. Odmieni on kolor i smak wywaru, ale przede wszystkim zwiększy jego walory zdrowotne. Dowiedz się, dlaczego warto dodać kurkumę do rosołu. Rosół jemy w zasadzie przez cały rok, na co dzień i od święta. Jednak jesienią i zimą jedzenie rosołu ma też zdrowotne przesłanki. Wiadomo, rosół doskonale rozgrzewa, dzięki czemu będzie nam cieplej w chłodne dni.Jednak ta tradycyjna, polska zupa dobrze radzi sobie też z przeziębieniami. Zwłaszcza jeśli jest ugotowana na mięsie drobiowym. Rosół zawiera dużo białka, które hamuje katar, a także ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. A gdy jeszcze wzbogacimy go o kurkumę, będzie prawdziwym remedium na jesienne infekcje.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kotlety mielone z dynią
02.10.2021 02:00 Kotlety mielone z dynią i szczypiorkiem

Kotlety mielone są kolejną opcją obiadową, w której można wykorzystać sezonowe warzywa. Obecnie bardzo popularna jest dynia, która nadaje kotletom pięknego koloru. Wraz ze szczypiorkiem i czosnkiem tworzy pyszne połączenie. Kotlety mielone przygotowuje się stosunkowo szybko i prosto - wystarczy znać dobry przepis, aby móc praktycznie bez zastanowienia wykonywać wszystkie czynności. W tym przypadku przepis jest na tradycyjne kotlety mielone, do których dodaje się nieduży kawałek dyni. Warzywo to zmienia konsystencję gotowych mielonych, a także dodaje im więcej koloru. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak i ile gotować kalafiora
02.10.2021 02:00 Jak i ile gotować kalafior?

Kalafior jest niezwykle smacznym i zdrowym warzywem. Możesz przygotować go na wiele sposobów, jest szybkim i prostym dodatkiem do wielu dań. Kalafior wymaga jednak odpowiedniego gotowania, aby zachował swoją chrupkość i przede wszystkim wartości odżywcze. Sprawdź, jak i ile gotować kalafior.Kalafior jest warzywem, które można kupić niemal przez cały rok, jednak najsmaczniejsze warzywo dostaniemy w sezonie letnim, na bazarze lub w małym warzywniaku. Kalafior ze sprawdzonych źródeł pozbawiony jest konserwantów i sztucznych nawozów. Jeśli chcesz zachować wszystkie prozdrowotne właściwości kalafiora, kupuj wyłącznie świeże warzywo. Mrożonki mają mniej wyrazisty smak i tracą wszystkie witaminy i przeciwutleniacze.Pod wpływem wysokiej temperatury kalafior i brokuły uwalniają brzydki, mdły zapach, który może skutecznie zniechęcić do przygotowywania tych niezwykle smacznych i zdrowych warzyw. Przed włożeniem kalafiora do garnka, wsyp do gotującej się wody łyżeczkę sody oczyszczonej lub wlej pół szklanki mleka. Zabieg ten skutecznie powstrzyma uwalnianie się zapachu i sprawi, że kalafior zachowa swój świeży, biały kolor.

Ryba w panierce
01.10.2021 02:00 Sprawdzony przepis na smażoną rybę w panierce

Ryba w panierce podczas smażenia wydziela charakterystyczny zapach, który często można poczuć na klatkach schodowych w polskich blokach. Jeśli chcesz smażyć ją w najlepszy sposób, sprawdź poniższy przepis. Przy jego pomocy zrobisz soczystą i delikatną rybę w chrupiącej panierce. Ryba w panierce z bułki tartej nie jest żadnym odkryciem roku, w końcu danie to jest bardzo powszechne i popularne. Jednak połączenie doskonałego smaku z chrupkością sprawia, że ciężko się od tego oderwać. Ważną zasadą jest zrezygnowanie z rozmrażania filetów rybnych w ciepłej wodzie lub mikrofalówce. Takie szybkie zmiany temperatury negatywnie wpływają na strukturę mięsa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kalafior zapiekany z serem
01.10.2021 02:00 Kalafior zapiekany z serem - szybkie i pyszne danie

Kalafior zapiekany z serem jest świetnym pomysłem na lunch lub jako dodatek do dań mięsnych i wegetariańskich. Kalafior zapiekany jest niezwykle smaczny, chrupiący i zdrowy, a ser i sos śmietanowy idealnie komponują się z warzywem. Sprawdź, jak przygotować kalafior zapiekany z serem.Do kalafiora zapiekanego z serem możesz wykorzystać goudę, cheddar lub parmezan. Każdy ser doskonale rozpuści się w wysokiej temperaturze, jednak różni je smak: gouda jest serem delikatnym, parmezan i cheddar natomiast to sery intensywne, które, moim zdaniem, najlepiej pasują do zapiekanek i makaronów.Kalafior zapiekany z serem przygotujesz w godzinę, z czego połowa czasu to pieczenie. Danie jest więc szybkie i sprawdzi się w najbardziej zabiegany dzień. Kalafior doskonale smakuje zapieczony ze szczypiorkiem, jednak możesz użyć również natki pietruszki lub bazylii. Do przygotowania dania użyj świeżego kalafiora. Mrożone tracą smak i wszystkie wartości odżywcze. Warzywo przed pieczeniem gotuj jedynie 5 minut, aby nie rozgotować różyczek. Kalafior ma być delikatnie podgotowany. Nie wyrzucaj liści i łodyg - tu znajdziesz ciekawe pomysły, jak wykorzystać liście kalafiora.

Kalafior na parze
01.10.2021 02:00 W jaki sposób przygotować kalafior na parze?

Gotowanie na parze to świetna alternatywa dla klasycznego gotowania warzyw w wodzie. Kalafior na parze zachowuje swoją strukturę, jest chrupiący i ma bardziej wyrazisty smak. Gotowanie na parze jest szybką i łatwą metodą przygotowywania warzyw. Sprawdź, jak przygotować pysznego kalafiora na parze.Kalafior gotowany na parze doskonale komponuje się z daniami mięsnymi i wegetariańskimi. Świetnie podkreśla smak wołowiny, wieprzowiny, sprawdzi się również jako dodatek do zapiekanek czy sałatek na zimno.Kolejną zaletą gotowania kalafiora na parze jest mniej intensywny zapach, wydobywający się podczas gotowania. Możesz zupełnie go wyeliminować, dodając łyżeczkę sody oczyszczonej do wody.Jeśli szukasz ciekawej inspiracji na danie gotowane na parze - tu znajdziesz przepis na przepyszne gołąbki od Anny Lewandowskiej

gołąbki z kapusty
01.10.2021 02:00 Najlepszy przepis na obłędny farsz do gołąbków

Gołąbki z kapusty to nieco pracochłonne, ale jakże pyszne danie. Dzięki farszowi z ryżu i mielonego mięsa można je jeść bez żadnych dodatków, a więc stanowią pełne danie. Poznaj najlepszy przepis na obłędny farsz do gołąbków. Gołąbki z kapusty, jako danie popularne i lubiane, w każdym domu doczekały się swojej receptury. Jedni robią je z kapusty głowiastej, inni z włoskiej. Jedni faszerują je samym mięsem, inni dodają do niego ryż, jeszcze inni kaszę. Gołąbki są gotowane albo zapiekane. Danie to można też w różny sposób przyprawić, co oczywiście wpłynie na finalny efekt. Klasycznie farsz doprawia się solą, pieprzem, czasem pieprzem ziołowym. Jednak spróbujcie do niego dodać tymianek — danie nabierze wyrazu i aromatu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: