Jeśli szukacie prostego przepisu na pyszną sałatkę, właśnie go znaleźliście. Proponujemy wam sałatkę z kiszonych ogórków z obłędnym sosem. Będzie ona idealnym dodatkiem do dań obiadowych, sprawdzi się też jako przekąska. Ogórki kiszone są doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Kwaśne, twarde i chrupiące, wnoszą dużo dobrego do zup czy sałatek. W tych ostatnich można jednak w pełni skorzystać z ich walorów zdrowotnych, bo nie niszczy ich wysoka temperatura. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ogórki małosolne wcale nie wymagają wielogodzinnego kiszenia w zalewie - można je zrobić na sucho w około godzinę. Smakują doskonale, są chrupiące i lekko słone. Takie ogórki świetnie pasują do kanapek i wielu innych dań. Ogórki małosolne to nic innego, jak krótko kiszone ogórki, które nie miały możliwości przejścia pełnej fermentacji. Stąd ich charakterystyczny smak, który jest bardziej słony niż kwaśny. Małosolne na sucho to dobry sposób, aby przygotować je w ekspresowym tempie jeszcze przed obiadem lub kolacją. W końcu domowe przetwory zawsze robią znacznie większe wrażenie, niż gotowe ze sklepu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Trochę pokrojonych warzyw, oliwki, feta, oliwa i sałatka grecka gotowa. Aż trudno uwierzyć, że jest taka prosta, a taka smaczna. No cóż, tajemnica jej smaku tkwi we właściwym doborze składników. Zobaczcie jak zrobić prawdziwą sałatkę grecką. Podróżując po Grecji, najchętniej jemy sałatkę grecką, zwaną wiejską. Jest na tyle prosta, że każdy mógłby ją zrobić w 5 minut. Jednak tam, na miejscu smakuje doskonale. Dobrze wkomponowuje się w tamtejszy klimat, smakuje nawet w upał, ba, jest doskonała na upał. Sałatka grecka jest coraz popularniejsza również na naszych stołach. Chętnie zapożyczamy przepis na nią, bo jest bardzo prosty. Czasami nawet wkładamy swoją inwencję twórczą i wzbogacamy ją w sałatę. Grecy oczywiście sałaty nie używają, chyba że do sałatki serwowanej w fast foodach. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiszone ogórki pełne są smaku, kiszone ogórki pełne są zdrowia. I aż proszą się, by sięgać po nie jak najczęściej. Można je jeść na przekąskę, dodawać do zup, sałatek i innych potraw. My proponujemy ekspresową pastę do kanapek z kiszonych ogórków. Pasty do pieczywa to coś, co można przygotować szybko i prosto. Na dodatek pozytywnie zaskakują smakiem, bo po wymieszaniu 2-3 składników powstaje zaskakująco pyszne smarowidło. Pasty do pieczywa są doskonałą odmianą dla wędlin czy serów. Rób je więc jak najczęściej.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa ogórkowa wcale nie musi być ciężkostrawnym posiłkiem, po którym człowiek czuje się ociężale. Dlatego prezentujemy recepturę na znacznie lżejszą wersję. Co więcej, poniższa zupa może zostać ugotowana w około 45 minut. Zupa ogórkowa jest klasycznie gotowana na żeberkach wieprzowych, a niektórzy dodają do niej również odrobinę boczku. Takie składniki tworzą doskonałą w smaku potrawę, lecz przy okazji sprawiają, że staje się ciężkostrawna. Dla tych, którzy nie zawsze chcą odczuwać ciężkości po posiłku, mamy idealny przepis. W tym przypadku ogórkowa gotowana jest na wywarze warzywnym, a śmietanę zamienia się na znacznie lżejszy jogurt naturalny. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sałatka gyros jest warstwową sałatką składającą się z kurczaka, kapusty pekińskiej, warzyw. Uzupełnieniem jest majonez i ketchup, które dodają smaku i łączą wszystkie składniki. Sałatka jest niezwykle prostym i smacznym pomysłem na kolację oraz spotkanie z przyjaciółmi. Sprawdź, jak przygotować sałatkę gyros krok po kroku.Gyros to tradycyjna potrawa kuchni greckiej. Idealnie doprawiony, opieczony w rożnie kurczak jest podstawą wielu dań, również tych typu fast-food. Podaje się go między innymi z ziemniakami i surówką warzywną, a także w tradycyjnej picie. W Polsce sałatka z gyrosem od lat cieszy się ogromną popularnością. Jest szybka, prosta, tania i przede wszystkim smaczna. Przyprawa do gyrosa zawiera odpowiednio wyselekcjonowane zioła i składniki, takie jak: czosnek. kurkuma, kolendra, chilli, gorczyca i wiele innych. Dzięki nim kurczak marynowany w przyprawie jest niezwykle aromatyczny i doskonały w smaku.
Długo zamknięty słoik potrafi stawić niezły opór, gdy chce się go otworzyć - taka sytuacja zdarza się najczęściej wtedy, gdy jest nam potrzebna jego zawartość. Na szczęście istnieją sposoby, aby łatwo sobie z tym poradzić. Poniższe trzy metody sprawią, że więcej nie będziesz potrzebować pomocy. Z czasem słoik potrafi się mocno połączyć z zakrętką, przez co ta nie chce puścić podczas odkręcania. Zdarza się, że nawet najsilniejszy domownik nie może dać rady takiemu słoikowi. Nie trzeba się jednak żegnać z jego zawartością, wyrzucając zapieczony słoik. Trzeba jedynie odrobiny sprytu, a zakrętka wręcz sama wyskoczy z gwintu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Klasyczną zupę ogórkową zna chyba każdy. Amatorzy smaku kiszonych ogórków powinni spróbować jej pysznego wariantu z dodatkiem koperku. Ten smak przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Bez wątpienia mizeria zalicza się do klasycznych dodatków obiadowych naszej rodzimej kuchni. W każdym domu przygotowuje się ją odrobinę inaczej. Niektórzy wzbogacają ją o śmietanę 18%. Jednak część osób stawia na produkt o 30% zawartości tłuszczu. Okazuje się, że oba rodzaje dobrze się sprawdzają. Wymagają one odpowiedniego przygotowania.Mizeria ma status kultowego dodatku do obiadu. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby specjał na bazie ogórków i śmietany. Efekt naszych przygotowań w znacznej mierze zależy od tego, jaki rodzaj nabiału wybierzemy.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Śmietana śmietanie nierównaNie da się ukryć, że mizeria króluje na polskich stołach. Pyszny dodatek można wzbogacić o śmietanę 18% lub 30%. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów wyjaśnialiśmy, w jaki sposób ubijać popularny produkt.Najczęściej podczas przygotowywania mizerii wykorzystujemy śmietanę 18%. Jej zaletą jest prostota. Użycie takiej śmietany nie wymaga niczego poza doprawieniem mizerii solą i pieprzem. Oczywiście można wzbogacić ją również o inne składniki.Mizeria ze śmietaną 18% będzie charakteryzowała się wyraźnym kwaśnym smakiem. Można go nieco zniwelować za sprawą dodatku w postaci odrobiny cukru. Do mizerii ze śmietaną 18% dobrze pasuje również czosnek.
Kiszone ogórki są produktem pysznym i zdrowym. Nierzadko jednak po pewnym czasie ich skórkę zaczyna pokrywać niepokojący biały nalot. Wielu z was zastanawia się wtedy, czy może je jeszcze spożyć. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.Ogórki kiszone to bogactwo witaminy C, polecane szczególnie osobom dbającym o linię. Po ukiszeniu ogórki stają się bowiem lekkostrawne. Czy jednak spożycie pokrytych białą warstewką warzyw będzie bezpieczne? Nie zawsze.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sałatka jarzynowa to świąteczna klasyka, jednak Magda Gessler postanowiła pokazać Polak, jak ją odpowiednio przygotować. Gwiazda telewizji całkowicie zakazuje używania cebuli. Według niej cebula ma zbyt intensywny smak, który zakrywa wszystkie inne. Sałatka jarzynowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych sałatek, które zazwyczaj lądują na stołach w trakcie świętowania. Jak według Magdy Gessler należy ją wykonać?Gessler uważa, że wrzucenie cebuli do miski z sałatką całkowicie ją psuje. Polska cebula ma bowiem bardzo silny smak i aromat, przez co dominuje inne składniki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Mizeria to dodatek do obiadu, który jest doskonale znany każdemu Polakowi. Klasycznie ogórki skąpane w śmietanie wspaniale pasują do niemal każdego mięsnego dania. Dziś przedstawiamy zupełnie nową wersję tego klasyka - mizerię z dodatkiem ogórków konserwowych. Mizeria z ogórkami konserwowymi świetnie łączy się z cięższymi mięsami, na przykład śląską roladą czy pieczonym schabem. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Ogórek konserwowy nadaje klasycznej mizerii słodko-kwaśnego charakteru i sprawia, że okrywamy ten doskonale znany smak na nowo.
Macie w domu obieraczkę do warzyw? Jeśli tak, to posiadacie proste, ale wszechstronne narzędzie. Wiecie co przy pomocy takiej obieraczki możecie zrobić? Nie tylko obierać warzywa i owoce, ale też wykorzystać ją do różnych, zaskakujących zadań.Ten mały nożyk szczelinowy kosztuje kilka złotych, a potrafi naprawdę dużo. Przede wszystkim łatwiej i szybciej obierzesz nim warzywa i owoce o różnym kształcie i o różnej twardości. Poradzi sobie z marchewką, ziemniakiem, ogórkiem czy jabłkiem. Jest na tyle bezpieczny, że obieranie nim możesz zlecić nawet dziecku. Co więcej, obieraczka do warzyw usuwa bardzo cienką skórkę, o co trudno posługując się tradycyjnym nożem. A wiadomo, tuż pod skórką warzyw i owoców kryje się najwięcej cennych składników. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiszone ogórki można chrupać na przekąskę lub podać do obiadu. Gdy jednak zrobisz z nich kolorową sałatkę zamienią się w pyszny dodatek. Polecamy ciekawą sałatkę z kiszonych ogórków, której smaku dodaje obłędny sos. Kiszony ogórek potrafi podnieść smak niejednej potrawy. Jest składnikiem np. tradycyjnej sałatki jarzynowej, której dodaje wyrazu. Lecz kiszeniak dobrze komponuje się nie tylko z warzywami korzeniowymi. W sałatkach można go łączyć np. z burakiem, konserwowym groszkiem, cebulą. My zestawiliśmy go z pomidorem i wyjątkowym, miodowo-musztardowym sosem. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa ogórkowa to jedna ze smaczniejszych polskich zup. Danie od lat cieszy się ogromną popularnością i często gości na naszych stołach. Sporo emocji budzi jednak sposób jej przygotowania. Sporna kwestia dotyczy doboru ogórków - czy należy obierać je czy nie?Zupa ogórkowa gości niemal w każdym domu. Sposób jej przyrządzania zależy od tego, z jakich korzystamy przepisów. Często zależą one choćby od tego, w jakim rejonie Polski mieszkamy. Sporną kwestią jest choćby fakt, czy należy obierać ogórki kiszone do zupy ogórkowej, czy nie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Czy powinno obierać się ogórki do zupy ogórkowej, czy nie?Niezbędnym składnikiem zupy ogórkowej są ogórki kiszone. W niektórych regionach polski są one specjalnie smażone przed dodaniem do dania (więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule).Kolejną sporną kwestią jest fakt, czy należy obierać ogórki kiszone do zupy ogórkowej. Wiele osób uważa, że nie jest to konieczne, ponieważ obieranie warzyw może sprawić, że zostaną one pozbawione swojego charakterystycznego smaku. Jego źródło znajduje się właśnie we wspomnianej skórce. Jak najlepiej doprawić zupę ogórkową?Jak doprawić zupę ogórkową?Aby wydobyć w pełni smak zupy ogórkowej warto użyć konkretnych ziół i przypraw. Doskonałym pomysłem jest choćby koperek, który dodany do tej potrawy idealnie podkreśli jej delikatny aromat. Warto jednak pamiętać aby robić to pod koniec gotowania, ponieważ w przeciwnym razie zatracimy jego smak i właściwości zdrowotne.Doskonałym wyborem jego również lubczyk, którego charakterystyczny smak również podkręci walory zupy ogórkowej. Wiele osób sięga również po natkę pietruszki.Doskonały przepis na zupę ogórkową znajdziesz tutaj.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Przepis siostry Anastazji na cudowne knedle ze śliwkamiProsty sposób na idealnie soczyste kotlety mielonePyszna marchewka z groszkiem z zasmażką na maśleźródło: newsy gotujmyZapraszamy na nasz Instagram
Surówka z tartych ogórków to doskonała propozycja dla zabieganych smakoszy. W zaledwie kilka minut stworzysz soczysty dodatek do potraw mięsnych, a przy okazji prawdziwą, witaminową bombę. Koniecznie wypróbuj na jutrzejszy obiad.Lato powoli, acz nieubłaganie dobiega końca i siłą rzeczy z naszych talerzy zaczną chociaż częściowo znikać świeże owoce i warzywa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Soczysta surówka z ogórka i rzodkiewki to doskonały sposób na warzywny zastrzyk energii i przemycenie nieco witamin do codziennego obiadu. Wykonanie jej nie zajmie ci więcej niż kilka minut, ponieważ zamiast żmudnego krojenia warzyw, wystarczy zetrzeć je na tarce. Surówka z tartych ogórków jest lekka i niskokaloryczna, więc możesz zajadać się nią do woli.
Smakowita zupa ogórkowa niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią pałaszują ją na obiad. Okazuje się, że łatwo o niepozorny błąd, który może zrujnować nasz specjał. Mowa o dodawaniu ogórków w nieodpowiednim momencie. Najlepiej umieszczać je w zupie dopiero pod koniec gotowania.Zupa ogórkowa jest jednym ze szlagierów naszej rodzimej kuchni. Wszystko za sprawą jej walorów smakowych, które wynikają z dodatku startych ogórków kiszonych. Warto pamiętać, że wybranie złego momentu może wiązać się ze sporym rozczarowaniem.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wyraźna w smaku, kwaśna zupa ogórkowa to klasyka polskiej kuchni. Doskonale syci i zaostrza apetyt na drugie danie. Lecz czy kiedykolwiek jedliście ją w postaci kremu? Taką właśnie ogórkową proponuje Ewa Wachowicz. I trzeba przyznać, że zupa jest pyszna. Sezon na zupę ogórkową rusza razem z pojawieniem się dobrze ukiszonych ogórków. To właśnie one, kwaśne i wyraziste, decydują o charakterze tej potrawy. Zwykle ogórkową gotujemy na wieprzowinie. Ale jak się okazuje, można ją też przygotować w lżejszej, kremowej wersji. Zobaczcie jak ogórkową zupę-krem przyrządza Ewa Wachowicz. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Na hasło mizeria z pewnością przychodzą wam na myśl ogórki i ich orzeźwiający zapach. Lecz tym razem postanowiliśmy zrobić mizerię w zupełnie nowym wydaniu — z cukinii. Przeznaczcie na nią młode warzywa, a ten dodatek do obiadu będzie pyszny i chrupiący. Klasyczna mizeria to idealny dodatek do kotletów mielonych i schabowych, do mięs duszonych i pieczonych. Mizeria z cukinii sprawdzi się równie dobrze w zestawieniu z tymi daniami mięsnymi. Na mizerię najlepiej jest przeznaczyć młode, nieduże cukinie. Wyglądają podobnie jak ogórki, mają cienką skórkę i nieduże pestki i są bardzo chrupiące. Nie trzeba ich obierać, bo w skórce znajduje się najwięcej wartościowych składników, a i też ładniej prezentuje się w potrawie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sos tatarski jest obowiązkowym elementem kolacji, jeśli podawane są na niej różne wędliny czy jajka. Dodatek ten podkreśla ich smak, a także doskonale do nich pasuje. Niżej zdradzamy, jak go przygotować. Sos tatarski składa się głównie z majonezu, konserwowych ogórków, cebulki dymki, kaparów oraz natki pietruszki. Nierzadko dodaje się do niego również kwaśne produkty jak sok z cytryny czy musztardę. Nie wiesz, do czego podać poniższy sos tatarski? Te placki świetnie komponują się z jego smakiem, a także wiele zyskują dzięki jego fakturze. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ogórki można przygotować na rozmaite sposoby. Zazwyczaj korzystamy z klasycznych przypraw. Jednak czasem warto sięgnąć po mniej konwencjonalne rozwiązania. Ogórki konserwowe z dodatkiem curry zachwycają niepowtarzalnym smakiem.Nie da się ukryć, że ogórki w formie przetworów wiodą prym w naszej rodzimej kuchni. Istnieje wiele przepisów na ich przygotowanie. Dziś wypróbujemy recepturę na ogórki w zalewie z curry.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ogórki kiszone wiodą prym wśród specjałów naszej rodzimej kuchni. Okazuje się, że specjał gości na stołach smakoszy od wielu lat. Potwierdzeniem jest przepis rodem z 1895 roku. Ogórki kiszone będą chrupiące dzięki wcześniejszemu namaczaniu w wodzie. Wśród składników znajdują się liście winogron, dębu oraz wiśni.Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Smakosze przeważnie najbardziej pożądają chrupiących specjałów. Wielbiciele ogórków kiszonych z pewnością powinni wypróbować przepis sięgający 1895 roku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W ciągu lata wyrosła ci ogromna ilość ogórków i nie wiesz co z nimi zrobić? Skorzystaj z poniższego przepisu, dzięki któremu zrobisz najpyszniejszą sałatkę szwedzką. Co więcej receptura jest banalnie prosta i każdy może ją wykonać. Zwykłe kiszenie ogórków mogło się już wielu osobom znudzić - ten sam smak nie wprowadza zbyt wiele różnorodności. Dlatego sałatka szwedzka daje bardzo duży powiew świeżości. Choć jest to konserwa typowo zimowa, można jeść ją przez cały rok. Przepis jest zaskakująco łatwy w sporządzeniu, więc dosłownie każdy będzie miał możliwość samodzielnego zrobienia sałatki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ogórki kiszone to jeden z tych przetworów, który naprawdę warto przygotować. Takich bowiem jak domowe nie kupicie nigdzie. Ich smak zależy od jakości samych ogórków, ale też od użytych dodatków. Zobaczcie, które składniki dodadzą im wyrazistego smaku.Jeśli planujecie nastawić kiszonkę zacznijcie od zakupu dobrej jakości ogórków. Za najlepsze uchodzą odmiany, które mają jaśniejszy czubek, np. śremskie. Ale jeszcze ważniejsze jest by ogórki były świeże i jędrne. Jeśli mają podwiędnięty koniec po ukiszeniu będą gąbczaste i niesmaczne. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sałatka jarzynowa to standardowe danie świąteczne, bez którego wiele uroczystości nie byłoby takich samych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by raczyć się nią w zwykły dzień. Tym razem prezentujemy wersję z marynowanymi grzybkami. Dodatek ten nadaje jej ciekawego, lekko ostrego i kwaśnego smaku, który doskonale komponuje się z resztą składników. Ciężko znaleźć prostsze danie niż sałatka jarzynowa, która wymaga jedynie pokrojenia i połączenia wszystkich składników. Jej amatorzy jedzą ją od dziesiątek lat w praktycznie niezmiennej formie. Z tego też powodu warto wprowadzić niewielką modyfikację do klasycznego przepisu i dodać do niego kilka marynowanych grzybów. Jeśli masz ich zapas w swojej spiżarce, sięgnij po ulubiony rodzaj, a nie będziesz zawiedziony końcowym smakiem sałatki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiszone ogórki nie muszą być jedynie zwykłą przekąską - można sporządzić z nich wiele dań i dodatków. Jednym z najlepszych jest prosta surówka, którą zrobisz w 3 minuty. Każdy, kto choć raz spróbuje jej smaku, natychmiast się w niej zakocha. Ogórki kiszone są wyjątkowo zdrowym produktem, w końcu pełne są witaminy C, a także bakterii kwasu mlekowego, które wspomagają naszą naturalną florę bakteryjną w jelitach. Jeśli zabrakło ci pomysłu jak wykorzystać swój zimowy zapas słoików, skorzystaj z poniższej receptury. Jest banalnie prosta i szybka w przygotowaniu, a chrupkość oraz aromat są nie do pobicia. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa ogórkowa jest klasyką polskich zup, jednak niektórzy ciągle nie wiedzą jakie przyprawy są kluczowe, aby ugotować ją w najlepszy sposób. Podstawą jest koperek, lubczyk oraz pietruszka. Takie połączenie daje pewność, że danie wyjdzie obłędnie pyszne. Zupa ogórkowa bez lubczyku nie jest doskonała. Przyprawa ta nadaje jej charakterystyczny smak, a także podkreśla umami, czyli smak mięsny. Wystarczy dodać jej odrobinę, aby natychmiast zauważyć różnicę. Pietruszka z kolei pozwala uzyskać wyrazisty i lekko korzenny posmak, co wykorzystywane jest w praktycznie wszystkich wywarach. Zarówno korzeń, jak i liście warto wrzucić do bulionu w sporej ilości. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Koperek jest za to swojego rodzaju "kropką nad i" ogórkowej, jak i wielu innych zup. Należy dodawać go pod sam koniec, najlepiej bezpośrednio przed podaniem, aby nie zatracić jego specyficznego, ziołowego aromatu.
Ogórki można przygotowywać na najróżniejsze sposoby - tym razem prezentujemy je po królewsku, w zalewie miodowej. Słodkie i chrupiące warzywo świetnie pasuje do mięs, czy jako dodatek do kanapek. Żaden smakosz nie będzie zawiedziony, próbując takiego rarytasu. Choć najczęściej spożywamy ogórki kiszone lub po prostu surowe, warto eksperymentować z metodami na ich marynowanie lub kiszenie. Dzięki temu można wyciągnąć z nich jeszcze więcej ciekawych aromatów i smaków. Ogórki po królewsku mają słodko-kwaśny smak - mieszanka miodu oraz octu sprawia, że mało kto jest w stanie się im oprzeć. Co więcej, sporządzenie ich trwa zaledwie kilka chwil, ponieważ najwięcej pracy wykonuje za nas samo marynowanie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: