Smak babcinych pierogów to coś, co trudno zapomnieć. Teraz mamy szanse przybliżyć się do tego ideału, przygotowując ciasto na pierogi bez jajek. Aby ciasto miało idealną konsystencję, dodatek jajek wystarczy zastąpić łyżką oleju roślinnego. Ciasto na pierogi powinno być delikatne a zarazem elastyczne. Dzięki temu ugotowane pierogi są odpowiednio miękkie, a lepienie ich to sama przyjemność. Zapraszamy do wypróbowania przepisu na ciasto na pierogi bez jajek.
Racuchy po raz kolejny wyszły tłuste i ciężkie? Można temu zapobiec. Do zimnego oleju dodaj odrobinę octu. To sprawdzony i skuteczny sposób, żeby słodkie placki nie chłonęły tłuszczu. Tłuszcz możemy dodatkowo ograniczyć stosując jeszcze inne proste triki. Warto je poznać. Racuchy to jedno z tych dań z dzieciństwa, do których często wracamy w późniejszych latach. Delikatne, słodkie placki z ciasta drożdżowego lub z jabłkiem to absolutna klasyka. Racuchy oprószone cukrem pudrem i podane z domową konfiturą smakują rewelacyjnie.Racuchy warto przygotować również z innymi dodatkami. Możemy dodać do nich śliwki, gruszki, a nawet dynię. Ciasto na racuchy przygotowujemy z mąki, jajek, mleka, cukru. Gorąco polecam cukier z wanilią, który nadaje plackom słodyczy i aromatu.Racuchy zwykle smażymy na samym oleju, niekiedy nawet nie rozgrzejemy go za dobrze. Wtedy też placuszki stają się ciężkie, ponieważ intensywnie chłoną tłuszcz. Tłuste racuchy nie smakują już tak, jak powinny i są bardzo kaloryczne.
Od kubka czy filiżanki świeżo zaparzonej kawy zaczynają swój dzień tysiące ludzi na całym świecie. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywa tzw. kawa kuloodporna. Na czym polega fenomen gorącego napoju z dodatkiem tłuszczu?Kawa kuloodporna (po angielsku bulletproof coffe) jest napojem, który wspomaga odchudzanie. Wpisuje się w założenia coraz bardziej powszechnej diety ketogenicznej, czyli takiej, gdzie energie czerpiemy z tłuszczów, a nie z węglowodanów. Do kawy kuloodpornej nie dodajemy zatem cukru, a jedynie masło klarowane i olej kokosowy.
Olej z marchewki może być smacznym urozmaiceniem niejednej sałatki. Przygotowanie aromatycznego dodatku jest bardzo proste, a korzyści z sięgania po niego ogromne. Sprawdźcie koniecznie.Marchewka jest pełna cennych składników odżywczych. Obfituje m.in. w betakaroten, witaminę A i C, żelazo, miedź oraz wapnia. Olej z jej dodatkiem stanowić zatem może nie tylko smaczny, ale też korzystny dla naszego zdrowia i urody produkt. Podpowiadamy jak go przygotować.
Proponowany dziś przez nas deser jest tak zwanym deserem ekspresowym. Do jego wykonania potrzebujemy podstawowych kuchennych składników, a samo przygotowanie ciasta jest banalnie proste. Pyszne ciasto ze śliwkami na oleju to wspaniały poczęstunek dla wszystkich amatorów słodkości.Dodatek oleju bardzo dobrze sprawdza się przy wypiekach. Sprawia on, że ciasto ze śliwkami na oleju wychodzi niezwykle puszyste. Sam w sobie olej zawiera również korzystne dla naszego organizmu składniki. Pamiętaj jednak, aby do pieczenia wybierać zawsze olej rafinowany, a nie ten tłoczony na zimno.
Maczanka po krakowsku jest regionalnym, mięsnym przysmakiem. Ewa Wachowicz zdradziła swój przepis na sycące danie, które serwuje w bułce. Potrawa z karkówki zachwyca smakiem i jest wyjątkowo delikatna. Wszystko za sprawą świetnej marynaty. Skusicie się? Maczanka krakowska podobna jest do burgera, lecz smakuje zdecydowanie lepiej. Rarytas z Małopolski skusi niejednego amatora soczystego pieczonego mięsa. Przygotowany według przepisu Ewy Wachowicz specjał będzie niezwykle aromatyczny. Musicie go spróbować.
Usmażenie idealnych naleśników tą recepturą na naleśniki bez jajek i mleka to bułka z masłem. Ciasto z mąki i wody jest tak proste, że wychodzi za każdym razem. Do tego porządnie nagrzana patelnia i naleśnikowy sukces gwarantowany. Teraz nawet pierwszy usmażony placek będzie perfekcyjny.Nasze naleśniki bez jajek i mleka to nie tylko przepis dla alergików. Takim ciastem będą cieszyć się też osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Jajka i mleko nie są dla Ciebie problemem, ale tradycyjne naleśniki to zbyt wiele bałaganu i zachodu? Ten przepis to idealna alternatywa.
Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów oleju, między innymi rzepakowy, słonecznikowy, lniany, oliwę z oliwek. Nie każdy jednak wie, że wybór oleju do smażenia powinien być dostosowany do długości obróbki termicznej i temperatury smażenia. Każdy rodzaj oleju ma inną temperaturę dymienia, a więc inaczej zachowuje się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Olej, który będzie idealny do sałatki, niekoniecznie będzie dobry do smażenia mięs czy innych potraw. Do smażenia zawsze wybieraj wyłącznie oleje rafinowane, czyli takie, które zostały poddane oczyszczeniu, np. olej rzepakowy, słonecznikowy czy oliwę z oliwek. Rodzaj oleju do smażenia musi być odpowiednio dobrany do długości obróbki termicznej. Kluczowa jest więc temperatura i punkt dymienia.Do smażenia płytkiego, czyli tak naprawdę maksymalnie kilkuminutowej obróbki na małym ogniu, możesz zastosować niemal każdy rodzaj oleju. Do smażenia głębokiego, np. do smażenia mięsa, czy pączków wybieraj wyłącznie olej rzepakowy lub oliwę z oliwek. Te dwa rodzaje oleju do smażenia są najbezpieczniejsze zarówno dla samej potrawy, jak i naszego zdrowia.
Wszyscy kochamy pierogi, jednak nie każdy z nas ma odpowiednio dużo chęci czy cierpliwości, żeby samodzielnie je wykonać. Dla tych osób przedstawiamy nasz sposób na pierogi ruskie bez lepienia. Ziemniaczano-twarogowy farsz po prostu uformuj w kulki i usmaż na oleju. To takie proste.W przyrządzaniu pierogów ruskich największe problemy sprawia przygotowanie idealnego pierogowego ciasta. Z naszym przepisem możesz pominąć ten krok i cieszyć się pysznymi ruskimi zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. Zapraszamy do sprawdzenia tej receptury.Na tę wersję pierogów ruskich należy wybrać ziemniaki typu C, czyli tzw. mączyste. Takie ziemniaki mają w sobie dużą zawartość skrobi, dzięki czemu ich miąższ po ugotowaniu niemal rozpada się na drobne kawałki. Odmianami mączystymi są np. Bryza czy Gracja.
Zdarzyło Ci się przygotować suchą i niesmaczną pierś z kurczaka? Mamy prosty patent, który pozwoli łatwo i szybko przyrządzić kurczaka na patelni bez zbędnego tłuszczu. Mięso usmażymy w papierze do pieczenia, dzięki czemu nie tylko nie tylko nie wchłonie tłuszczu, ale też wyjdzie niezwykle soczyste. Kurczak z patelni, dzięki okryciu z papieru do pieczenia, niejako dusi się we własnych sokach. Wilgoć nie wyparowuje z mięsa, jak w przypadku tradycyjnego smażenia. Ta metoda na kurczaka z patelni jest niezwykle prosta, a samo przygotowanie błyskawiczne.
Racuchy są przekąską, którą uwielbiamy niezależnie od wieku. Puszyste placuszki skradają nasze serca w dzieciństwie i zostają z nami już na zawsze. Z naszym przepisem na bazie jogurtu naturalnego, możesz teraz przygotować je łatwo i szybko w każdej chwili.Do tego przepisu na racuchy nie musisz używać drożdży. Obejdziesz się także bez miksera, gdyż ciasto na racuchy wystarczy wymieszać ręcznie. Jogurt sprawia, że gotowe placki są puszyste i pyszne. Czy od racuchów można oczekiwać czegoś więcej?
Tradycyjne ciasto na naleśniki przygotowuje się z dodatkiem mleka. Co jednak począć, jeśli nie możemy mleka spożywać, lub zwyczajnie zabrakło go w lodówce? Z pomocą przychodzi nam przepis na naleśniki bez mleka- wystarczy odrobina wody gazowanej.Naleśniki bez mleka są alternatywą dla osób które nie mogą spożywać produktów mlecznych. Przy okazji stanowią też świeżą odmianę dla tradycyjnych naleśników. Naleśniki bez mleka, dzięki swojej elastyczności doskonale się zawijają, co czyni z nich świetną bazę dla dań obiadowych lub naleśników serwowanych na słodko.
Sposobów na przygotowanie placków ziemniaczanych jest tyle samo, ile osób mierzących się z tym daniem. A wiecie, jaką sztuczkę na placki stosuje znany polski kucharz, Jakub Kuroń? Otóż dodaje on do ciasta solidną porcję startego, żółtego sera. Brzmi obłędnie, a smakuje jeszcze lepiej.Ciasto na placki ziemniaczane daje nam pewną dowolność, jeśli chodzi o rozmaite dodatki. Jakub Kuroń proponuje oryginalny i intensywny w smaku składnik, jakim jest tarty kozi ser. Dzięki niemu możemy zmienić nieco pospolite placki ziemniaczane w wykwintny i elegancki poczęstunek.
Kto nie lubi frytek? Chyba smakowo pasują każdemu, jednak niektórzy unikają ich, ponieważ są kaloryczne. Dlatego dziś powiemy wam, jak zrobić frytki ziemniaczane bez nadmiaru tłuszczu. Do wyboru macie dwa proste sposoby ich przygotowania. Wybierzcie ten, który wam bardziej odpowiada.Frytki są popularnym zamiennikiem gotowanych ziemniaków. Zwykle decydujemy się na nie, zamawiając jedzenie w restauracji lub po prostu mając wybór. Są o wiele smaczniejsze niż ziemniaki z wody, ale też niestety o wiele bardziej kaloryczne i niezdrowe. Podpowiemy wam więc, jak przygotować frytki, które nie są nasączone tłuszczem. Dzięki temu będą mniej kaloryczne, mniej tuczące i po prostu zdrowsze. Proponujemy wam dwa sposoby ich przygotowania.
Trzy największe błędy przy smażeniu wątróbki polegają na jej pryskaniu, zbyt dużej twardości i małej soczystości. Zobaczcie, jak łatwo uniknąć tych problemów, a wątróbka zawsze wyjdzie wam miękka i pełna smaku. Nie będzie też brudzić całej kuchni, co też potrafi odebrać chęci do jej przyrządzania.Wątróbka u niektórych budzi wiele emocji. Są tacy, którzy nie wezmą jej do ust ze względu na jej pochodzenie, smak i zapach. Jednak ten podrób ma też wielu zwolenników. Odpowiednio przyrządzona wątróbka potrafi bowiem doskonale smakować. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo przygotować wątróbkę. Tak, by nie brudziła kuchni w czasie smażenia, a także, by po przyrządzeniu była miękka, krucha i rozpływała się w ustach. Oto kilka tajemnic wątróbki.
Wiecie, jak usmażyć idealne frytki? Chrupiące, złociste i niezbyt tłuste? Mistrzowie kuchni zawsze pamiętają o jednej istotnej sztuczce. Pokrojone ziemniaki moczą w zimnej wodzie, która wypłukuje z nich nadmiar skrobi. Dzięki temu frytki nie przypalają się, są smaczniejsze i zdrowsze. Frytki są bardzo lubianą formą ziemniaków. Usmażone na głębokim tłuszczu ziemniaczane słupki wyróżnia bowiem doskonały smak i chrupkość. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy, jak usmażyć takie idealne frytki. A wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Niektórzy uwielbiają frytki z sieciowych restauracji fast food, ale wiele osób uważa, że nie ma jak frytki domowej roboty. My też podzielamy to zdanie i dlatego podpowiemy wam, w jaki sposób usmażyć idealne frytki. Idealne, czyli ze złocistą, chrupiącą skórką, miękkim, puszystym wnętrzem i nienasączone tłuszczem.
Zastanawialiście się, jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może was zaskoczyć, bo olej, który jest super-zdrowy, gdy spożywamy go na surowo, z pewnością będzie nieodpowiedni do smażenia. Czym więc kierować się przy wyborze tłuszczu?Smażenie nie jest najzdrowszą metodą przyrządzania potraw. Tłuszcz jest bowiem kaloryczny, a pod wpływem działania wysokiej temperatury robi się też ciężkostrawny i tak samo wpływa na potrawy. Jednak czasem trudno walczyć z przyzwyczajeniami np. do chrupiącego schabowego czy puszystych racuchów. Na jakim więc tłuszczu najlepiej je usmażyć?
Latem częściej niż zwykle jemy na obiad rybę. Wiele osób bowiem wędkuje lub kupuje świeżą rybę, będąc na wakacjach. A wiecie, jaka surówka najlepiej pasuje do smażonej ryby? Oczywiście gusta są różne, ale mamy wyjątkową propozycję, która z pewnością posmakuje większości z was.Świeża, smażona ryba to prawdziwy rarytas. Doskonale smakuje podana z frytkami lub gotowanymi ziemniakami. Obowiązkowym dopełnieniem tego zestawu powinna być surówka. Wiele osób zastanawia się jednak, z jaką surówką najlepiej podać smażoną rybę. Mamy dla was kilka propozycji, w tym jedną z przepisem.
Poznaj sprytny sposób na pryskającą wątróbkę. Dzięki niemu już nigdy nie pobrudzi ci kuchni. W sumie wystarczy tylko zmienić nawyki i nie zaczynać smażenia od wlania tłuszczu na patelnię. Gwarantujemy, że wątróbka będzie miękka i smaczna, a kuchnia czysta, jak przed smażeniem.Wątróbkę jedni uwielbiają, inni omijają wielkim łukiem. Nie wszyscy bowiem przepadają za podrobami. Jednak ci, którzy lubią wątróbkę, zazwyczaj przyrządzają ją na patelni. I tu pojawia się prawdziwa zmora wielbicieli tego podrobu, bo pryskająca wątróbka potrafi nam pobrudzić całą kuchnię. Na szczęście my doskonale wiemy, co zrobić, by wątróbka nie pryskała w czasie smażenia.
Sprawdźcie, jakie są najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi. Niestety nagminnie je popełniamy. No może nie wszyscy, bo niektórych pierogi są prawdziwym mistrzostwem świata. Jednak ci, którzy nadal mają problemy z osiągnięciem ideału, powinni przeczytać nasz materiał.Ciasto na pierogi — prosta rzecz, jednak nie zawsze wychodzi super udane. Robi się je zwykle z 3-4 składników i dziw bierze, że aż tyle można w nim zepsuć. A jak się okazuje można i to na każdym kroku i wraz z dodatkiem każdego składnika. Poznajcie najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi, a dzięki temu unikniecie ich w przyszłości.
Masz nadmiar natki pietruszki? Zrobisz z niej wyśmienite pesto. Jest tanie, pyszne i pełne wartościowych składników. Możesz je dodać do makaronu, mięsa, doprawić nim sos, zupę lub posmarować pieczywo. Po co więc przepłacać za włoskie pesto z bazylii, kiedy nasze też jest doskonałe? Pesto jest rodzajem sosu przygotowywanego zazwyczaj ze świeżej bazylii. Jednak robi się też pesto z suszonych pomidorów, rukoli czy awokado. My proponujemy dziś przygotować pesto z natki pietruszki. Wszak teraz w wielu ogródkach rośnie ona, jak oszalała. A jeśli nawet nie macie własnej uprawy, za nieduże pieniądze kupicie na bazarku wielki pęczek natki pietruszki. Pesto z natki pietruszki zrobimy na tej samej zasadzie, co tradycyjne pesto z bazylii. Zamiast jednak rozcierać składniki w moździerzu, rozdrobnimy je przy użyciu blendera. Sos powstanie błyskawicznie.
Nie masz pomysłu na smaczny dodatek do obiadu? Polecamy lekką i chrupiącą surówkę z młodej kapusty. Sprawdzi się do wielu dań, bo jest dość neutralna w smaku. Oprócz kapusty zawiera marchewkę, zieleninę i wyborny sos. Szybko znika z talerzy, a można ją jeść nawet samą na przekąskę.Żywieniowcy uważają, że surówka jest najważniejszą częścią obiadu. Tymczasem często rezygnujemy z jej przygotowania, bo szkoda nam na to czasu. Nieraz nie mamy też zwyczajnie pomysłu na ten dodatek.A tak naprawdę zrobienie surówki nie zajmie wam więcej niż 10 minut. Inspiracje znajdziecie zaś w naszym portalu. Teraz chcielibyśmy wam jednak zaproponować wybitnie letnią, lekką surówkę z młodej kapusty. Jest chrupiąca i po prostu przepyszna.
Wiecie co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie piły tłuszczu? Zdradzamy najlepsze patenty rozwiązujące ten problem. Najlepsze kucharki zawsze dolewają do masy na placki łyżkę spirytusu. Dzięki temu są one mniej kaloryczne i lżejsze dla żołądka. Poznajcie też inne sprawdzone pomysły. Placki ziemniaczane potrafią być naprawdę pyszne. Zwłaszcza jeśli mają chrupiącą skórkę, jasny, puszysty miąższ i nie zawierają dużo tłuszczu. Chłonięcie tłuszczu to problem nie tylko placków ziemniaczanych, ale też wszelkiego rodzaju racuchów i pączków. Potrawy, które dosłownie piją tłuszcz, znacznie podnoszą swoją kaloryczność i jednocześnie stają się trudniej strawne. Warto więc spróbować ograniczyć ten problem.
Sprawdź, jak należy smażyć jajka sadzone. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku, dzięki czemu sadzone wyjdą idealnie. Istotna jest jedna sprytna sztuczka, a mianowicie przykrycie patelni pod koniec smażenia. Dzięki niej białko szybko się zetnie, a żółtko pozostanie płynne.Jajko sadzone to lubiany sposób przygotowywania jajek. Jest czymś pośrednim między gotowanym jajkiem, a jajecznicą. Jajka sadzone otrzymuje się szybciej niż gotowane, ale mają podobną konsystencję. To przyspieszenie jest możliwe dzięki wybiciu jajek na patelnię. Niby proste, ale można tu popełnić kilka błędów. Zobacz więc, jak należy smażyć jajka sadzone.
Podpowiadamy, jak dobrze zeszklić cebulę. Najlepsi kucharze zawsze pamiętają o jednym dodatku, a mianowicie o szczypcie cukru. Dzięki niemu cebula szybciej robi się miękka, złocista i jest o wiele smaczniejsza. Poznajcie też inne sposoby na idealnie zeszkloną cebulkę.
Zastanawiacie się, jak przyrządzić kwiaty cukinii? Mamy dla was najlepsze inspiracje. Skorzystajcie z tych pomysłów, a zaskoczycie bliskich niezwykłą, letnią potrawą. Będzie oryginalna, smaczna i po prostu bajeczna. Teraz jest właśnie najlepszy czas na wykorzystanie tych kwiatów.Cukinia jest u nas znanym i lubianym warzywem. Przyrządzamy ją na wiele sposobów, a latem robimy to najchętniej, bo wtedy cukinia jest najsmaczniejsza i najtańsza. Jadalne są też kwiaty cukinii. Jeśli cukinia rośnie właśnie u was w ogrodzie albo uda wam się zdobyć jej kwiaty, wykorzystajcie je w kuchni. W jaki sposób?Z kwiatów cukinii można robić rozmaite potrawy. Są nie tylko zaskakujące, ale też mają ciekawy smak i formę. Surowe, smażone czy pieczone od razu przyciągają wzrok i kuszą, by ich spróbować.
Zapraszamy na śniadanie marzeń dla łasuchów, czyli omlet cesarski ze słodkim dodatkiem. Wystarczy dorzucić do niego trochę rodzynek, a powstanie pyszna, pożywna potrawa. Z pewnością polubią ją dzieci, a i niejeden dorosły pochłonie omlet z poranną kawą. Jajka są produktem, który króluje na naszych stołach w porze śniadaniowej. Nic dziwnego, bo szybko można otrzymać z nich ciepły, wartościowy i smaczny posiłek. Lubimy jajka gotowane na miękko i twardo, chętnie robimy też jajecznicę. Jednak z jajek można też zrobić omlet.Dziś proponujemy przygotowanie słodkiego omleta, który można podać na śniadanie, podwieczorek, a nawet lekką kolację. Słodycz uzyska nie z cukru, lecz w zdrowszy sposób — z dodanych rodzynek. Gdy skusicie się na niego raz, przekonacie się, jak doskonale smakuje.
Nigdy nie wyrzucaj obierków po ziemniakach. Zrobisz z nich pyszną, lekką i zdrową przekąskę dla całej rodziny. Pieczone w piekarniku chipsy z obierków po młodych ziemniakach, doprawione papryką mieloną i innymi przyprawami będą hitem na Twoim stole. Ziemniaki są bardzo uniwersalnym warzywem, z którego możemy przygotować wiele wyśmienitych potraw. Nie doceniamy jednak obierków, które zwykle lądują w koszu. Z obierek po ziemniakach niektórzy robią naturalny nawóz, możemy je również wykorzystać w naszej kuchni.Chipsy z obierków po ziemniakach są chrupiące, dobrze wypieczone i smaczne. Są również zdrowe i lekkie, ponieważ pieczone są w piekarniku, a nie na głębokim oleju. Domowe chipsy pozbawione są sztucznych składników i chemii, a smakują lepiej od gotowego produktu.Kolejnym plusem chipsów z obierków po ziemniakach jest proste przygotowanie i krótki czas pieczenia- chipsy będą gotowe po około 10- 15 minutach, a naszykujesz je w dosłownie chwilę. Obierki obsyp ulubionymi przyprawami i upiecz. Dodatkowo oszczędza się dzięki nim pieniądze, ponieważ nie trzeba więcej kupować drogich chipsów - zamiast tego zrobisz je praktycznie za darmo we własnej kuchni.