Jajka zajmują ważne miejsce w wielu kuchniach świata. Nic dziwnego, są pożywne i raz, dwa można z nich przygotować smaczną potrawę. Dziś przepis na jajka sadzone w stylu hiszpańskim zdradzi wam Robert Makłowicz. Jajka bardzo często spożywamy na śniadanie. Zazwyczaj gotujemy je na miękko lub twardo, robimy z nich jajecznicę lub sadzone. Te ostatnie są bardzo łatwe do przygotowania, ale też nieskomplikowane smakowo. Dlatego warto skorzystać z podpowiedzi Roberta Makłowicza i zamiast klasycznych jajek sadzonych przygotować sadzone na warzywach i kiełbasie.
Makaron z pomidorami z puszki to pomysł na szybki, prosty i tani obiad. Danie z pewnością zachwyci wszystkich swoim wyjątkowym smakiem i aromatem. Dodatek oliwy, przypraw i ziół sprawi, że przeniesiesz się w kulinarną podróż po słonecznej Italii. Poznaj szybki przepis na makaron z pomidorami z puszki.Danie przygotowuję, kiedy mam ochotę na pyszny, lekki, ale i sycący obiad, a nie mam czasu na gotowanie. Pomidory z puszki podsmażone na oliwie z aromatycznym czosnkiem, cebulką i ziołami kuchni śródziemnomorskiej smakują wprost genialnie oprószone parmezanem i podane z ulubionym makaronem. Danie jest wyjątkowo proste w przygotowaniu i pyszne, dzięki czemu na stałe zagościło w moim menu. Do przygotowania makaronu z pomidorami wykorzystuję głównie makaron penne, jednak danie równie dobrze smakuje z kokardkami, spaghetti lub tagliatelle. Wszystko zależy od tego, jaki makaron akurat mam w domu i na jaki mam ochotę. Jeśli szukasz pomysłu na równie szybki obiad z włoską nutą-tu znajdziesz przepis na doskonały makaron z pesto z awokado i orzeszkami pinii.
Któż nie lubi słodko-kwaśnego smaku pomidorów? Pomidorowa jest jedną z ukochanych zup Polaków. Spróbujcie przepisu Jakuba Kuronia, z którego wyjdzie fantastycznie aromatyczna. Polecaliśmy wam już niejednokrotnie sprawdzone przepisy na pomidorową. Tę zupę można stworzyć w wielu pysznych wariantach — z ziołami prowansalskimi, z miętą, a nawet z ostrą papryczką. Dziś przypominamy klasykę.
Spaghetti Napoli jest doskonałym pomysłem na bezmięsny, pożywny obiad. Makaron z sosem pomidorowym, doprawionym ziołami i parmezanem ma intensywny smak i aromat, który zachwyci wszystkich domowników. Poznaj przepis na prosty sos do spaghetti, który przygotujesz w 20 minut.Spaghetti Napoli to klasyczne, włoskie danie. Suszone zioła, czosnek, parmezan i oliwa dodają potrawie niezwykłego smaku i aromatu, rodem ze słonecznej Italii. Domowy sos do spaghetti bez mięsa jest mocno pomidorowy i słodki. Parmezan natomiast doda daniu mocnego, wyraźnego akcentu.Spaghetti możesz przygotować na dwa sposoby: możesz polać sosem makaron lub podsmażyć porcję makaronu z kilkoma łyżkami sosu. Makaron podsmażony w ten sposób uzyska smak całego dania i będzie bardziej aromatyczny. Całą potrawę koniecznie oprósz startym parmezanem, aby podkreślić jej wyjątkowy smak.Wypróbuj również bezmięsne spaghetti aglio olio e peperoncino, czyli makaron z czosnkiem, oliwą, pietruszką i pikantnymi papryczkami. To doskonały pomysł na proste i wyjątkowo smaczne danie włoskiej kuchni.
Sałatka makaronowa z rukolą i mozzarellą to świetny pomysł na kolację lub pożywny lunch. Jest prosta w przygotowaniu i niezwykle smaczna, dzięki czemu możesz ją również przygotować na spotkanie z przyjaciółmi lub jako dodatek do zimnej płyty na większe uroczystości. Sprawdź, jak przygotować pyszną sałatkę z rukolą i mozzarellą.Sałatka z rukolą i mozzarellą posiada doskonale dobrane składniki, dzięki którym na nowo odkryjesz smak sałatek makaronowych. Pomidorki koktajlowe, ogórek, oliwa dobrze komponują się z makaronem, rukolą i mozzarellą, nadając im wyjątkowego smaku. Całość polana jest aromatycznym sosem na bazie octu balsamicznego, oliwy i miodu.Makaron penne jest makaronem, który doskonale łączy się zarówno z daniami na ciepło, jak i na zimno. Jest więc świetnym dodatkiem do sałatek sprawiając, że danie jest pyszne i bardzo pożywne. Sałatka z rukolą i mozzarellą jest delikatna i bardzo smaczna, a sos nadaje jej charakteru i wyrazistości.Z makaronu penne przygotujesz równie szybki obiad dla całej rodziny. Tu znajdziesz pomysł na pyszną zapiekankę z szynką parmeńską i mozzarellą.
Jajecznica z pomidorem to sposób na pyszne i energetyczne śniadanie. Do jajecznicy dodaj łyżkę śmietany, aby była puszysta, wilgotna i delikatna. Jajecznicę przygotuj z pomidorkami koktajlowymi podsmażonymi na prawdziwym maśle, a zyskasz wspaniały smak. Sprawdź, jak przygotować jajecznicę z pomidorem-w sam raz na śniadanie.Jajecznica jest szybkim daniem, które jednak można łatwo wysuszyć i sprawić, że kawałki ściętych jajek będą małe, suche i stracą swój smak. Łyżka śmietany dodana do jajecznicy mocno ją nawilży i sprawi, że jajecznica będzie idealnie ścięta, mokra i zyska doskonałą konsystencję. Jajecznicę zawsze smaż na prawdziwym maśle o wysokiej zawartości tłuszczu. Jajecznicę oprósz szczypiorkiem lub bazylią. Świeże liście bazylii dodadzą jej śródziemnomorskiego akcentu, szczypiorek natomiast smaku i aromatu rodem z polskiego ogródka. Jajecznicę mieszaj delikatnie, aby uzyskać duże, wilgotne kawałki.Z jajek i pomidorów możesz przygotować również pyszną szakszukę, czyli orientalne danie Bliskiego Wschodu.
Pomidory należą do warzyw, z których można przygotować wiele pysznych dań. Najbardziej popularnym jest chyba zupa pomidorowa. Jeden składnik wystarczy, by odświeżyć dobrze znaną klasykę.Zioła prowansalskie dodadzą pomidorowej oryginalnego smaku. Zupa was rozgrzeje i roztoczy w waszych domach cudowny aromat. Spróbujcie choć raz, a pokochacie tę wyjątkową kompozycję.Składniki: 6 skrzydełek kurczaka 2 marchewki 1 pietruszka 1/4 średniego selera 5 ziaren czarnego pieprzu 3 ziarna ziela angielskiego 1 liść laurowy 1 słoiczek koncentratu pomidorowego 100 g śmietany 12% lub 18% 1 łyżeczka oregano 1 łyżeczka ziół prowansalskich posiekana natka pietruszki wedle uznania Przygotowanie: Do garnka z wodą wkładamy skrzydełka i gotujemy, usuwając szumy łyżką cedzakową. Następnie dodajemy dokładnie umyte warzywa, pieprz ziarnisty, liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy do ich miękkości jarzyn na wolnym ogniu.Warzywa odławiamy, a do wywaru dodajemy przyprawy — zioła prowansalskie, oregano — oraz koncentrat pomidorowy. Podgrzewamy i mieszamy z zahartowaną śmietaną. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Podajemy z ugotowanym makaronem i posiekaną natką pietruszki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Wskazówki: W sezonie na pomidory, koncentrat warto zastąpić świeżymi warzywami. Do zup i sosów najlepsze są pomidory podłużne, na targach często spotykane pod nazwą pomidory jajo. Potrzebny będzie przynajmniej kilogram świeżych warzyw. Możemy też użyć pomidorów z puszki, przecieru lub soku. 2 puszki pomidorów krojonych lub 500 ml przecieru albo soku powinno wystarczyć. Zupy próbujmy i doprawiajmy cukrem, jeśli tego wymaga — część przecierów bywa kwaśna. Do zupy możemy dodać inne przyprawy. Z pomidorami doskonale komponuje się świeża bazylia. Jeżeli lubimy dania nieco ostrzejsze, dodajmy świeżo rozdrobniony czosnek lub papryczkę chilli. Aby zupa była odpowiednia dla osób na diecie bezmięsnej, wystarczy pominąć etap gotowania skrzydełek. Jeśli chcemy, by była wegańska, hartujemy śmietaną roślinną np. sojową lub nie dodajemy jej wcale.Na naszej stronie znajdziecie wskazówki dotyczące przechowywania pomidorów. Jeżeli lubicie kiszonki, ten przepis skradnie wasze serca. Pomidorowa w misceŹródło zdjęcia: canva/eduardolopezcoronadophotoDziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla SmakoszyArtykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Ekspresowa szarlotka bez zagniataniaDlaczego warto jadać śliwki? Jakie przyprawy dodawać do gołąbków?źródło: doradcasmakuZapraszamy na nasz Instagram
Czy gotowana przez was zupa pomidorowa za każdym razem wychodzi idealna? Czy zadowala was jej smak i apetyczny wygląd? Choć jest prosta do przygotowania, ma kilka swoich sekretów. Czy wiecie na przykład, kiedy należy dodać koncentrat do zupy pomidorowej?Zupę pomidorową można przygotować na dwa zasadnicze sposoby. Jeden to gotowanie zupy od podstaw, czyli począwszy od wywaru. Drugi to przerobienie na pomidorówkę wczorajszego rosołu. W jednym i drugim przypadku zupa wyjdzie pyszna, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
Fasolka szparagowa z pomidorami to prosty i smaczny pomysł na lekką kolację lub dodatek do obiadu. Fasolka doskonale pasuje do dań mięsnych, ryb oraz potraw wegetariańskich. Sezon na fasolkę powoli się kończy, dlatego też wykorzystaj go jak najlepiej i przygotuj doskonałą fasolkę szparagową z pomidorami.Fasolka szparagowa, zarówno żółta, jak i zielona, jest bardzo delikatnym, lekko słodkim warzywem strączkowym, z którego możesz przygotować wiele dań. Jednym z moich ulubionych jest fasolka podsmażana na oliwie z czosnkiem, cebulką, następnie duszona w pomidorach. Przepis jest niezwykle prosty i szybki, a dzięki niemu odkryłam nowy, wspaniały smak strączków. Potrawę możesz przygotować również ze świeżych pomidorów, np. malinowych. Pamiętaj, aby obrać je ze skórki przed włożeniem na patelnię. Osobiście wolę pomidory z puszki, ponieważ mają więcej soku i przecieru, który dodatkowo wzmacnia ich smak.Smakiem fasolki szparagowej możesz cieszyć się również poza sezonem. Wystarczy, że przygotujesz fasolkę w zalewie z cukrem i odrobiną soli. Będzie słodka, smaczna i chrupiąca przez cały rok.
Pomidorówka należy do najbardziej lubianych, polskich zup. Dzięki dodatkowi pomidorów jest wyrazista i kwaskowa. Przekonaj się, jak poprawi się jej smak, gdy przygotujesz pomidorówkę z podsmażanych pomidorów. Sposobów na przygotowanie zupy pomidorowej jest naprawdę dużo. Niektórzy gotują ją na rosole z poprzedniego dnia, wzbogacając go tylko w koncentrat pomidorowy i zaprawiając śmietaną. Inni nie wyobrażają sobie pomidorowej innej niż ugotowanej z dodatkiem przecieru pomidorowego. Dziś proponujemy zupę pomidorową z dodatkiem świeżych pomidorów. Koniecznie musicie jej spróbować. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cukinia faszerowana cieszy się ogromną popularnością. Pieczona z farszem warzywnym pod serową chmurką smakuje rewelacyjnie i sprawi, że danie szybko zniknie z talerzy. Sprawdź, jak przygotować zdrowy i lekki obiad, czyli cukinię faszerowaną wegetariańską.Cukinia jest warzywem, które doskonale nadaje do zapiekania z ulubionym farszem. Niezwykle smaczną propozycją jest cukinia faszerowana pomidorami, papryką, oliwkami. Oliwa z oliwek, aromatyczny czosnek, zioła i mozzarella sprawią, że przeniesiesz się w niesamowitą, kulinarną podróż do słonecznej Italii.Do przygotowania cukinii faszerowanej wybieraj wyłącznie warzywa młode i duże, aby zmieściło się w nich dużo farszu. Do sosu najlepiej sprawdzą się słodkie pomidory, mogą być malinowe. Aby łatwiej zdjąć z nich skórkę, przed krojeniem zalej je wrzącą wodą. Po kilku minutach skórka pęknie i bez trudu się jej pozbędziesz.Cukinię możesz przygotować również w mięsnej wersji. Sprawdź, jak przygotować cukinię faszerowaną kurczakiem i parmezanem, czyli doskonały, lekki obiad na jesień.
Niestety nie mamy dla was dobrych wieści. Ekonomiści przekazali właśnie smutne doniesienia o cenach żywności. Prognozują, że w grudniu czekają nas spore podwyżki. Już dziś wiele produktów spożywczych kosztuje więcej niż 1-2 miesiące temu. A okazuje się, że ceny wciąż będą rosły. Koszt najbliższych Świąt Bożegonarodzenia może być o wiele wyższy niż rok temu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pomidory należą do najbardziej lubianych warzyw. Są doskonałe na kanapki, do sałatek i ciepłych dań. Teraz możesz kupić najpyszniejsze i w naprawdę dobrych cenach. Dowiedz się jak przechowywać pomidory, by w jak najlepszym stopniu zachowały swój smak i cenne składniki. Pomidory tak naprawdę są owocami. Jednak ze względu niską zawartość cukru i wytrawny smak zaliczamy je do warzyw. Choć mają sporo wody, to jednak zawierają wiele cennych składników. Stanowią doskonałe źródło przeciwnowotworowego likopenu, a także potasu korzystnie wpływającego na serce. Niestety, mają delikatną strukturę i dość łatwo się psują.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa pomidorowa jest ulubienicą dzieci i dorosłych. Choć jemy ją często, jakoś się nie nudzi. Warto jednak czasami przygotować ją nieco inaczej, bo może okazać się, że ten nowy sposób jest lepszy. I z pewnością tak będzie z proponowanym dziś przepisem. Poznajcie łatwy sposób Okrasy na pyszną zupę pomidorową. Karol Okrasa jest miłośnikiem polskiej kuchni. Lubi sięgać do korzeni, ale chętnie w przepisy wplata też swoje oryginalne pomysły i rozwiązania. Proponowana przez niego pomidorowa jest gęsta, choć niezagęszczana. Sekret tkwi w tym, że robi ją z pieczonych pomidorów i warzyw.By zupa smakowała jak u babci, Okrasa proponuje podać ją z własnoręcznie przygotowanym makaronem. Oczywiście, jeśli nie macie czasu na jego robienie, sięgnijcie po kupny. Jednak jeśli chcecie rozsmakować się w pomidorowej jak za dawnych lat, poświęćcie dłuższą chwilę na makaron. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Trochę pokrojonych warzyw, oliwki, feta, oliwa i sałatka grecka gotowa. Aż trudno uwierzyć, że jest taka prosta, a taka smaczna. No cóż, tajemnica jej smaku tkwi we właściwym doborze składników. Zobaczcie jak zrobić prawdziwą sałatkę grecką. Podróżując po Grecji, najchętniej jemy sałatkę grecką, zwaną wiejską. Jest na tyle prosta, że każdy mógłby ją zrobić w 5 minut. Jednak tam, na miejscu smakuje doskonale. Dobrze wkomponowuje się w tamtejszy klimat, smakuje nawet w upał, ba, jest doskonała na upał. Sałatka grecka jest coraz popularniejsza również na naszych stołach. Chętnie zapożyczamy przepis na nią, bo jest bardzo prosty. Czasami nawet wkładamy swoją inwencję twórczą i wzbogacamy ją w sałatę. Grecy oczywiście sałaty nie używają, chyba że do sałatki serwowanej w fast foodach. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli znudziła wam się już pomidorowa, ogórkowa i krupnik czas poszukać inspiracji na nową zupę. Najlepiej sięgnąć po typowo jesienne warzywa, bo teraz są najwartościowsze. Dynia będzie doskonała. Zdradzimy wam niezawodny patent Ani Starmach na zupę z dyni. Ania Starmach to autorka książek kucharskich i portalu kulinarnego. Lubi i umie gotować, a największą popularność zyskała będąc jurorką programów MasterChef i MasterChef Junior. Jej pomysły na potrawy są zaskakujące, choć całkiem proste do wykonania. Tym razem przygotowała bardzo ciekawą zupę z dyni. Nie jest to zwykły krem, ale bardzo pożywna zupa. Efekt ten Ania Starmach uzyskała, wzbogacając zupę dyniową w mięsne pulpeciki. Potrawa wygląda rewelacyjnie, a smakuje jeszcze lepiej.Niedawno na naszych stronach publikowaliśmy też inne przepisy Ani Staramach. Wśród nich jest niezawodny przepis na sałatkę jarzynową oraz szarlotka z pięciu składników. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Fasolka po bretońsku jest świetnym pomysłem na pożywne danie. By rzeczywiście taka była, nie może być zbyt rzadka. Podpowiemy wam więc, co najlepiej do niej dodać, żeby fasolka po bretońsku była idealnie gęsta. Fasolkę po bretońsku zaliczamy do dań jednogarnkowych. Jest to więc pełne danie, które gotuje się w jednym naczyniu. Z powodzeniem jest w stanie zastąpić cały obiad. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że domownicy nasycą się tą potrawą, zadbaj o to, by była odpowiednio gęsta. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa pomidorowa bez przypraw nie byłaby taka sama - dzięki nim pomidory nabierają bardzo bogatego smaku. Poza pieprzem i solą, bardzo ważne są bazylia, oregano oraz kolendra. Warto wykorzystać również świeże wersje tych ziół. Zupa pomidorowa najczęściej podawana jest do stołu na początku tygodnia. Ugotowany w niedzielę rosół stanowi bowiem doskonałą bazę do pomidorówki. Trzeba jednak pamiętać, że zupa z pomidorów swój smak osiąga nie tylko z połączenia mięsnego bulionu oraz świeżych pomidorów - równie ważne są przyprawy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sok pomidorowy nie jest napojem pierwszego wyboru dla większości z nas. Warto jednak pochylić się nad tym produktem trochę dłużej, ponieważ zalety picia go są ogromne. Już jedna szklanka dostarcza wiele potrzebnych witamin i minerałów, a także może poprawiać samopoczucie. Sok pomidorowy został spopularyzowany dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez profesjonalnych kucharzy. Od tego czasu stał się dostępny praktycznie na całym świecie. Ograniczona dostępność smacznych i zdrowych pomidorów sprawia, że warto sięgać po inne formy pomidorów. Sok z pomidorów, z uwagi na liczne witaminy i minerały, które zawiera, powinien być pity przez cały rok. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa pomidorowa cieszy się niesłabnącą popularnością, dlatego warto jeszcze bardziej ją udoskonalić. Jeśli chcesz uniknąć jedzenia tłustej zupy, zagęść ją blendując wszystkie składniki. Dzięki temu pomidorówka będzie gęsta, a przy okazji znacznie zdrowsza - w końcu nie doda się do niej innych tłustych składników. Zupa pomidorowa najczęściej jedzona jest zimą i jesienią, kiedy za oknem panuje nieprzyjemna i zimna pogoda. Gęsta zupa doskonale rozgrzewa i daje energię, aby stawiać czoła takiej aurze. Wlewając do pomidorowej śmietanę, sprawia się, że porcja staje się wyjątkowo tłusta i ciężkostrawna. Dlatego prezentujemy znacznie zdrowszy i smaczniejszy sposób.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli lubicie kiszonki, koniecznie musicie spróbować kiszonych pomidorów. Ten wschodni specjał jest smaczny i zdrowy i doskonale nadaje się na zakąskę. Dowiedzcie się jak zrobić kiszone pomidory.Kiszonki to jedne z najzdrowszych przetworów. Są w pełni naturalne i nie tylko nie tracą w wyniku kiszenia witamin, ale też zyskują bakterie probiotyczne. Kiszenie następuje w wyniku fermentacji mlekowej, za którą odpowiadają bakterie kwasu mlekowego. Ich obecność w żywności jest dla nas bardzo zdrowa i pożądana. Korzystnie wpływa bowiem na przewód pokarmowy i odporność organizmu. Choć najczęściej kisimy ogórki i kapustę, do kiszenia świetnie nadają się też inne warzywa. Warto kisić np. buraki, kalafior, paprykę czy marchew. My dziś ukisimy zaś pomidory. Najlepsze do tego celu są pomidorki koktajlowe lub inne, nieco większe. Ważne by były twarde. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pulpety to szybki sposób na przepyszny obiad dla całej rodziny, który przygotujesz w pół godziny. Duszone pulpety w sosie pomidorowym są niezwykle aromatyczne, delikatne i przede wszystkim bardzo smaczne. Sprawdź, jak przygotować obiad, który posmakuje nawet małym niejadkom.Pulpety wieprzowe dobrze komponują się z kaszą, ryżem oraz ziemniakami. Do obiadu przygotuj również sałatkę lub surówkę z czerwonej lub kiszonej kapusty. Pulpeciki są doskonale doprawione, delikatne i miękkie, dzięki czemu posmakują również dzieciom. Do pulpetów świetnie pasuje sos pomidorowy, który przygotujesz w domu. Sos jest niezwykle aromatyczny, smaczny i przede wszystkim pozbawiony sztucznych zagęszczaczy i konserwantów.
Jeśli masz ochotę na niepowtarzalne przetwory musisz zrobić grzyby po grecku. Są nieziemsko pyszne, a zapasteryzowane w słoikach możesz mieć zawsze pod ręką. Te biją na głowę tradycyjne, marynowane grzybki. Duszone grzyby są bardzo smaczne. Lecz jeśli dodacie do nich warzywa i przecier pomidorowy zamienią się w pyszną wersję. Tak przygotowane grzyby można zjeść od razu, ale naprawdę warto zamknąć je w słoikach. Dzięki temu, gdy zimą będziecie mieli ochotę przypomnieć sobie niezwykły, grzybowy smak te będą jak znalazł. Warto też dodać, że grzyby w połączeniu z koncentratem pomidorowym są o wiele trwalsze i bezpieczniejsze niż klasycznie duszone. Pomidory zwiększają bowiem kwasowość potrawy dzięki czemu pasteryzowanie będzie skuteczniejsze. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wędzoną makrelę zwykle jemy z pieczywem. Jednak będzie miała jeszcze pełniejszy smak, jeśli przygotujesz z niej pastę na kanapki. Tym razem proponujemy do niej dodać zaskakujący składnik, dzięki któremu całość nabierze wyjątkowego wyrazu. Kanapkami z szynką czy serem z pewnością jesteś już znudzona. Jeśli chcesz urozmaicić ich smak sięgnij po pastę, np. rybną. Jest łatwa i szybka do przygotowania, a przede wszystkim bardzo zdrowa. Zobacz jak przygotować to oryginalne smarowidło.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli macie ochotę na pożywne danie jednogarnkowe zapraszamy na fasolkę po bretońsku. Fasola w zestawieniu z pomidorami, kiełbasą i boczkiem bez problemu zastąpi cały obiad. A gdy przyrządzicie ją według przepisu Magdy Gessler wyjdzie niezwykle aromatyczna.Przepisy Magdy Gessler znane są z tego, że nie są zbyt trudne, ale potrafią zaskoczyć jakimś składnikiem. Tak jest i teraz, słynna restauratorka, klasyczny majeranek wzmacnia niezwykle aromatycznym cząbrem. Dzięki temu potrawa jest pyszna i z daleka kusi swym zapachem. Cząber to zioło, które ma silny aromat, ale też delikatną goryczkę i ostrość. Pachnie jednocześnie tymiankiem, miętą i cytryną. Warto dodawać go do ciężkostrawnych potraw z roślin strączkowych, kapusty czy grzybów. Trzeba go stosować z umiarem, wsypując pod koniec gotowania. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Uprawiając pomidory zawsze chcesz się cieszyć udanymi zbiorami i wspaniałymi warzywami. Niestety, drobny błąd może sprawić, że pomidory zyskają mało apetyczny wygląd. Zdradzamy, krok po kroku, jak temu zaradzić.Zawsze chcemy cieszyć się idealnymi zbiorami naszych owoców i warzyw, ale niestety od czasu do czasu musimy liczyć się z przykrymi niespodziankami. Pęknięte pomidory są nie tylko niezbyt estetyczne, ale również mogą się gromadzić w nich patogenne mikroorganizmy, które niestety mogą infekować nasze warzywa. Jak temu zaradzić?Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Dlaczego pomidory pękają? Za pękanie pomidorów może być odpowiedzialny nadmiar lub brak odpowiednich minerałów. Przyczyną takiej sytuacji mogą być również wahania wilgotności ziemi, w której rosną pomidory. Niezbyt regularnie podlewane rośliny, mogą doświadczać deficytu wody. Natomiast, po obfitym podlaniu lub deszczu roślina próbuje uzupełnić ten niedobór i "napić się na zapas". Wówczas pomidory pęcznieją, a ich skórka niestety pęka. Jak uniknąć takiej sytuacji?Co robić, żeby pomidory nie pękały?Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tych warzyw. Pamiętaj, aby zawsze regularnie podlewać pomidory, najlepiej małymi ilościami wody, tak aby ich ziemia była stale wilgotna.Jeżeli ziemia przeschła, to pamiętaj aby nagle nie wykonywać tak obfitego podlewania. Zamiast tego uzupełniaj wodę codzienne, w ten sposób stopniowo zwiększając wilgotność ziemi.Na naszej stronie znajdziesz o wiele więcej cennych porad i wskazówek. Przeczytasz m.in. jak cieszyć się obfitymi zbiorami ogórków i jak uprawiać czosnek we własnym ogrodzie.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Prosty sposób na idealnie soczyste kotlety mielonePyszna marchewka z groszkiem z zasmażką na maśleJak zrobić gęstą i pożywną grochówkę?źródło: smak dnia/ poradnik ogrodniczyZapraszamy na nasz Instagram
Pomidorówka to jedna z najpopularniejszych w Polsce zup. Lubią ją wszyscy, niezależnie od wieku. Choć jej podstawą jest rosół i pomidory, to u każdego smakuje nieco inaczej. Koniecznie musicie spróbować pysznej, swojskiej zupy pomidorowej od Kuronia.Na smak zupy pomidorowej wpływa wiele składników. Przede wszystkim rodzaj mięsa, użytego do przygotowania rosołu. Ważne są też dodane do niego warzywa oraz przyprawy. Istotna jest też postać pomidorów użytych do zupy. Do wyboru są świeże, z puszki, przecier, pasatta czy koncentrat. Zobaczcie, jak pomidorową przygotowuje Jakub Kuroń.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pieczone ziemniaki smakują o wiele lepiej niż te gotowane. A ziemniaki pieczone w sosie pomidorowym są wyjątkowo dobre. Będą doskonałe na obiad lub na kolację. Zobacz jak przygotować sos i całą potrawę. Pieczone ziemniaki mają doskonały smak, bo są bardziej wilgotne i kleiste. Wystarczy podać do nich ciekawy sos, a mogą zastąpić cały obiad. Niektórzy jednak stronią od ich przyrządzania, bo pieczenie ziemniaków trwa o wiele dłużej niż gotowanie. Czas pieczenia ziemniaków można jednak skrócić. Wystarczy wcześniej je podgotować. Najlepiej gotować je w skórce, wtedy stracą mniej wartościowych składników. Potem, przed pieczeniem, można je obrać i przygotować według przepisu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: