Wilgotny piernik z powidłami skusi niejednego łasucha. Śliwkowy rarytas dodany do masy sprawia, że jest ona niesamowicie smaczna i przyjemnie rozpływa się w ustach. Ciasto przygotujecie w zaledwie kilka chwil. Musicie spróbować. Znakomity patent na wigilijny piernik, który dziś wam prezentujemy, spodoba się tym z was, którzy nie lubią spędzać zbyt wiele czasu w kuchni. Tę odsłonę wigilijnego deseru przyrządza się niemal ekspresowo. Wystarczy połączyć wszystkie składniki w odpowiedniej kolejności i upiec. Prościej się nie da.
Idealne ciasto na pierogi powinno być miękkie, a jego rozwałkowanie bardzo proste. Tylko odpowiednio dodając wodę, czyli wlewając ją porcjami i mieszając z niewielkimi ilościami mąki pszennej, uzyskamy zadowalające efekty. Płyn musi być ciepły. Spróbujcie patentu wprawnych kucharek, a wasze pierogi będą wyśmienite. Elastyczne i delikatne ciasto na pierogi można przygotować bardzo sprawnie. Dzięki prostej taktyce gospodyń domowych, polegającej na stopniowym dodawaniu ciepłej wody i łączeniu jej z niewielkimi porcjami mąki, masa jest tak, że aż rozpływa się w ustach. Pierogi z takim ciastem zje każdy smakosz.
Krokiety bez zawijania są smaczne i proste w przygotowaniu. Na wigilijnym stole sprawdzą się doskonale. Rarytas przygotowany z pieczarek będzie dobrym towarzystwem dla aromatycznego świątecznego barszczu. Musicie spróbować — zniknie w mgnieniu oka.Przygotowanie dobrych krokietów nie musi zająć wiele czasu. Decydując się na wersję bez zawijania, ułatwimy sobie pracę, a smak nadal będzie fantastyczny. Składniki nie są wyszukane, ale do barszczu będą pasowały idealnie. Bliskim na pewno się spodobają.
Zakwas na barszcz czerwony przygotowany według przepisu z 1871 roku będzie fantastyczny. Do jego zrobienia potrzebne będą jedynie buraki i woda, a kluczowa będzie cierpliwość i zakupienie warzyw wysokiej jakości. Warto spróbować. Do przyrządzenia zakwasu często polecane są przeróżne dodatki. Tymczasem dawny przepis, do którego dotarliśmy, przewiduje jedynie zastosowanie świeżych warzyw i wody. Buraki umieszcza się w kamionkowym naczyniu i odstawia w ciepłe miejsce. Nie potrzeba nic więcej, by uzyskać świetną bazę do wigilijnego barszczu.
Ryba po grecku zagości na niejednym świątecznym stole. Pyszna panierowana ryba z dodatkiem duszonych w sosie pomidorowym warzyw będzie idealna, jeśli przed usmażeniem obtoczycie ją w mące. Zapomnicie o pryskającym tłuszczu i suchym na wiór mięsie. Spróbujecie? Mało który smakosz odmówi sobie zjedzenia pysznej ryby po grecku. Sekretem udanego dania jest połączenie warzyw korzeniowych duszonych z dodatkiem pomidorowego sosu i opanierowanej w mące filetów, które są delikatne i soczyste. Zrobienie go zajmuje zaledwie kilka chwil.
Na wigilijnym stole prym wiodą pierogi z kapustą i grzybami. Jeśli jednak za nimi nie przepadacie lub zwyczajnie szukacie od nich jakiejś odmiany, proponujemy pierogi z mniej oczywistym farszem. Nadziejcie je soczewicą, a będą smaczne, pożywne i jak najbardziej postne. Sycące pierogi z soczewicą skuszą niejednego smakosza. Będą idealne do podania na wigilijnej kolacji, a ich ziołowy zapach przyjemnie wypełni Wasz dom. Jeśli macie ochotę na odrobinę urozmaicenia, musicie spróbować. Jeszcze nie raz je przygotujecie.
Orzechowiec bez pieczenia jest prostym ciastem z kremem. Łącząc ze sobą herbatniki, masę budyniową, kajmak i orzechy uzyskamy znakomity deser, który z powodzeniem podamy na rodzinnym spotkaniu. Składniki znajdziemy w każdym sklepie. Warto spróbować — przygotowanie zajmie tylko kilka chwil.Tradycyjny orzechowiec wymaga pieczenia. Zamiast miodowych blatów można jednak wykorzystać herbatniki maślane. Przełożone delikatną budyniową masą z pysznymi orzechami włoskimi smakują znakomicie. Aromatyczne ciasto bez pieczenia prezentuje się doskonale — wystarczy spojrzeć na zdjęcie, które pochodzi z filmu na kanale Kuchnia Marioli, gdzie również znajdziecie przepis na podobny rarytas. Gościom na pewno się spodoba.
Domowy majonez będzie świetnym dodatkiem do potraw. Przepis Magdy Gessler pomoże wam zrobić go w kilka chwil i uniknąć kupowania bogatych w zbędne dodatki gotowców. Musicie spróbować. Pozbawiony zbędnych wzmacniaczy smaku czy stabilizatorów majonez z łatwością przygotujecie w domu. Magda Gessler pokazała, jakie składniki wybiera, a stawia na tanie i proste produkty, które w każdym sklepie spożywczym są dostępne. Warto się skusić — wasze sałatki będą jeszcze lepsze.
Makowa panienka jest znakomitym ciastem przekładanym przygotowanym z delikatnego biszkoptu, kremowej masy budyniowej i kwaskowej konfitury żurawinowej. Elegancki i wyjątkowo smaczny wypiek będzie idealny na spotkanie przy świątecznym stole. Zachwyci nawet najbardziej wybrednych domowników.Szukacie alternatywy rolady makowej a bakaliami? Przygotujcie makową panienkę. Przełożone delikatnym maślanym kremem i posmarowane konfiturą żurawinową blaty biszkoptowe pokryjemy polewą czekoladową. Deser skusi niejednego łasucha. Spróbujecie?
Łamańce z makiem są pysznym świątecznym deserem, który został już nieco zapomniany. Babcia Janka zdradziła przepis na smakowite ciasteczka z pyszną masą makową. Są idealnym pomysłem na szybki słodki rarytas. Musicie ich spróbować — rodzina i goście będą zachwyceni. Przedwojenny, makowy specjał będzie smakował nie tylko amatorom deserów z drobnymi ziarenkami. Prostotą bije na głowę kutię i inne przysmaki z bakaliami. Łamańce świetnie prezentują się zaserwowane w masie makowej umieszczonej w przezroczystej salaterce. Tak właśnie należy je konsumować — nabierając masę z maku na kruchą słodycz.
Naleśniki lubi wielu smakoszy. Ale niewiele osób wie, że zdrową i bezglutenową wersję rarytasu można przygotować, sięgając po mąkę gryczaną. Ciasto wychodzi mięciutkie i delikatne. Będzie pasowało do niejednego farszu. Przetestujcie ten przepis choć raz, a z pewnością jeszcze do niego wrócicie. W przygotowaniu naleśników od wyboru dodatków ważniejsze jest dobrze przyrządzone ciasto. Zamieniając mąkę pszenną na gryczaną, uzyskamy nieco inne, ale też zadowalające efekty. Gryka zaś jest ziarnem zdrowszym niż pszenica i korzystnie wpływa na układ trawienny, jednocześnie dostarczając więcej białka. Jednym słowem warto się skusić.
Placki ziemniaczane bez jajek i mąki pszennej będą równie smaczne, co tradycyjne. Dzięki dodatkowi gęstej śmietany warzywna masa będzie zwarta, a po usmażeniu nabierze przyjemnej chrupkości i pięknego złotego koloru. Musicie spróbować. Bezglutenowa i pozbawiona jaj wersja placków ziemniaczanych spodoba się nie tylko alergikom. Rarytas zachwyca smakiem i teksturą, a jego przygotowanie jest niesamowicie proste. Wystarczy rozdrobnić warzywa, połączyć z nabiałem oraz uzyskaną z ziemniaków skrobią i usmażyć. Prościej chyba się nie da.
Marzy wam się surówka colesław lepsza niż z restauracji? Dodając do niej pyszny sos, wzbogacony o odrobinę świeżego chrzanu, uzyskacie znakomite rezultaty. Wyrazisty obiadowy dodatek z pewnością spodoba się waszej rodzinie. Popularna surówka na bazie kapusty nabierze charakteru, gdy połączymy ją z nieco ostrzejszym sosem wzbogaconym o chrzan. Przygotowanie nie jest skomplikowane, a efekty zachwycają. Przysmak będzie pasował do wielu dań. Spróbujecie?
Świąteczny makowiec zagości w niejednym domu. Z przepisem babci Basi przygotujecie go bez trudu. Sekretem niesamowitej konsystencji ciasta jest ucieranie żółtek na kogel-mogel. Dzięki temu doskonale łączą się z pozostałymi składnikami, a makowe rolady nie pękają. Spróbujecie? Makowca nie może zabraknąć na świątecznym stole. Babcia Basia na swoim kanale YouTube podzieliła się przepisem, który w jej domu przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Receptura opiera się o wysokiej jakości składniki i uwzględnia przydatne wskazówki, które sprawią, że pyszny deser na pewno wam się uda.
Pasztet do smarowania z resztek po rosole jest doskonałym pomysłem na śniadanie. Do świeżego pieczywa pasuje znakomicie, a przy okazji w pełni wykorzystamy mięso i warzywa z gotowania. Wystarczy kilka prostych dodatków, by znowu nabrały smaku. Spróbujecie? Jeśli mięso czy warzywa z rosołu zdarzyło wam się wyrzucić, następnym razem nie popełniajcie takiego błędu. Wzbogacone o kilka dodatków będą stanowiły wspaniałe smarowidło, które urozmaici wasze kanapki. Nawet sceptycy spróbują.
Kandyzowana skórka pomarańczowa świetnie podkreśli smak niejednego ciasta i deseru. Prosty, słodki dodatek można kupić, ale bez problemu da się też go przygotować samodzielnie. Przepis jest bardzo prosty, a będziemy mieli pewności, że nie ma w nim żadnych zbędnych składników. Spróbujecie?Gotowe owoce suszone czy dodatki takie jak kandyzowana skórka pomarańczowa potrafią zawierać polepszacze smaku, czy sztuczne słodziki. Domowa wersja tych rarytasów będzie miała o wiele lepszy skład, a wcale nietrudno je wykonać. Podpowiadamy, jak zrobić aromatyczne, pomarańczowe kosteczki.
Szukacie dobrego przepisu na surówkę lepszą niż z restauracji? Postawcie na proste połączenie kapusty i ogórka. Rarytas doprawimy koperkiem, dzięki czemu nabierze niesamowitego aromatu. Spróbujecie? Prosta i smaczna surówka do obiadu nie musi być pracochłonna. Łącząc ze sobą tanie warzywa, które znajdziemy w każdym sklepie, również będziemy w stanie przygotować dodatek, który zachwyci od pierwszego kęsa. Lekka i orzeźwiająca kompozycja kapusty białej, ogórka szklarniowego i koperku jest doskonałym przykładem.
Śledzie z cebulką są jednym ze świątecznych klasyków. Wyraziste warzywo przed dodaniem do potrawy należy jednak odpowiednio przygotować. Po posoleniu i delikatnym ugnieceniu zmięknie i jego konsystencja będzie współgrać z przyjemnie rozpływającym się w ustach mięsem ryby. Koniecznie sprawdźcie — ten patent jest niezawodny. Proste i smaczne śledzie bez trudu zrobicie w domu. Potrzebne będą jedynie ryba, cebula przyprawy i większy słoik. Jeśli odpowiednio przygotujcie warzywo i odsolicie śledzia, rarytas będzie znakomity. Warto spróbować.
Marchewka à la łosoś jest pyszną alternatywą rybnych przysmaków. Marynowane z kilkoma dodatkami warzywo smakuje niemal identycznie jak zdrowa ryba, a kosztuje znacznie mniej. Wygląda przy tym bardzo elegancko i odnajdzie się na wigilijnym stole. Spróbujecie? Przygotowanie aromatycznej marchewki, smakującej niczym najlepszy łosoś nie wymaga wielu produktów, ani dużej ilości czasu. Kluczowe jest odpowiednio długie marynowanie warzywa z produktami, które nadadzą mu charakterystycznego rybnego posmaku, czyli nori i olejem lnianym. Efekty Was zachwycą.
Bigos z pewnością zagości na wielu świątecznych stołach. Tradycyjne danie z kapusty warto wzbogacić o odrobinę miodu, zwłaszcza jeśli wyszło zbyt kwaśne. Miód doskonale zbalansuje smak bigosu i doda mu szlachetnego smaku. Koniecznie przetestujcie ten patent. Dobry bigos niejednego smakosza przyprawi o szybsze bicie serca. Potrawa z kapusty kiszonej czasem jednak wychodzi bardzo kwaśna. Wtedy możemy pokusić się o dodanie do niej miodu. Odrobina zdrowej słodyczy zrównoważy smak i sprawi, że danie stanie się też bardziej wykwintne.
Ciasto na pierogi musi być elastyczne. Szef kuchni zdradził jakie składniki wybiera, by uzyskać najlepsze efekty. Wśród nich znalazło się mleko, którym zastępowana jest używana przez wiele osób woda. Koniecznie spróbujcie — tak delikatnych pierogów dawno nie jedliście. Przyrządzenie domowych pierogów jest dość proste. Jednak proporcje składników użytych do zrobienia ciasta oraz ich właściwy dobór będą miały wpływ na elastyczność i miękkość masy. Ta z kolei przełoży się na łatwość zlepiania i tym samym osiągnięcie dania o atrakcyjnym wyglądzie. Kulinarne autorytety nie są zgodne w kwestii właściwego zestawu produktów. Dziś zaprezentujemy Wam jedną z opcji na uzyskanie ciasta na pierogi, które zachwyci delikatnością. Szef kuchni wykorzystał mleko zamiast wody. Nic nie stoi na przeszkodzie byście i Wy spróbowali.
Pieczeń z selera jest świetnym pomysłem na tanie, bezmięsne danie. Prezentuje się pięknie, a jej aromat sprawia, że posiłek jest prawdziwą przyjemnością. Jeśli szukacie pomysłu na uroczysty obiad dla całej rodziny, ten przepis powinien zwrócić waszą uwagę. Zbierze wiele komplementów.Zachwycającą smakiem pieczeń możecie przygotować nie tylko z mięsa. Pyszne danie na bazie selera, które dziś wam proponujemy, nie zrujnuje waszego portfela, a na talerzu wyglądać będzie znakomicie. Wykonanie jest niesamowicie proste, a sekretem wyjątkowego smaku są dobrze znane przyprawy, które podkreślają delikatne nuty warzywa.W recepturze nie zabraknie ziół. Użyjemy m.in. lubczyku, cząbru, majeranku i jałowca. Towarzyszyć im będą nadające smaku umami papryka wędzona i sos sojowy oraz wyrazisty ocet balsamiczny. Ten ostatni świetnie zbalansuje słodki smak selera i gruszki, którą dodamy, aby nadać soczystości. Brzmi pysznie.
Keks jest jednym ze smaczniejszych wypieków świątecznych. Owocowe ciasto można przygotować w wersji bezglutenowej i w pełni roślinnej. Przyjemnej wilgoci nada mu banan, który również dobrze zwiąże masę. Lekki deser przygotujecie w mniej więcej pół godziny. Spróbujecie? Upieczonego na mące ryżowej i bez jajek keksu spróbować będzie mógł każdy. Receptura jest tak prosta, że wypiek niemal robi się sam. Wystarczy ubić aquafabę i połączyć ją z rozdrobnionymi bananami, bakaliami, mąką i proszkiem do pieczenia.
Placuszki jogurtowo-bananowe są pomysłem na pyszne, słodkie śniadanie lub podwieczorek. Połączenie jogurtu naturalnego i banana przypadnie do gustu nie tylko dzieciom. Zaletą słodkiego, delikatnego specjału jest też fakt, że przygotujecie go dosłownie w kilka chwil. Jeśli nie wiecie, co zrobić z dobrze dojrzałymi bananami, receptura, którą wam dziś prezentujemy, pomoże wam je wykorzystać. Wystarczy rozgnieść je i połączyć z kilkoma innymi produktami. Uzyskana w ten sposób masa po usmażeniu będzie stanowić wyśmienite śniadanie lub podwieczorek.
Kompot z suszu zwykle wychodzi Wam zbyt intensywny w smaku? Dodajcie do niego świeże jabłko i sok z pomarańczy. Świeże owoce złagodzą smak napoju i dodadzą mu orzeźwiających nut. Jeśli do tej pory nie przepadałeś za wigilijnym kompotem, teraz, dzięki wskazówkom babci Marty z pewnością go polubisz. Wielu smakoszy nie lubi kompotu z suszu. Zwykle przyczyną jest wyrazisty i charakterystyczny smak tego specjału. Niektórzy bowiem używają sporej porcji suszonych owoców, nierzadko też sięgając po śliwki wędzone. Owoce te mają silny aromat i wyrazisty smak, co nie wszystkim odpowiada. Receptura babci Marty nie tylko nie przewiduje dodawania wędzonych śliwek, ale też wprowadza dwa inne smakołyki, które sprawią, że smak kompotu będzie o wiele łagodniejszy. Jeśli macie ochotę dać szansę temu wigilijnemu rarytasowi — skorzystajcie z jej patentu.
Grochówka mirowska jest smakowitą odsłoną dobrze znanej zupy. Bogata w sycące składniki i zagęszczona grysikiem potrawa przygotowana według receptury Koła Gospodyń Wiejskich doskonale rozgrzewa i świetnie sprawdzi się w chłodne dni. Koniecznie musicie jej spróbować.Nie wszyscy lubią grochówkę. Jednak mirowskiej wersji przedstawionej przez Koło Gospodyń Wiejskich warto dać szansę. Łączy w sobie sycący groch i aromatyczny boczek wędzony oraz kiełbasę. Przyjemnej kremowej konsystencji dodaje grochówce grysik, czyli kasza manna. Danie wspaniale rozgrzewa, a robi się je wyjątkowo prosto.
Miodownik jest jednym z ulubionych wypieków z dawnych lat. Delikatne blaty z aromatycznego ciasta przekłada się smakowitym kremem na bazie kaszy manny. Tym razem sięgniemy też po powidła śliwkowe. Jesteśmy przekonani, że ten specjał podbije podniebienia Waszych bliskich nie tylko w świąteczne dni. Prosty i znakomity w smaku miodownik będzie idealnym deserem nie tylko na świąteczne spotkanie. Lekki krem z kaszy manny, którym przełożymy delikatne ciasto, świetnie przełamuje jego słodki smak. Goście zjedzą z zachwytem i poproszą o więcej.
Krupnik jest jedną z popularniejszych i bardziej lubianych zup naszej kuchni. Choć każdy z pewnością ma na nią swoją recepturę, ta autorstwa babci Lucyny zachwyciła nas orzeźwiającym smakiem. A wszystko za sprawą popularnego dodatku, jakim jest świeży koperek. Koniecznie przetestujcie ten przepis. Krupnik będzie smakował nieziemsko, jeśli dodacie do niego koperek. To popularne zioło ma niezwykle orzeźwiający smak, który ożywi dość ciężką zupę. Tanie i pięknie pachnące zioło dostępne jest przez cały rok, warto więc po nie sięgnąć.