Pyzy i kartacze to klasyka polskiej sztuki gastronomicznej. Dania na bazie ziemniaków są bardzo popularne w całym naszym kraju, wszak kartofle są tanim i wydajnym źródłem kalorii i substancji odżywczych. Sporo osób ma jednak problem z rozróżnieniem obu typów kluch. Na szczęście istnieje banalnie prosta w zapamiętaniu zasada, która pozwoli nikomu więcej nie zaliczyć wpadki. Jeśli więc często musisz wspomagać się zapiskami, poniżej prezentujemy najprostszy sposób, aby więcej nie musieć zastanawiać się nad różnicami obu dań.
Prażoki są obecne w wielu regionach Polski, choć pod różnymi nazwami. Wszędzie jednak robi się je bardzo podobnie, a największe różnice można zauważyć w doborze dodatków. Prażoki z kapustą wywodzą się z Łodzi, gdzie taka forma podania jest najbardziej popularna.
Ziemniaki można przygotować na bardzo wiele sposób, a jedynym limitem są składniki, które obecnie mamy pod ręką. Nawet jeśli lodówka świeci pustkami i nie ma ochoty na wyjście do sklepu, można z łatwością przygotować nie tylko smaczny, ale i tani obiad. Tomasz Strzelczyk jest dobrze znanym kucharzem, który prowadzi popularny kanał na YouTube Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA. Pokazuje na nim przeróżne przepisy i porady, dzięki którym Polacy wiedzą jak przyrządzać łatwe, a zarazem pyszne posiłki.
Babka lancetowata może wyrosnąć praktycznie wszędzie - nie straszne jej niesprzyjające warunki pogodowe, czy betonowe płyty chodnikowe. Ogrodnicy, którzy chcą mieć piękny ogród, szybko się jej pozbywają, nie wiedząc, że można wykorzystać ją na wiele sposobów. Dawniej babka stanowiła cenny surowiec zielarski, a zielarze stosowali najróżniejsze preparaty wykonane na jej bazie. Jeśli więc zobaczysz ją na swojej drodze, zamiast deptania, delikatnie ją wyrwij i bezpiecznie zapakuj. W domu możesz zrobić z niej pyszne dania.
Rzodkiewki są małymi, niepozornymi warzywami, które skrywają w sobie mnóstwo wartości odżywczych. Wiele osób nazywa rzodkiewkę "królową nowalijek", a duża ilość związków siarki może być szczególnie doceniona przez ludzi, którzy chcą poprawić swoje włosy i paznokcie. Kiszona rzodkiew jest również świetnym sposobem na wprowadzenie kiszonek do diety dzieci, które nie chcą jeść kiszonej kapusty czy ogórków. Rzodkiewka jest delikatniejsza po fermentacji i nie wydziela tak dużo przykrego dla niektórych aromatu.
Wątróbka to zmora z dzieciństwa, kiedy nasze mamy i babcie często próbowały na siłę ją wciskać. Teraz, pomimo nieprzyjemnych wspomnień, większość z nas uwielbia jej charakterystyczny smak i fakturę, które ciężko znaleźć w jakimkolwiek innym produkcie. Jeśli całe życie dodaje do smażonej wątróbki jabłka, inne owoce lub cebulę, spróbuj zamienić je na łodygi rabarbaru. Gdy choć raz spróbujesz tego dania, już nigdy nie wrócisz do starego przepisu - dodatek rabarbaru jest zbyt pyszny, a móc o nim zapomnieć.
Kasza jest uznawana z jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie sięgają po ten specjał. Dziś przyjrzymy się właściwościom prozdrowotnym kaszy.
Racuchy są doskonałą propozycją na szybką kolację, która smakiem powala największych koneserów kuchni. Jabłka są bardzo zdrowymi owocami, a duża zawartość błonnika wspomaga pracę żołądka oraz jelit. Co więcej, błonnik wydłuża uczucie sytości po posiłku. Przygotowanie placuszków z jabłkami nie jest problemem, w końcu nie potrzeba do nich zbyt dużo czasu ani nadmiaru pracy. Jeśli więc twoje pociechy domagają się czegoś słodkiego, a ty nie chcesz kupować im słodyczy - racuchy stanowią idealne rozwiązanie.
Każdy smakosz chciałby wydawać na jedzenie niewielkie pieniądze. 5 złotych przeważnie jest przez nas traktowane, jako kwota pozwalająca na niewielkie zakupy. Jednak przy odpowiednim planowaniu kwota pozwala na przygotowanie ciekawych posiłków.
Bób jest klasycznym letnim warzywem strączkowym, którego zapach podczas gotowania rozchodzi się po tysiącach mieszkań i domów. Uwielbiamy łuskać gotowany starszy bób z łupin - jeśli ma się jednak dostęp do młodego bobu, ma się ogromne szczęście. Dzięki delikatności nie trzeba go obierać ze skórki i można jeść bób w całości. Młody bób jest również znacznie słodszy i miększy od tego dostępnego pod koniec sezonu, dlatego warto wykorzystać okazję i udać się na targ, gdy tylko będzie wystawiony na sprzedaż.
Fasolka szparagowa jest nie lada pokusą dla smakoszy, którzy gustują w warzywnych specjałach. Nietrudno natknąć się na osoby, które sięgają po nią z miłą chęcią. Fasolka szparagowa będzie smakowała jeszcze lepiej, jeśli ją zamarynujesz. Efekt zachwyci domowników.Smakowita fasolka szparagowa wiele razy przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Wszystko za sprawą jej wyjątkowych walorów smakowych. Dziś wypróbujemy przepis, dzięki któremu fasolka szparagowa stanie się jeszcze pyszniejsza. Wszystko za sprawą wyjątkowej marynaty.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Dzień Mamy to wspaniała okazja na wspólne spędzenie spokojnych i szczęśliwych chwil, na przykład w kuchni. Eksperymenty kulinarne uwielbiają zarówno dzieci, jak ich mamy. Przygotowaliśmy dla was sprawdzony, szybki i prosty przepis na pyszne naleśniki.Zdrowe zielone naleśniki z naszego przepisu pasują idealnie na rodzinne śniadanie lub deser z okazji Dnia Mamy. Na poniższym filmiku w kilku prostych krokach pokazaliśmy jak wykonać to smakowite danie. Wspólne gotowanie może być doskonałą zabawą, która pozostanie w pamięci jako jedno z najmilszych wspomnień. Materiał video zawiera lokowanie produktu
Frytki są prawdopodobnie najczęściej wybieranym dodatkiem z ziemniaków. Szczególnie dużą miłością darzą je dzieci, które zwykłych ugotowanych ziemniaków często nie chcą nawet tknąć. Poniższa receptura pozwoli ci przygotować je w lekki i łatwy sposób. Smażone na głębokim tłuszczu pokrojone kartofle są oczywiście doskonałe, jednak ich walory żywieniowe można uznać za wątpliwe. Ogromna ilość kalorii z oleju oraz mnóstwo soli sprawiają, że organizm nawet po jednej porcji ma mnóstwo pracy podczas trawienia.
Fasolka szparagowa to nieodzowny element polskiej sztuki kulinarnej - bez niej nie można sobie wyobrazić większości obiadów serwowanych w naszych domach. Okazuje się jednak, że klasyczny przepis na ten dodatek, może zostać jeszcze bardziej usprawniony. W fasolce znajduje się mnóstwo witamin i minerałów, które potrzebne są do odpowiedniego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jeśli chcesz raczyć się delikatniejszą fasolką, wybierz jej żółty kolor. Zielona fasolka jest z kolei intensywniejsza w smaku.
GIS ponownie ostrzega konsumentów. Na rządowej stronie pojawiły się nowe komunikaty, w których wskazano potencjalnie niebezpieczne produkty spożywcze. Niektóre z nich mogły znaleźć się w naszych koszykach podczas zakupów.
Pierogi wcale nie muszą być nudne i zawsze takie same - ci, którzy chcą powiewu świeżości w swojej kuchni lub domownicy, domagają się zupełnie nowych smaków, powinni spróbować poniższej propozycji. Dzięki niej wiele osób będzie zachwyconych. Danie to towarzyszy nam od wielu lat, a sama metoda zawijania różnych farszy w ciasto jest dorobkiem kulturowym mnóstwa społeczności z całego świata. Trzeba jednak przyznać, że nasze krajowe wersje pierogów nie mają sobie równych na arenie międzynarodowej.
Ogórki małosolne zazwyczaj przygotowujemy tak, jak kiszone - jedyną różnicą jest jednak czas fermentacji, który w przypadku małosolnych musi być znacznie krótszy. Inaczej bakterie kwasu mlekowego zbyt mocno zmienią smak i strukturę warzywa. W mieście Perm w centralnej Rosji praktykuje się robienie małosolnych bez zalewy, co dla Polaków może wydawać się dziwnym sposobem. Rosjanie dzięki temu mogą cieszyć się smakiem takich ogórków już po kilkunastu godzinach od zamarynowania ich w suchej mieszańce.
Pampuchy w kuchni polskiej są specyficznymi pączkami (niekiedy nazywane są kluskami lub pyzami) gotowanymi w łaźni parowej z ciasta drożdżowego. Mają wspaniałą delikatną, a zarazem sprężystą konsystencję, która idealnie współgra z najróżniejszymi dodatkami, jak owoce czy sosy. Dawniej kluchy były często podawane jako deser po obiedzie, a czasem również jako część głównego dania. Dzisiaj wiele osób zrezygnowało z ich gotowania, gdyż mogą uważać, że przygotowanie ich jest trudne i czasochłonne. Poniższym przepisem pokazujemy, że prawda jest zupełnie inna.
Sałatka jarzynowa ma bardzo ciekawą historię. Prawdopodobnie wywodzi się z przepisu Luciena Olivera, który był właścicielem restauracji Hermitage w Moskwie. Choć jego receptura zawierała wiele oryginalnych składników, takich jak ozory i kapary, dzisiaj została mocno zmieniona. Na przestrzeni lat dostosowano ją do realiów krajów, do których dotarła. Przepis wywędrował z Rosji wraz z emigrantami uciekającymi przed zmianami ustrojowymi, które zostały wprowadzone na początku XX wieku.
Rosół zna chyba każdy. Klasyczna zupa, która zazwyczaj podawana jest podczas niedzielnego obiadu zaraz przed kotletami schabowymi bądź mielonymi. Ten przejrzysty i lekko żółty wywar jest idealną bazą do wielu innych zup, sosów oraz galaret. Aby rosół wyszedł idealnie, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest, chociażby obgotowanie mięsa przez 15 minut, wylanie wody, umycie go i kolejne zalanie zimną wodą. Tak przygotowane mięsiwo nie powinno wydzielać zbyt dużo szumowin.
Młoda kapusta jest nie tylko smacznym i wdzięcznym warzywem - jej wnętrze skrywa wiele witamin i minerałów, które są bardzo istotne dla ludzkiego organizmu. Dodatkowym atutem jest mnóstwo błonnika ułatwiającego wypróżnianie i wydłużającego uczucie sytości po posiłku. Młoda kapusta zawiera więcej witaminy C niż pomarańcza, więc warto jeść ją każdego dnia. Witamina C nie jest bowiem magazynowana w naszym ciele i musi być dostarczana regularnie, aby układ odpornościowy czy wygląd skóry nie pogorszyły się.
Surówka z pora i selera najlepiej pasuje do wyrazistych dań mięsnych, w których smak pieczeni czy kotleta jest bardzo intensywny i należy go czymś skontrować. Dodatek, który pokazujemy niżej, sprawdza się w takim połączeniu idealnie, gdyż sam ma silny smak. Mieszanka pora i selera jest prawdziwą witaminową bombą, która znacznie poprawia funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W porze obecna jest, chociażby, allicyna - substancja, która znajduje się również w czosnku, a jej przeciwnowotworowe działanie jest bardzo duże.
Gołąbki są klasycznym polskim daniem, które każdemu z nas przypomina czasy dzieciństwa. Wtedy nasze mamy lub babcie miały możliwość wielogodzinnego gotowania dla całej rodziny, lecz dzisiaj mało kto może sobie pozwolić na taki luksus. Dlatego warto rozważyć rozwiązania znacznie ułatwiające cieszenie się ich smakiem. Leniwe gołąbki to tak naprawdę mięsna zapiekanka z kapustą, do której nie potrzeba zbyt wielu czasu ani pracy. Większość roboty wykona za kucharza piekarnik, w którym będzie piekło się pyszne danie. Najważniejszym zadaniem gotującego jest równomierne ułożenie wszystkich składników.
Cebula towarzyszy nam od tysięcy lat, gdyż jej uprawa i przechowywanie są wyjątkowo łatwe. W kuchniach całego świata warzywo to gra wielką rolę, ponieważ jej smak i duża ilość witaminy C sprawiają, że stanowi cenny składnik codziennej diety. Dodatkowym atutem jest spora ilość cukru, który podczas smażenia czy pieczenia karmelizuje się. To nadaje potrawom lekko słodkiego smaku, a w połączeniu z solą, którą dodajemy wszędzie, tworzy wspaniałą kompozycję. Poniższa receptura jest jednak trochę inna.
Nie da się ukryć, że marnowanie jedzenia nie jest niczym dobrym i większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety nie wszyscy myślą w ten sposób. Okazuje się, że chińscy celebryci zamawiają ogromne porcje jedzenia, które później się marnuje.
Kotlety schabowe nie wymagają żadnej prezentacji, w końcu każdy Polak doskonale je zna. Nie każdy jednak pała do nich sympatią, co może być spowodowane, chociażby, słabej jakości panierką z bułki tartej. Jeśli chcesz spróbować ich w innym stylu, wykonaj poniższe receptury, a przekonasz się, jak smaczne mogą być schabowe. Warto przy tym pamiętać, że schab można przygotować na setki innych sposobów. Niektóre pomysły szefów kuchni z całego świata potrafią wywołać zawroty głowy, lecz te przepisy nie są tak skomplikowane i z łatwością zrobisz je samodzielnie.
Makaron i truskawki wywołują często mieszane uczucia. Choć nie brakuje prawdziwych fanów tej potrawy, część ludzi na sam widok od razu krzywi się i odwraca wzrok. Jeśli należysz do miłośników tego letniego posiłku, przetestuj poniższe banalnie proste receptury. Taki posiłek pozwala zachować energię na cały dzień pracy w ogrodzie, a przy okazji gotujący nie musi męczyć się przez wiele godzin podczas przyrządzania jedzenia. Polskie truskawki nie mają sobie równych i warto wykorzystać je na wszystkie możliwe sposoby - wszak sezon niedługo znowu się skończy, a my będziemy tęsknić do ich smaku.
Do brukselki wiele osób zraża się z uwagi na zapach, który dla większości jest nieprzyjemny. Niestety, tym samym niejadki wiele tracą, ponieważ w tych małych kulkach wyglądających jak niewielka kapusta, drzemie wielka moc witamin i minerałów. Jej powstanie było możliwe dzięki połączeniu jarmużu oraz kapusty głowiastej, co miało miejsce w Brukseli, skąd pochodzi także jej nazwa. Brukselka wykazuje właściwości antynowotworowe oraz poprawiające zdolności rozrodcze. Bardzo ważna jest także dla kobiet w ciąży.