Ile kilogramów można zrzucić na diecie? Apoloniusz Tajner pobił chyba wszelkie rekordy. Ponad 20 kilogramów mniej stanowi wynik, którym warto chwalić się przed światem. Sekret byłego prezesa PZN tkwi w dużej ilości i warzyw i całkowitej abstynencji od alkoholu.
Czy zdarzyło Wam się kiedyś wyrzucić stare ziemniaki? Może się okazać, że zupełnie niepotrzebne zmarnowaliście żywność. Te warzywa, które już nieco leżą w naszej spiżarni najczęściej nadają się jeszcze do jedzenia. O ile nie noszą na sobie śladów pleśni i gnicia, można je jeszcze wykorzystać do celów kulinarnych.
Wszyscy, niezależnie od wieku, uwielbiają pieczonego kurczaka. Przy podziale tuszki pada standardowe pytanie - pierś czy udko? W zależności od wybranej części mięso ma inną barwę oraz zawiera nieco inne proporcje składników odżywczych. Każdy wybór niesie za sobą określone korzyści zdrowotne.
Masz ochotę na lekkie, ale pożywne śniadanie? Spróbuj koniecznie naszej jajecznicy. Zamiast smażenia na patelni wybierz gotowanie na parze. Zdziwisz się, jak obłędnie mogą smakować jajka przyrządzone w ten sposób.
Lubicie chodzić na grzyby? Już niedługo w polskich lasach będzie można natknąć się na prawdziwy skarb. Mowa o rzadko spotykanej gąsce sosnowej, której cena na rynku osiąga zawrotne kwoty. Znalezienie jej jest nie lada przeżyciem w karierze każdego grzybiarza.
Anna Lewandowska po raz kolejny zaskakuje. Tym razem zmodyfikowała uwielbiane przez wszystkich racuchy. W jej placuszkach z jabłkami nie ma miejsca na żaden nabiał. Sportsmenka w swoim przepisie używa mleka roślinnego.
Mleko bez laktozy jest łatwo dostępne. Chętnie dodawany do kawy produkt, nie jest jednak pozbawiony wad. Zaszkodzić może on zwłaszcza osobom, które na nietolerancję mlecznego cukru jeszcze nie cierpią. Wyjaśniamy dlaczego.
Rabarbar niebawem pojawi się w sklepach i na straganach. Powróci tym samym nurtujące wiele osób pytanie: czy jest to warzywo, czy też raczej owoc? Odpowiedź nie jest oczywista, ale dotarliśmy do niej. Podpowiemy też czy warto skusić się na włączenie tej rośliny do diety i zdradzimy kilka popularnych zastosowań.
Wokół jajek narosło wiele mitów. Jednym z nich jest konieczność ograniczania spożycia tego produktu. Wielu Polaków wciąż jest przekonanych, że do naszego jadłospisu nie powinny trafić więcej niż 3 sztuki tygodniowo. Prof. Grażyna Cichosz wyjaśniła, dlaczego i czy wciąż powinniśmy się tego trzymać.
Dietetyk wytknął błędy, które Polacy popełniają nagminnie podczas grillowania. Najpoważniejszym jest nieprawidłowe użycie rozpałki. Może ono skutkować przedostaniem się do znajdującego się na ruszcie jedzenia niebezpiecznych substancji. Jednak grzeszków popełnianych w czasie grillowania jest o wiele więcej.
GIS otrzymał informację od konsumenta o niezgodności etykiety granoli z faktycznym składem. Produkt zawiera orzeszki ziemne, jednak na opakowaniu nie ma na ten temat żadnej informacji. Sanpied nie zaleca spożywania konkretnej partii granoli przez alergików.
Dietetyk pokazał produkty, które będą lepszym wyborem niż tradycyjny cukier. Niektórzy smakosze w życiu by o niech nie pomyśleli. Cena zamienników zwykłego cukru jest nieco wyższa, ale mają sporo zalet. Szczególnie stewia powinna zwrócić naszą uwagę. Dietetyk Michał Wrzosek wyjaśnił dlaczego.
Katarzyna Bosacka krytykuje producenta serdelków. Edukatorka zaniepokojona składem wyrobu po raz kolejny zwraca uwagę swoich odbiorców na konieczność czytania etykiet. Trudno się dziwić — wyrób zamiast mięsa zawiera sporo konserwantów i polepszaczy.
Sałata rzymska jest niesamowicie smaczna. Prosty trik zaprezentowany przez jednego z kucharzy pozwoli nam cieszyć się nią znacznie dłużej. Wystarczy, że odetniemy trzon i wstawimy go do wody. Efekty takiego działania przyjemnie nas zaskoczą.
Rzodkiewka właśnie pojawia się w sklepach i na straganach. Zakup warzywa pełnego cennych składników odżywczych i smaku nie jest jednak prosty. Wybierając produkt, warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia. Polskie okazy będą najsmaczniejsze.
Czy dodajesz cytrynę do herbaty? Dla wielu osób jest to absolutna konieczność. Okazuje się jednak, że skórka cytryny niekoniecznie powinna trafić do kubka z napojem. Wszystkiemu winne są znajdujące się na jej powierzchni pestycydy.
Zdarzyło się Wam kiedyś spotkać biały nalot na ogórkach kiszonych? W wielu osobach wywołuje on mieszane uczucia. Okazuje się jednak, że zjawisko to jest nie tylko nieszkodliwe, ale wręcz korzystne dla naszego organizmu. Ogórki z białym nalotem można jeść bez najmniejszych obaw.
Czy w Biedronce można znaleźć dobrej jakości chleb? Sprawdził to pewien popularny dietetyk. Wystarczył rzut oka na skład i sprawa była jasna. Kupujcie w Biedronce Chleb Żytni 100%, a nie pożałujecie.
Katarzyna Bosacka wyjaśniła, po czym rozpoznać świeżą sałatę. Mniejszy problem jest, jeśli warzywo leży luzem, gorzej, gdy zapakowane jest w folię. Wtedy warto zwrócić uwagę na kolor końcówki warzywa. Oglądając go, w prosty sposób ocenimy, czy sałata jest świeża i chrupiąca, czy zaczyna już tracić jędrność.
Dieta wegetariańska nie ma dobrej prasy. Wielu Polaków postrzega ją jako niepełnowartościową i prowadzącą do chorób. W tym gronie nie znajdziemy Małgorzaty Rozenek-Majdan, która ostatnio pochwaliła się, że właśnie dzięki takiemu żywieniu osiągnęła wymarzoną sylwetkę i czuje się fantastycznie. Internauci rozpoczęli burzliwą dyskusję.
Grzyby można zbierać także w kwietniu. Jeden z grzybiarzy pokazał, co znalazł w pobliskim mu lesie, do którego wybrał się na początku miesiąca, tuż po opadach deszczu. Mało znany gatunek jest wart bliższej uwagi amatorów leśnych skarbów.
Przeważnie parówki nie są najlepszym produktem, po który możemy sięgnąć. Dietetyk znalazł i pokazał, jak niskiej jakości wyrób dostępny jest w jednym z popularnych sklepów. Jego skład nie ma nic wspólnego ze zdrowiem.
Czy ogórki kiszone są lepsze od konserwowych? Zazwyczaj w sklepie znaleźć je można na tej samej półce, a jedne z nich są o wiele lepszym wyborem. Piotr Ogiński nie ma wątpliwości, które lepiej kupić. Sprawdziliśmy, na co stawia.
Nie ma w Polsce sklepu rybnego, w którym nie dostaniemy śledzi. Te popularne i przede wszystkim tanie ryby największym wzięciem cieszą się podczas świąt. O zdrowym źródle białka warto jednak pamiętać przez cały rok. Niezależnie od okazji najkorzystniejsze dla zdrowia są potrawy przyrządzone ze śledzi surowych, nieprzetworzonych.
Liście rzodkiewki nie powinny trafiać do kosza. Zawierają wiele cennych składników odżywczych, a można je wykorzystać na kilka prostych sposobów. Spróbujecie koniecznie — unikniecie marnowania żywności i odkryjecie nowe smaki.
Grzyby zaczynają pojawiać się w lasach. Choć najpopularniejsze gatunki znajdziemy tam dopiero w lecie i na jesieni, już w kwietniu podczas spacerów można natknąć się m.in. na smardze. Częściowo chroniony grzyb jest nie lada rarytasem i warto się za nim rozejrzeć.
Kawę można podać na wiele sposobów. Jeden z dietetyków zaproponował całkiem zdrową odsłonę z dodatkiem soku z buraka. Nietypowy dodatek smakowy dostarczy nam cennych składników odżywczych i wspaniale wzbogaci małą czarną. Musicie spróbować.
Zapomnij o pieczeniu gołąbków w piekarniku. Lewandowska zna na nie znacznie lżejszy i zdrowszy sposób. Swoją faszerowaną kapustę przygotowuje na parze. Dzięki temu potrawa zachowuje wszelkie swoje wartości odżywcze. Ponadto nie absorbuje płynu, który przy tradycyjnych metodach mógłby zmienić jej barwę lub smak.