Jajka mają najróżniejsze kolory, a także wielkości. W zależności od gatunku ptaka, który je znosi, jajka wykazują wyjątkowo różnorodne cechy. Najpopularniejszymi są te znoszone przez kury - choć nawet w obrębie jednego gatunku, jajka nie wyglądają tak samo. Niektóre z nich mają białą skorupkę, inne brązową. Mogą osiągać różne wielkości, przez co wiele osób zastanawia się, czy produkt ten, w zależności od koloru, skrywa więcej lub mniej substancji odżywczych. Okazuje się, że różnią się jedynie wielkością i kolorem skorupek.
Jajka znajdziemy w ogromnej ilości uwielbianych przez nas potraw. Ciężko wyobrazić sobie bez nich naleśniki czy ciasta, a nawet panierkę do klasycznych kotletów schabowych.W kuchni cenimy je przede wszystkim za właściwości wiążące konsystencję potraw oraz dostępność i prostotę zastosowania. Czasem zdarza się jednak, że akurat nie mamy ich pod ręką. W takiej sytuacji nie zawsze musimy od razu biec do sklepu. W kuchennych szafkach znajdziesz ich świetne zamienniki.
Smakowita pasta jajeczna jeszcze nigdy nie była tak pyszna. Za sprawą dodatku w postaci ogórków kiszonych, zyskuje ona wyjątkowych walorów, które wprawią kubki smakowe w stan ekstazy. Kanapki w tej odsłonie zasmakują każdemu.
Jajka można kupić w praktycznie każdym sklepie, a ich niewygórowana cena sprawia, że nikt nie ma problemów z dostępnością. Dlatego produkt ten jest tak bardzo popularny. Musisz mieć na uwadze ważny aspekt jeśli na co dzień korzystasz ze srebrnej zastawy stołowej. Okazuje się bowiem, że spożywanie jajek przy jej pomocy nie jest wskazane. Nie chodzi tutaj wcale o zdrowie, bowiem srebro jest neutralne chemicznie dla naszego ciała, a właściwości antyseptyczne sprawiają, że korzystanie z niej jest wyjątkowo zdrowe.
Jajka można przygotować w taki sposób, że smakują wybornie. Dodanie do nich odrobiny majonezu czy sosu tatarskiego sprawia, że nawet zwykłe jajka na twardo zyskują ogromną wyrazistość. Czy żółtko i białko są takie same pod względem substancji jakie zawierają?Okazuje się, że zdecydowanie nie. Obie części składowe jajka zawierają zupełnie różne substancje, ponieważ pełnią zupełnie różne funkcje. Żółtko ma znacznie więcej białka i tłuszczu niż białko, z kolei białko bogate jest w witaminę A czy kwas pantotenowy.
Śniadanie w porannym pośpiechu nie jest łatwe ani wygodne. Nie zawsze ma się czas na przygotowanie ogromnego posiłku dla całej rodziny - jeśli więc potrzebujesz czasem zrobić szybkie dania, poniżej prezentujemy 5 ekspresowych przepisów. Co więcej, jeśli w Twojej lodówce są jedynie jajka, nie musisz się martwić. One wystarczą do przygotowania pysznego i pożywnego śniadania dla całej rodziny. Żadne duże umiejętności nie są potrzebne, aby móc skorzystać z poniższych receptur.
Bez wątpienia jajka odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Wzbogacamy o nie wiele rozmaitych specjałów. Najczęściej jajka po prostu gotujemy. Czynność ta wydaje się bezproblemowa. Jednak zawsze można zrobić to lepiej.
Jajka sadzone z ziemniakami, mizerią i kefirem czy zsiadłym mlekiem są klasycznym zestawem obiadowym, który wielu Polaków po prostu uwielbia. Do pełni szczęście potrzeba jedynie odrobiny koperku, który można rozsypać na ziemniaki i jajka w ramach dekoracji. Nie każdy jednak wie jak usmażyć jajka w idealny sposób, aby białko było ładnie ścięte i chrupiące, a żółtko ciągle płynne. Kluczem do uzyskania odpowiedniego wysmażenia jest smażenie na średnim ogniu - dzięki temu jajko osiąga idealną temperaturę.
Opiekacz można znaleźć w praktycznie każdym domu. To wygodne urządzenie znacznie ułatwia pracę w kuchni - do przygotowywania kanapek na ciepło nie trzeba męczyć się z patelniami, gdy można wykorzystać łatwy w obsłudze i szybki opiekacz. Jego intuicyjność i banalnie proste czyszczenie sprawiają, że obsługiwać go może praktycznie każdy. Dlatego w nagłych sytuacjach, kiedy brakuje nam garnków czy patelni, możemy użyć go do podsmażenia na szybko niektórych produktów.
Kaufland początkowo planował zakończyć wycofywanie jajek z oznakowaniem "3" do 2025 roku. Do niedawna miał to być ostatni rok, w którym w tym sklepie będzie możliwie zakupienie jaj z chowu klatkowego. Wszystko jednak uległo zmianie. Supermarket przyspieszył pracę nad rezygnowaniem z "trójek" i postanowiono wraz z partnerami handlowymi, że do końca 2022 roku te nieekologiczne jajka znikną ze sklepowych półek bez powrotnie. Tym samym Kaufland dołączył do Biedronki, która również zwiększyła tempo.
Jajka są podstawą diety wielu osób. Więcej na temat ich wpływu na nasz organizm przeczytasz tutaj. W tym artykule doradzimy Ci, czym powinieneś kierować się przy zakupie jak jajek. Warto zwracać uwagę między innymi na specjalne oznaczenia na ich skorupce.Jakie jajka są najzdrowsze?Przede wszystkim należy kupować jajka od kur, które nie są sztucznie karmione. Dlatego, przenigdy nie sięgaj po te, które są oznaczone numerem 3. Oznacza to, że pochodzą one z chowu klatkowego.W chowie klatkowym kury ustawione są w klatkach, jedna na drugiej. Jego celem jest zwiększenie wydajności produkcji i zysku właścicieli ferm, niestety kosztem naszego zdrowa. Jak podaje serwis beszamel.se.pl, zwierzęta karmi się tam sztucznie, często hormonami wzrostu oraz antybiotykami.Warto zwrócić również uwagę na wielkość jajek. Powód? Duże jajka mogą również świadczyć o mało ekologicznym sposobie karmienia kur, który może być również szkodliwy dla ludzi. Dodatkowo mają one cienkie skorupy, które pękają podczas gotowania.Najlepiej wybierać te jajka, które są oznaczone cyferką 0. Oznacza to, że pochodzą one z chowu ekologicznego, który zapewnia kurom najlepsze warunki - są wypuszczane na świeże powietrze, mogą spacerować i są karmione w naturalny sposób.Jakie jajka wybierać, gdy jesteśmy na diecie?Gdy jesteśmy na diecie, warto postawić na jajka od kury zielononóżki. Są one hodowane jedynie w ekologicznych gospodarstwach. Uważa się, że jajka od tych kur mają zdecydowanie mniej cholesterolu niż inne.Uważaj na hasła reklamowe! Nie nabieraj się na chwytliwe hasła np. jajka z kwasem omega 3. Jeśli chcesz mieć pewność, że dane jajka są zdrowe, zawsze zwracaj uwagę na ich pochodzenie!Zapamiętaj, że najzdrowsze jajka są oznaczane cyferką 0. Dobrą alternatywą dla tych kurzych mogą być między innymi te przepiórcze lub strusie. Mają one sporo cennych dla zdrowia składników odżywczych.Na co zwracasz uwagę przy zakupie jajek? Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Przepis Makłowicza na gołąbki w kiszonej kapuściePrzepis Anny Lewandowskiej na kotlety mielonePrzeciwwskazania do spożywania imbiru, czosnku i kurkumyźródło: beszamel.se.pl/dzieci sa wazne/poradopediaZapraszamy na nasz Instagramundefinedundefinedundefined
Jajka od tysięcy lat stanowią cenny składnik diety. Głównie za sprawą licznych aminokwasów, których różnorodność jest tak duża w jajkach, że produkt ten stanowi prawie idealne źródło pokarmu. Jeśli więc jesteś ogromnym miłośnikiem jajek, już możesz się cieszyć. Niestety, każdemu się zdarza podczas obierania ugotowanych na twardo jajek, że skorupka nie odchodzi z łatwością. Odrywając ją, tracimy też wiele białka, które przylepione jest do twardej otoczki. Na szczęście istnieje świetny sposób, aby temu zaradzić.
Nie da się ukryć, że jajka są jednym z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Niektórzy smakosze jadają je niemal codziennie. Warto wiedzieć, który z wariantów jest najkorzystniejszy dla naszego zdrowia.
Gotowanie jajek następuje w praktycznie każdym domu o poranku. Do garnka wlewana jest woda, a gdy ta się zagotuje - dodawane są jajka. Po przygotowaniu posiłku większość z nas pozbywa się wody, co okazuje się być ogromnym błędem, ponieważ pełna jest cennych składników. Skorupka jajka to w większości wapń, który jest dodatkowo łatwo przyswajalny. Minerał ten gra bardzo ważną rolę w budowaniu kości, a także pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy. Poniżej zdradzamy jednak zastosowanie wody po jajkach, która przyda się szczególnie miłośnikom roślin.
Jajka są zdecydowanie jednym z najczęstszych produktów spożywczych, które są jedzone na śniadanie. Ich przygotowanie jest banalnie proste, a wiele wartości odżywczych sprawia, że nasz organizm wiele zyskuje po takim posiłku. Warto jednak znać jeden trik, który pozwoli ocenić jakość jajka. Nie każde bowiem jest tak samo zdrowe. Oczywiście najlepszymi jajkami są te pochodzące z ekologicznych hodowli, na których kury żywią się naturalnymi nasionami i robakami, a także mają mnóstwo wolnej przestrzeni do ruchu. Jak je rozpoznać po wyglądzie żółtka?
Jajka wyglądają dość niepozornie - nie sprawiają wrażenia, jakoby mogły mieć ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Prawda jest jednak zupełnie inna, ponieważ jedzenie trzech jajek dziennie przez tydzień może przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia i samopoczucia. W jajkach znajduje się mnóstwo aminokwasów, których różnorodność jest tak duża, że stanowią praktycznie całe zapotrzebowanie na nie. To właśnie jeden z powodów, dla których ten smaczny produkt ma aż tak wielką wartość.
Jajecznica na śniadanie nie ma sobie równych. Puszysta, maślana, na boczku lub cebuli smakuje chyba wszystkim, a każdy ma swoją ulubioną wersję tego sycącego śniadaniowego dania. Znamy chyba tysiące dodatków, które sprawiają, że niepozorne jajka z patelni zyskują wspaniały smak.W jaki sposób ugotować jajecznicę idealną? Poniżej zdradzamy najlepszy możliwy przepis. Zachęcamy do sięgnięcia po ziele angielskie. Aromatyczna przyprawa podkręci smak tego uwielbianego dania.Jesteśmy ciekawi, co sądzisz o takim połączeniu smaków?Jajecznica idealna - krok po krokuWiele osób zadaje sobie pytanie, z ilu jaj powinno zrobić jajecznicę. Wszystko zależy od waszych możliwości, ale przyjmuje się, że porcja dla jednej osoby składa się z 2-3 jajek. Wszystko zależy jednak od apetytu! Poniżej zdradzamy, najlepszy przepis na jajecznicę.Składniki:2-3 średnie jajkałyżka masłaświeża natka pietruszkiziele angielskie (mielone)sól, pieprzSposób wykonania:Wbij jajka do oddzielnego naczynia. Wymieszaj żółtko z białkiem tak, aby stworzyły jednobarwny płyn. Następnie, przygotowuj patelnię. Wyłóż na nią łyżkę masła i je podgrzej. Gdy się roztopi, rozprowadź je po całej powierzchni patelni.Wylej jajka na patelnię. Od razu wymieszaj je łyżką lub szpatułką. Zapobiegniesz w ten sposób zbyt szybkiego ścięcia jajek i będziesz mógł kontrolować ich konsystencję. Cały czas mieszaj jajecznicę. Gdy zacznie gęstnieć, dodaj do niej przyprawy: sól, pieprz i zmielone zioło angielskie.Po ścięciu się jajek do odpowiadającej struktury odstaw patelnię z płomienia i jeszcze przez chwilę mieszaj. Lekko schłodzisz w ten sposób jajecznicę i zapobiegniesz jej dalszemu ścinaniu (gęstnieniu).Szukasz inspiracji kulinarnych? Na naszej stronie znajdziesz między innymi wyjątkowy przepis na kotlety mielone oraz prosty sposób na odświeżenie czerstwych pączków.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Hitowy przepis na amerykańskie naleśnikiCudowny przepis na kultowe pampuchyNajlepsza metoda gotowania jajekźródło: hapsZapraszamy na nasz Instagram
Jajka uchodzą za jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Dodajemy je do różnych potraw lub przyrządzamy z nich smakołyki, takie jak kultowa jajecznica. Często po prostu je gotujemy. Niestety ich zapach nie należy do przyjemnych.
Dieta przeważnie kojarzy nam się z wyrzeczeniami i rezygnacją z ulubionych smakołyków. Nie zawsze tak musi być. Przykładem jest, chociażby dieta jajeczna. Niektórzy w ciągu dwóch tygodni mogą na niej zrzucić nawet 5 kilogramów.
Kogel mogel jest jednym z kilku dań, który zasługuje na miano "smaku dzieciństwa"! Jego wykonanie jest bardzo łatwe, dlatego do dziś cieszy się on wielką popularnością u dużych i małych smakoszy!Mało kto wie, że w Polsce kogel-mogel pojawił się już w XVII wieku. Jednak szczyt jego popularność przypada na okres PRL-u, kiedy ciężko było dostać słodycze. Kreatywne mamy szukały sposobu, aby sprawić swoich pociechom odrobinę radości. Chociaż wielu z nas wspomina kogel mogel z ogromnym sentymentem, to niestety nie każdy powinien po niego sięgać. Wielkie kontrowersje budzi zawarty w nim jeden składnik - surowe jajko.Kogel mogel - kto nie powinien go jeść?
Jajecznica jest absolutnym śniadaniowym klasykiem. Popularne danie najlepiej smakuje w towarzystwie odpowiednich dodatków. Latem chętnie sięgamy po sezonowe kurki lub świeży szczypiorek. W ostatnim czasie rekordy popularności bije zupełnie nowa odsłona jajecznicy. Okazuje się, że warto ją podać z pędami bambusa. Gwarantujemy Wam, że cała rodzina będzie błagać o dokładkę!Jajecznica z pędami bambusa - przepisSkładniki:2 łyżki pędów bambusa Łyżka masła3 jajkaSól i pieprz do smakuSposób wykonania:Na patelni rozgrzej masło i podsmaż pędy bambusa. Jajka roztrzep w osobnym naczyniu, dopraw solą i pieprzem do smaku i smaż razem z bambusem.Jajecznicę podawaj z ulubionym pieczywem.Chociaż pędy bambusa wydają się dość egzotycznym dodatkiem, to bez większych problemów znajdziesz go w większości sklepów. Warto je jeść z kilku powodów! Podajemy je poniżej.Pędy bambusa - zaletyPędy bambusa zawierają wiele cennych witamin i składników odżywczych m.in. błonnik pokarmowy, który reguluje ciśnienie i odpowiada za uczucie sytości oraz kwasy fenolowe słynące ze swojego działania przeciwzapalnego.Spokojnie możesz spożywać je na diecie, ponieważ są niskokaloryczne. Jest to duży atut, który zdecydowanie warto wykorzystać!Pędy bambusa, poza wspomnianą wyżej jajecznicą, warto dodać do sałatek, sosów i potraw (szczególnie z kurczakiem lub kaczką w roli głównej). Wykorzystujesz je w swojej kuchni? Koniecznie daj znać!Szukasz kulinarnych inspiracji? Polecamy nasze artykuły m.in. na temat niezwykłego dodatku do zupy pomidorowej (link tutaj) oraz przepis na kultowe pierogi siostry Anastazji (link tutaj).Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Zachęcająca oferta słodkich wypieków w Biedronce na tłusty czwartekObłędny przepis na elastyczne i miękkie ciasto na pierogiSmakowity przepis na tradycyjną mizerięźródło: kobieta.wp.pl/partyZapraszamy na nasz Instagram undefinedundefined
Smakowite jajka często goszczą na naszych stołach. Przygotowujemy je w różny sposób. Każdy wielbiciel jajek powinien wiedzieć, w jaki sposób należy przechowywać je w lodówce. Najpopularniejsze z rozwiązań okazuje się błędnym.
Smakowite jajka niejednokrotnie przyprawiały nas o zachwyt. Niektórzy smakosze uważają je za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Jednak w rzeczywistości jajka należą do grona produktów, które warta dodać do codziennego jadłospisu.
Smakowite jajka często goszczą na naszych stołach. Wielu smakoszy lubi zajadać te ugotowane na twardo. Czasem potrzebujemy więcej jajek i ich obieranie jest mordęgą. Na szczęście istnieje prosty trik, który zaskakuje skutecznością.
Kawa jest popularna na całym naszym globie, lecz sposoby jej picia różnią się w zależności od regionu. W Polsce najczęściej pije się zwykłą kawę z mlekiem i cukrem, niektórzy koneserzy uwielbiają pić czarną, ze świeżo mielonych nasion. Północni mieszkańcy fiordów opracowali zupełnie inną metodę, która sprawia, że wiele osób krzywi się z obrzydzeniem i niezrozumieniem. Skandynawowie dodają bowiem do swojej kawy żółtko jajka kurzego. Czy taka kawa może być w ogóle smaczna? Okazuje się, że tak.
Nie da się ukryć, że żółtko odgrywa istotną rolę w kulinariach. Niektóre z ciast nie mogą się bez niego obejść. Wielu smakoszy nie podchodzi entuzjastycznie do rozdzielania elementów jajka. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z niezawodnej sztuczki.
Jajka są doskonałym produktem śniadaniowym. Zawierają mnóstwo zdrowego białka i aminokwasów, które konieczne są do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Niestety, wiele osób ma problemy z odpowiednim ugotowaniem ich w formie sadzonych. Na szczęście są sposoby, które pozwalają skutecznie uniknąć irytujących nieprzyjemności w kuchni. Jeśli najczęściej smażysz jajka na oleju, popełniasz błąd, który sprawia, że białko się spala, a żółtko jest niedogotowane. Znacznie lepszym tłuszczem jest klarowane masło.
Niepozorne jajko może nam pomóc w utrzymaniu zdrowia. Wszystko za sprawą bogactwa witamin i minerałów. Badania potwierdzają, że już jedno jajko dziennie ma znaczenie dla naszego organizmu. Czego możemy spodziewać się, wzbogacając swój jadłospis o ten smakołyk?