Zawijanie gołąbków w liście kapusty nie jest żadną sensacją. Patent cioci Bożenki może jednak szokować. W przydomowym warzywniaku kupuje ona do gołąbków liście kapusty kiszonej. Dzięki temu potrawa nabiera niepodrabialnego charakteru.Używanie liści kiszonej kapusty do gołąbków ma jeszcze jedną nieocenioną zaletę. Możemy dzięki temu darować sobie żmudne parzenie kapusty. Poza smakiem zyskujemy wobec tego także cenny czas. Dla tak przygotowanych gołąbków warto żyć.
Przygotowanie kapusty do gołąbków jest dosyć czasochłonnym procesem. Tym bardziej frustruje fakt, że sparzone liście podczas zawijania w nie farszu zwyczajnie pękają. Na szczęście jest na to sprawdzona, a przy tym prosta recepta. Przed parzeniem do wrzątku dolej odrobinę octu.Odpowiednie przygotowanie kapusty do gołąbków jest dla tej potrawy kluczowe. Poza dodatkiem octu warto pamiętać też o innych kwestiach. Cała główka wymaga odpowiednich działań przed wsadzeniem jej do garnka. Nie bez znaczenia jest również czas, przez który poszczególne liście trzymane są we wrzątku.
Surówka colesław zyska na smaku, jeśli dodacie do niej imbiru i czosnku. Dwa pełne charakteru świeże warzywa sprawią, że rarytas będzie wyrazisty i o niebo lepszy niż w niejednej restauracji. Musicie spróbować.Znana wielu smakoszom kombinacja białej kapusty, marchewki i jabłka, czyli surówka colesław nie musi być nudna. Wystarczy dodać do niej trochę czosnku i imbiru, by nabrała nowego charakteru. Z pewnością przypadnie do gustu amatorom nieco pikantniejszych smakołyków.
Kapusta włoska może stanowić bazę smacznego bezmięsnego obiadu. Tomasz Strzelczyk przyrządził ją na patelni, wykorzystując kilka prostych produktów, które z pewnością znajdziecie w pobliskim sklepie spożywczym i uzyskał znakomite efekty. Musicie spróbować. Smaczna wegetariańska potrawa z kapusty włoskiej zaproponowana przez Tomasza Strzelczyka z pewnością przypadnie do gustu niejednemu smakoszowi. Miękkie wprost rozpływające się w ustach warzywo w delikatnym winno-maślanym sosie jest proste w przygotowaniu i świetnie sprawdzi się nawet jako element eleganckiej kolacji.
Biała kapusta jest niezwykle zdrowym warzywem. Jej drogocennymi właściwościami możemy się cieszyć przede wszystkim spożywając ją na surowo. Aby ułatwić Wam to zadanie prezentujemy nowatorski sposób na surówkę z kapusty. Dodaj do niej pomarańcze i ciesz się oryginalnym wcieleniem tego warzywa.Wbrew obiegowej opinii białą kapusta dobrze wpływa na nasze jelita oraz żołądek. Coraz głośniej mówi się także o jej działaniu przeciwnowotworowym. Prostą i zdrową surówkę możesz zabrać do pracy lub przygotować na imprezę. Wszystkim opadną szczęki na takie połączenie smaków.
Zapomnij o czasochłonnym gotowaniu kapusty na gołąbki. Liście sparzysz w niecałe 10 minut w mikrofalówce. Będą jędrne i elastyczne, a Ty zaoszczędzisz wiele czasu. Liście kapusty sparzone w mikrofalówce nie wymagają suszenia.Gołąbki są rewelacyjnym daniem. Bez względu na to, czy przyrządzamy je z farszem z mięsa mielonego i ryżu, kaszy, grzybów, czy wyłącznie warzyw, zawsze wychodzą rewelacyjnie. Kultową potrawę podajemy zwykle z sosem pomidorowym lub grzybowym. Sekretem doskonałych gołąbków jest nie tylko farsz, ale i kapusta.Wiele osób parzy liście kapusty na gołąbki w tradycyjny sposób. Główkę kapusty umieszczają w garnku, zalewają wodą i gotują, co jakiś czas przewracając. Liście po ugotowaniu trzeba ostudzić i dokładnie osuszyć. Przygotowanie kapusty w tradycyjny sposób jest więc dość czasochłonnym zajęciem. Mamy o wiele szybsze sposoby.Liście kapusty na gołąbki możemy sparzyć w piekarniku. Możemy również wykorzystać mikrofalówkę, a nawet zamrozić je w zamrażarce. Sposoby różnią się przede wszystkim czasem. Są o tyle lepsze, od tradycyjnego gotowania, że nie musimy pilnować kapusty i nie musimy jej dokładnie suszyć.
Coleslaw jest kultową surówką obiadową przyrządzoną na bazie białej kapusty. Doskonale komponuje się z rozmaitymi daniami, można również podawać ją do kanapek. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza starannie dobranym przyprawom. Poza obowiązkową solą i pieprzem, warto dodać do niej sok z cytryny, a nawet miód.Wyśmienita surówka Coleslaw składa się z zaledwie kilku składników. Jej przygotowanie jest proste, a cena poszczególnych produktów przystępna. Smakowity Coleslaw sprawdzi się przy jako dodatek do wielu dań. Nie bez powodu surówka ta cieszy się taką popularnością.
Surówka chińska spodoba się nie tylko fanom dań z kultowych azjatyckich barów. Prosty w wykonaniu rarytas na bazie białej kapusty doprawimy czosnkiem, by nadać mu charakteru. Musicie spróbować — smakuje obłędnie. Inspirowany hitem z chińskich restauracji przepis na surówkę z białej kapusty nie ma sobie równych. W naszej wersji używamy czosnku, który świetnie podkręca smak warzyw, jednocześnie pozytywnie wpływając na naszą odporność. Same korzyści.
Tradycyjne potrawy polskiej kuchni mają grono zagorzałych zwolenników. Jednym z bardziej popularnych dań są smakowite gołąbki. Duszona lub pieczona kapusta wypełniona smakowitym farszem nie bez powodu cieszy się popularnością. Jeśli chcesz, aby gołąbki zawsze wychodziły idealnie soczyste, dodaj do farszu odrobinę bulionu.Klasyczne gołąbki nie są trudne do przyrządzenia. Wystarczy przygotować farsz, zawinąć go w sparzone liście kapusty i gotowe. Czasem jednak mimo trzymania się wytycznych przepisu, potrawa nie wychodzi tak smaczna, jak byśmy tego oczekiwali. Remedium na te bolączki jest domowy bulion.
Tomasz Strzelczyk pokazał przepis na surówkę idealną. Jest doskonałym dodatkiem do rozmaitych dań obiadowych. Możesz przyrządzić ją o każdej porze roku, a koszt niezbędnych produktów jest niewygórowany. Czyż można oczekiwać od surówki czegoś więcej?Surówka Tomasza Strzelczyka, którego powyższe zdjęcie pochodzi z kanału YouTube Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA, przygotowana jest na bazie kiszonych ogórków. Ich kwaskowaty smak równoważy słodka biała kapusta. Do tego nieco czerwonej cebuli i oszałamiający sos. Będziecie totalnie zaskoczeni tym smakiem.
Gołąbki są doskonałym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Z prostym przepisem babci Reginy przygotujecie doskonałą kapustę faszerowaną mięsem i ryżem w sosie pomidorowym. Koniecznie musicie spróbować — domownicy ją pokochają. Gołąbki przygotujcie od razu na dwa dni, bo doskonale nadają się do odgrzewania. Sycące i smaczne gołąbki w sosie pomidorowym można przygotować na kilka sposobów. Babcia Regina piecze je w piekarniku pod przykryciem, dzięki czemu wychodzą niesamowicie soczyste i delikatne. Są tak pyszne, że nikt im się nie oprze.
Nie z białej, nie z kiszonej. Najsmaczniejszą surówkę do dań mięsnych, ryb i potraw wegetariańskich zrobisz z kapusty czerwonej. Dodaj do niej suszone śliwki, jabłko, cebulę oraz miód. Surówka zachwyca doskonałym smakiem i urozmaica każdy posiłek.Surówkę z kapusty czerwonej możemy przygotować na wiele sposobów. Wiele osób przyrządza ją z rodzynkami, inni z marchewką, oliwą z oliwek, musztardą. Kapustę możemy również podać na ciepło, np. do klusek śląskich i rolad. Jedną z lepszych surówek obiadowych, jest surówka z dodatkiem suszonych śliwek, jabłka i miodu. Surówka z kapusty doskonale łączy się z każdym rodzajem mięsa. Podkreśla również smak pieczonych i smażonych ryb oraz dań wegetariańskich. Sekretem smaku są dodatki i aromatyczny sos, który przygotujesz z kilku podstawowych, ale wyraźnych składników.Słodki smak surówki zneutralizowany jest przez wyraźne składniki, czyli cebulę i ocet. Danie doprawione solą i pieprzem jest wyśmienitym dodatkiem do każdego obiadu. Surówka jest prosta w przygotowaniu, bardzo aromatyczna i posmakuje całej rodzinie.Surówka z kapusty czerwonej z suszonymi śliwkamiSkładniki:główka kapusty czerwonejjabłkokilka suszonych śliwekmała cebula czerwona2 łyżeczki miodułyżka octu winnego3 łyżki majonezusól, pieprz
Wszyscy znamy gołąbki nadziewane mięsem i podawane z pomidorowym sosem. Ta potrawa ma jednak również inne smakowite oblicza. Czy mieliście okazję jeść je kiedyś z farszem na bazie twarogu? Gwarantujemy, że tak przygotowanego dania długo nie zapomnicie.Gołąbki z tego przepisu kryją w sobie jeszcze jeden apetyczny składnik. Mowa tutaj o kaszy gryczanej. Całość gotowana jest w aromatycznym bulionie grzybowym. Ten smak po prostu powala.
Planujesz na obiad schabowe lub golonkę? Koniecznie podaj ją z kapustą zasmażaną. Kapusta kiszona na ciepło z kminkiem i cebulą jest rewelacyjnym dodatkiem do kultowych dań. Jest prosta w przygotowaniu i bardzo aromatyczna.Kapusta zasmażana z kminkiem będzie o wiele smaczniejsza, kiedy doprawisz ją liśćmi laurowymi, zielem angielskim i cebulą zeszkloną na maśle. Sekretem jest również zasmażka. Zamiast masła, wykorzystaj domowy smalec. Tak przyrządzona kapusta jest totalnym hitem.Do kapusty zasmażanej wykorzystaj domową, kiszoną kapustę. Jeśli nie przygotowałaś kiszonki na zimę, wybieraj kapustę z beczki lub w opakowaniu. Zawsze jednak zwracaj uwagę na skład. Jeśli znajdziesz w nim ocet, taka kapusta nie nadaje się do jedzenia. Jest kwaszona, nie kiszona, więc nie ma smaku kiszonki. Kapusta zasmażana jest pysznym dodatkiem do każdego rodzaju mięsa. Najczęściej podaje się ją z kotletami schabowymi i golonką, ponieważ świetnie podkreśla smak całego dania. Kapusta zasmażana jest bardzo prosta w przygotowaniu i wszyscy zjedzą ją z przyjemnością.
Kapusta zasmażana babci Kazi od lat jako pierwsza znika z obiadowych talerzy. O jej wyjątkowym smaku możesz przekonać się, odtwarzając jej przepis w swojej kuchni. Cała tajemnica tego dania tkwi w początkowym podsmażeniu warzywa na złoty kolor. Spróbujcie raz, a już nigdy nie przyrządzicie kapusty inaczej.Babcia Kazia starannie dobiera przyprawy do swojej kapusty zasmażanej. Do potrawy dodaje zarówno kminek, jak i kmin rzymski. To połączenie stało się prawdziwym hitem podczas rodzinnych uroczystości. Smak kapusty jest nie do opisania.
Paszteciki drożdżowe z farszem z bigosu posmakują nawet wybrednym smakoszom. Pozostałe po wigilijnej uczcie danie doskonale sprawdzi się w roli nadzienia do puszystych, wytrawnych bułeczek. Przygotowanie rarytasu jest bardzo proste — każdy sobie poradzi. Nie wiecie, co zrobić z nadmiarem świątecznego bigosu, a w zamrażalniku już brakuje miejsca? Upieczcie paszteciki. Delikatne ciasto drożdżowe z kapuściano-grzybowym farszem będzie smakowało obłędnie, a goście zjedzą przysmak w mgnieniu oka. Warto spróbować.
Kapusta kiszona jest częstym gościem w spiżarniach w wielu polskich domach. Zdarza się jednak, że warzywo nadmiernie kwaśnieje lub pokrywa się pleśnią. Aby temu zapobiec, kiszonkę należy przechowywać w temperaturze 0-5 stopni C. To jednak nie jedyne, o czym trzeba pamiętać.Właściwie przechowywana kapusta kiszona powinna przetrwać nawet do 10 miesięcy. Zdarza się jednak czasem, że już po kilku tygodniach zapas przetworu nadaje się do wyrzucenia. Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym kapusta kiszona na długo pozostanie zdrowa i smaczna.
Planujesz imprezę sylwestrową? Przygotuj dla gości warstwową sałatkę gyros. Kultowa sałatka z kurczakiem, kapustą pekińską i innymi składnikami jest lekka, orzeźwiająca i pełna smaku. Sałatkę dopraw pikantnym ketchupem i majonezem. W sałatce nie może zabraknąć kurczaka. Filety natrzyj gyrosem. To mieszanka aromatycznych przypraw, między innymi kolendry, jałowca, majeranku, gorczycy, rozmarynu, chili. Mięso marynowane w przyprawie ma wyraźny smak. Do sałatki dodaj również świeże warzywa, kukurydzę i ogórki konserwowe.Sałatkę gyros dopraw pikantnym ketchupem i majonezem. Sałatka będzie lekka i bardzo aromatyczna. Przygotowanie kultowej potrawy zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy usmażyć mięso i poukładać je warstwowo z sosami i pokrojonymi warzywami.Sałatkę gyros udekoruj posiekanym szczypiorkiem, który dodatkowo wzmocni jej smak. Dodaj również dużą cebulę czerwoną. Sałatka jest orzeźwiająca, ale i lekko pikantna i sycąca. Zachwyca również fantastycznym wyglądem. Sałatkę koniecznie podaj w dużej, szklanej misce.
Czy wiecie jak przechować bigos, który pozostał po świętach? Istnieje kilka możliwości zabezpieczenia potrawy, lecz wekowanie jej w słoikach ma istotną przewagę. Wystarczy tylko go otworzyć, gdy jednak najdzie nas ochota na danie. Świąteczny bigos zazwyczaj przyrządza się w większej ilości. Nadmiar zwykle jest zamrażany i ta procedura nawet sprawia, że smak dania staje się głębszy. Niestety wiąże się ona również z koniecznością dłuższego ogrzewania przed kolejnym podaniem. Podpowiadamy, jak usunąć tę przeszkodę.
Paszteciki z ciasta francuskiego doskonale sprawdzą się jako sylwestrowa przekąska. Ich przygotowanie jest niezwykle proste, a smak wyśmienity. Paszteciki można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Przekonaj się, jak szybko znikają z półmisków.Aromatyczne paszteciki z ciasta francuskiego kryją w sobie nadzienie z kapusty i pieczarek. Dzięki temu przypasują zarówno osobom jedzącym mięso, jak i wegetarianom. Oczywiście skład farszu możesz modyfikować według własnych upodobań. Przekąska wychodzi obłędnie pyszna za każdym razem.
Po świętach została Ci kapusta z grochem? Wykorzystaj ją jako farsz do krokietów. Ta zaskakująca i pomysłowa potrawa z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom.Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez tradycyjnej kapusty z grochem. Zdarza się, że część dania nie zdąży zniknąć ze świątecznego stołu. A gdyby tak zamknąć ją w delikatnym naleśniku i usmażyć na złoto? Na samą myśl aż ślinka cienkie.
Bigos jest bardzo wdzięczną potrawą do mrożenia. Nie brakuje wręcz głosów, że zamrożony bigos smakuje jeszcze lepiej, niż świeży. Aby się o tym przekonać, ważne jest zarówno właściwe zamrożenie jak i odmrożenie potrawy. Pamiętajmy przede wszystkim, by nie mrozić bigosu w szklanych naczyniach.W dawnych czasach bigos wystawiano w garnku na mróz, a dopiero potem odgrzewano i zjadano. Dzięki temu ludzie odkryli, że przemrożony bigos charakteryzuje się wyjątkowo bogatym smakiem. Dziś zwyczaj ten możemy łatwo odtworzyć za pomocą zamrażarki. Jakimi prawami rządzi się mrożenie bigosu?
Po świętach często zostają nam duże zapasy jedzenia. Z oczywistych względów nie chcemy go zmarnować. Na szczęście większość potraw, w tym kapustę z grochem, można bez przeszkód zamrozić. Pamiętajcie jedynie, by nie używać do tego szklanych pojemników.Powszechnie znane są sposoby mrożenia bigosu. Jak jednak zamrozić kapustę z grochem? Metoda działania jest dokładnie taka sama. Na naszą korzyść działa ponadto fakt, że przemrożona kapusta smakuje jeszcze lepiej, niż ta przygotowana na świeżo.
Kapusta z grzybami jest tradycyjną, wigilijną potrawą. W wielu domach stanowi punkt obowiązkowy, jeśli chodzi o świąteczną wieczerzę. Co zrobić, jeśli kapusta z grzybami wyszła zbyt kwaśna? W łatwy sposób zniwelujesz niepożądany smak za pomocą miodu. Jednak z pomocą przyjdą też inne produkty.Świąteczna kapusta z grzybami jest potrawą łatwą do przygotowania. Przepis na to danie przewiduje zaledwie kilka składników. Jeśli uważasz, że efekt finalny jest za kwaśny, zrównoważ go słodkim dodatkiem. Poza miodem sprawdzi się też suszona żurawina lub śliwki.
Postne gołąbki z ziemniakami i kaszą manną są pysznym daniem w sam raz na świąteczny stół. Gołąbki po upieczeniu są delikatne i bardzo aromatyczne. Postną wersję potrawy koniecznie podaj z sosem grzybowym, cała rodzina będzie zachwycona.Gołąbki z ziemniakami i kaszą manną przygotowuję na każdą Wigilię. Postna wersja kultowej potrawy za każdym smakuje rewelacyjnie, a jej przyrządzenie zajmuje mi naprawdę niewiele czasu. Gołąbki podaję z sosem grzybowym z suszonych grzybów. Przepis na sos znajdziesz poniżej.Kapustę na gołąbki z ziemniakami i kaszą manną parzę w mikrofalówce. Liście wkładam do urządzenia, ustawiam największą moc. Po kilku minutach kapusta jest miękka i sprężysta. To zdecydowanie najszybszy i najlepszy sposób na przygotowanie liści do gołąbków.Gołąbki z ziemniakami i kaszą manną piekę w piekarniku przez około 20- 30 minut. Naczynie żaroodporne wykładam zewnętrznymi liśćmi kapusty, które były zbyt twarde do zawijania farszu. To prosty trik, dzięki któremu gołąbki nie przypalą się od spodu podczas pieczenia.
Łazanki z kapustą i grzybami z pewnością pojawią się na niejednym wigilijnym stole. Pyszne i aromatyczne danie można przygotować również na patelni. Wystarczy wcześniej ugotować makaron i zmiękczyć grzyby. Spróbujecie?Pyszne łazanki z dodatkiem kapusty kiszonej i grzybów zrobicie w zaledwie kilka chwil. Wystarczy, że wcześniej namoczycie grzyby i ugotujecie makaron. Danie łatwo też zrobicie, jeśli macie w planach przygotowanie kapusty z grzybami. Mając jednak te dwa produktu ugotowane, wystarczy już tylko przesmażyć wszystko razem z kapustą i można zajadać. Efekt będzie tak dobry, jak na zdjęciu z kanału Menu Dorotki, gdzie znajdziecie podobny przepis. Bliscy zachwycą się tym daniem.
Płukanie kapusty kiszonej jest jednym z najczęściej popełnianych błędów kulinarnych. Kiszonka po ugotowaniu nie będzie już tak smaczna. Są o wiele lepsze sposoby na złagodzenie kwaskowatości kapusty, a przygotowane z niej potrawy będą o wiele smaczniejsze.Zapomnij o płukaniu kapusty kiszonej do bigosu, farszu na pierogi, uszka, czy surówki. Smak kiszonki złagodzisz między innymi dodatkiem białej kapusty. To dobry sposób na przyrządzenie wyśmienitego bigosu, czy farszu. Nie tylko biała kapusta neutralizuje kwaskowatość kiszonej kapusty.Zamiast płukać kapustę kiszoną, wystarczy sięgnąć po odpowiednie przyprawy. Majeranek, jałowiec, czy kminek to jedne z przypraw, które doskonale podkręcają smak kiszonki, łagodzą jej kwaskowatość i sprawiają, że dania smakują obłędnie. Do gotującej się kapusty kiszonej na bigos, czy farsz, zamiast zwykłej wody, dodaj wodę z moczenia grzybów. Jeśli chcesz przygotować surówkę z kiszonej kapusty, podstaw na łagodną cebulę oprószoną cukrem. Płukanie kapusty kiszonej będzie zupełnie zbędne.
Co do barszczu zamiast uszek? Nie paszteciki, nie krokiety. Do wigilijnej zupy przygotuj świąteczny kulebiak. Wyrośnięte ciasto drożdżowe i aromatyczny farsz z kiszonej kapusty i suszonych grzybów są doskonałym połączeniem. Kulebiak jest tradycyjną potrawą, która pięknie wygląda na świątecznym stole i smakuje wyśmienicie. Barszcz wigilijny zwykle podajemy z uszkami, pasztecikami lub krokietami. Jest jeszcze jeden dodatek do tradycyjnej zupy, mianowicie kulebiak z ciasta drożdżowego. Co do barszczu czerwonego zamiast uszek? Kulebiak z farszem z kapusty kiszonej i suszonych grzybów nie ma sobie równych.Przepis na świąteczny kulebiak jest prostym przepisem. Całe danie przygotujesz w kilka godzin. Sekretem doskonałego kulebiaka jest ciasto ze świeżych drożdży. Pamiętaj, że wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową, a mleko powinno być cieple, ale nie za gorące. Wtedy drożdże pięknie ruszą, a ciasto podwoi swoją objętość.Kulebiak po nałożeniu farszu na rozwałkowane ciasto przykryj ściereczką i odstaw na około 20- 30 minut, żeby ciasto odpoczęło i jeszcze trochę wyrosło. Kulebiak posmaruj rozmąconym jajkiem, oprósz makiem lub kminkiem i piecz koniecznie bez termoobiegu. Po 45 minutach ten wyśmienity dodatek do barszczu będzie gotowy.