Czy wiecie, jak uratować przypalony bigos? Dania nie trzeba wyrzucać. Wystarczy zastosować prosty babciny patent — przełożyć danie do czystego garnka. Podpowiadamy, co jeszcze sprawi, że po przykrym zdarzeniu nie będzie śladu.Gotowanie bigosu wymaga czasu i cierpliwości. Ponieważ zwykle jest ono długie, nietrudno zapomnieć, że potrawa wciąż jest na kuchence. Jeśli doszło już do przypalenia, wcale nie trzeba zaczynać przygotowań od nowa. Wystarczy przełożyć danie do czystego garnka. Babcina sztuczka nie jest jedynym sposobem na uratowanie składników.
Gołąbki z mięsem i kalafiorem są miłą odmianą od dania z dodatkiem ryżu. Kalafior świetnie zastępuje popularne białe ziarno, nadając farszowi niesamowitego smaku i ciekawej struktury. Przygotowanie jest bardzo proste. Musicie spróbować. Starty na drobne okruszki kalafior jest zdrowym i pysznym zamiennikiem ryżu. Delikatny smak warzywa świetnie komponuje się z soczystym mięsem wieprzowym i kapustą. Warto dodać je do gołąbków. Tak przygotowane danie z pewnością zachwyci waszą rodzinę.
Ewa Wachowicz w kwestii przygotowania kapuśniaku nie idzie na żadne kompromisy. Miłośniczka kuchni dobrze wie, że tę zupę powinno się bezwzględnie przygotowywać na wędzonych żeberkach. Dzięki dodatkowi aromatycznego czosnku, do kapuśniaku Ewy Wachowicz ustawia się kolejka chętnych. Teraz możesz tę smakowitą potrawę przygotować w swojej kuchni.Podstawą kapuśniaku jest oczywiście dobrej jakości kiszona kapusta. Przy odciskaniu jej przed dodaniem do zupy pamiętaj, aby kwaśny sok z warzywa zachować w szklance na później. Może okazać się przydatny podczas finalnego doprawiania potrawy.
Jak zmiękczyć kapustę na gołąbki? Niektórzy tradycyjnie gotują główkę. Inni zmiękczają liście w piekarniku. Okazuje się, że najszybszym i najprostszym sposobem jest wykorzystanie kuchenki mikrofalowej. Liście będą jędrne i elastyczne w kilka minut.Gołąbki są wyśmienitym daniem, które przygotujemy na wiele sposobów. Tradycyjne gołąbki z mięsem i ryżem, z kaszą, z grzybami to tylko niektóre z propozycji podania. Niezależnie od tego, na jaki farsz mamy ochotę, musimy odpowiednio przygotować kapustę. Jak zmiękczyć kapustę na gołąbki?Na gołąbki wykorzystaj kapustę włoską. Ma miękkie liście, które szybko staną się miękkie pod wpływem wysokiej temperatury. Hitem jest również kapusta coolwrap, czyli holenderska odmiana o spłaszczonej główce. Taką kapustę kupimy w każdym, większym markecie. Jak zmiękczyć kapustę na gołąbki? Większe liście zewnętrzne na samym dole mają zgrubienia. Odetnij je nożem zanim zawiniesz w nie farsz. O ile liście będą elastyczne i miękkie, tak zgrubienia uniemożliwią sprawne zawinięcie farszu. Farsz wykładamy na środek liścia, składamy po bokach i rolujemy. W ten sposób nadzienie nie wydostanie się na zewnątrz podczas obróbki termicznej.
Szukacie dobrego przepisu na surówkę lepszą niż z restauracji? Postawcie na proste połączenie kapusty i ogórka. Rarytas doprawimy koperkiem, dzięki czemu nabierze niesamowitego aromatu. Spróbujecie? Prosta i smaczna surówka do obiadu nie musi być pracochłonna. Łącząc ze sobą tanie warzywa, które znajdziemy w każdym sklepie, również będziemy w stanie przygotować dodatek, który zachwyci od pierwszego kęsa. Lekka i orzeźwiająca kompozycja kapusty białej, ogórka szklarniowego i koperku jest doskonałym przykładem.
Zachęcamy dziś do zapoznania się z tradycyjnym przepisem na pierogi. Staropolskie pierogi z kapustą i grzybami są klasyczną potrawą, szczególnie chętnie serwowaną w czasie świąt Bożego Narodzenia. Aromatyczny farsz jest ich znakiem rozpoznawczym, podobnie jak delikatne ciasto. Niezwykle apetyczne staropolskie pierogi z kapustą i grzybami idealnie sprawdzą się na wigilijnym stole. Potrawa skradnie serca nie wielbicielom tradycyjnych smaków. Te pierogi najlepiej podać polane zrumienionym płynnym masłem. To istna rozkosz na podniebieniu.
Kulebiak z ciasta drożdżowego z kapustą i grzybami jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Podany z aromatycznym barszczem czerwonym smakuje wyśmienicie. Kulebiak przed pieczeniem oprósz kminkiem. Przyprawa wzbogaci aromat całej potrawy. Zwykle do barszczu czerwonego na Wigilię przygotowujemy uszka lub paszteciki. Kulebiak z ciasta drożdżowego jest o wiele lepszym dodatkiem do wigilijnej potrawy. Niesamowicie podkreśla jej smak. Ciasto drożdżowe zapieczone z aromatycznym nadzieniem z kapusty i suszonych grzybów dosłownie rozpływa się w ustach.Ciasto drożdżowe wymaga odpowiedniego przygotowania, inaczej kulebiak nie urośnie w piekarniku. Wszystkie składniki na ciasto muszą mieć temperaturę pokojową, mleko natomiast powinno być lekko ciepłe. Wyrobione ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę. Kolejną godzinę ciasto musi odpoczywać zaraz przed pieczeniem, zawinięte z farszem. Niektórzy farsz do kulebiaka przygotowują wyłącznie z białej kapusty. Moim zdaniem wymieszanie warzywa z kiszoną kapustą, najlepiej domowej roboty, smakuje jeszcze lepiej. Farsz jest o wiele bardziej aromatyczny, a wymieszany z suszonymi grzybami i podsmażoną na maśle cebulą smakuje rewelacyjnie.
Surówka z czerwonej kapusty jeszcze nigdy nie była tak pyszna. Babciny sposób jej przygotowania nie ma sobie równych. Cały sekret tkwi w długim i starannym mieszaniu składników. Dzięki temu kapusta mięknie i idealnie łączy się z pozostałymi smakami.Do przyrządzenia tej surówki z czerwonej kapusty potrzebujesz zaledwie 4 składników. Wystarczy poszatkować warzywo, wymieszać je dokładnie z przyprawami i przełożyć do słoików. Smakiem surówki z czerwonej kapusty można cieszyć się już następnego dnia po jej przygotowaniu. Specjał idealnie pasuje jajko dodatek do dań obiadowych.
Bigos często wzbogacany jest o dodatek śliwek suszonych. Daria Ładucha przygotowując świąteczne danie, wybiera jednak na inny owoc. Do gotującej się kapusty wrzuca bowiem suszone morele, które świetnie przełamują jej kwaśny smak. Musicie spróbować. Jeśli tradycyjny bigos wam się już znudził, receptura kulinarnej blogerki Darii Ładochy może wnieść powiew świeżości do waszej kuchni. Celebrytka zamiast suszonych śliwek wybiera morele w tej wersji. Drobna zmiana sprawia, że danie nabiera nieco innego i bardzo ciekawego smaku.
Gołąbki są świetnym daniem na rodzinny obiad. Soczysty farsz, elastyczna, miękka kapusta i domowy sos pomidorowy lub grzybowy smakują fantastycznie. Jak zrobić, żeby gołąbki nie były suche? Kluczowe są trzy zasady, dzięki nim farsz zawsze będzie miękki i soczysty.Podstawą wyśmienitych gołąbków jest mięso, odpowiednio ugotowany, miękki ryż oraz dodatek wywaru warzywnego lub rosołu. Zrezygnuj z chudego kawałka wieprzowiny. Tłuszcz jest nośnikiem smaku i sprawia, że farsz jest dobrze nawilżony, a składniki łatwo się łączą. Jak zrobić gołąbki, żeby nie były suche? Do farszu, oprócz mięsa, ryżu i jajka koniecznie dodaj również składniki wzmacniające walory smakowe. Składniki te dodatkowo nawilżają nadzienie. Jak zrobić, żeby gołąbki nie były suche? Dodaj do farszu zeszkloną cebulę, suszone grzyby i odrobinę majeranku. Farsz przygotowany w ten sposób nie ma sobie równych.Bardzo istotna jest również kapusta. Tradycyjne parzenie kapusty jest dość czasochłonne. Liście będą miękkie i elastyczne w kilka chwil. Wystarczy, że nastawić mikrofalówkę na najwyższą moc i do środka włożysz liście. Będą sparzone po kilkunastu sekundach.
Surówka z białej kapusty jak z restauracji jest prostym dodatkiem do obiadu, który posmakuje każdemu. Kapusta, marchewka, chrzan, majonez i śmietana są jedynymi składnikami. Tarty chrzan podkreśla smak surówki i dodaje jej charakteru.Surówki są niezbędnym elementem każdego obiadu. Świeże warzywa doskonale podkreślają smak dań głównych i dobrze łączą się z każdym rodzajem mięsa, rybami i potrawami wegetariańskimi. Jedną z szybszych i wyrazistych surówek jest surówka z białej kapusty jak z restauracji.Przygotowanie surówki z białej kapusty jak z restauracji jest banalnie proste. Wystarczy, że poszatkujesz kapustę, zetrzesz na tarce marchewkę i dodasz 3 składniki, które z pewnością masz w domu. Surówka doprawiona tartym chrzanem, majonezem i kwaśną śmietaną dosłownie rozpływa się w ustach.Do surówki z białej kapusty jak z restauracji wykorzystaj kawałek chrzanu lub gotowy chrzan w słoiczku. Zrezygnuj z kupowania gotowego sosu chrzanowego. Taki sos będzie o wiele smaczniejszy i zdrowszy, kiedy zrobisz go samodzielnie. Gotowe produkty nie mają tak wyraźnego aromatu i zawierają dużo konserwantów.
Kapusta wigilijna z grochem lub grzybami jest przepysznym dodatkiem do smażonego karpia i innych, tradycyjnych potraw. Niestety jest również ciężkostrawna, przez co może wywołać wzdęcia i uczucie dyskomfortu. Kapusta gotowana z odpowiednimi przyprawami traci wzdymające właściwości.Kapusta jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Niektórzy przygotowują ją z grzybami, inni z grochem. Kapusta jest przepysznym, ale ciężkostrawnym daniem. Jest na to jednak sprawdzony sposób. Zrezygnuj również z zasmażki, a potrawa wigilijna będzie o wiele smaczniejsza i przede wszystkim lekka.W kapuście znajdują się enzymy, które wywołują wzdęcia i wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warzywo gotowane z odpowiednimi przyprawami traci wzdymające właściwości i jest o wiele łatwiej przyswajalne. Nie powoduje również dyskomfortu i uczucia pełności.Kminek, goździki, majeranek, liście laurowe i oregano to zioła, które powinny znaleźć się w każdym daniu z kapusty, grochu i fasoli. Dzięki nim każde danie będzie o wiele lżejsze i łatwiej przyswajalne. Kapustę wigilijną przygotujmy bez zasmażki i bez tłuszczu. Będzie o smaczniejsza i zdrowsza.
Nie masz pomysłu na dodatek do obiadu? A może masz pod ręką główkę czerwonej kapusty? Możesz z niej przygotować pyszną i wyjątkowo zdrową surówkę. Dodaj do niej tylko jabłko, rodzynki i pestki słonecznika. Wymieszaj wszystko z lekkim sosem, a otrzymasz dodatek pasujący do wielu dań obiadowych. Czerwona kapusta jest idealna do przyrządzenia szybkiej i wyjątkowo smacznej surówki. Wystarczy wcześniej namoczyć trochę rodzynek i dodać je do połączonego z jabłkiem i pestkami słonecznika warzywa. Z lekkim sosem o kwaśnym smaku dodatek będzie smakował obłędnie.
Czy płukać kiszoną kapustę przed gotowaniem bigosu, kapuśniaku, czy przygotowaniem farszu do pierogów? Okazuje się, że jest o wiele lepsza metoda na pozbycie się intensywnie kwaśnego smaku. Zamiast płukać kiszonkę, wymieszaj ją w odpowiednich proporcjach z kapustą białą. W ten sposób złagodzisz smak potrawy, ale jednak pozostanie esencjonalna. Bigos, kapuśniak, kwaśnica, pierogi to tylko niektóre z dań, które nie mogą obejść się bez kiszonej kapusty. Kiszonka nie dość, że wzmacnia walory smakowe całej potrawy, to jeszcze sprawia, że dania są pełne witamin i dodatkowo wzmacniają odporność. Dowiedz się, jak przygotować kapustę i czym ją doprawić.Wiele osób zastanawia się, czy płukać kiszoną kapustę, która jest mocno kwaśna. Nie jest to najlepszy pomysł, bo może doprowadzić do znacznego spłycenia smaku. Najlepsze kucharki stosują inną metodę - kiszonkę mieszają z białą kapustą w proporcji 2:1. To prosty sposób na zneutralizowanie kwaśnego smaku bez utraty aromatu całego dania. Czy płukać kiszoną kapustę? Zrezygnuj z tej czynności, jeśli chcesz, żeby gotowana przez Ciebie potrawa miała pełny smak i aromat. Dania z kapustą koniecznie dopraw kminkiem, majerankiem lub suszonymi grzybami. Nie zapomnij również o liściach laurowych i zielu angielskim.
Babcia Danusia po wielu latach zdradziła sposób na swoją kapustę kiszoną. Okazuje się, że dodaje do niej 1 nieoczywisty składnik. Mowa o aromatycznym korzeniu chrzanu. Poniżej prezentujemy kiszenie kapusty babcinym sposobem.Sposobów na kiszenie kapusty jest całe mnóstwo,. Do wyboru mamy rozmaite naczynia, a mnogość przypraw daje prawdziwe pole do popisu. Babcia Danusia jest jednak wierna swojemu patentowi. Jej kiszenie kapusty babcinym sposobem nie ma sobie równych.Do kiszenia kapusty babcinym sposobem najlepiej nadaje się kapusta zimowa. Ta pojawia się na straganach w połowie listopada. Czas niezbędny na ukiszenie warzywa wynosi od 4 do nawet 12 dni, w zależności od wybranego naczynia. Kapusta babci Danusi kiszona jest w słoiku przez ok. 5-6 dni.Do kiszenia kapusty niezbędna jest sól. Warto postawić na sól kamienną, która zapobiega rozwojowi bakterii oraz wspomaga produkcję kwasu w kiszonce. Pozostałe przyprawy są opcjonalne, ale nieobowiązkowe. Kiszenie kapusty babcinym sposobem, poza solą oraz chrzanem, wymaga użycia dodatkowo liści laurowych oraz ziela angielskiego.
Bigos Magdy Gessler wyróżnia się intensywnym, pełnym smakiem. Jego znakiem rozpoznawczym jest aromat pochodzący z kiełbasy z dziczyzny oraz wędzonych śliwek. Tego bigosu nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym. Gotowana kilka dni potrawa nabiera wyjątkowego charakteru. Do bigosu szlacheckiego można dodać resztki pieczonego mięsa. Dzięki temu potrawa zyska jeszcze bogatszy smak. Zagospodarujemy również nadmiar jedzenia, które inaczej mogłoby się zmarnować. Koniecznie wypróbuj sposób Magdy Gessler na to staropolskie danie.
Wigilijna kapusta z grochem jest pozycją obowiązkową podczas uroczystej wieczerzy. Potrawa, mimo że niezwykle prosta, zachwyca swoim smakiem. Magda Gessler w swojej wersji tego przepisu nie żałuje cebuli oraz majeranku. Dzięki poniższym wskazówkom możesz przygotować kapustę z grochem tak, jak znana restauratorka.Do przygotowania smakowitej kapusty z grochem potrzebne są zaledwie trzy składniki i kilka przypraw. Te proste produkty wystarczą, aby stworzyć wyjątkowo apetyczne danie. Wypróbuj poniższy przepis Magdy Gessler i ciesz się świąteczną potrawą pyszną, jak nigdy wcześniej.
Czy wiecie, co zrobić, żeby gołąbki nie wyszły suche? Danie będzie soczyste i pełne smaku, jeśli wykorzystacie tłuste mięso. Podpowiadamy, co jeszcze jest istotne. Sprawdźcie, nim rozpoczniecie przygotowania.Soczyste, aromatyczne i rozpływające się w ustach — takie powinny być gołąbki. Uzyskanie pożądanych efektów nie zawsze jednak jest możliwe. Czasami już na etapie zakupów popełniamy bowiem błąd, który przekreśla nasze szanse na uzyskanie smacznego dania.
Smak własnoręcznie przygotowanego makaronu jest nie do podrobienia. Choć jego przygotowanie nie należy do trudnych zadań, może wymagać odrobiny czasu. Końcowy produkt odwdzięczy się za to niebywałymi doznaniami kulinarnymi. Zachęcamy do przygotowania domowych łazanek według sprawdzonego, staropolskiego przepisu.Makaron na domowe łazanki jak za dawnych lat możesz przygotować z wyprzedzeniem, a następnie wysuszyć. Dzięki temu w gorącym, przedświątecznym okresie zaoszczędzisz sporo czasu. Suszenie makaronu zajmuje od 24 do 48 godzin. W celu przyspieszenia tego procesu gotowe ciasto możesz też podsuszać w piekarniku w temperaturze 50 st. C przez ok. 60 minut.
Karkówka pieczona w kiszonej kapuście jest idealnym pomysłem na jesienny obiad. Soczyste plastry mięsa otoczone intensywnym, warzywnym smakiem rozpływają się w ustach. Niezwykły aromat jest również zasługą starannie dobranych przypraw. Koniecznie wypróbuj ten przepis.Karkówka pieczona w kiszonej kapuście można uznać za jednogarnkowy obiad z piekarnika. Zamiast garnka używamy jednak w tym przypadku naczynia żaroodpornego. Maksimum smaku przy minimum bałaganu to znak rozpoznawczy tej potrawy. Nie można jej się oprzeć.
Robert Makłowicz jest w naszym kraju wielkim kulinarnym autorytetem. Przemierzył setki kilometrów by pokazać na najciekawsze potrawy z rozmaitych stron świata. Dziś Pan Robert wraca na własne podwórko i dzieli się przepisem na staropolski bigos. Taki smak to nie lada gratka.Robert Makłowicz swój bigos przygotowuje jedynie z jednego rodzaju kapusty, czyli kapusty kiszonej. Dokłada do niego natomiast bogactwo rozmaitych mięs i wędlin. W bigosie nie może rzecz jasna zabraknąć suszonych śliwek ani grzybów. Staropolski bigos Roberta Makłowicza nie ma sobie równych.
Groch z kapustą jest jedną z 12 tradycyjnych potraw wigilijnych. Półmisek z tym specjałem obowiązkowo powinien znaleźć się na świątecznych stole. Nie musisz jednak czekać cały rok na to pyszne danie. Kapustę z grochem możesz przygotować zawsze, kiedy najdzie Cię na nią ochota.Groch z kapustą jest niezwykle prosty do przyrządzenia. Poza świątecznym czasem możesz wzbogacić tę potrawę o wędzony boczek lub aromatyczną kiełbasę. Taka kapusta smakuje wyśmienicie podana ze świeżym pieczywem lub z ugotowanymi ziemniakami.
Tomasz Strzelczyk znany jest ze swoich odważnych kulinarnych eksperymentów. Z jego wyczuciem smaku każdy taki eksperyment skazany jest na sukces. Nie inaczej ma się sprawa z propozycją na surówkę z kiszonych ogórków. Warzywa idealnie łączą się z kapustą, cebula oraz wyjątkowym sosem na bazie musztardy.Mimo użycia prostych składników, surówka z kiszonych ogórków Tomasza Strzelczyka charakteryzuje się niezwykle bogatym smakiem. Nuty kwaśne, słodkie oraz ostre tworzą kompozycje doskonałą do wielu dań. Spróbuj raz a nie pożałujesz.
Już za kilka tygodni bigos będzie królował na polskich stołach. Z tej okazji swoim sposobem na bigos podzielił się Andrzej Grabowski. Popularny aktor do tej tradycyjnej potrawy dodaje między innymi jabłka. Nietypowy składnik zapewnia bigosowi wyjątkowy złożony smak.Andrzej Grabowski swoja pasję dzieli między aktorstwo i gotowanie. Okazuje się, że w tym drugim jest całkiem niezły. Jego bigos powstaje z najwyższą starannością i uwagą. Daj się skusić i zaskocz domowników niezwykłym aromatem tradycyjnego dania.Poza kwaskowatym jabłkiem, bigos Andrzeja Grabowskiego swój doskonały smak zawdzięcza niewielkiemu dodatkowi czerwonego wina. Wystarczy zaledwie jedna szklanka dodana do dania. Alkohol zawarty w winie wyparowuje, pozostawiając w bigosie charakterystyczny winny aromat.Na dzień przez przystąpieniem do gotowania bigosu namocz grzyby. Czynność ta zajmie nawet kilka godzin. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu zaoszczędzisz dużo czasu przy przyrządzeniu bigosu.
Surówka z kiszonej kapusty pasuje do wielu dań. Zrobienie klasycznego warzywnego dodatku nie jest trudne. Nie zapomnijcie o wrzuceniu startego na tarce jabłka, które doskonale zbalansuje kwaśny smak kiszonki, a wyjdzie idealna i zniknie z talerzy w okamgnieniu. Babcina receptura na prostą, soczystą i niezwykle smaczną surówkę do obiadu nie ma sobie równych. Połączenie kiszonej kapusty, jabłka, marchewki i cebulki jest tak dobre, że do jego podkreślenia wystarczy zaledwie odrobina soli, pieprzu i dobrej oliwy lub oleju o neutralnym smaku. Koniecznie spróbujcie.
Gołąbki w sosie pomidorowym mogą się znudzić. Warto urozmaicić je o dodatek ostrej papryczki, która nada charakteru i sprawi, że danie będzie bardziej rozgrzewające. Pikantna odsłona klasycznego dania idealnie sprawdzi się w chłodne dni. Wasza rodzina ją pokocha. Pomidorowy sos, który jest częstym dodatkiem do gołąbków z mięsem i ryżem, można wzbogacić, korzystając zarówno z aromatycznych ziół, jak i z bardziej wyrazistych przypraw takich jak cynamon, imbir czy ostra papryka. Tym razem stawiamy na tę ostatnią i proponujemy podanie faszerowanej kapusty z pełnym charakteru przecierem z nutą chili.
Tadeusz Muller podzielił się rewelacyjnym przepisem na surówkę z pora. Syn Magdy Gessler kulinarne wzorce czerpał od najmłodszych lat. Dzięki niebanalnym dodatkom, jego propozycja na surówkę jest niezwykle aromatyczna oraz sycąca. Domownicy będą zachwyceni.Tadeusz Muller, poza świeżymi warzywami, do swojej surówki dodaje ugotowaną wcześniej białą fasolę. Dzięki temu taką potrawą można się na prawdę najeść. Całość wieńczy kremowy dressing oraz grzybowy chrust. Ta surówka to prawdziwa eksplozja smaków.
Idealne danie nie może istnieć bez idealnych dodatków. Wie o tym doskonale Karol Okrasa. Popularny kucharz zdradził przepis na miodową kapustę do kotletów schabowych. Według niego tak podane mięso nie ma sobie równych.Miodową kapustę przygotowuje się z kapusty kiszonej. Tym, co dodaje jej niesamowitego charakteru jest miód oraz inne starannie dobrane dodatki. Przygotowanie kapusty jest przy tym bardzo szybkie i proste. Koniecznie przyrządź ją do swoich kotletów schabowych.Kapustę miodową smaży się na tłuszczu pozostałym po smażeniu kotletów. W związku z tym zaplanuj sobie jej przygotowanie po przyrządzeniu mięsa. Pamiętaj, aby nie pozbywać się zawczasu oleju z patelni.