Domowy tarty chrzan jest świetnym dodatkiem do wędlin i mięs. Pełen charakteru rarytas przygotowany według przepisu Ani Starmach zachwyci was prostotą. Warto zrobić go samodzielnie, bo bije na głowę wszystkie gotowe, kupowane w sklepach mieszanki.Nie ma lepszego dodatku do mięs niż domowy tarty chrzan. Charakterny korzeń warto przygotować na świeżego i uzupełnić go jedynie o naprawdę niezbędne dodatki. Tak właśnie roi Ania Starmach, która podzieliła się swoim prostym i sprawdzonym sposobem na ten klasyczny przysmak.
Herbata jest napojem, który kojarzy się z rozgrzewającym działaniem. Tymczasem, o czym część z nas może nie wiedzieć, są herbaciane napary, które będą w stanie pobudzić nas równie mocno co kawa. Dlaczego skoro nie zawierają kofeiny? Wyjaśniamy tę zagadkę. Herbatą raczymy się dość często. Nierzadko wybieramy ją zamiast kawy, zakładając, że nie będzie pobudzająca. Tymczasem ona także zawiera substancję o działaniu zbliżonym do kofeiny. Teina — bo o niej mowa — występuje w naparach w mniejszej ilości.
Pieczarki są popularnymi grzybami, które często goszczą w naszej kuchni. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do leśnych, można je spożyć na surowo. Trzeba jednak zachować pewną dozę ostrożności oraz być świadomym, że w tej formie są mniej wartościowe. Wyjaśniamy dlaczego.
Po dżem sięgamy między innymi wtedy, gdy mamy ochotę na smak owoców poza sezonem. Choć kiwi jest dostępne w sklepach przez cały rok, warto zamknąć je w słoiczkach, by mieć pod ręką pyszny dodatek do serów, krakersów czy deserów. Receptura nie wymaga wiele wysiłku, a smakołyk przyjemnie orzeźwia. Koniecznie sprawdźcie. Dżem jest wyśmienitym dodatkiem do świeżego domowego chleba. Doskonale sprawdza się również w wypiekach takich jak np. drożdżowe rogaliki. Dziś prezentujemy wam wyjątkową recepturę na orzeźwiający w smaku, słodko-kwaśny specjał z kiwi. Przygotowanie jest niezwykle proste, a efekt zachwyci nawet najbardziej sceptycznych. Spróbujecie?
Sałatka jarzynowa jest tradycyjnym specjałem, po który często sięgamy. Wielu z nas dodaje do niej cebule. Zdaniem kulinarnych autorytetów jest to duży błąd, który niekorzystnie wpływa na smak popularnej warzywnej kompozycji. Zdradzamy, dlaczego warto postawić na inne dodatki.Choć sałatkę jarzynową większość z nas kojarzy jako typowo polskie danie, specjał ten ma zagraniczne korzenie i wywodzi się od rosyjskiej sałatki Olivier, która powstała w 1860 roku. Podstawą rarytasu jest majonez, który spaja wszystkie dodatki — głównie warzywa. A tych może być naprawdę wiele. Jeden może zadecydować o smaku sałatki.
Zastanawialiście się kiedyś, co zrobić, żeby ogórki kiszone nie były puste w środku? Okazuje się, że wystarczy zadbać o jedną tylko kwestię. Jeśli ukisicie warzywo od razu po zakupie, wyjdzie doskonałe w smaku, a wewnątrz nie będzie dziur. Zdradzamy, co jeszcze może przyczynić się do sukcesu podczas przyrządzania rarytasu.Ogórki kiszone lubi wielu smakoszy. Część z was pewnie też przygotowuje je w domu. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło wam się, że wyszły puste w środku, przy kolejnej próbie ich przyrządzenia zadbajcie o zakup świeżych warzyw.
Zastanawialiście się, jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może was zaskoczyć, bo olej, który jest super-zdrowy, gdy spożywamy go na surowo, z pewnością będzie nieodpowiedni do smażenia. Czym więc kierować się przy wyborze tłuszczu?Smażenie nie jest najzdrowszą metodą przyrządzania potraw. Tłuszcz jest bowiem kaloryczny, a pod wpływem działania wysokiej temperatury robi się też ciężkostrawny i tak samo wpływa na potrawy. Jednak czasem trudno walczyć z przyzwyczajeniami np. do chrupiącego schabowego czy puszystych racuchów. Na jakim więc tłuszczu najlepiej je usmażyć?
Zauważyliście pianę na miodzie? Nieczęsty widok sprawia, że część z nas zastanawia się, czy taki produkt można spożyć. Okazuje się, że wystąpienie osadu wcale nie jest wskazaniem do wyrzucenia wyrobu. Wyjaśniamy dlaczego.Piana na miodzie nie jest zjawiskiem częstym. Jego rzadkie występowanie wynika z faktu, iż częściej w sklepach natrafiamy na produkty przetworzone, nie zaś miód wytwarzany metodami rzemieślniczymi, w których obecność piany jest naturalna.
Co dziś podać rodzinie? A może zapiekankę ryżową z wędzoną kiełbasą i pomidorami? Ten tani i szybki obiad przygotujesz dosłownie za grosze, a wszyscy się nim najedzą. Sekret smaku tej potrawy tkwi w aromatycznym dodatku, czyli kiełbasie. Możesz ją jednak zastąpić wędzonym boczkiem lub szynką. Pomysł na tani obiad zachwyci każdego.Pomysł na tani obiad? Nic prostszego! Zapiekanki są szybkimi daniami, które mogą wystarczyć za cały obiad. Oczywiście, jak do każdego obiadu, zawsze warto podać do nich pełną witamin surówkę. Jednak z drugiej strony zawierają zwykle warzywa, a więc porcję zdrowia. Bazą zapiekanki może być makaron, kasza, ziemniaki lub ryż. Gdy dorzucisz do nich trochę warzyw, wędliny i sera powstanie pełne smaku, pożywne danie. Doskonale nadaje się ono do odgrzewania, więc od razu możesz przygotować je na dwa dni. Pomysł na tani obiad nie sprawi Ci problemu.
Czy warto moczyć mięso w mleku i cebuli? Wiele przepisów poleca długie trzymanie w tym nabiale z dodatkiem aromatycznego warzywa jako metodę zmiękczenia produktu przed dalszą obróbką. Okazuje się jednak, że nie zawsze czynność ta spełni swoją funkcję. Znamy szczegóły.Moczenie mięsa w mleku i cebuli jest dość popularne. Czy jednak jest skuteczne? Niestety nie zawsze. By namaczanie rzeczywiście zmiękczało wieprzowinę czy wołowinę, powinno się do niego stosować odpowiednie mleko, a najlepiej inne przetwory mleczne. Wyjaśniamy dlaczego.
Ogórki kiszone są zdrowym i smakowitym dodatkiem do kanapek czy innych dań. Zrobienie ich w domu nie będzie stanowiło wyzwania, jeśli będziemy kierować się kilkoma zasadami. Odpowiednie przyrządzenie solanki, czyli m.in. wsypanie soli do nieco przestudzonej wody, to jeden z kluczy do sukcesu. Sprawdźcie, o co jeszcze warto zadbać. Ogórki można zarówno marynować — np. tak jak w tym przepisie na pyszne krokodylki — jak i kisić. Polecaliśmy wam już wyjątkową koreańską recepturę, inspirowaną klasyczną metodą przyrządzania kimchi z kapusty pekińskiej. Dziś wyjaśniamy jak przygotować ogórki bardziej tradycyjnie.
Przyrządzanie placków ziemniaczanych wydaje się proste. Jednak niektóre czynności — np. ścieranie warzyw — mogą mieć wpływ na efekty. Okazuje się, że taki szczegół jak wielkość oczek tarki może sprawić, iż konieczna będzie zmiana ilości dodanej mąki. Warto wiedzieć, jak dobrze dobrać proporcje składników.Smacznych placków ziemniaczanych nie odmówi sobie żaden smakosz. Aby takie przygotować, trzeba spełnić kilka warunków. Niektóre z nich są dość nieoczywiste, a mogą zaważyć o sukcesie dania. Tak jest właśnie w przypadku rozdrabniania ziemniaków.
Czy wiecie, jak przechowywać ogórki? Większość z nas trzyma je na kuchennym blacie lub w lodówce. Jednak nawet gdy zadbamy o brak wilgoci i odpowiednią temperaturę, sąsiedztwo niektórych warzyw i owoców może sprzyjać szybszemu dojrzewaniu i psuciu się produktu. Wiemy, dlaczego tak się dzieje.Zarówno trzymanie ogórków w lodówce, jak i na blacie ma swoje zalety. Warzywa nie powinny znajdować się w miejscu o bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze przez długi czas. Wybór warunków przechowywania powinien być dokonywany z uwzględnieniem temperatury. Na świeżość ogórków ma jednak wpływ jeszcze jeden inny szczegół.
Czy wiecie, jak przechowywać grzyby? Część z nas mrozi je, inni suszą, a jeszcze inni po prostu wkładają je do lodówki. Każdą z tych metod jest dobra, wszystkie mają pewne ograniczenia. Najkorzystniejsze jest suszenie skarbów lasu — w takiej formie można je przechowywać bardzo długo.Grzyby lubi wielu smakoszy. Odpowiednie przechowywanie rarytasu przedłuży czas, w jakim będzie zdatny do spożycia i uchroni nasze zdrowie. Wiemy, że nie należy zbierać wątpliwych egzemplarzy, ale czy jesteśmy świadomi, jak niebezpieczne może być trzymanie grzybów w niewłaściwych warunkach?
Czy wiecie, jak przechowywać kurki? Świeżo zebrane czy zakupione grzyby część z nas po trzyma na kuchennym blacie czy w szafce. Inni wkładają je do lodówki. Wiemy, która metoda jest lepsza i wyjaśniamy dlaczego.Kurki skuszą niejednego smakosza. Jak każde grzyby leśne, powinny być dobrze przechowywane, by uniknąć ryzyka związanego z ich zjedzeniem. Wiemy, że świeże produkty spożywcze nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Z tego względu część z nas rezygnuje z wkładania kurek do lodówki. Niesłusznie.
Lubicie owoce jagodowe? Jeśli chcecie cieszyć się nimi przez cały rok, możecie je utrwalić. Dziś podamy wam zasady mrożenia jagód i borówek. Nasze cenne wskazówki przydadzą się każdemu, bo dzięki nim owoce zachowają swoje najlepsze walory, w tym smak. Lato to czas, kiedy zajadamy się leśnymi jagody i borówkami amerykańskimi. Tymi drugimi można się cieszyć nieco dłużej. Owoce te doskonale smakują jedzone świeże. Stanowią także doskonały dodatek do ciast i deserów. Jednak sezon na nie nie trwa zbyt długo. Dlatego warto zrobić sobie z nich mały zapas na zimę. Jeśli macie trochę wolnego miejsca w zamrażarce, przeznaczcie je na te wyjątkowe owoce.
Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek jak suszyć jabłka bez sprzętu, znamy skuteczną metodę. Okazuje się, że wystarczy je po prostu rozdrobnić i pozostawić na słońcu. Prosty i dobrze znany naszym babciom patent przynosi zaskakująco dobre efekty i nie rujnuje portfela. Spróbujecie?Suszone jabłka to świetna przekąska lub dodatek do deserów. Wielu z nas kupuje gotowe produkty, bo uważa, że przygotowanie ich w domu bez specjalnej suszarki jest niemożliwe. Tymczasem wysuszone w słońcu owoce są równie smaczne, co sklepowe. Co więcej, nie zawierają przedłużających świeżość dodatków.
Arbuz jest słodkim i orzeźwiającym owocem, który latem doskonale gasi pragnienie. Wiecie, że można go wyhodować w przydomowym ogródku? Brzmi skomplikowanie, a wcale nie wymaga wiele wysiłku. Sprawdźcie nasze wskazówki i spróbujcie. Będzie lepszy niż ze sklepu.Arbuz, zwany również kawonem, należy do rodziny roślin dyniowatych. Charakteryzuje się słodkim miąższem, który stanowić może pyszny letni deser. Przysmak, który lubi wielu smakoszy, można wyhodować samodzielnie. Wcale nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nasze wskazówki z pewnością wam pomogą.
Marynowane kurki są nie lada gratką dla amatorów skarbów lasu. Ten aromatyczny rarytas warto przygotować właśnie teraz, gdy pierwsze złociste smakołyki zaczynają pojawiać się w lasach i sklepach spożywczych. Babcia Zosia zdradziła swój przepis. Jej receptura jest niezwykle prosta, a smak zachwyca. Warto spróbować — rodzina zje ze smakiem.Spośród wszystkich grzybów kurki są chyba najdelikatniejsze w odbiorze. Warto przyrządzić je w aromatycznej zalewie pełnej doskonałych przypraw. Będą idealne do sałatek, kanapek, a nawet tradycyjnych świątecznych dań. Skusicie się na babcine marynowane kurki?
Trzymasz jajka na kuchennym blacie? Taki błąd może Cię sporo kosztować. Jajka mogą się bowiem zepsuć, a ty nabawić problemów żołądkowych. Sprawdź, gdzie latem należy przechowywać jajka, a także jak rozpoznać, że są nieświeże. Oto kilka przydatnych wskazówek, Jajka w wielu domach są niezwykle ważnym produktem. Zwykle zjadamy je na śniadanie, nie obędą się też bez nich naleśniki i wiele ciast. Są nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe. Oczywiście pod warunkiem, że są świeże. Raczej rzadko się zdarza, żebyśmy kupili nieświeże jajka. Jednak możemy im poważnie zaszkodzić, nieodpowiednio je przechowując. Dlatego dziś powiemy wam, gdzie należy przechowywać jajka i po czym można rozpoznać, że jajko nie jest już świeże.
Orzechy włoskie są doskonałym dodatkiem do wielu dań. Niestety bez dokładnego usunięcia skórki w smaku bywają pełne goryczki. Jeden prosty patent pozwoli je sprawnie oczyścić. Mowa o blanszowaniu, czyli krótkim gotowaniu we wrzątku.Orzechy są istotnym elementem diety, gdyż dostarczają zarówno białka, jak i tłuszczu. Są też po prostu smaczne. Z niektórych jednak dość jest trudno zdjąć gorzką skórkę. Na szczęście nie trzeba ograniczać się do kupowania już obranych smakołyków. Domowym sposobem można bowiem poradzić sobie z nieprzyjemnym urozmaiceniem.
Pomidory są smakowitym i dość prostym w uprawie warzywem. Wielu z nas hoduje je na swoich działkach czy w przydomowych szklarniach. Prosty patent dziadka pomoże uzyskać lepsze zbiory. Wystarczy połączyć ze sobą zaledwie trzy produkty — czerstwy chleb, wodę i roztwór jodu. Efekty mile was zaskoczą. Spróbujecie?Nawóz do pomidorów na bazie chleba sprawdzi się nawet w przypadku małych sadzonek. Będą one miały szansę wzmocnić się i dać lepsze plony. Podlewanie nim większych krzaczków sprawi, że warzywa będą rosły szybciej, a ich system korzeniowy lepiej się rozwinie.Co ciekawe, przygotowany z czerstwego chleba na bazie drożdży dodatek do roślin sprawdzi się też do nawożenia ogórków czy papryki. Najlepiej jednak stosować go zgodnie z przeznaczeniem i pryskać pomidory. Dziadek sugeruje, by zastosować mieszankę trzy razy z 10-dniową przerwą między kolejnymi dawkami. Spróbujecie?
Brzoskwinia jest smacznym i zdrowym owocem. Niektórzy z nas jednak rezygnują z jej jedzenia ze względu na trudność w pozbyciu się pestki i pokrojenia owocu. Okazuje się jednak, że istnieje prosta metoda, która uwolni nas od tego problemu. Wystarczy nieco inaczej przeciąć owoc. Patent na usunięcie pestki z brzoskwini zaprezentowany przez pewną instagramerkę jest skuteczny i zadziwiająco prosty. Co ważne, nie wymaga korzystania ze specjalnych przyrządów, a nawet wybitnej zręczności. Na czym polega
Wyrzucasz liście pora? To spory błąd. Zielona część warzywa jest pełna smaku i witamin i znajdzie niejedno zastosowanie w kuchni. Podpowiadamy, jak użyć jej podczas przygotowania zupy, sałatki, a nawet dania obiadowego. Już nigdy się jej nie pozbędziecie.Do sałatki czy bulionu wielu z nas dodaje jedynie białą część warzywa. A szkoda, bo liście pora mają nie tylko wyrazisty kolor, ale też smak. Przyjemnie pikantne, podobnie jak cebula, mogą pasować do różnych dań. Warto mieć świadomość i ich nie marnować.
Wiecie, jak kroić weselny lub urodzinowy tort? Przedstawiamy wam najważniejsze zasady, dzięki którym ciasto nie będzie się rozpadać i nie straci apetycznego wyglądu. Wykorzystajcie patenty stosowne do rodzaju tortu. Nóż maczany w ciepłej wodzie jest tylko jedną z podpowiedzi. Ładne pokrojenie tortu wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza jeśli tort jest wysoki, obłożony masą marcepanową lub cukrową albo wykonano go z kruchej bezy. A co by nie mówić, ważne jest nie tylko, jak tort wygląda przed pokrojeniem, ale też, jak prezentuje się na deserowych talerzykach gości. Udzielimy wam więc kilku praktycznych wskazówek, dzięki którym unikniecie tych małych niepowodzeń.
Próbowaliście kiedyś zrobić cukier? Cena za kilogram rośnie, więc warto poznać prosty domowy sposób na przygotowanie popularnego dodatku słodzącego. Okazuje się, że proces nie jest skomplikowany, a efekty przyjemnie zaskakują. Spróbujecie?Cukier uznawany jest za jeden z podstawowych produktów spożywczych. Dodajemy go do ciast, potraw czy kawy lub herbaty. Część z nas nie wyobraża sobie, by mogło go w domu zabraknąć. Co jednak zrobić, gdy ceny stale rosną? Możemy zaopatrzyć się w buraki i przygotować domową wersję słodziku.
Chrzan tarty jest świetnym dodatkiem do dań mięsnych czy surówek. Wystarczy zaledwie 5 produktów, by pełną charakteru ostrą pastę zrobić w domu. Warto przygotować kilka słoiczków na zimę, by później móc cieszyć się ulubionymi przysmakami. Przepis jest dziecinnie prosty.Jeśli zastanawialiście się jak przygotować chrzan do słoików, mamy dla was prostą metodę, która pozwoli wam utrwalić lubianą i zdrową przyprawę. Nie ściemnieje i nie będzie sucha, a ponieważ zamkniemy warzywo i kilka roślinnych dodatków, każdy będzie mógł skorzystać. Spróbujecie?
Czy wiecie, jak zrobić zasmażkę? Z pozoru prosta metoda zagęszczania potraw potrafi przysporzyć nieco trudności. Najważniejsze w jej przygotowaniu są bowiem proporcje i jeśli będą zachwiane, uzyskanie odpowiedniej konsystencji może nawet stać się niemożliwe. Warto wiedzieć jakimi zasadami się kierować.Jeśli zastanawialiście się już kiedyś jak zrobić zasmażkę, która skutecznie zagęści danie, nie psując jego smaku, mamy dla was kilka cennych wskazówek. Dzięki nim wasze zupy i sosy będą zachwycać.