Odpowiedź na pytanie: jak przechowywać suszone grzyby? nie jest prosta. Cenne znaleziska musimy chronić przez wieloma różnymi czynnikami. Zbiory może zniszczyć wilgoć, światło słoneczne a nawet mole spożywcze. Uzbrojeni w wiedzę z tego artykułu, bez trudu odeprzecie wszelkie zagrożenia.Jesień jest czasem powszechnego ruszenia na grzybobranie. Szczęśliwcy, którzy wrócą z lasu z bogatą zdobyczą, nierzadko decydują się na ususzenie grzybów, których w przeciwnym razie nie byliby w stanie przejeść. Przyjrzyjmy się zatem kwestii jak przechowywać suszone grzyby.
Grzyby mają wielu amatorów. Niektóre mogą stanowić zamiennik mięsa. Tak jest w przypadku żółciaka siarkowego, który w smaku podobny jest do kurczaka. Podpowiadamy jak go rozpoznać i przyrządzić.Zbieranie grzybów bywa wyzwaniem. Są bowiem okazy, które, choć na pierwszy rzut oka wydają się trujące, nie tylko są bezpieczne, ale też po obróbce termicznej smakują znakomicie. Doskonałym przykładem jest żółciak siarkowy.Grzyb ma charakterystyczny żółtopomarańczowy kolor i nierzadko rośnie na pniach drzewach liściastych. Istnieje spora szansa, że widzieliście go podczas spaceru w parku, lecz nie pomyśleliście o zebraniu. Tymczasem jest on niesamowitym przysmakiem.
Na jesieni w sklepach zaczynają pojawiać się jadalne kasztany. Nie można spożywać ich na surowo, wymagają więc gotowania, lub tak jak w naszym wypadku- pieczenia. Jak upiec kasztany? Sekret tkwi w uprzednim nacięciu ich skórki, najlepiej na krzyż.W poniższym tekście odpowiemy nie tylko na pytanie jak upiec kasztany w warunkach domowych. Równie ważna jest wiedza jak wybierać je w sklepie, oraz czego absolutnie nie robić po upieczeniu. Zapraszamy do lektury.
Grzyby leśne możemy suszyć, marynować lub mrozić. Nie każdy wie jednak, jak prawidłowo mrozić grzyby, żeby nie były gorzkie i nie zepsuły się po kilku miesiącach. Nie każdy grzyb nadaje się też do takiego utrwalania. Jak przygotować grzyby do mrożenia? Jak je mrozić i jak rozmrażać? Oto garść cennych informacji. Mrożenie grzybów jest dobrym sposobem na zachowanie ich świeżości i niepowtarzalnego smaku. Do mrożenia wybierajmy jednak grzyby o elastycznej, zwartej strukturze, np. kurki, rydze, podgrzybki i prawdziwki. Zrezygnujmy z mrożenia maślaków. To grzyby wilgotne o dużej ilości śluzu, więc nie nadają się do mrożenia.Grzyby mrożone często stają się gorzkie. Wystarczy jednak zblanszować je przez włożeniem do zamrażalnika, by nie mieć takiego problemu. Blanszowane grzyby będą świeże przez 1,5 roku, bez blanszowania natomiast zaczną się psuć już po 6 miesiącach. Z mrożonych grzybów możemy ugotować aromatyczną zupę, zrobić z nich doskonały sos do placków ziemniaczanych, kopytek, mięsa i ryb. Pieczona ryba lub polędwiczki wieprzowe doskonale łączą się z niepowtarzalnym aromatem leśnych przysmaków.
Wiecie, jak najszybciej obrać pomidora ze skórki? Wypróbujcie sposób cioci Iwony, który jest skuteczny i niezawodny. Jego tajemnicą jest prosta czynność, a mianowicie delikatne nacięcie skórki. Obrane pomidory będą doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Pomidory są jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw w Polsce i na całym świecie. To zasługa ich smaku, konsystencji, soczystości i uniwersalności zastosowania. Można je jeść surowe, np. na kanapce czy w sałatce. Jednak doskonale nadają się też do zup, sosów i zapiekanek. Zazwyczaj pomidory jada się ze skórką. Są jednak sytuacje, w których usunięcie skórki z pomidorów jest bardzo wskazane. Na przykład wtedy, gdy dodajecie je do zupy czy sosu i nie chcecie, by kawałki skórki pływały w potrawie. Nie jest to apetyczne, a co gorsza skórka może się przykleić do podniebienia. Jak więc usunąć skórkę z pomidora?
W sezonie letnio-jesiennym chętnie wybieramy się do lasu na grzybobranie. Cenne znaleziska możemy wykorzystać od razu, jednak dużą część z nich przeznaczamy do suszenia. Jak suszyć grzyby, ale zachowały swój cenny smak i aromat? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.Zebranie odpowiedniej ilości grzybów pochłania niejednokrotnie dużo czasu i energii. Warto więc posiąść wiedzę na temat tego, jak suszyć grzyby, aby cały nasz wysiłek nie poszedł na marne. Dobrze ususzone grzyby zachowają niezwykły zapach lasu, którym będziemy mogli cieszyć się jeszcze przez długie miesiące.
Czy wiecie co zrobić, żeby pomidory dojrzały w domu? Jedna prosta sztuczka sprawi, że warzywo nabierze pożądanego koloru. Wystarczy umieścić je w szczelnej papierowej torbie wraz z jabłkiem lub bananem. Po kilku godzinach uzyskacie spodziewany efekt.Kupując pomidory, zawsze lepiej skusić się na mniejszą ilość i wybrać najbardziej dojrzałe sztuki. Co, jednak jeśli, mamy własną uprawę, a warunki pogodowe pogorszyły się i trzeba zebrać zielone owoce? Okazuje się, że jest prosty sposób na to, by warzywa dojrzały w dość krótkim czasie.
Czy można suszyć maślaki? To pytanie często pojawia się na różnych forach kulinarnych. Okazuje się, że maślaki, mimo tego, że pokryte są warstwą śluzu i są wilgotne, możemy suszyć samodzielnie w domu. Bardzo ważna jest jednak odpowiednia temperatura i samo przygotowanie grzybów do suszenia. Jesień to idealny czas na grzybobranie. O tej porze roku w lasach znajdziemy wiele wyśmienitych gatunków grzybów, z których ugotujemy zupę, aromatyczny sos, czy przygotujemy zimowe przetwory. Świetnym sposobem na zachowanie smaku grzybów, jest suszenie. Suszone grzyby dodamy między innymi do bigosu i farszu na pierogi.Wiele osób zastanawia się jednak, czy można suszyć maślaki. Grzyby te są przepyszne, ale pokryte warstwą śluzu, przez co są wilgotne. Maślaki, podobnie jak inne gatunki grzybów jadalnych, możemy suszyć w domu, jednak nie ususzymy ich na grzejniku czy na sznurku, ponieważ potrzebują odpowiedniej temperatury.Maślaki musimy suszyć w piekarniku lub suszarce, dzięki czemu pozbędziemy się nadmiernej wilgoci. Maślaki wymagają również odpowiedniego przygotowania i czyszczenia przed suszeniem. Suszone grzyby znacznie poprawiają walory smakowe każdego dania i doskonale komponują się z mięsem i warzywami. Czy można suszyć maślaki?
Kiszona kapusta wyszła wam gorzka? Najprawdopodobniej zapomnieliście o jednej prostej czynności, która sprawia, że smak wyrobu nie nabiera nieprzyjemnych nut. Chodzi o ubijanie warzywa. Dzięki niemu w kiszonce nie gromadzą się gazy, które mogą zmieniać smak rarytasu. Gorzkiego produktu nie trzeba jednak wyrzucać. Wystarczy przenieść go do chłodnego miejsca na kilka dni. Zrobiona w domu kapusta kiszona prawie zawsze będzie smaczniejsza niż rarytas ze sklepu. Aby się udała, konieczna jest jednak nie tylko sprawdzona receptura, ale też codzienne ubijanie warzywa w beczce. Jeśli udało nam się o tym zapomnieć — nic straconego. Przeniesienie warzywa do chłodnego pomieszczenia pomoże.
Usuwacie końcówkę banana z obawy przed zatruciem? Popularna praktyka wcale nie jest niezbędna. Wyjaśniamy, co znajduje się w tej części owocu i co tak naprawdę jest istotne, gdy chcemy bezpiecznie spożywać banany. Warto wiedzieć. Banany są zdrowe. Owoce te — choć uznawane za tuczące i zbyt słodkie, by jeść je w większych ilościach — obfitują w szereg korzystnych dla naszego organizmu składników. Wśród nich wymienić można pierwiastki takie jak potas, magnez, wapń czy fosfor, a także witaminy — m.in. A, C, E czy K. Zła sława tego owocu wynika z mitów, które są powielane. Owoc jest słodki, lecz wcale nie tak bardzo niebezpieczny dla cukrzyków czy osób na diecie. Jego indeks glikemiczny to 60 - co stanowi średni poziom tego wskaźnika — a liczba kcal w 100 g to zaledwie 89. Co jeszcze wiemy o bananie, a wcale nie jest prawdą?
Czy wiecie, dlaczego jajka sprzedawane są nieraz z brudną skorupką? Okazuje się, że nie jest to wcale zła wola producentów, a zanieczyszczenia nie świadczą wcale o zepsuciu produktu. Wyjaśniamy, kiedy należy myć jaja i jakich błędów unikać. Jajka są istotnym elementem naszej diety. Ponieważ dostarczają wielu cennych składników odżywczych, często po nie sięgamy — nie tylko podczas śniadania. Warto zadbać o to, by były świeże. Jednym ze sposobów na przedłużenie ich świeżości jest unikanie mycia ich przed przechowywaniem.
Trzymana w lodówce sałata zwiędła? Powstrzymajcie się jeszcze przed jej wyrzucaniem. Zanurzenie liści w wodzie z mąką ziemniaczaną ma szansę przywrócić warzywu jędrność. Wypróbujcie ten oraz inne sposoby na poprawienie stanu produktu. Efekty was pozytywnie zaskoczą. Kupiliście sałatę, ale jej liście nieco oklapły? Nie musicie jej wyrzucać. Jeśli warzywo nie pokryło się błyszczącym śluzem i nie zaczęło pleśnieć, nadaje się jeszcze do spożycia. Wystarczy zastosować banalny trik, który przywróci mu chrupkość.
Zebraliście maślaki i zastanawiacie się jak je przygotować? Nie wiecie, czy grzyby umyć, czy też może raczej obrać ze skórki? Wiemy, jak właściwe zabrać się do oczyszczania. Koniecznie sprawdźcie, czy należy obierać maślaki, nim przystąpicie do działań. Maślaki są wyjątkowo smacznymi grzybami, które pasują do wielu dań. Świetnie smakują również po zamarynowaniu. Ich dobre przyrządzenie wymaga jednak nieco pracy. Kluczowe jest poprawne oczyszczenie.
Do suszenia grzybów wcale nie potrzebujesz specjalnego urządzenia. Możesz je suszyć w piekarniku. Musisz tylko pamiętać o utrzymaniu niezbyt wysokiej temperatury i lekko uchylonych drzwiczkach. Ostatni szczegół jest bardzo ważny i znacznie przyspiesza cały proces. Suszone grzyby są wyśmienitym dodatek do sosów, bigosu, dań mięsnych. To dzięki nim zupa grzybowa, żurek i zalewajka mają pełniejszy smak. Suszone grzyby kupimy w każdym sklepie spożywczym, jednak możemy również przygotować je samodzielnie. Jak suszyć grzyby w piekarniku?Zanim zaczniemy suszyć grzyby w piekarniku, wszystkie musimy dokładnie oczyścić, najlepiej przy pomocy pędzelka. Grzyby pokrójmy na mniejsze kawałki, rozłóżmy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawmy do piekarnika. Po ususzeniu grzybów musimy je wystudzić, a następnie przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach, najlepiej w słoikach. Jeśli grzyby będą dobrze wysuszone i odpowiednio przechowywane, zachowają smak i świeżość nawet do 2 lat.
Liść laurowy charakteryzuje się niepowtarzalnym aromatem. Ze względu na ten aromat właśnie, jest tak chętnie dodawany przez nas do zup i sosów. Okazuje się jednak, że zapach liścia laurowego ma jeszcze jedną moc. Doskonale sprawdza się przy odstraszaniu moli spożywczych.Liście laurowe nie są czymś niespotykanym w naszych kuchniach. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że można użyć ich nie tylko jako przyprawy do przygotowywanych dań. Liść laurowy okazuje się być bowiem pomocny w walce z nieproszonymi insektami.
Biszkopt opada po upieczeniu i nie da się go przełożyć kremem? Jedna prosta sztuczka sprawi, że ciasto zachowa swój kształt. Upuszczony z niewielkiej wysokości wypiek pozostanie lekki wysoki i puszysty. Dowiedzcie się, co jeszcze będzie pomocne w uzyskaniu doskonałego deseru. Piekąc, biszkopt warto trzymać się kilku prostych zasad. Dzięki nim masa, którą przygotujemy, będzie ładnie wyrastała w piekarniku, a gotowy wyrób zachwyci zarówno konsystencją, jak i wyglądem. Nie można jednak zapomnieć o jednym szczególe.
Jeśli nie wiecie, jak powinno wyglądać gotowanie brokuła, mamy kilka prostych wskazówek. Dzięki nim warzywo zachowa swój piękny kolor i będzie pełne smaku. Wystrzegając się prostych błędów, uzyskacie najlepsze efekty. Gotowanie brokuła wydaje się proste. Wrzucamy różyczki do wody, a całość zagotowujemy i wyjmujemy, gdy zmiękną. Czy na pewno w ten sposób uzyskamy smaczne warzywo? Podpowiadamy, jak przyrządzić zielony smakołyk, by zachować to, co w nim najcenniejsze.
Ogórki kiszone to przetwory, które praktycznie wszyscy przygotowujemy w domu. Nie ma nic lepszego od domowych kiszonek w chłodne, zimowe dni. Ogórki są wyśmienitym dodatkiem do obiadu. Musimy jednak odpowiednio je przechowywać, żeby zachowały jędrność i pozostały smaczne przez wiele miesięcy.Nie tylko nieprawidłowe przygotowywanie czy rodzaj ogórków ma wpływ na szybkie psucie. Ogórki kiszone szybko zmiękną i spleśnieją, kiedy będziemy przechowywać je w niewłaściwym miejscu w zbyt wysokiej temperaturze. Im bowiem wyższa temperatura pomieszczenia, tym szybszy proces namnażania się bakterii i pleśni.Bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie otwartego już słoika z ogórkami. Jeśli zachowamy wszystkie zasady, ogórki po otwarciu będą smaczne i jędrne nawet przez miesiąc, a my wykorzystamy je np. do zupy ogórkowej lub podamy do naszego ulubionego dania.Już po kilku dniach po przygotowaniu ogórków kiszonych woda zaczyna mętnieć, a na ogórkach pojawia się biały nalot. To zupełnie naturalne zjawiska, które są związane z procesem fermentacji i powstawaniem kwasu mlekowego.
Wielu z nas gotuje kalafiora przed podaniem. Prosta kulinarna praktyka nie jest jednak konieczna, bo warzywo nadaje się do spożycia na surowo. Czy każdy może sięgnąć po taki przysmak? Wyjaśniamy, jakie są korzyści i przeciwskazania. Kalafior najczęściej podajemy jako dodatek do obiadu. Nierzadko trafia też do zup. O wiele rzadziej wykorzystywany jest do przygotowania surówki. Niektórzy bowiem nie zdają sobie sprawy z faktu, że warzywo można bezpiecznie spożywać bez uprzedniego upieczenia czy ugotowania.
Niektórzy mrożą koperek, inni go suszą. Okazuje się, że najlepszą metodą przechowywania koperku jest mrożenie. Odpowiednio przetworzony koperek zimą smakuje jak świeży, zerwany prosto z ogródka. Jest idealny do posypania ziemniaków czy zupy. Sprawdź, w jaki sposób najlepiej utrwalić koperek.Latem możemy cieszyć się smakiem świeżych i soczystych owoców, warzyw i ziół. O tej porze roku smakują najlepiej. O ile z owoców i warzyw przygotowujemy przetwory do słoików na zimę, tak większość z nas zapomina o koperku, szczypiorku i innych ziołach, którymi doprawiamy dania.Świeży koperek jest świetnym dodatkiem do ziemniaków, surówek, sosów i zup. Ma charakterystyczny smak i nadaje potrawom niezwykłego aromatu. Koperek i inne zioła możemy przechowywać w bardzo prosty sposób — mrożąc je, dzięki czemu również zimą wzbogacimy nimi nasze ulubione potrawy.Przed mrożeniem koperku musimy go jednak oczyścić i oddzielić stare, podniszczone gałązki, ponieważ zaczną się szybko psuć. Do mrożenia wykorzystujemy wyłącznie świeże, zdrowe gałązki.
Ogórki kiszone są nie lada przysmakiem. Pełen smaku i chrupiący rarytas można bez większego problemu przygotować w domowym zaciszu. Wystarczy zadbać o pięć istotnych kwestii. Podpowiadamy, jakie błędy są najczęściej popełniane. Warto mieć świadomość, czego należy unikać. Nie ma chyba smakosza, który odmówiłby sobie skosztowania dobrych ogórków kiszonych. Wielu z nas próbuje przyrządzić rarytas w domu. Jednak czasami, mimo starań, efekty są dalekie od ideału. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.
Czy wiecie, że powidło śliwkowe można przyrządzić bez dodatku cukru? Nie tylko się uda, ale tez będzie lekkie i zdrowe. Sprawdźcie nasz przepis na ten przysmak Smakuje świetnie zarówno solo, jak i w innych deserach. Śliwki już pojawiły się na targu. Pyszne węgierki są idealnym materiałem na domowe powidło. Słodkie i lekko pomarszczone, lecz pyszne owoce najlepiej jest przyrządzać bez żadnych dodatków. Wtedy uzyskujemy najlepsze efekty Spróbujecie?
Czy wiecie, że smaczne suszone pomidory możecie zrobić w domu? Wystarczy zaopatrzyć się w świeże warzywa i wybrać jedną z dwóch metod. Jedna z nich nie wymaga nawet piekarnika — pomidory suszymy, wystawiając je na działanie promieni słonecznych. Spróbujecie? Suszone pomidory są doskonałym dodatkiem do sałatek, dać obiadowych i past kanapkowych. Przygotowany w domu rarytas będzie pozbawiony oleju i innych dodatków, a swój smak zawdzięczał będzie jedynie warunkom, w jakim uprawiane było warzywo. Skusicie się? Będzie naprawdę pysznie.
Trzy największe błędy przy smażeniu wątróbki polegają na jej pryskaniu, zbyt dużej twardości i małej soczystości. Zobaczcie, jak łatwo uniknąć tych problemów, a wątróbka zawsze wyjdzie wam miękka i pełna smaku. Nie będzie też brudzić całej kuchni, co też potrafi odebrać chęci do jej przyrządzania.Wątróbka u niektórych budzi wiele emocji. Są tacy, którzy nie wezmą jej do ust ze względu na jej pochodzenie, smak i zapach. Jednak ten podrób ma też wielu zwolenników. Odpowiednio przyrządzona wątróbka potrafi bowiem doskonale smakować. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo przygotować wątróbkę. Tak, by nie brudziła kuchni w czasie smażenia, a także, by po przyrządzeniu była miękka, krucha i rozpływała się w ustach. Oto kilka tajemnic wątróbki.
Wiecie, jak przedłużyć świeżość natki pietruszki? Prosty trik skutecznie rozwiąże problem więdnięcia. Dzięki temu będziecie mieć pod ręką świeżą zieleninę o wiele dłużej niż 2-3 dni po jej zakupie. Wykorzystajcie ją na przykład do posypania zupy przed podaniem albo jako dodatek do surówki lub sałatki. Warto, bo jest prawdziwą skarbnicą witamin. Natka pietruszki jest dość popularnym dodatkiem w naszej kuchni. Dorzucamy ją do gotującego się rosołu, posypujemy nią zupy przed podaniem, wzbogacamy nią surówki, sałatki, a także potrawy z warzyw i mięs. Wzbogaca dania w witaminy i sole mineralne, a także dodaje im smaku, aromatu i atrakcyjniejszego wyglądu. Ci, u których natka pietruszki rośnie w ogrodzie lub na kuchennym parapecie mogą po nią sięgnąć zawsze. Jeśli jednak nie jesteście w tak komfortowej sytuacji i musicie kupować natkę w pęczkach, zwykle cieszycie się nią nie dłużej niż 2-3 dni. Potem więdnie, traci aromat i nadaje się co najwyżej do ususzenia. Jest jednak sposób na to, by przedłużyć świeżość natki pietruszki.
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kaw można pić dziennie? Często powtarzana opinia o jej szkodliwości sugeruje, że filiżanek czarnego naparu powinno być jak najmniej. Naukowcy zbadali rzeczywisty wpływ kawy i zawartej w niej kofeiny. Wyniki są optymistyczne. Kawa dla wielu z nas jest obowiązkowym elementem poranka. Nic dziwnego, skoro napar fantastycznie pobudza, a przy tym nierzadko świetnie smakuje. Sięgamy po nią, wierząc, że jedna filiżanka dziennie nie zaszkodzi. Czy tak jest w praktyce? Odpowiadamy na pytanie.
Ogórki kiszone są lubianym przez wielu smakoszy rarytasem. Część z nas w sezonie letnim przyrządza je samodzielnie. Niektórzy zastanawiają się, czy domowy wyrób — podobnie jak inne przetwory sezonowe — powinien zostać zapasteryzowany przed dłuższym przechowywaniem. Znamy odpowiedź na to pytanie.Jeśli kiedykolwiek przyszedł wam do głowy pomysł pasteryzowania ogórków kiszonych, spróbujcie przypomnieć sobie, jak wyrób przygotowywały nasze babcie. Kamienne naczynie wypełnione świeżo nastawioną kiszonką i przykryte talerzykiem dość trudno włożyć do garnka czy piekarnika. Nie tylko nie jest to niemożliwe, ale też zupełnie niepotrzebne.
Uprawa pomidorów potrafi zaskoczyć. Czasami zamiast dorodnych warzyw o pięknym czerwonym zabarwieniu, na naszych krzaczkach znajdujemy zwiędnięte i zielone mimo upływającego czasu okazy. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy. Pomidory są smakowitym warzywem sezonowym, które część z nas z uprawia w przydomowym ogródku, na balkonie czy w szklarni. Nie zawsze jednak efekty działań są zadowalające i zdarza się, że mimo starań roślina pozostaje zielona albo więdnie. Znamy przyczyny takiej sytuacji.