Fasola jest smacznym i cennym warzywem, które na naszych talerzach powinno gościć zdecydowanie częściej. Odpowiednie przygotowanie tego strączkowego specjału pozwoli uniknąć nam nieprzyjemnych dolegliwości. Wystarczy, że namoczymy ziarna przed gotowaniem i nie przykryjemy garnka, a będziemy cieszyć się smakiem bez przeszkód.Fasola jest zdrowa i bogata w białko. Warto więc włączyć ją do swojej diety. By ustrzec się przed dyskomfortem związanym z jej spożyciem, warzywo należy odpowiednio ugotować. Dobrze je wcześniej namaczając i pozostawiając garnek bez przykrycia, zapewnimy sobie smak i maksimum komfortu. Z instrukcją krok po kroku wszystko się uda.
Szczaw jest jednym z wiosennych warzyw, po które zdecydowanie warto sięgnąć. Jednak, by w pełni skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, nie należy łączyć go z innymi, pojawiającymi się wiosną, produktami takimi jak botwina, szpinak i rabarbar. Wszystkie bowiem zawierają kwas szczawiowy, który w nadmiarze nie przysłuży się naszemu zdrowiu. Podpowiadamy jak najlepiej wykorzystać szczaw.Szczaw jest wyrazistym i pełnym charakteru warzywem. Na sklepowych półkach zaczyna pojawiać się już w kwietniu, by cieszyć nas swoim smakiem jedynie do czerwca. Jego nadmiar nie jest wskazany, lecz sięganie po niego na zmianę z innymi sezonowymi warzywami przyniesie same korzyści. Zobaczcie, jak włączyć go do swojej diety.
Niemal każdy zna warzywo ze zdjęcia. Jest nią oczywiście chrupiąca rzodkiewka. Dziś powiemy wam, dlaczego warto jeść rzodkiewkę i co z niej przygotować. Nie zgadniecie, jak wiele sekretów skrywa ta smaczna roślina. Możecie też z niej przygotować wyborny dodatek do obiadu. Rzodkiewka jest jedną z bardziej lubianych nowalijek. Choć obecnie można ją kupić niemal przez cały rok, to kojarzy nam się z wiosną. O tej porze roku można ją bowiem zbierać z przydomowych ogródków i właśnie teraz jest najsmaczniejsza.Doskonale smakuje chrupana na przekąskę, można z niej też zrobić mizerię. Jednak oprócz smaku, warzywo to oferuje nam też walory zdrowotne. Warto je poznać.
Większość z nas automatycznie i bez większego zastanawiania myje owoce i warzywa przed ich zjedzeniem. Niewielu jednak wie, jak robić to w najlepszy sposób. Wystarczy zanurzyć je w roztworze wody i sody oczyszczonej, aby wiele zanieczyszczeń, w tym pestycydy, usunąć. Trzymając się tej zasady, można się cieszyć idealnie czystymi produktami. Niżej zdradzamy dokładną instrukcję. Owoce i warzywa powinny stanowić największą część codziennej diety. Dzięki nim dostarcza się mnóstwo witamin, minerałów i innych substancji odżywczych, które konieczne są do optymalnego funkcjonowania.Przed zjedzeniem ich, konieczne jest jednak dokładne umycie. Na powierzchni mogą bowiem znajdować się pestycydy, kurz oraz inne drobinki brudu. Dzisiaj wyjawiamy najlepszą metodę, aby cieszyć się czystymi warzywami oraz owocami.
Sernik jest jednym z tych ciast, które nieodpowiednio przechowane mogą szybko się zepsuć. Wpadki można jednak łatwo uniknąć. Wystarczy umieścić deser w lodówce już po ostudzeniu, a jego smakiem cieszyć się będziemy jeszcze przez długi czas. Koniecznie tak zróbcie.Sernik jest jednym ze specjałów, które wielu z nas przygotowało na tegoroczne święta wielkanocne. Ciasto to robione jest z produktów mlecznych, więc w cieple, łatwo może ulec zepsuciu. Warto wyjąć je z formy i schować do lodówki. Podpowiadamy jak to zrobić, by nie straciło smaku.
Za dużo ciasta na świątecznym stole? Obawiacie się, że zepsuje się, nim je zjecie? Część wypieków możecie zamrozić. Nasz krótki poradnik pomoże wam przedłużyć świeżość ulubionych smakołyków. Deseru z galaretką czy bezą w ten sposób nie uratujecie, ale drożdżówki już tak. Sprawdźcie, które wypieki dobrze zniosą przebywanie w chłodzie.Ciasta zagoszczą na wielu świątecznych stołach. Zdarza się, że każdy z domowników lubi inny specjał. W takiej sytuacji o zbyt dużą ilość wypieków nietrudno. Nadmiar niektórych rarytasów możemy jednak zamrozić. Podpowiadamy, które smakołyki po takim potraktowaniu nadal będą zachwycały.
Herbaty ziołowe mają wiele cennych właściwości. Wczesną wiosną w wielu miejscach kwitnie forsycja. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jej młode pędy nie tylko są jadalne, ale też pełne istotnych dla zdrowia składników odżywczych. Znajdźcie czas, by zebrać trochę świeżych gałązek forsycji i przygotujcie z niej pyszną herbatę. Będziecie zachwyceni.Herbata z forsycji jest nietypową propozycją, która zwłaszcza teraz, gdy roślina kwitnie, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wyjątkowy napar zawiera szereg istotnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Warto nazbierać trochę tej cennej rośliny podczas spaceru i przyrządzić ten ziołowy specjał. Spróbujecie?
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Dla tych z was, którzy jeszcze gotują i pieką, przygotowaliśmy garść babcinych porad, które ułatwią wam przygotowanie najpopularniejszych specjałów. Zobaczcie, co zagwarantuje wam sukces i zachwyty gości.Wielkanocne potrawy zawsze wyjdą. Wystarczy jedynie oprzeć ich przygotowanie o sprawdzone receptury i nie zapomnieć, by w skupieniu podążać za instrukcjami. Najwięcej wskazówek zawierają babcine przepisy, które nierzadko przechodziły z pokolenia na pokolenie. Warto zaufać wieloletniemu doświadczeniu.
Jajka ugotowane do świątecznych posiłków nie zawsze zostają od razu zjedzone. Na szczęście nadmiar możemy przechować w lodówce. Jeżeli nie obierzemy ich ze skorupki, będą zdatne do spożycia nawet po tygodniu. Trzeba jednak spełnić kilka dodatkowych warunków, by zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo. Sprawdźcie, jakich.Jajka ugotowane na twardo pojawią się na niemalże każdym wielkanocnym stole. Ich przygotowanie nie jest czasochłonne, lecz i tak — z obawy przed tym, że ich zabraknie — zdarza nam się ugotować ich zbyt wiele. Co zrobić z nadmiarem? Jak go bezpiecznie przechować? Znamy odpowiedzi na te pytania.
Nastawiliście zakwas na żur? A wiecie, po czym poznać, że zakwas na żurek jest już gotowy? Tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na jeden detal. Chodzi o zapach zakwasu, który powinien być charakterystyczny, kwaśny. Sprawdźcie też, od czego zależy szybkość dojrzewania zakwasu. Zakwas na żurek i zakwas na chleb to tak naprawdę te same zakwasy. Sprzedawany w sklepach, gotowy zakwas na żur ma jednak postać płynu, bo jest rozcieńczony. Domowym sposobem warto zrobić gęściejszy zakwas, bo można go użyć i do zakwaszenia żurku i do wypieku tradycyjnego chleba.
Babka drożdżowa jest specjałem, którego według wielu smakoszy nie może zabraknąć w święta. Pochodzący z Lubelszczyzny przepis na ten rarytas zakłada dodanie do niego jabłek, dzięki czemu staje niezwykle wilgotna i aromatyczna. Jej przygotowanie jest naprawdę proste, a smakuje wyśmienicie. Koniecznie spróbujcieBabka drożdżowa obok paschy i mazurka jest jednym z popularniejszych słodkich wypieków wielkanocnych. Warto sięgnąć po regionalną recepturę na ten klasyk z dodatkiem słodkich jabłek. Owoce nadadzą ciastu przyjemnej konsystencji i sprawią, że babka na długo pozostanie w waszej pamięci.
Pytacie, jak długo można przechowywać w lodówce sałatkę jarzynową. Wyjaśniamy, bo nie każdy ma świadomość ile wcześniej, można ją przygotować. Chodzi oczywiście nie tylko o jej smak i wygląd, ale przede wszystkim o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Nikt przecież nie chciałby poczęstować najbliższych zatruciem pokarmowym.Sałatka jarzynowa to klasyka świątecznych stołów. I bardzo dobrze, że robią ją niemal wszyscy, bo warzywa to zdrowie. Przygotowując się do świąt, rozplanowujemy sobie prace. Ustalamy, co kiedy posprzątamy i co kiedy ugotujemy. W tym drugim przypadku trzeba brać pod uwagę, która potrawa czy ciasto bezproblemowo zniosą kilkudniowe przechowywanie. A jak jest z sałatką jarzynową?
Zastanawiacie się, jak skutecznie wyczyścić piekarnik, aby lśnił czystością? Zdradzimy wam najlepsze domowe sposoby, dzięki którym nie będziecie musieli sięgać po silne, drogie środki. Tak naprawdę wystarczy wam trochę octu. Sprawdźcie, jakie jeszcze produkty, których na co dzień używacie w kuchni, przydadzą się przy porządkach.Piekarnik warto czyścić na bieżąco, dzięki temu nie będzie w nim trwałych zabrudzeń. Gdy więc coś wam się rozleje, przypali, usuńcie to jak najszybciej. Jeśli jednak nieco zaniedbacie ten kuchenny sprzęt, czeka was nieco dłuższe czyszczenie. Sprawdźcie, przy pomocy jakich środków najlepiej je przeprowadzić.
Chrzan podkreśli smak niemalże każdej wielkanocnej potrawy. Warto przygotować go samodzielnie, wzbogacając smak korzenia o ulubione dodatki. Najważniejszym jest sok z cytryny, który zapobiegnie ciemnieniu warzywa. Sprawdźcie nasze porady i podajcie gościom wyśmienity domowy chrzan. Chrzan pasuje zarówno do białej kiełbasy czy schabu, jak i do buraków czy żurku. Z powodzeniem wykorzystacie go też w domowych sosach i obiadowych dodatkach. Warto przyrządzić większą ilość specjału, by cieszyć się nim jeszcze dłużej.
Fusy po herbacie najczęściej po prostu wyrzucamy. Tymczasem ten organiczny odpad może stanowić bazę do przygotowania domowych zapachów, czyściwa czy peelingu. Korzystając z fusów w ten sposób, zaoszczędzicie sporo pieniędzy. Zdradzamy jak zmienić odpad w wartościowych specyfik.Fusy po herbacie, podobnie jak resztki po zaparzeniu kawy, znajdą jeszcze zastosowanie w naszej kuchni czy łazience. Zanim je wyrzucicie, sprawdźcie proste patenty, które sprawią, że oszczędzicie na zakupie specjalistycznej chemii. Zastosowań jest więcej niż można by się spodziewać.
Galaretka owocowa jest jednym ze smaczniejszych deserów, który bez trudu przyrządzicie w domowym zaciszu. Najlepiej smakuje z dodatkiem owoców. Niektóre z nich potrafią jednak sprawić, że nie stężeje. Zanim przyrządzicie ten specjał sprawdźcie, które składniki będą pasować i nie sprawią niemiłych niespodzianek.Galaretkę owocową bardzo często wykorzystuje się jako dekorację dla sernika na zimno czy innych ciast bez pieczenia np. tego śmietanowca. Często do tego smakołyku dodajemy świeże owoce, które sprawiają, że jest jeszcze lepsza. Nie wszystkie jednak powinny tam trafić, jeśli chcemy by deser się udał.
Główny Inspektorat Sanitarny wystosował nowy komunikat dotyczący zagrożenia związanego ze spożyciem wybranych produktów. Tym razem w partii kiełbasy przekroczone zostały normy dotyczące zawartości związków aromatycznych. Produkt jest usuwany z rynku przez producenta.Kontrola jakości kiełbasy wytwarzanej w zakładzie CHARUBA wykazała zbyt wysoką obecność niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych. W tej chwili producent nie tylko wycofuje wadliwy wyrób z obrotu, ale też wdraża działania naprawcze mające zapobiec wystąpieniu podobnej sytuacji w przyszłości.
Za kilka dni święta, czas więc na końcowe przygotowania. Dlatego powiemy wam, jak czyścić i polerować zastawę stołową na błysk. Zdradzimy wam proste, domowe rozwiązania. Jedno z nich polega na użyciu pasty do zębów i miękkiej szmatki. Poznajcie też inne sposoby, dzięki którym naczynia będą lśniły, jak nigdy. Niektóre naczynia myjecie w zmywarce, inne ręcznie. Jednak w obu przypadkach zdarza się, że talerze i szklanki nie są idealnie czyste i lśniące. Często pozostają na nich smugi i matowy nalot, co wynika np. z twardej wody albo niedokładnego spłukania. Matowe naczynia niestety nie prezentują się ładnie na stole i mało zachęcają do jedzenia. Dlatego warto dołożyć starań, by przywrócić im blask. Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne i to bez użycia nadzwyczajnych środków.
Jajka są niezbędnym elementem wielkanocnej święconki. By miały naprawdę atrakcyjny wygląd, warto zabarwić ich skorupki. Z pomocą czterech produktów, które z pewnością mamy w domu kolorowe jaja niemalże ekspresowo.Malowane jajka, czyli pisanki, każdemu kojarzą się z Wielkanocą. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przygotowanie efektownych kolorowych jajek wcale nie wymaga specjalnych zdolności czy zaopatrywania się w specjalne barwniki spożywcze. Wystarczą produkty, które mamy w kuchni m.in. cebula czy kurkuma w proszku.
Myślisz, że o zastosowaniu majonezu wiesz już wszystko? Przetestuj majonez w kilku wariantach, a odkryjesz, że to założenie musisz ponownie rozważyć. Majonez wysokiej jakości sprawi, że odkryjesz zupełnie nowe oblicze tego sosu. Dopełnisz nim nie tylko zimne i wytrawne dania, ale też potrawy na ciepło czy desery.
Ćwikła jest pyszną sałatką z buraka, która swoimi charakterem zachwyci niejednego amatora ostrzejszych specjałów. Przygotujcie ją z dodatkiem azjatyckiego chrzanu wasabi i sokiem z limonki, a odkryjecie nowe oblicze tego klasycznego rarytasu. Spodoba się nie tylko miłośnikom buraków. Ćwikła jest jednym z lubianych dodatków do mięs. Ostry smak świeżego chrzanu stanowi świetną przeciwwagę dla słodyczy buraka. Dodatkowo zakwaszone octem warzywo jest wyraziste i wyjątkowo smaczne. Wykorzystując egzotyczną odmianę chrzanu oraz sok z limonki uzyskamy nową, równie aromatyczną odsłonę buraczanego specjału. Spróbujecie?
Szykujecie już świąteczną zastawę na Wielkanoc? A wiecie, jak ekspresowo wyczyścić sztućce? Znamy doskonały sposób, dzięki któremu wystarczy kilka chwil i będą błyszczały, jak nigdy dotąd. Do ich czyszczenia możecie użyć np. wody po ziemniakach. Poznajcie też inne skuteczne metody. Sztućce zwykle myjemy w zmywarce. Wkładamy je do koszyczka i wyjmujemy czyste i osuszone. Jednak nie zawsze po wyjęciu ze zmywarki są takie superczyste, jakbyśmy tego oczekiwali. Często mają zacieki, robią się zaśniedziałe, a czasami zostają na nich nawet resztki pokarmów. Sprawdźcie więc, jak można skutecznie wyczyścić sztućce.
Zastanawialiście się, jak można wykorzystać obierki po warzywach? Mamy dla was doskonały sposób na te zdrowe resztki. Włóżcie je do garnka, zalejcie wodą i ugotujcie na nich aromatyczny bulion. Dowiedzcie się, jak dokładnie go przyrządzić i co jeszcze można zrobić z obierek. Nim dodacie marchewkę czy pietruszkę do zupy albo innej potrawy, zawsze je obieracie. A co robicie z obierkami? Pewnie lądują w koszu na śmieci? Jeśli tak, nigdy więcej tego nie róbcie. Tuż pod skórką warzyw znajduje się bowiem najwięcej wartościowych składników. Szkoda, by się marnowały. Podpowiemy wam więc, co z nich zrobić.
Pasztet jest jednym z wielkanocnych klasyków. Zaskoczcie swoich bliskich i przygotujcie w pełni roślinny, niesamowicie aromatyczny specjał na bazie soczewicy. Dodatek gruszki sprawi, że rarytas będzie delikatnie rozpływał się w ustach. Niezapomniane wrażenia smakowe gwarantowane. Mięsa nie będzie brakowało. Pasztety warzywne potrafią być niezwykle aromatyczne i sycące. Wystarczy wspomnieć wyjątkową recepturę na ten specjał z dodatkiem żurawiny czy rarytas przyrządzony z kaszą pęczak i czerwoną fasolą. Połączenie czerwonej soczewicy i gruszki z pewnością spodoba się tym z was, którzy lubią mniej typowe kombinacje. Spróbujecie?
Babka jest jednym z ciast, bez których trudno sobie wyobrazić Wielkanoc. Nasz nowy przepis pozwoli wam przygotować niezwykle delikatny i puszysty wypiek o zniewalającym waniliowym smaku. Sekretem jest dodatek budyniu, który sprawia, że babka jest lekka i przyjemna w odbiorze. Spróbujcie jej koniecznie.Babka wielkanocna musi być jednocześnie krucha, aromatyczna i puszysta. Kluczowy w osiągnięciu odpowiedniej konsystencji wypieku jest dodatek mąki ziemniaczanej. Warto ułatwić sobie zadanie i sięgnąć po budyń. Waniliowy proszek sprawdzi się doskonale i pozwoli wam przygotować ciasto niemalże błyskawicznie. Spróbujecie?
Wiesz, jak poradzić sobie z kamieniem w czajniku? Wystrzegaj się jednego popularnego błędu. Jakiego? Większość osób, po odkamienianiu czajnika nie wygotowuje go przed ponownym użyciem. Z tego powodu herbata i kawa mogą smakować okropnie. Kamień w czajniku jest dość popularnym zjawiskiem. To dlatego, że w naszych kranach płynie zwykle twarda woda, z której pod wpływem wysokiej temperatury łatwo wytrąca się osad wapnia i magnezu. Gdy osadu nagromadzi się grubsza warstwa, powstaje kamień. Może on przedostawać się do wody, którą zaparzamy na przykład herbatę, co wygląda mało apetycznie. Pod drugie osadzony wewnątrz czajnika kamień, utrudnia przewodzenie ciepła, co sprawia, że zużywamy więcej energii elektrycznej lub gazu. Nie jest to więc tez ekonomiczne. Dlatego warto oczyszczać czajnik regularnie, najlepiej raz w miesiącu.
Dziś powiemy wam, jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni. Przedstawimy sprawdzone, domowe sposoby na ten uporczywy problem. Można na przykład wstawić do kuchennej szafki miseczkę z octem, a niechciani goście szybko się wyniosą. Poznajcie też inne skuteczne triki na pozbycie się tych szkodników. Charakterystyczna pajęczynka w produktach zbożowych, pełzające larwy czy beżowe motylki. Po tym można rozpoznać, że w waszej kuchni zagościły mole. Co prawda nie są one szkodliwe dla zdrowia, ale z pewnością obrzydliwe. Dlatego warto zrobić wszystko by ustrzec się przed ich inwazją, a jeśli już się pojawią, skutecznie je zwalczyć.
Sałatki mogą być zarówno prostą i szybką w przygotowaniu przekąską, jak i przystawką, która może uświetnić różne spotkania. W przypadku specjału szwagra nie będzie inaczej. Podajcie go na wielkanocnym stole, a zasmakuje każdemu, kto go spróbuje i zniknie w mgnieniu oka. Po sałatki sięgamy przy różnych okazjach. Smakowite i często niemalże błyskawicznie przygotowywane kompozycje skradły serca wielu smakoszy. Jeżeli podobała wam się sałatka szopska czy gyros, specjał szwagra również ma szansę trafić w wasz gust. Połączenie szynki, sera i kalafiora z majonezem i szczypiorkiem jest proste, a mimo to potrafi zachwycić. Spróbujecie?