Główny Inspektorat Sanitarny wystosował nowy komunikat dotyczący zagrożenia związanego ze spożyciem wybranych produktów. Tym razem w partii kiełbasy przekroczone zostały normy dotyczące zawartości związków aromatycznych. Produkt jest usuwany z rynku przez producenta.Kontrola jakości kiełbasy wytwarzanej w zakładzie CHARUBA wykazała zbyt wysoką obecność niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych. W tej chwili producent nie tylko wycofuje wadliwy wyrób z obrotu, ale też wdraża działania naprawcze mające zapobiec wystąpieniu podobnej sytuacji w przyszłości.
Za kilka dni święta, czas więc na końcowe przygotowania. Dlatego powiemy wam, jak czyścić i polerować zastawę stołową na błysk. Zdradzimy wam proste, domowe rozwiązania. Jedno z nich polega na użyciu pasty do zębów i miękkiej szmatki. Poznajcie też inne sposoby, dzięki którym naczynia będą lśniły, jak nigdy. Niektóre naczynia myjecie w zmywarce, inne ręcznie. Jednak w obu przypadkach zdarza się, że talerze i szklanki nie są idealnie czyste i lśniące. Często pozostają na nich smugi i matowy nalot, co wynika np. z twardej wody albo niedokładnego spłukania. Matowe naczynia niestety nie prezentują się ładnie na stole i mało zachęcają do jedzenia. Dlatego warto dołożyć starań, by przywrócić im blask. Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne i to bez użycia nadzwyczajnych środków.
Jajka są niezbędnym elementem wielkanocnej święconki. By miały naprawdę atrakcyjny wygląd, warto zabarwić ich skorupki. Z pomocą czterech produktów, które z pewnością mamy w domu kolorowe jaja niemalże ekspresowo.Malowane jajka, czyli pisanki, każdemu kojarzą się z Wielkanocą. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przygotowanie efektownych kolorowych jajek wcale nie wymaga specjalnych zdolności czy zaopatrywania się w specjalne barwniki spożywcze. Wystarczą produkty, które mamy w kuchni m.in. cebula czy kurkuma w proszku.
Myślisz, że o zastosowaniu majonezu wiesz już wszystko? Przetestuj majonez w kilku wariantach, a odkryjesz, że to założenie musisz ponownie rozważyć. Majonez wysokiej jakości sprawi, że odkryjesz zupełnie nowe oblicze tego sosu. Dopełnisz nim nie tylko zimne i wytrawne dania, ale też potrawy na ciepło czy desery.
Ćwikła jest pyszną sałatką z buraka, która swoimi charakterem zachwyci niejednego amatora ostrzejszych specjałów. Przygotujcie ją z dodatkiem azjatyckiego chrzanu wasabi i sokiem z limonki, a odkryjecie nowe oblicze tego klasycznego rarytasu. Spodoba się nie tylko miłośnikom buraków. Ćwikła jest jednym z lubianych dodatków do mięs. Ostry smak świeżego chrzanu stanowi świetną przeciwwagę dla słodyczy buraka. Dodatkowo zakwaszone octem warzywo jest wyraziste i wyjątkowo smaczne. Wykorzystując egzotyczną odmianę chrzanu oraz sok z limonki uzyskamy nową, równie aromatyczną odsłonę buraczanego specjału. Spróbujecie?
Szykujecie już świąteczną zastawę na Wielkanoc? A wiecie, jak ekspresowo wyczyścić sztućce? Znamy doskonały sposób, dzięki któremu wystarczy kilka chwil i będą błyszczały, jak nigdy dotąd. Do ich czyszczenia możecie użyć np. wody po ziemniakach. Poznajcie też inne skuteczne metody. Sztućce zwykle myjemy w zmywarce. Wkładamy je do koszyczka i wyjmujemy czyste i osuszone. Jednak nie zawsze po wyjęciu ze zmywarki są takie superczyste, jakbyśmy tego oczekiwali. Często mają zacieki, robią się zaśniedziałe, a czasami zostają na nich nawet resztki pokarmów. Sprawdźcie więc, jak można skutecznie wyczyścić sztućce.
Zastanawialiście się, jak można wykorzystać obierki po warzywach? Mamy dla was doskonały sposób na te zdrowe resztki. Włóżcie je do garnka, zalejcie wodą i ugotujcie na nich aromatyczny bulion. Dowiedzcie się, jak dokładnie go przyrządzić i co jeszcze można zrobić z obierek. Nim dodacie marchewkę czy pietruszkę do zupy albo innej potrawy, zawsze je obieracie. A co robicie z obierkami? Pewnie lądują w koszu na śmieci? Jeśli tak, nigdy więcej tego nie róbcie. Tuż pod skórką warzyw znajduje się bowiem najwięcej wartościowych składników. Szkoda, by się marnowały. Podpowiemy wam więc, co z nich zrobić.
Pasztet jest jednym z wielkanocnych klasyków. Zaskoczcie swoich bliskich i przygotujcie w pełni roślinny, niesamowicie aromatyczny specjał na bazie soczewicy. Dodatek gruszki sprawi, że rarytas będzie delikatnie rozpływał się w ustach. Niezapomniane wrażenia smakowe gwarantowane. Mięsa nie będzie brakowało. Pasztety warzywne potrafią być niezwykle aromatyczne i sycące. Wystarczy wspomnieć wyjątkową recepturę na ten specjał z dodatkiem żurawiny czy rarytas przyrządzony z kaszą pęczak i czerwoną fasolą. Połączenie czerwonej soczewicy i gruszki z pewnością spodoba się tym z was, którzy lubią mniej typowe kombinacje. Spróbujecie?
Babka jest jednym z ciast, bez których trudno sobie wyobrazić Wielkanoc. Nasz nowy przepis pozwoli wam przygotować niezwykle delikatny i puszysty wypiek o zniewalającym waniliowym smaku. Sekretem jest dodatek budyniu, który sprawia, że babka jest lekka i przyjemna w odbiorze. Spróbujcie jej koniecznie.Babka wielkanocna musi być jednocześnie krucha, aromatyczna i puszysta. Kluczowy w osiągnięciu odpowiedniej konsystencji wypieku jest dodatek mąki ziemniaczanej. Warto ułatwić sobie zadanie i sięgnąć po budyń. Waniliowy proszek sprawdzi się doskonale i pozwoli wam przygotować ciasto niemalże błyskawicznie. Spróbujecie?
Wiesz, jak poradzić sobie z kamieniem w czajniku? Wystrzegaj się jednego popularnego błędu. Jakiego? Większość osób, po odkamienianiu czajnika nie wygotowuje go przed ponownym użyciem. Z tego powodu herbata i kawa mogą smakować okropnie. Kamień w czajniku jest dość popularnym zjawiskiem. To dlatego, że w naszych kranach płynie zwykle twarda woda, z której pod wpływem wysokiej temperatury łatwo wytrąca się osad wapnia i magnezu. Gdy osadu nagromadzi się grubsza warstwa, powstaje kamień. Może on przedostawać się do wody, którą zaparzamy na przykład herbatę, co wygląda mało apetycznie. Pod drugie osadzony wewnątrz czajnika kamień, utrudnia przewodzenie ciepła, co sprawia, że zużywamy więcej energii elektrycznej lub gazu. Nie jest to więc tez ekonomiczne. Dlatego warto oczyszczać czajnik regularnie, najlepiej raz w miesiącu.
Dziś powiemy wam, jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni. Przedstawimy sprawdzone, domowe sposoby na ten uporczywy problem. Można na przykład wstawić do kuchennej szafki miseczkę z octem, a niechciani goście szybko się wyniosą. Poznajcie też inne skuteczne triki na pozbycie się tych szkodników. Charakterystyczna pajęczynka w produktach zbożowych, pełzające larwy czy beżowe motylki. Po tym można rozpoznać, że w waszej kuchni zagościły mole. Co prawda nie są one szkodliwe dla zdrowia, ale z pewnością obrzydliwe. Dlatego warto zrobić wszystko by ustrzec się przed ich inwazją, a jeśli już się pojawią, skutecznie je zwalczyć.
Sałatki mogą być zarówno prostą i szybką w przygotowaniu przekąską, jak i przystawką, która może uświetnić różne spotkania. W przypadku specjału szwagra nie będzie inaczej. Podajcie go na wielkanocnym stole, a zasmakuje każdemu, kto go spróbuje i zniknie w mgnieniu oka. Po sałatki sięgamy przy różnych okazjach. Smakowite i często niemalże błyskawicznie przygotowywane kompozycje skradły serca wielu smakoszy. Jeżeli podobała wam się sałatka szopska czy gyros, specjał szwagra również ma szansę trafić w wasz gust. Połączenie szynki, sera i kalafiora z majonezem i szczypiorkiem jest proste, a mimo to potrafi zachwycić. Spróbujecie?
Święta tuż, tuż i z pewnością nie obędą się bez majonezu. A wiecie, jaki jest najlepszy majonez według Roberta Makłowicza? Jeden wybór bije na głowę inne. Warto zasugerować się opinią kulinarnego autorytetu, bo mało kto zna się na jedzeniu tak dobrze, jak Makłowicz. Majonez jest jednym z najpopularniejszych sosów, po który sięgamy na co dzień. Trudno sobie bez niego wyobrazić też święta, zwłaszcza wielkanocne. Wszak jest on nieodzownym dodatkiem do potraw z jaj, a także do sałatki jarzynowej. Smak tych potraw w dużej mierze zależy od jakości i walorów majonezu. Warto więc wybrać najlepszy. Który zasługuje na to miano zdaniem Roberta Makłowicza? Będziecie zaskoczeni jego odpowiedzią.
Baranek jest jednym z nieodłącznych elementów wielkanocnego koszyczka. A gdyby tak, zamiast kupować cukrową wersję, przyrządzić efektowne ciasto w kształcie tego zwierzątka? Kruchy ucierany specjał z dodatkiem mango będzie bardzo delikatny i orzeźwiający. Spróbujcie go koniecznie.Baranek stanowi wielkanocny symbol, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Proponujemy przygotowanie smacznego i efektownego ciasta, które podkreśli uroczysty charakter rodzinnego posiłku. Będzie ładnie prezentowało się obok paschy i mazurka, a jest naprawdę proste w przygotowaniu. Spróbujecie?
Ziemniaki bardzo często podajemy o ugotowaniu. Wodę, która do ich przyrządzenia wykorzystujemy, zazwyczaj po prostu wylewamy. Wraz z nią pozbywamy się cennych składników, które warto wykorzystać w kuchni. Dowiedzcie się jak zastosować ten wyjątkowy płyn. Ziemniak jest warzywem o wielu zastosowaniach w naszej kuchni. Pisaliśmy już, że sprawdzi się w ratowaniu przesolonej zupy. Teraz czas na krótki poradnik, który pomoże wam wykorzystać zalety płynu pochodzącego z gotowania tej smacznej bulwy. Być może was to zaskoczy, lecz nie powinien trafiać do zlewu. Sprawdźcie dlaczego.
Biała kiełbasa należy do najczęściej podawanych świątecznych specjałów. Wyrób ten będzie niezwykle apetyczny, jeśli zapieczemy go z pysznym sosem na bazie żurawiny. Słodko-kwaśny smak skusi niejednego amatora mięsnego specjału. Spróbujcie koniecznie, a zachwycicie się od pierwszego kęsa. Biała kiełbasa posłuży wam nie tylko do zrobienia tradycyjnego żurku. Świąteczny klasyk doskonale sprawdzi się jako przekąska czy obiad. Pokryjcie go słodko-kwaśnym sosem z żurawiny i zapieczcie, a zapach rozchodzący się po domu sprawi, że nabierzecie apetytu. Tak aromatycznego dania dawno nie jedliście.
Jak przechowywać chleb, żeby nie wysechł i nie spleśniał? Mamy garść praktycznych porad, dzięki którym już nigdy nie popełnicie w tej kwestii błędu. Chleba nie wystarczy bowiem trzymać w chlebaku, czy w kuchennej szafce. Wymaga dodatkowego opakowania, które zabezpieczy go przed czerstwieniem. Poznajcie też inne przydatne wskazówki.Wiele osób kupuje chleb z zapasem na 2-3 dni. Ważne jest wtedy, by odpowiednio go przechowywać, bo dzięki temu pieczywo dłużej zachowa swoje walory i świeżość. Jednak, nawet gdy kupujesz chleb codziennie, przestrzeganie kilku zasad sprawi, że chleb dłużej pozostanie smaczny.
Czosnek niedźwiedzi jest aromatyczną i wyjątkowo zdrową rośliną. Zawiera nawet 15-krotnie więcej witaminy C niż cytryny. Warto zapoznać się z metodami hodowli tego niezwykłego składnika, by móc po niego sięgać jak najczęściej. Podpowiadamy jakie warunki trzeba spełnić, by wyrósł w waszym ogrodzie. Niektórzy twierdzą, że czosnek niedźwiedzi swoją nazwę zaczerpnął ze zwyczaju zapadającego w sen zimowy zwierzęcia, które po przebudzeniu często posilały się tą właśnie rośliną. Wierzono, że jest ona sekretem jego siły. Ponieważ ten wyjątkowy kulinarny rarytas jest niezwykle podobny do konwalii, warto założyć własną uprawę w przydomowym ogródku. Nie jest wcale taka trudna, a dzięki niej zielone listki nie raz posłużą nam jako baza do wyśmienitego pesto. Spróbujecie?
Chrzan jest wyrazistym i niezwykle aromatycznym warzywem, które podkreśli niejedno danie. Żurek również nabierze charakteru, gdy listę jego składników rozszerzymy o ostry dodatek. Wystarczą 3 łyżki, by smak nabrał głębi. Sprawdźcie nasz nowy przepis, a zachwytom nie będzie końca. Chrzan jest wielkanocnym klasykiem. Podajemy go do jaj, pasztetów czy białej kiełbasy. Także żurek zyska na smaku, jeśli dodamy do niego trochę świeżo startego, charakternego korzenia. Tradycyjny specjał stanie się wyrazisty i nieco pikantniejszy. Podpowiadamy jak go zrobić.
Wiesz, czego nie wstawiać do mikrofalówki? Koniecznie zapamiętaj, bo konsekwencje mogą być opłakane. Kuchenka mikrofalowa jest pomocnym sprzętem, jednak jest sporo ograniczeń w jej stosowaniu. Z całą pewnością nie powinno się w niej podgrzewać suszonych owoców, które mogą mocno zabrudzić kuchenkę. Sprawdź, jakich jeszcze produktów lepiej do niej nie wstawiać. Kuchenka mikrofalowa jest często używana w wielu domach. Dzięki niej można szybko podgrzać potrawy, czy rozmrozić mięso. Jednak nie wszystkie produkty spożywcze, podobnie, jak nie wszystkie naczynia, można do niej wstawiać. To dlatego, że mogą się roztopić, zapalić, a nawet wybuchnąć.
Zwykle, gdy nachodzi ochota na wątróbkę, myśli się o przygotowaniu jej na patelni, jednak dzisiaj prezentujemy zupełnie inny sposób. Wątróbka z piekarnika wychodzi idealnie delikatna, soczysta i pełna smaku. Taki posiłek można podać całej rodzinie z dodatkiem ziemniaków lub zwykłego chleba. Wątróbka z piekarnika charakteryzuje się przede wszystkim znacznie mniejszą kalorycznością, w porównaniu do wątróbki z patelni. Nie potrzeba wszak do niej tak dużo tłuszczu, aby stała się równie złocista.
Szyba piekarnika bardzo szybko pokrywa się zaciekami, przypalonymi resztkami jedzenia i innym brudem. Jednym z najlepszych sposobów na wyczyszczenie jej, jest przetarcie jej ściereczką z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Specyfik najlepiej sprawdza się do świeżych zabrudzeń. Szyba piekarnika zawsze powinna być jak najczystsza, aby nie było żadnych przeszkód ze spoglądaniem do wnętrza urządzenia. Dzięki niej nie trzeba otwierać drzwi, co przyczyniałoby się do zmniejszonej wydajności piekarnika. Aby szyba lśniła czystością, wystarczy wykorzystać jeden z naszych skutecznych tricków. Dzięki niemu zadanie będzie banalnie proste, a efekt zawsze każdego zachwyci.
Zlew w kuchni łatwo ulega zabrudzeniom, wszak to właśnie w nim czyści się brudne naczynia, garnki oraz sztućce. Aby nie musieć korzystać ze sklepowej chemii, warto sięgnąć po domowe metody czyszczenia. Jednym z najważniejszych składników własnoręcznie sporządzonych specyfików do mycia jest soda, o czym więcej poniżej. Zlew kuchenny, który zachwyca czystością i błyszczeniem, jest bardzo ważnym elementem kuchni dla wielu gospodyń. Ciężko bowiem zachować ogólny porządek, gdy w zlewie zalegają naczynia, bądź pokryty jest zaciekami. Na szczęście istnieją proste domowe metody, które ułatwiają doprowadzenie do idealnej czystości każdego zlewu. Dzisiaj wyjawiamy kilka najbardziej skutecznych z nich.
Uprawa pieczarek jest świetnym pomysłem na zapewnienie sobie stałego dostępu do tych pysznych grzybów. Jej prowadzenie w domowym ogródku jest naprawdę proste. Sprawdziliśmy, kiedy jest możliwa i co właściwie trzeba zrobić, aby uzyskać najlepsze okazy. Uprawa pieczarek stała się prosta dzięki wprowadzeniu na rynek specjalnych zestawów, których koszt jest niezwykle niski. Nie będą one oczywiście konieczne, ale mają tę zaletę, że dzięki nim grzyby możemy pozyskiwać przez cały rok.
Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomiczne przedstawili prognozy dotyczące kształtowania się cen pszenicy. Z zebranych przez nich danych wynika, że w bieżącym roku osiągnęła ona najwyższy od 20 lat pułap. Obecnie stabilizuje się, lecz powrót do poziomu sprzed końca lutego może zająć nawet dwa lata. Tak wysokich cen pszenica nie osiągała od 20 lat. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że powrót do kosztu z czasów przed wybuchem wojny w Ukrainie potrwa aż dwa lata. Dodają, że bieżąca sytuacja polityczna wpłynie też na kształtowanie się cen kukurydzy.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że pasta migdałowa sprzedawana w sieci drogerii Rossmann może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Tym razem przyczyną wycofania produktu jest możliwa obecność kawałków tworzywa sztucznego. Sanepid zaleca powstrzymanie się od jego spożycia.Pasta orzechowa jest wyjątkowo smacznym produktem, po który teraz będziemy sięgać nieco częściej np. po to, by przyrządzić mazurka. Okazuje się jednak, że specjał warto przyrządzić w domu, korzystając ze sprawdzonej receptury. Sanepid właśnie poinformował, że jeden z produktów może zawierać plastik.
Rzeżucha jest pysznym dodatkiem do kanapek, po który warto sięgać nie tylko przy okazji Świąt Wielkiej Nocy. Wysiejcie ziarenka na kilka dni przed świętami, a będą miały szansę trafić do faszerowanych jajek czy sosu do kiełbasy. W tym roku najlepiej zrobić to już 10 kwietnia. Rzeżucha symbolizuje budzenie się życia, a jej zielony kolor niewątpliwie ładnie prezentuje się zarówno w wielkanocnym koszyczku, jak i na świątecznym stole. Nieco pikantne listki warto wysiać samodzielnie. Nie sprawi wam to większych problemów, a już po kilku dniach zaobserwujemy efekty.
Jajka są jednym z podstawowych produktów niemalże w każdej kuchni. Warto zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas ich przygotowania. Jest to bardzo istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy podać je na surowo. Jeśli sparzymy skorupkę i zachowamy kilka innych zasad, ryzyko zatrucia będzie niewielkie. Po jajka sięgamy dość często, podając je na śniadanie lub dodając do wypieków. Niezależnie od tego czy planujemy usmażyć z nich jajecznicę czy przygotować biszkopt warto sparzyć ich skorupkę. Zabieg ten pozwoli usunąć bakterie, które mogą znajdować się na powierzchni produktu.