A może jajka na śniadanie? A wiecie, jak ugotować jajko w koszulce? Zdradzamy najlepsze patenty, dzięki którym tym razem ten przysmak wyjdzie wam perfekcyjnie. Naszym doskonałym rozwiązaniem jest użycie do tego celu kawałka folii spożywczej. Poznajcie też inne sprytne sposoby. Jajko w koszulce, zwane z języka francuskiego jajkiem poszetowym, to jajko ugotowane bez skorupki. Po rozbiciu delikatnie wlewa się je do gotującej się wody i całość podgrzewa do czasu, aż białko zetnie się, zamykając w środku płynne żółtko. Przysmak ten jest bardzo elegancki, można nawet powiedzieć, że wykwintny. Godny nawet najbardziej znamienitych stołów. Jednak ze względu na łatwość przygotowania, możesz go jeść, kiedy tylko ci się zamarzy.
Bakłażan jest jednym z sezonowych warzyw, które już niebawem pojawi się na straganach. Choć można z niego przyrządzić wiele pysznych dań, wielu z nas nie decyduje się na jego zakup. Powodem jest goryczka. Łatwo ją jednak wyeliminować. Jeden prosty trik sprawi, że przykry posmak nie pozbawi nas przyjemności z jedzenia. Bakłażan, zwany przez niektórych gruszką miłosną czy oberżyną, jest wyśmienitym warzywem, które niejednej potrawie potrafi nadać charakteru. Będzie smakował wybornie zarówno wtedy, gdy zostanie zamarynowany jak i po wypełnieniu delikatnym farszem z pieczarek. Jedzenie bogatego w potas, magnez czy wapń warzywa dostarczy nam przyjemności, jeśli będziemy pamiętać o jednej sztuce, która uchroni nas przed goryczką. Przykry smak często towarzyszy nieprawidłowej obróbce bakłażana polegającej na nieposoleniu go przed dalszym przyrządzaniem.
Poznajcie niezawodny przepis na delikatną golonkę. Jej sekret tkwi w dwóch etapach przygotowania, a mianowicie na wstępnym gotowaniu mięsa, a potem jego upieczeniu. Dzięki temu golonka wychodzi miękka i rozpływająca się w ustach. Ma też chrupiącą, apetyczną skórkę. Sprawdźcie, jak dokładnie przygotować ten specjał. Golonka to dość tłusty kawałek mięsa. Z pewnością nie należy do zdrowych i dietetycznych potraw, jednak smakuje obłędnie. Zwłaszcza jeśli odpowiednio się ją przyrządzi. Apetyczna i smaczna golonka powinna miękka i mieć chrupiącą skórkę. W osiągnięciu miękkości pomoże gotowanie porcji mięsa, zaś chrupkość zapewni pieczenie.
Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Odpowiedź nie jest oczywista i jednoznaczna. Obie fasolki różnią się nieco smakiem i wartością odżywczą. Jednak każda jest pyszna i z pewnością warto ją jeść. Zwłaszcza teraz, gdy w sklepach można kupić świeże i wyborne strączki.Fasolka szparagowa pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, ale podbiła już cały świat. Doskonale smakuje ugotowana i polana masłem lub zrumienioną bułką. Można ją też dodawać do sałatek, dań pieczonych, gotowanych i duszonych. Przez cały rok można kupić fasolkę mrożoną, jednak najsmaczniejsze są świeże strąki. Wyróżniają się one delikatnością i drobnymi nasionkami. Odpowiednio przyrządzone są chrupiące i przepyszne. Już teraz można kupić fasolkę szparagową pochodzącą z cieplejszych krajów. Sezon na naszą przypada na lipiec i sierpień.
Przetwory na zimę to nie tylko ogórki kiszone, czy marynowane grzyby. To również nasze, polskie owoce, które wygrzane w letnim słońcu, mają fenomenalny smak. Koniecznie przygotuj więc czereśnie w syropie, to prosty przepis bez gotowania i drylowania owoców, to smak dzieciństwa.Świeże, tyle, co zerwane z drzewa czereśnie to smak mojego dzieciństwa, podobnie jak kompot z tych owoców i przetwory w postaci czereśni zalanych słodkim syropem. Do tej pory uwielbiam zimą dodać owoce do herbaty, zrobić z nich kompot, czy wyjeść łyżeczką pół słoiczka. Czereśnie bez drylowania, wyłącznie zalane syropem z wody i cukru to błyskawiczny sposób na zatrzymanie obłędnego smaku na cały rok. Pamiętaj jednak, aby czereśnie wkładać do wyparzonych słoików, a po zakręceniu wieczek koniecznie pasteryzuj przez kilka minut. Dzięki pasteryzacji czereśnie będą idealnie soczyste, świeże i pyszne aż do następnego sezonu. Moja babcia, oprócz tradycyjnych przetworów, dżemów i czereśni w syropie, robiła również sok z aronii, sok z malin. Syropem z wody i cukru zalewała również świeże truskawki, które później były świetną bazą do kompotu, czy zupy owocowej z makaronem. Słodką zupę pochłaniałam w dzieciństwie w hurtowych ilościach. Koniecznie przygotuj owocową swojemu dziecku, będzie zachwycone.
Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Powód zaskakuje, jednak warto go znać, aby lepiej zorganizować sobie przestrzeń w urządzeniu. Deska do krojenia doskonale sprawdzi się jako dodatkowa półka, a dzięki niskiej temperaturze nie namnażają się na niej bakterie. Jak zabezpieczyć drewnianą deskę?Deska do krojenia na dłużej zachowa swój wygląd i funkcjonalność, jeśli zaimpregnujemy ją w prosty sposób. Wystarczy, że po umyciu i dokładnym wysuszeniu wysmarujemy ją gorącą oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym i odstawimy.Czynność należy powtórzyć, aby tłuszcz dobrze związał się z drewnem, dzięki czemu do środka deski nie dostanie się woda. Woda powoduje stopniowe niszczenie drewnianych desek, dlatego też powinniśmy je dokładnie suszyć i nie możemy ich myć w zmywarce.Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Nie chodzi wyłącznie o bakterie, chociaż to niewątpliwy plus. W niskiej temperaturze drobnoustroje namnażają się dużo wolniej, dzięki czemu nie musimy szorować i sparzać deski po krojeniu mięsa. Wystarczy ją umyć, osuszyć i wstawić do urządzenia.Dowiedz się również, jak przechowywać tłuszcze i oleje, aby zachowały świeżość na wiele tygodni.
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? To pytanie bardzo często pojawia się na forach internetowych. Świeżość jajek możemy sprawdzić w domu na 4 proste i skuteczne sposoby. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy jajka nadają się do jedzenia.Jajka kurze są produktem bardzo uniwersalnym, które wykorzystujemy do wielu różnych dań, zup, deserów i ciast. Jajka, niezależnie od tego, czy smażone, gotowane, czy dodawane do pieczenia, muszą być idealnie świeże, aby nie zepsuły całej potrawy.Jajka na dłużej zachowają świeżość, kiedy będziemy przechowywać je w lodówce lub w suchym, ciemnym i stosunkowo chłodnym miejscu. Już powyżej 6 stopni C bakterie salmonelli, które mogą być na skorupkach, zaczynają się namnażać, dlatego też jajka muszą być przechowywane w niższej temperaturze.Zjedzenie nieświeżego jajka może również skutkować poważnym zatruciem pokarmowym. Są jednak proste sposoby, w tym potrząsanie, dzięki którym możemy sprawdzić, czy jajko na pewno jest świeże i czy nie zepsuje dania i nie wywoła problemów żołądkowych.Dowiedz się również, jak uratować przesoloną zupę. Poznaj 5 prostych sposobów, dzięki którym danie błyskawicznie odzyska smak.
Ryba jest zdrowym i produktem. Jej charakterystyczny i dość intensywny zapach sprawiają jednak, że część z nas rezygnuje z przyrządzania dań, w których występuje. Dzięki prostemu patentowi, polegającemu na wymoczeniu mięsa w mleku, w łatwy sposób pozbędziemy się niemiłej woni. Przyrządzenie ryby nie musi być równoznaczne z przykrym zapachem roznoszącym się po całym domu. Znamy kilka prostych sposobów, dzięki którym będziecie mogli sięgać po nią częściej i cieszyć się delikatnym smakiem tego mięsa. Koniecznie sprawdźcie.
Przygotowujecie mięso na obiad, a potem okazuje się, że jest twarde i suche? Wiemy, co zrobić, by to zmienić. Warto wypróbować na przykład dodatek octu czy marynowanie w nabiale. Skorzystajcie z naszych porad, a już zawsze uzyskacie smaczne i soczyste potrawy. Po mięso sięga wielu smakoszy. Choć jego obróbka termiczna wydaje się prosta, zdarza się, że mimo starań, efekt nie zachwyca. Sposobów na uzyskanie delikatnego i smacznego specjału jest kilka. Są one banalnie proste. Koniecznie spróbujcie.
Jak powinno się gotować młode ziemniaki? Mamy sprawdzony trik, który sprawi, że będą jeszcze smaczniejsze i wartościowsze. Nie popełniaj więcej błędu i nie zalewaj ich zimną wodą, stracą bowiem wiele cennych składników. A i smak nie będzie taki, jak trzeba. W sklepach i na straganach już pojawiły się młode ziemniaki. Czekaliśmy na nie z utęsknieniem, pamiętając smak zeszłorocznych. Młode ziemniaki potrafią doskonale smakować. Wystarczy je tylko ugotować i podać np. z koperkiem i zsiadłym mlekiem. Choć gotowanie ziemniaków jest bardzo proste, trzeba jednak wiedzieć, jak najlepiej to zrobić.
Dziś niedziela, więc z pewnością w wielu polskich domach gotuje się właśnie rosół. A wiecie, co zrobić, żeby rosół był złocisty? Mamy garść praktycznych wskazówek, dzięki którym wywar będzie nie tylko smaczny, ale też uzyska wymarzony kolor. Jednym z dobrych sposobów jest dodanie do garnka kawałka buraka. Poznajcie też inne triki.Rosół to prosta zupa będąca wywarem z mięsa i warzyw. Jednak by wyszła smaczna i apetyczna, nie wystarczy po prostu wrzucić składników do garnka i czekać, aż będą miękkie. Trzeba wiedzieć jakich składników użyć, kiedy je dodać i jak gotować. Dziś poruszymy temat barwy rosołu. Bo nie ma co ukrywać, że blady rosół bardziej przypomina wodę niż esencjonalny wywar i nie zachęca do jedzenia. Co więc zrobić, by rosół nabrał apetycznej, złocistej barwy?
Maj to idealny czas na przygotowanie domowego soku z aronii. Owoce to bogactwo cennych witamin, minerałów i antyoksydantów, a sok z dodatkiem laski wanilii jest przepysznym dodatkiem do napojów i herbaty. Poznaj najlepszy przepis na sok z aronii.Sok z aronii jest dość cierpki w smaku, jednak wystarczy dodać do niego laskę wanilii, aby był delikatniejszy. Przygotowany sok rozcieńczam letnią lub gazowaną wodą, a także dodaję do gorącej herbaty. Aronia latem jest idealna na ugaszenie pragnienia i nawodnienie organizmu. Zimą natomiast doskonale wzmacnia układ odpornościowy, rozgrzewa i pomaga w walce z przeziębieniem i grypą.Domowy nektar zawiera przede wszystkim witaminę C, witaminy z grupy B, a także żelazo, potas, jod, wapń i bor. Sok to również bogate źródło antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych.W maju pojawia się już młoda pokrzywa, nie pozbywaj się jej z ogródka- tu poznasz przepis na wyśmienitą, lekką zupę z pokrzywy, jest idealna na wiosenny obiad.
Śledzie są smakołykiem, po który z chęcią sięgnie niejeden smakosz. Dodając do ryby bogaty w rzodkiewkę i szczypiorek sos na bazie śmietany, stworzycie niezwykle lekką kompozycję, której mało kto się oprze. Zróbcie od razu podwójną porcję — wiosenna odsłona śledzia znika z talerzy ekspresowo. Śledzie przygotować można na wiele sposobów. Jeśli próbowaliście już sałatki z buraczkami, koniecznie sprawdźcie, jak smakują z innym sezonowym dodatkiem. Chrupiąca rzodkiewka i szczypiorek dodadzą rybie charakteru. Danie z pewnością skradnie serce niejednego amatora rybnego rarytasu. Spróbujecie?
Gotowanie makaronu wydaję się czynnością prostą. Istnieje jednak jeden błąd, który sprawi, że smakołyk sklei się, przyjmując nieestetyczną zbitą formę. Wystarczy dodać odpowiednią ilość wody, by zapobiec przykrej sytuacji. Dowiedzcie się, co jeszcze zapewni wam sukces. Makaron jest doskonałym dodatkiem do dań. Domowy specjał będzie idealny do rosołu czy pysznego sosu na bazie pomidorów. Aby jednak w pełni zachwycił jedzących, nie może się skleić podczas gotowania. Wiemy, co pomoże w poprawnym ugotowaniu mącznego wyrobu.
Rosół jest smaczną i pożywną zupą, do której często wracamy. Dobrze przyrządzona zachwyci swoim aromatem i przejrzystością. Znamy proste i niezawodne patenty na uzyskanie klarownego dania. Jednym z nich jest dodanie do zupy białka kurzego. Ścinający się produkt wiąże obecne w rosole drobinki i sprawia, że zupa odzyskuje przejrzystość. Sprawdźcie, co jeszcze będzie pomocne. Rosół ma wiele pysznych odsłon. Mięsny specjał można przyrządzić np. z dodatkiem wyrazistych przypraw takich jak papryka chilli czy imbir. W takiej wersji będzie przyjemnie rozgrzewający — w sam raz na chłodny wieczór. Nasze starania zniweczyć mogą jednak drobne błędy w gotowaniu, które spowodują, że zupa zmętnieje. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.
Szparagi zaczynają pojawiać się w warzywniakach. Amatorzy rarytasu rokrocznie zastanawiają się, czy można je zamrozić, by cieszyć się ukochanym smakiem nawet w środku zimy. Okazuje się, że wystarczy szparagi umyć i pozbawić je 1/3 zdrewniałej łodygi, by po przechowywaniu w chłodzie nadal były jędrne i pyszne. Szparagi z grilla czy zupa krem nie muszą być daniami kojarzącymi się z wczesnym latem. Ukochane warzywo wielu smakoszy dobrze zniesie mrożenie, jeśli zadbamy o kilka szczegółów podczas ich zabezpieczania. Najważniejsze jest usunięcie końcówek.
Tarka, której używacie w kuchni, nie jest już tak ostra, jak kiedyś? Zamiast kupować nowy sprzęt, wykorzystajcie papier ścierny. Z jego pomocą sprawicie, że urządzenie znowu stanie się funkcjonalne. Zdradzamy szczegóły przeprowadzenia domowej renowacji. Tarka kuchenna często przydaje się w kuchni. Używamy jej, gdy przyrządzamy placki ziemniaczane, zupę ogórkową czy zapiekanki z serem. Zależy nam zatem, by korzystanie z niej było jak najbardziej wygodne. Gdy tarka się stępi, pomocny będzie papier ścierny. Koniecznie wypróbujcie nasz prosty patent — zaoszczędzicie sporo pieniędzy.
Zmywarka jest sprzętem, dzięki któremu mamy czyste naczynia. Poznajcie jednak ukrytą funkcję zmywarki. Nie każdy bowiem wie, co jeszcze to urządzenie potrafi. Z pewnością wielu z was będzie zaskoczonych faktem, że zmywarka może wam czasami zastąpić kuchenkę. Ciekawe, prawda?Zmywarki na stałe zagościły w naszych kuchniach. Pozwalają nam zaoszczędzić czas potrzebny na zmywanie naczyń. Okazuje się też, że działają bardziej ekonomicznie, niż my, gdy zmywamy ręcznie. Można jeszcze bardziej zwiększyć ich ekonomiczność, wykorzystując je do innych zadań. Jakich?
Morele są wyjątkowo przyjemnymi w smaku owocami sezonowymi, z których przyrządzić można wyśmienity dżem. Doskonały przepis babci Ewy jest gwarancją przygotowania wyrobu o idealnie zbalansowanym smaku, który pokochają wszyscy domownicy. Raz go spróbujecie, a już nigdy nie wybierzecie produktu ze sklepu. Morelowy dżem będzie doskonałym dodatkiem zarówno do świeżego chleba, jak i do wybornych i lekko słodkich budyniowych naleśników. Babcina receptura pozwoli wam na sprawne przygotowanie tego delikatnego i zachwycającego subtelnym smakiem rarytasu — koniecznie ją przetestujcie.
Herbata części smakoszy kojarzy się z ciepłym, lekko pobudzającym naparem. Okazuje się jednak, że wystarczy wydłużyć czas parzenia, by uzyskać zupełnie inne właściwości. Jeśli zależy nam na delikatnym orzeźwieniu bez sięgania po kawę, na przygotowanie susz nie powinien pozostawać w gorącej wodzie zbyt długo. Sprawdźcie jaki czas będzie optymalny. Herbata, zwłaszcza ta czarna, przez wielu uważana jest za słabszy odpowiednik kawy. Jeden prosty błąd — wydłużenie parzenia — może jednak potencjalnie pobudzający napój przemienić w nadal smaczną, lecz uspokajającą miksturę. Dowiedzcie się jak zaparzyć susz, by pomógł nam rozpocząć dzień.
Wasz piekarnik zabrudził się podczas przygotowywania potraw? Z łatwością wyczyścicie go przy pomocy produktu, który z pewnością macie w kuchni. Przypalone resztki jedzenia posypcie sodą oczyszczoną zmieszaną z odrobiną wody. Po kilku godzinach plamy bez trudu usuniecie. Koniecznie sprawdźcie ten patent.Piekarnik jest przydatnym urządzeniem, dzięki któremu przygotujemy zarówno wyborny schab, jak i idealną na rodzinny obiad zapiekankę. Korzystanie z niego wiąże się jednak z pojawiającymi się tłustymi plamami, które z czasem staja się coraz trudniejsze do usunięcia. Znamy proste sposoby, dzięki którym zabrudzenia znikną niemalże w okamgnieniu.
Szparagi są smakowitym warzywem sezonowym, po które warto sięgnąć nim znikną. Białe łodygi będą pozbawione nieprzyjemnej goryczki, jeśli do wody, w której je będziemy gotowali, wlejemy mleko. Wystarczy odrobina dodana po 3-5 minutach od rozpoczęcia podgrzewania. Koniecznie sprawdźcie nasz patent. Dzięki niemu pokochacie smak warzywa. Szparagi przyrządzić możemy na kilka różnych sposobów. Najprostsze będzie ugotowanie, zapieczenie lub zgrillowanie. Zdradzaliśmy już najlepsze pomysły na to, z czym je podać. Dziś podpowiemy jak je ugotować, by ustrzec się nieprzyjemnego gorzkiego smaku.
Koperek jest wyśmienitym dodatkiem do wielu dań. Najlepiej smakuje, gdy jest świeży i ma intensywny zielony kolor. Taki jednak będzie zaledwie w pierwszych dniach po zakupie. Czy możliwe jest, by przedłużyć jego świeżość? Podpowiadamy jak skutecznie przechować koperek. Koperek chętnie dodajemy do młodych ziemniaków czy ogórkowej. To aromatyczne zioło jest idealne na świeżo, tuż po posiekaniu. Co jednak zrobić, gdy już wiemy, że nie zdążymy go zjeść nim zżółknie czy utraci jędrność? Zdradzamy proste triki na zachowanie walorów dodatku.
Koniec z długim gotowaniem ziemniaków. Wystarczy, że do wrzątku dosypiesz szczyptę uwielbianego produktu. Bulwy będą miękkie już po 10 minutach. Jak szybko ugotować ziemniaki? Sięgnij po sodę oczyszczoną, jednak to nie jedyne rozwiązanie.Ziemniaki to standardowy dodatek do obiadu. Oprószone szczypiorkiem lub koperkiem, podane z odrobiną masła smakują wyśmienicie w towarzystwie każdego rodzaju mięsa i ryb. Niestety ziemniaki gotują się zwykle 20- 30 minut, ziemniaki w mundurkach nawet 40 minut.Jeśli chcesz znacznie przyspieszyć czas gotowania, wsyp do garnka szczyptę sody oczyszczonej. Ten trik skróci czas o ponad połowę. Ziemniaki możesz również przygotować w mikrofalówce, to kolejny sposób na ekspresowo ugotowane bulwy. Ziemniaki w mundurkach będą gotowe w 5-7 minut.
Wielu z was z pewnością zastanawiało się kiedyś, czy można jeść surowe brokuły. Nie każdy ma świadomość, że i owszem można. Surowe warzywa są zwykle zdrowsze, jednak każdy przepis na potrawę z brokułów każe je najpierw obgotować. Jak więc jest z tym apetycznie wyglądającym warzywem?Brokuł podobnie jak kalafior, czy kapusta należą do roślin krzyżowych. I mimo tego wspólnego pochodzenia, a też i podobnego smaku, widać jednak różnicę w podejściu do tych warzyw. Często robimy bowiem surówkę z kapusty, potrafimy też schrupać świeżego kalafiora. Brokuł jednak nie bardzo zachęca nas swoją surowizną.
Czosnek jest jednym z najzdrowszych warzyw, które dodatkowo doskonale wzmacnia smak niemal każdego dania, nadając mu wyraźnej nuty i niezwykłego aromatu. Niewiele osób wie jednak, że niewłaściwa obróbka czosnku powoduje utratę zarówno smaku, jak i właściwości leczniczych. Jak przygotować czosnek, aby nie tracił cennych właściwości?Czosnek- warzywo niezastąpione w każdej kuchni. Dodanie kilku ząbków do wytrawnych dań zamienia potrawy w prawdziwy rarytas. Czosnek jest wyraźny w smaku, ma mocny aromat i przede wszystkim jest naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości.Podczas przygotowywania dań z dodatkiem czosnku wystarczy niestety jeden błąd, a warzywo stanie się gorzkie i straci bardzo wiele właściwości zdrowotnych. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować czosnek, aby był smaczny i skutecznie chronił organizm przed bakteriami i innymi drobnoustrojami.
Gotowanie na parze jest zdrową techniką przyrządzania potraw, która pozwala zachować w produktach cenne wartości odżywcze. Posiadanie w domu parowaru z pewnością ułatwi wam zrobienie smacznych i lekkich posiłków. Zdradzamy tajniki korzystania z tego urządzenia. Gotowanie na parze będzie dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które chcą zadbać o linię czy wrócić do formy po chorobie. Ten sposób obróbki termicznej jest idealny dla każdego, kto chciałby dostarczyć sobie maksymalną ilość zawartych w spożywanych produktach witamin i minerałów. Znamy najistotniejsze zasady przyrządzania potraw tą techniką.
Po kiełbasę z grilla sięga wielu smakoszy. Jej przyrządzanie wydaje się bardzo proste. Wystarczy bowiem naciąć wyrób i położyć go na ruszcie. Tylko czy na pewno? Jeśli nie zastanawialiście się nigdy, po co nacięcia są robione, informacja, że nie jest to konieczne, może być dla was zaskakująca. Ubogie w tłuszcz kiełbaski powinny jednak być pieczone w całości. Sprawdźcie dlaczego. Kiełbasa z grilla jest doskonała zarówno w towarzystwie chrupiącego domowego chleba i ketchupu, jak i z delikatnymi grillowanymi szparagami czy inną lekką surówką. Okazuje się jednak, że popularny zabieg nacinania może znacznie wpłynąć na smak upieczonego rarytasu.