Barszcz jest jedną z bardziej wyrazistych zup, jakie można przygotować. Wersja z młodą pokrzywą gotowana na zakwasie z soku brzozowego stanowi pyszną i niezwykle aromatyczną kompozycję, która z pewnością skusi niejednego amatora nietypowych smaków. Jej zrobienie nie sprawi wam kłopotu, a piękny zielony kolor zachwyci. Warto spróbować. Po barszcz biały czy czerwony sięgamy dość często. Z początkiem wiosny warto wypróbować nieco mniej popularną recepturę na specjał z młodej pokrzywy. Inspirowany naturą ziołowy wywar przypadnie do gustu fanom ekologicznej i zdrowej diety. Skusicie się?
Pierogi smakują doskonale, kiedy ich ciasto jest miękkie i delikatne. Takie uzyskamy wyłącznie wtedy, gdy zrezygnujemy z użycia jajka. Stosowany w wielu domach dodatek powoduje, że masa staje się twarda, a przygotowanie rarytasu trudniejsze. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.Pierogi są ulubioną potrawą wielu smakoszy. Podpowiadaliśmy już jak przygotować smaczne ruskie z wybornym farszem z sera i ziemniaków. Zdradzaliśmy też niezawodną recepturę na sycący rarytas z soczewicą, kiszoną kapustą i grzybami. Dziś skoncentrujemy się na tajnikach przygotowywania ciasta na pierogi.Wielu z nas uważa, że oprócz mąki i wody, na liście składników powinno znajdować się jajko. Składnik ten jak się okazuje, nie tylko spowoduje, że nawet pierogi z warzywnym nadzieniem nie będą odpowiednie dla osób na dietach roślinnych, ale też zmieni konsystencję ciasta. Niestety nie poprawi ona odbioru pierogów.
Makaron domowej roboty to pomysł na rewelacyjny dodatek do rosołu i innych zup. Smaczne, mączno- jajeczne nitki przygotujesz w zaledwie godzinę, a efekt zachwyci każdego. Poznaj babciny przepis na szybki makaron domowej roboty.Domowy makaron jest naprawdę prosty w przygotowaniu, wystarczy kilka produktów, które z pewnością masz w kuchni, wałek do ciasta i stolnica. Samodzielnie przygotowane nitki mają rewelacyjny smak, odpowiednią strukturę i przede wszystkim pozbawione są konserwantów, które mają przedłużyć ich świeżość i sztucznie poprawić smak.Makaron wykorzystasz do rosołu i wielu innych zup. Nitki możesz również pokroić nieco grubiej i delikatnie je poskręcać, aby stworzyć domowe świderki, które smakują fenomenalnie np. z owocami i twarogiem. Nitki, które przygotujesz, możesz przechowywać przez wiele tygodni, nie stracą ani swojego smaku, ani konsystencji, koniecznie musisz spróbować. Domowy makaron jest o niebo lepszy od gotowego produktu.
Makaron z sosem z sera pleśniowego jest wyjątkowo pysznym i szybkim w przygotowaniu daniem. Sprawdzi się idealnie, gdy na przygotowanie ciepłego posiłku nie mamy zbyt wiele czasu. Prosta kombinacja aromatycznego sera, śmietanki, pieprzu i ziół skradnie wasze serca. Koniecznie wypróbujcie.Makaron z sosem z sera pleśniowego jest kolejną po zapiekanym kalafiorze i specjale z kiełbasą prostym sposobem na ciepłe danie z dużą ilością pysznie ciągnącego się sera. Sycąca kolacja lub obiad będzie gotowa w mniej niż kwadrans. Spróbujecie?
Dawniej wszyscy zajadali się makaronem z białym serem - danie jest w końcu bardzo tanie, a przy okazji pożywne. Dzisiaj prezentujemy sposób naszych babć, aby danie było jeszcze smaczniejsze, a przy okazji wymagało jak najmniej pracy. Ich doświadczenie pozwoliło stworzyć recepturę, która wymaga jedynie 4 składników. Makaron z białym serem wywołuje często nostalgię, głównie wśród starszych Polaków, którzy mogli raczyć się właśnie takimi obiadami. Jeśli tęsknisz do tamtych czasów, mamy dla ciebie idealny przepis. Sekretem do uzyskania idealnej konsystencji oraz smaku, jest użycie sera o dużej zawartości tłuszczu. Nabiał musi się bowiem delikatnie roztopić po położeniu na gorący makaron, aby go dobrze pokryć.
Zupa pomidorowa jest prawdziwą klasyką, wobec której mało kto jest w stanie odmówić kolejnej porcji. Tomasz Strzelczyk opracował własną wersję tej pysznej zupy, którą podaje z pulpetami wieprzowymi. Taki dodatek deklasuje ryż i makaron, ponieważ wybornie smakuje i pięknie wygląda zalany gęstym wywarem. Zupa pomidorowa wcale nie musi być jedzona jedynie z ryżem czy makaronem, co udowodnił Tomasz Strzelczyk w swoim przepisie. Opisał go w swojej książce kucharskiej "Oddasz fartucha, czyli facet w kuchni". Przygotowanie całości zajmuje odrobinę czasu, jednak efekt jest tego wart. Podając zupę pomidorową do stołu, zachwycisz wszystkich obecnych, a ich talerze staną się puste już po kilku chwilach.
Pomidorowa jest jedną z prostszych w przygotowaniu i lubianych zup. Nasze babcie przygotowywały ją na rosole, wcześniej podsmażając koncentrat pomidorowy na odrobinie masła. Dzięki prostemu patentowi zupa wychodzi niezwykle smaczna. Spróbujcie, a będziecie się zastanawiać, dlaczego dotychczas przyrządzaliście ją inaczej. Pomidorowa w każdym domu wygląda nieco inaczej. Zdradzaliśmy wam już jak przyrządzić ją w sycącej wersji z soczewicą i wyjątkowo aromatycznej z ziołami. Teraz ujawniamy sekret naszych babć, dzięki któremu zupa nabierze jeszcze głębszego pomidorowego smaku. Sprawdźcie koniecznie.
Dziś powiemy wam, dlaczego warto wlać do zupy pomidorowej sok z pomidorów. Robi tak nawet Magda Gessler, bo to rozwiązanie niesie same korzyści. Jedną z nich jest czas przygotowania zupy, który skraca się do minimum. Poznajcie też inne zalety wynikające z użycia soku.Zupa pomidorowa należy do top 5 polskich zup. Kochają ją mali i duzi, za jej wyraźny smak i pożywność. Często przerabiamy na nią rosół z poprzedniego dnia, bo wtedy pomidorówka powstaje błyskawicznie. Jednak Magda Gessler ma też inny, sprawdzony przepis na szybką i smaczną zupę pomidorową. Zaraz go poznacie.
W wielu domach dalej swojego rodzaju tradycją jest gotowanie rosołu w niedzielę, kiedy podawany jest duży dwudaniowy obiad. Ewa Wachowicz zdecydowała się zaprezentować własny przepis na tę klasyczną zupę. Prezenterka dodaje do niego odrobinę sosu sojowego, dzięki czemu wywar nabiera delikatnie azjatyckiego smaku. Recepturę zdradzamy poniżej. Rosół jest uznawany za naturalny specyfik wspomagający układ odpornościowy w czasie zwiększonych zachorowań na grypę czy przeziębienie. Wypełniony jest wartościami odżywczymi, które dają mnóstwo energii do walki z patogenami, dlatego warto gotować go szczególnie teraz, jesienią oraz zimą. Ewa Wachowicz znana ze swoich zdolności kulinarnych, doskonale zdaje sobie sprawę, że rosół wcale nie musi być przygotowywany tylko wedle jednej receptury. Dlatego w jej przepisie znajduje się sos sojowy, który znacznie zwiększa walory smakowe zupy, a także nadaje jej głębszego koloru.
Właśnie takim prostym, a zarazem skomplikowanym daniem jest pesto. Składa się dosłownie z kilku produktów, jednak aby wyszło idealne, musza one być najwyższej jakości. Najprościej mówiąc, pesto to zielony sos do makaronu. Ale czy zbytnio nie uproszczamy sprawy? Pesto, to przecież zdecydowanie więcej. Ma w sobie niesamowity aromat bazylii, dzięki któremu zamienia zwyczajny makaron, w wykwintne danie wprost stworzone na romantyczną kolację we dwoje.
Na bazie kulinarnych eksperymentów z makaronem powstał makaron z wędzonym łososiem w pysznym sosie śmietanowym. Proste składniki, które z łatwością możemy dostać w okolicznych sklepach, pomogą nam wyczarować danie, które z powodzeniem sprawdzi się jako obiad dla całej rodziny lub jako posiłek na romantyczną kolację. Wędzony łosoś jest uważany jako towar wykwintny, a jego popularność dopiero stopniowo wzrasta. Z pewnością wybranek lub wybranka naszego serca doceni kunszt przygotowania makaronu w morskiej aranżacji.
Makaron ze szpinakiem, to idealny pomysł na romantyczną kolację. Proste, szybkie, ale jednocześnie bardzo efektowne danie, które swoim aromatem i wyszukanym smakiem podbije serce Twojej drugiej połówki. Przez żołądek do serca, w tym wypadku pasuje perfekcyjnie! Jest to połączenie, które cudownie się dopełnia – zdrowy i lekki szpinak w parze z cięższym makaronem. Sekret tego dania tkwi z prostocie i wykorzystaniu dobrych jakościowo składników. Mamy przepis na przepyszny makaron ze szpinakiem, który pomoże Ci uzyskać względy swojego wybranka lub wybranki. Mimo łatwego przygotowania jest to potrawa powszechnie uznawana za wykwintną. Często cieszy podniebienia gości w najlepszych restauracjach, a kucharze prześcigają się w doprowadzeniu tego dania do perfekcji.
Czy mówi Ci coś data 29 lipca? To Światowy Dzień Lasagne! Jeśli w tym roku nie udało Ci się należycie go świętować, to z pewnością w przyszłym nie przepuścisz takiej okazji! Pyszna, włoska potrawa składająca się z tego, co kochamy w kuchni śródziemnomorskiej najbardziej – makaronu i wyśmienitego sosu bolońskiego. Lasagne na stałe zagościła w naszych domach i nawet bardzo tradycyjne gospodynie powoli przekonują się do tej potrawy. Pierwotnie pochodzi ona prawdopodobnie z Rzymu, jednak swoją nawę odnalazła w języku greckim, gdyż słowo „lasagne” oznacza naczynie, w którym początkowo był przygotowywany ten posiłek. Jednak formę, jaką znamy dzisiaj, zawdzięczamy rewolucji w kuchni śródziemnomorskiej, wywołanej przez pojawienie się sosu pomidorowego.
Mnogość rodzajów pasty jest ogromna. Istnieje ponad 300 odmian makaronu. Można go wykonać z mąki pszennej, żytniej lub specjalnej mąki makaronowej. Ilość istniejących kształtów i kolorów, może niejednego miłośnika makaronów przyprawić o ból głowy. Wstążki, nitki, rurki, kokardki, świdry, muszle, kolanka... To tylko mały ułamek tego, co czeka na nas na sklepowych półkach.Tak samo ma się sprawa z kolorami. Pasta o różnych barwach zaczęła podbijać rynek kulinarny. Do zabarwienia makaronu często używa się barwników spożywczych lub naturalnych, takich jak sok z buraka, marchewka, dynia lub szpinak.
Świeże składniki, doskonałe wina i prostota potraw, sprawia, że nie ma osoby, która nie kochałaby włoskiej kuchni. Szczególnie, że dzięki włoskim imigrantom rozsianym po całym świecie, ich kulinarna tradycja rozprzestrzeniła się na praktycznie każdy kontynent, jednak zyskała szczególną popularność w Stanach Zjednoczonych i w pozostałej części Europy.
Ramen to danie pochodzące z dalekiej Japonii i obecnie uznawane za tradycyjne dla tego kraju. W błyskawicznym tempie podbiła sąsiadujące państwa i zabrała się za zdobycie Europy i Stanów Zjednoczonych. Fani Kraju Kwitnącej Wiśni oszaleli z zachwytu nad faktem, że ich ukochana zupa staje się coraz bardziej dostępna i osiągalna na co dzień.Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ramen, to tak naprawdę potrwa wywodząca się z Chin. Mięsny wywar był tam, swojego czasu, bardzo popularny, a do Japonii przywędrował dopiero około wielu XIX. Od tej chwili tak zasmakował Japończykom, że przyjęli tę zupę pod swoje skrzydła. W swojej nowej ojczyźnie, ramen ewoluował i obecnie jest znane kilka odmian tej zupy. Ponad to jest on protoplastą zupek w proszku. To właśnie na ramenie wzorowali się twórcy „zupek chińskich”.
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem lub w wersji wegetariańskiejMakaron to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów żywnościowych. Możemy go spożywać zarówno na słodko, np. z owocami i serem, jak i w wersji wytrawnej: jako spaghetti bolognese z mięsem, ze szpinakiem i fetą czy z sosem śmietanowo-pieczarkowym. Istnieje mnóstwo rodzajów makaronu, od wspomnianego spaghetti, aż po rurki, kółeczka, kokardki, świderki, kolanka. Jego kolor może być zielony, czerwony (z dodatkiem barwników warzywnych) lub klasyczny, słomkowy. Makaron możemy śmiało dodawać do zupy, ale nie tylko. Okazuje się, że zapiekanka na bazie makaronu smakuje równie wyśmienicie! W naszym artykule prezentujemy przepis na zapiekankę makaronową z kurczakiem, pieczarkami i warzywami. Możesz również przygotować zapiekankę makaronową w wydaniu wegetariańskim lub wegańskim, bez dodatku mięsa i sera (albo użyć sera wegańskiego).Dodaj warzywa do makaronowej zapiekanki z kurczakiem!Jeśli chcemy zjeść pełnowartościowy obiad, nie może w nim zabraknąć warzyw. To one powinny zajmować najwięcej miejsca na naszym talerzu. Wszystko przez to, że są najzdrowszym elementem obiadowej układanki. Do zapiekanki makaronowej również warto dodać warzywa. Dzięki temu obiad zyska o wiele więcej smaku i witamin, które korzystnie wpływają na nasz organizm. W poniższym przepisie na zapiekankę makaronową z kurczakiem pojawiają się pomidory, cukinia i papryka. Wszystkie odznaczają się cennymi walorami smakowymi i odżywczymi. Pomidor to źródło likopenu zmniejszającego ryzyko zawału, cukinia odkwasza organizm i wspiera procesy trawienne, a papryka zawiera dużo witaminy C i witamin z grupy B. Dlaczego makaron w zapiekance z kurczakiem powinien być al dente?Rozgotowany makaron to najgorszy koszmar każdego Włocha. Prawidłowo ugotowany makaron powinien być al dente, co oznacza po włosku dosłownie „na ząb”. Nie powinien rozpadać się w ustach, lecz być sprężysty, lekko twardy, wręcz sprawiający wrażenie niedogotowanego. Taki makaron jest też zdrowszy, bo ma niższy indeks glikemiczny niż rozgotowany. Na szczęście na każdym opakowaniu od makaronu znajdziemy instrukcję, ile należy go gotować, aby był al dente. W międzyczasie nie zaszkodzi wyławiać pojedynczych kokardek lub świderek i próbować ich na bieżąco. Warto trzymać rękę na pulsie (i dłoń na pokrętle od kuchenki!).Przepis na zapiekankę makaronową z kurczakiemSkładniki:400 g piersi kurczaka400 g (puszka) pomidorów krojonych 200 g pieczarek150 g makaronu penne/świderek1 średnia cukinia 1 czerwona papryka1 cebula2 ząbki czosnkukulka mozzarelli150 g tartego żółtego sera3 łyżki oleju roślinnegoprzyprawy: curry, słodka papryka, ostra papryka, oregano, bazyliasól, pieprzPrzygotowanie: Zagotuj osoloną wodę z odrobiną oleju. Wrzuć do niej makaron i delikatnie go podgotuj (krócej, niż al dente). Opłucz go na sitku pod bieżącą zimną wodą i przykryj pokrywką.Opłucz i osusz filet z piersi kurczaka. Wykrój ewentualne błonki. Pokrój mięso w kostkę i wrzuć do miski. Dodaj do niej przyprawy: curry, słodką paprykę, ostrą paprykę, sól i pieprz. Wymieszaj kurczaka w przyprawach i odstaw na parę minut.W międzyczasie obierz pieczarki i zetrzyj je na tarce o dużych oczkach. Cebulę pokrój w małą kosteczkę.Na dużej i głębokiej patelni rozgrzej olej roślinny lub oliwę. Wrzuć cebulę i poczekaj, aż się zeszkli. Potem dodaj pokrojonego kurczaka i podsmaż go, aż zbieleje. Dodaj również starte pieczarki. Smaż na małym ogniu.Cukinię i paprykę umyj i osusz. Z papryki usuń gniazdo nasienne. Pokrój oba warzywa w kostkę. Dodaj warzywa do kurczaka. Smaż wszystko razem przez około 10 min, aż warzywa trochę zmiękną.Po tym czasie dodaj puszkę krojonych pomidorów i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Dopraw do smaku oregano, bazylią, solą i pieprzem.Dodaj podgotowany makaron i wymieszaj na patelni z pozostałymi składnikami. Przełóż wszystko do naczynia żaroodpornego. Przykryj je pokrywką lub folią aluminiową.Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Piecz przez około 15 minut.W międzyczasie zetrzyj ser żółty i mozarellę. Wyjmuj zapiekankę i posyp ją serem. Zapiekaj przez kolejne 10 minut bez przykrycia.
Spaghetti bolognese i jego pochodzenieNazwa sosu bolognese pochodzi od włoskiego miasta Bolonia i jest znana od czasów średniowiecza. Jest to sos składający się głównie z mięsa mielonego wołowego, a wcześniej używało się drobno posiekanych kawałaków wołowiny lub wieprzowiny. Dodatkowo dodaje się do niego włoszczysznę oraz trochę pomidorów, ważne jest, aby z nimi nie przesadzić, ponieważ ma być to sos z mięsem, a nie sos pomidorowy. Przygotowany sos podaje się z makaronem własnej roboty. Włosi cenią sobie czas gotowania tej potrawy, który im dłuższy tym lepszy. Dziś spaghetii bolognese robi się w wielu domach na całym świecie, jest to jedno z dań, które kochają prawie wszyscy.Spaghetii bolognese, co potrzebujeszGłównym składnikiem spaghetti bolognese jest mięso, więc zadbaj o to, aby było ono najlepszej jakości i koniecznie wołowe.- 400 g mięsa mielonego- 1 duża cebula- 3 ząbki czosnku- puszka pomidorów krojonych- 2 łyżki przecieru pomidorowego- kawałek selera- średnia marchewka- szypyta soli- szypta pieprzu- szczypta ziół prowansalskich- szczypta oregano- szczypta bazyli- szczypta papryki czerwonej mielonej- jedna surowa papryka czerwona (opcjonalnie!)- dwie łyżki oliwy z oliwek- makaron spaghetii- starty parmezanJeśli chodzi o przyprawy, musisz ich dodać do smaku tak, aby wydobyć aromat z sosu, ale jednocześnie, żeby był on zbilanoswany nie za słony, nie za ostry.Przygotowanie spaghetti bologneseNa początek obierz i pokrój wszystkie warzywa, oprócz czosnku, w kostkę.Oliwę z oliwek rozgrzej na patelni, a następnie wsyp cebulę i przeciśnij przez praskę 3 ząbki czosnku, podsmaż na złoty kolor. Następnie zmielone mięso wyłóż na patelnię i smaż, aż przestanie być różowe. Kolejno dodawaj marchew, seler i opcjonalnie paprykę. Wszystko razem zamieszaj i podsmaż około 5 minut. Otwórz pomidory w puszce i dodaj do mięsa i warzyw, zamieszaj i dodaj przecier pomidorowy. Gdy wszystko już będzie na patelni, dodaj przyprawy, aby wydobyć najlepszy z możliwych smak. Przykryj pokrywką, zmniejsz ogień i zostaw na ogniu jeszcze przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając.W osobnym garnku nalej wody na 3/4 jego objętości, postaw na gaz dodaj szczyptę soli i odrobinę oliwy, dzięki temu makaron się nie sklei. Przykryj garnek pokrywką i poczekaj, aż woda się zagotuje. Następnie dodaj opakowanie makaronu i gotuj wedle wskazówek na etykiecie. Po upływie wyznaczonego czasu odlej makaron do durszlaka i polej zimną wodą, a następnie odłóż, aby cała woda z niego ściekła.Gdy sos i makaron będą gotowe, podawaj je w głębokich talerzach; najpierw makaron, a następnie potem mięso, a na wierzch posyp startym parmezanem.Domowej roboty makaron na spaghetti bologneseJeśli chcesz, aby twoje danie było bardziej domowe możesz przygotować do niego własnej roboty makaron.Składniki:- 5 jajek- 500 g mąki pszennej- łyżeczka soliPrzygotowanie:Mąkę rozsyp na blacie, aby uformowało się coś na kształt wulkanu, do środka wbij jajka i dodaj sól. Całość zagnieć, aby otrzymać jednolitą kulkę (około 10 minut). Kolejno podziel kulkę na trzy części i każdą z nich rozwałkuj na cienki plastry, każdy z płatów odłóż na bok, aby przeschło. Gdy to nastąpi zwiń plastry ciasta w rulon, a następnie pokrój w cienkie paski.Gdy makaron będzie gotowy, ugotuj go tak, jak w przypadku makaronu ze sklepu, ale czas gotowania wyznaczy ci miękkość makaronu.
Kluski śląskie to zdecydowana klasyka tradycyjnej polskiej kuchni, która pasuje do wielu dań, głównie z dużą ilością sosu. Jeśli chcesz, żeby uzyskały idealną puszystość i delikatność, dodaj do ciasta łyżeczkę proszku do pieczenia. Niżej zdradzamy więcej porad, dzięki którym kluski śląskie zawsze wyjdą idealnie. Choć z pozoru może się wydawać, że przyrządzenie klusek śląskich jest zadaniem skomplikowanym i wymagającym. W praktyce jednak nie trzeba znać żadnych tajników i każdy może je z powodzeniem wykonać samodzielnie. W celu cieszenia się puszystymi i delikatnymi kluskami konieczne jest jednak zachowanie kilku ważnych, aczkolwiek prostych zasad. Z ich pomocą każda kluska zachwyci idealnością.
Zawsze w okresie przedświątecznym nasze wydatki znacznie rosną, dlatego warto mieć w zanadrzu przepis na tani obiad. Niżej zdradzamy recepturę na makaron z suszonymi pomidorami z 3 składników. Jedna porcja kosztuje mniej niż 3 zł, co pozwala zaoszczędzić całkiem dużą sumę. Pyszny i sycący obiad dla całej rodziny może być jednocześnie tani bez żadnej straty na jakości. Dowodem na to jest niżej zaprezentowana receptura na makaron z suszonymi pomidorami. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie 3 podstawowych składników, które można kupić w większości sklepów spożywczych. Jedna porcja kosztuje około 2,70 zł. Łącznie z podanych proporcji można zrobić około 5 pełnych talerzy, którymi naje się nawet największy łakomczuch.
Makaron, który pozostał po ostatnim obiedzie, nie musi się zmarnować. Wystarczy kilka dodatków, by przyrządzić z niego smaczne kotlety. Sprawdzony patent na resztkowe danie spodoba się każdemu. Sprawdźcie koniecznie. Kotlety z makaronu są doskonałym daniem, które pozwoli nam wykorzystać zalegające w lodówce kawałki warzyw i wędlin. Przyrządzicie je bardzo szybko, a smak pozytywnie was zaskoczy. Już nigdy nic się nie zmarnuje.