Brukselka potrafi przyprawić nas o szybsze bicie serca. Kojarzona z nieco gorzkawym smakiem mała kapustka będzie wyjątkowo smaczna, gdy upieczecie ją z orzechami arachidowymi. Chrupiący dodatek należy wsypać pod koniec pieczenia. Spróbujecie? Podpowiadaliśmy już jak przyrządzić brukselkę pod serową pierzynką i zdradzaliśmy triki, które są pomocne w usuwaniu zawartej w warzywie charakterystycznej goryczki. Tym razem mamy dla was recepturę, dzięki której przyrządzicie pyszną słodko-słoną i jednocześnie niezwykle chrupiącą wersję małej kapustki.
W każdym domu gołąbki przygotowuje się nieco inaczej, najczęściej zgodnie z recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Najważniejszym elementem tego dania jest farsz, dlatego warto znać przyprawy, którymi najlepiej się go doprawia. Aby uzyskać pyszny smak, dodaj do niego tymianek, oregano czy zioła prowansalskie. Gołąbki stanowią bardzo ważny element tradycyjnej polskiej sztuki kulinarnej i zajmują równie zaszczytne miejsce, co kotlety schabowe czy bigos. Wielu Polaków nie wyobraża sobie choćby jednego tygodnia bez gołąbków na swoim talerzu. Ogromna popularność tej potrawy sprawia, że opracowanych zostało mnóstwo pomysłów na jej doprawienie, co może wywoływać nieco zamieszania. Niżej zdradzamy jakie przyprawy najlepiej pasują do gołąbków.
Obiad bez surówki jest niepełnym posiłkiem, dlatego praktycznie w każdym domu przygotowuje się ją codziennie. Siostra Anastazja zdaje sobie z tego sprawę, dlatego stworzyła wyjątkowy przepis na surówkę z kapusty pekińskiej. Dodaje do niej paprykę, marchew i jabłko, co jest znakomitym połączeniem. Surówka siostry Anastazji charakteryzuje się ogromną chrupkością, soczystością i różnorodnością smaków. Duża ilość świeżych warzyw i owoców to także konieczność, aby zachować dobre zdrowie i kondycję - z nich pochodzi w końcu znaczna część witamin.
Klasyczny bigos jest pyszny i uwielbiany przez większość, jednak istnieje znacznie smaczniejsza wersja. Jest nią bigos staropolski, który w przepisie od Magdy Gessler podkręcony jest dodatkiem karkówki z dzika. Mięso to nadaje całości niezwykłego aromatu i smaku. Bigos staropolski wyróżnia się przede wszystkim wieloma rodzajami pieczonych mięs, wędzonymi wędlinami oraz użyciem czerwonego wina. Nie inaczej jest w przepisie od Magdy Gessler. Bigos wypełniony delikatnymi mięsami, intensywnie pachnącymi przyprawami i mnóstwem kiszonej kapusty jest tak dobry, że nie można powstrzymać się przed kolejną dokładką.
Gołąbki jak za dawnych lat? Właśnie takie przygotujecie z ponad stuletnią recepturą. Pochodząca z książki kucharskiej z 1917 roku metoda znacznie dobiega od znanej nam techniki nadziewania kapusty mięsem i ryżem. Sprawdźcie ją koniecznie.Większość smakoszy przygotowuje gołąbki z mięsno-ryżowym nadzieniem, choć i wersje bezmięsne — np. ta z pieczarkami — są wyjątkowo smaczne. Receptura z 1917 roku zaskakuje brakiem węglowodanów — farsz robi się z samego mięsa, pomijając ryż czy kaszę.
Znudziły wam się schabowe i mielone? Wypróbujcie przepis na wyśmienite kotlety z kapusty kiszonej i ziemniaków. Sycący i aromatyczny rarytas przyrządzony według receptury Tomasza Strzelczyka na długo pozostanie w waszej pamięci. Kiszona kapusta jest bardzo zdrowym produktem, po który warto często sięgać. Z dodatkiem ziemniaków smakuje wyśmienicie. Tomasz Strzelczyk z tych dwóch składników przyrządza wyborne kotlety, które posmakują każdemu. Skusicie się?
Szukasz nietypowej surówki, która będzie zarówna smaczna, jak i wyrazista? Wypróbuj przepis Tomasza Strzelczyka. Kucharz łączy białą kapustą z ogórkami kiszonymi i delikatnie słodką czerwoną cebulką, a całość zwieńcza pysznym miodowo-musztardowym sosem. Sprawdźcie koniecznie. Surówki potrafią być prawdziwymi bombami witaminowymi i o ile warzywa użyte do ich przygotowania nie pływają w majonezie, są też niezwykle zdrowe. Prezentowaliśmy wam już recepturę siostry Anastazji na specjał z buraczków i czerwonej fasoli. Dziś wrócimy do klasyki i zdradzimy patent na słodko-kwaśną surówkę z kapusty i ogórków kiszonych.
Idealna surówka powinna być na tyle uniwersalna, aby można ją było podać do praktycznie każdego głównego dania. Poniżej prezentujemy przepis na surówkę z białej kapusty, która smakuje jak z chińskiej restauracji. Jej słodko-kwaśny smak, wyjątkowa chrupkość i ogromna soczystość tworzą pyszne połączenie. Surówka przyrządzana w chińskich restauracjach jest zwykle bardzo prostym miksem białej kapusty oraz cienko startej marchewki. Dodatkowo warzywa zalane są dressingiem z octu, oleju soli i cukru. Przygotowanie takiej surówki w warunkach domowy jest banalnie proste i zajmuje maksymalnie 10 minut. Jeśli więc ciągle zastanawiasz się, co możesz przygotować do obiadu, wykorzystaj poniższy pomysł.
Surówka z czerwonej kapusty z olejem jest pysznym dodatkiem do obiadu. Surówka dobrze łączy się z daniami mięsnymi, wegetariańskimi i rybami, dodając im lekkiego, świeżego akcentu. Poznaj przepis na surówkę z czerwonej kapusty z olejem do obiadu.Kapusta czerwona dostępna jest w sklepach i warzywniakach niemal przez cały rok, jest delikatna, chrupiąca i bardzo zdrowa- zawiera białko roślinne, błonnik, potas i wiele witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, warto więc włączyć ją do naszej diety.Surówka doskonale smakuje z niemal każdym daniem, z rybami, mięsem, warzywami. Moja ulubiona propozycja podania? Z roladą wołową, pyzami z mięsem lub kopytkami z cebulką, takie zestawy są przepyszne. Surówkę doprawiam cukrem i sokiem z cytryny, możesz zamienić sok na ocet, jednak sok ma delikatniejszy smak.Kapustę czerwoną przygotujesz również w jesienno- zimowej wersji- tu poznasz przepis na duszoną kapustę z jabłkiem i cynamonem, jest doskonała do obiadu, rozgrzewa i syci.
Nie macie pomysłu na przyrządzenie czerwonej kapusty? A może znudziły się wam surówki z tego warzywa? Mamy dla was doskonałą alternatywę. Zupa krem z dodatkiem jabłka, którą przyrządzicie naprawdę sprawnie, przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym smakoszom. Delikatny smak czerwonej kapusty doskonale komponuje się zarówno ze słodyczą jabłek, jak i z ziołami. Modra kapusta czy surówka z marchewką odejdą w zapomnienie, gdy spróbujecie tego specjału. Zupa zachwyci was smakiem i kolorem. Skusicie się?
Macie ochotę na nietypowe gołąbki wegetariańskie? Przepis Anny Lewandowskiej pozwoli wam przygotować pełną smaku w pełni roślinną wersję tej tradycyjnej potrawy. Zawinięta we włoską kapustę kasza gryczana z pieczarkami urzeknie wielu smakoszy. Spróbujecie? Receptury Anny Lewandowskiej zaskakują nietypowy składnikami. Wystarczy wspomnieć jej lekkie pączki czy placki ziemniaczane ze szpinakiem. Gołąbki w jej wykonaniu też będą niezwykłe. Celebrytka przygotowuje do nich wyborny farsz z kaszy gryczanej i pieczarek. Jest smacznie i zdrowo. Skusicie się?
Surówka z młodej kapusty i marchewki do obiadu to lekki i smaczny dodatek do dań mięsnych, warzywnych i ryb. Poznaj przepis na wyśmienitą surówkę z młodej kapusty i marchewki bez dodatku majonezu, czyli bombę witaminową na talerzu.Surówka z młodej kapusty i marchewki to błyskawiczna surówka, którą zrobisz w dosłownie 10 minut. Surówka jest lekka, świeża i rewelacyjna w smaku, jest również bardzo uniwersalna- pasuje do każdego dania, np. do żeberek, pieczonego kurczaka, schabu i smażonych ryb. Surówka to prawdziwa bomba witaminowa- kapusta, marchew i ogórek to przede wszystkim źródło witaminy C, witamin z grupy B, witaminy E, beta- karotenu, potasu, magnezu, żelaza, cynku. Świeży koperek natomiast działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Z młodej kapusty ugotujesz wiele smacznych dań- tu poznasz przepis na lekki kapuśniak z młodej kapusty, idealny w letnie, upalne dni. Jeśli masz ochotę na danie główne- w tym artykule dowiesz się, jak zrobić bigos z młodej kapusty, wychodzi za każdym razem.
Klasyczny bigos, jaki wszyscy znają i uwielbiają, ma jeden duży mankament - wymaga wielu godzin duszenia na wolnym ogniu. Bigos góralski pozwala na skrócenie tego czasu do całkowitego minimum. Intensywny mięsny smak pysznie komponuje się z kwaśną kiszoną kapustą, a niżej zdradzamy krok po kroku jak zrobić to sycące danie. Bigos po góralsku charakteryzuje się przede wszystkim ogromną prostotą. Niewielka lista potrzebnych składników oraz mała ilość pracy sprawiają, że przygotowanie obiadu dla całej rodziny będzie banalnie proste. Proste potrawy opierają się głównie na jakości pojedynczych składników, dlatego warto poszukać najlepszej kiszonej kapusty. Idealnie jest ukisić ją samodzielnie - wtedy dokładnie wiadomo, jaki jest jej skład.
Lubicie gołąbki? A znacie ich bezmięsną wersję? Jeśli nie, czas najwyższy — poznajcie najlepsze na świecie gołąbki po ukraińsku. Wszystko bez mięsa i ryżu, za to z innymi wspaniałymi dodatkami. Dzięki nim gołąbki są lekkostrawne i pożywne i z pewnością zrobią furorę wśród domowników. Koniecznie przetestujcie ten przepis.Gołąbki z kapusty są tą potrawą, którą zawsze chętnie zjemy, choć nie koniecznie chce się ją nam przygotowywać. Wiadomo, jest przy nich trochę pracy, więc nie zawsze znajdziemy wystarczająco dużo czasu, by je przygotować. Jednak naprawdę warto. Zwłaszcza że to danie doskonale nadaje się do odgrzewania. Możecie się więc nim żywić nawet przez 3 dni. Najbardziej znaną u nas wersją gołąbków, są te z dodatkiem ryżu i mięsa. Prawda, są smaczne, ale czasami warto spróbować czegoś nowego. I dla większości osób z pewnością taką nowością będą gołąbki bez dodatku mięsa. Miejsce tego składnika zajmą dziś ziemniaki, a ich dopełnieniem będą zdrowe kasze.
Pierogi można przygotować na wiele sposobów. Regionalny przepis na farsz pochodzący z Kujaw wykorzystuje nietypowe składniki. Do kapusty i grzybów dodajemy gotowane jaja i posiekane orzechy włoskie. Farsz jest zatem bogaty w smaki i tekstury. Warto spróbować. Zdradzaliśmy wam już recepturę na pierogi św. Jacka wypełnione kiełbasą i chrzanem. Podpowiadaliśmy też jak przyrządzić bogate w smaki pierogi kurpiowskie. Tym razem prezentujemy wam wyjątkową recepturę na pierogi kujawskie. Niezwykły sposób ich przyrządzania zachwyci najbardziej wybrednych smakoszy.
Jeśli podczas zawijania gołąbków w liście kapusty zauważyłeś, że farsz jest za mocno zbity i suchy, nie musisz się obawiać. Wystarczy wlać do niego nieco bulionu, aby nadać mu soczystości i lekkości. Po zapieczeniu lub uduszeniu gołąbki będą idealnie wilgotne, a podczas jedzenia będą rozpływać się w ustach. Przygotowanie gołąbków nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Najtrudniejsze jest umiejętne zawinięcie farszu w kapustę, aby liście nie rozpadły się w czasie gotowania. Czynność ułatwi również sposób na uzyskanie wilgotnego farszu. Dolanie do mięsnej masy bulionu spowoduje, że farsz będzie bardziej plastyczny, co przyczyni się do wygodniejszego zawijania. Polecamy wykorzystać wywar na bazie wielu rodzajów mięs, który ma intensywny aromat i nada gołąbkom głębokiego smaku.
Placki ziemniaczane z kapustą kiszoną i gotowanymi ziemniakami to świetna alternatywa dla tradycyjnych placków. Placuszki są puszyste, miękkie, a doprawione majerankiem i kminkiem zyskują niepowtarzalny smak. Poznaj przepis na wyśmienite placki ziemniaczane z kapustą.Placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków i kapustą kiszoną odkryłam jakiś czas temu i są jedną z moich ulubionych wersji dania. Placki są puszyste, mają świetny smak ziemniaków, kapusty, cebuli z wyczuwalną nutą kminku i majeranku, są przepyszne.Placki możesz podać samodzielnie z kwaśną śmietaną, możesz również przygotować do nich mięsny sos węgierski do placków lub sos pieczarkowy. Każda wersja podania smakuje rewelacyjnie i zawsze wszystkim smakuje.Dodatkowym atutem tych niezwykłych placków jest gotowanie ziemniaków, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele czasu na tarcie i odciskanie ziemniaków z wody. Jedyne, co musisz zrobić, to przecisnąć je przez praskę do ziemniaków. Jeśli masz ochotę na placki w nowej odsłonie- tu poznasz przepis na tradycyjne litewskie placki z mięsem, są puszyste, pożywne i pyszne.
Znacie i lubicie surówkę colesław? Kapuściany klasyk w wersji Jakuba Kuronia zawiera pora, który nadaje mu nieco pikantności. Kucharz równoważy ją delikatną słodyczą pomarańczy. Spróbujcie tej interpretacji, a z pewnością ją pokochacie. Popularna surówka colesław doczekała się już odsłony z czerwoną kapustą. Tym razem zdradzamy pyszny przepis Jakuba Kuronia — autora wielu smacznych interpretacji polskiej klasyki m.in. gołąbków. Kucharz dodaje do sosu nieco soku pomarańczowego, przez co specjał nabiera orzeźwiającej nuty. Z pewnością skradnie wasze serca.
Surówka z czerwonej kapusty do słoików to świetny dodatek do obiadu. Surówka z czerwonej kapusty świetnie smakuje z roladkami, schabowym, kurczakiem, pieczoną rybą, a dzięki pasteryzacji możesz cieszyć się jej świeżością i smakiem przez wiele miesięcy. Poznaj przepis na surówkę z czerwonej kapusty do słoików.Surówka z czerwonej kapusty do słoików to prosta i wyjątkowo smaczna surówka, która dzięki aromatycznej zalewie i pasteryzacji zachowuje swoją świeżość i smak przez wiele miesięcy. Po surówkę sięgam za każdym razem, kiedy chcę przygotować smaczny obiad dla najbliższych.Surówka z kapusty czerwonej to wyśmienity dodatek do zrazów i bitek wołowych, kurczaka, kotletów schabowych. Surówka smakuje równie dobrze z pieczonymi i smażonymi rybami, często dodaję ją również do kopytek. Kopytka podsmażone na maśle z cebulką i podane z kapustą czerwoną smakują genialnie. Aby surówka miała idealny smak, a sama kapusta była chrupiąca, zalej poszatkowane liście zalewą i odstaw na 24 godziny, co jakiś czas mieszając. Nie gotuj kapusty na drugi dzień, surową przełóż do słoików, zalej zalewą z sokiem i pasteryzuj. Do słoików przygotuj również surówkę węgierską, czyli surówkę z papryki, cebuli i czosnku w aromatycznej zalewie. Surówka jest idealna do obiadu w zimowe dni.
Szukacie oryginalnego pomysłu na warzywne kotlety? Spróbujcie zrobić je z kapusty włoskiej. Receptura siostry Anastazji pozwoli wam przygotować doskonały obiad bez grama mięsa. Skusicie się? Siostra Anastazja przygotowuje dania bogate w smaki. Wystarczy wspomnieć jej przepis na sałatkę jarzynową czy kotlety schabowe. Tym razem zdradzamy wam nietypowy sposób na przyrządzenie kapusty włoskiej. Kotlety wykonane z tego warzywa z dodatkiem sera zachwycą nawet mięsożerców.
Gołąbki są jedną z czołowych potraw polskiej kuchni, dlatego przykładamy do nich tak dużą wagę. Niestety pomimo dużej popularności potrawy, wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że nie należy przygotowywać jej na chudym mięsie. Zbyt mała zawartość tłuszczu spowoduje, że farsz będzie suchy, zbity i niesmaczny. Niżej wyjawiamy, jak przygotować idealne gołąbki.Gołąbki uznawane są za stosunkowo skomplikowany przepis, który wymaga dużego nakładu pracy i czasu. W praktyce wykonanie ich jest banalnie proste, lecz warto mieć w zanadrzu kilka trików, dzięki którym można ułatwić sobie zadanie. Podstawą większości gołąbków jest farsz, który zwykle składa się z mieszanki ryżu i mielonego mięsa wieprzowego. Co więcej, to właśnie od ich jakości zależy w większości efekt po duszeniu lub pieczeniu.
Cynamon i jabłko stanowią zgrany duet. A gdyby tak wykorzystać go w wytrawnym daniu? Jedna sztuka owocu i odrobina orientalnej przyprawy odmienią wasze spojrzenie na czerwoną kapustę. Skusicie się? Jeśli dotychczas sięgaliście po surówkę z czerwonej kapusty i marchewki lub śląski obiadowy klasyk, czyli kapustę modrą, ten przepis pozwoli wam odkryć nowe oblicze dobrze znanego warzywa. Inspirowany recepturą Gordona Ramseya pomysł na słodko-winny obiadowy dodatek skradnie wasze serca.
Nie ma chyba smakosza, który odmówiłby sobie przyjemności skosztowania gołąbków w sosie pomidorowym. Jarska wersja tej klasycznej potrawy z ryżem i pieczarkami zachwyci nawet najbardziej wybrednych. Będzie miała jeszcze jeden atut — niską cenę. W każdym domu przygotowanie gołąbków będzie odbywało się nieco inaczej. Jedni, zgodnie z tradycją, będą jedli kultową potrawę w wersji bezmięsnej, podczas gdy inni nie odmówią sobie tego dodatku i połączą go z ryżem — tak jak to robi np. Jakub Kuroń. Proponowana przez nas jarska wersja dania zaskoczy was bogactwem smaku.
Idealna surówka do każdego obiadu powinna charakteryzować się łatwością przygotowania i pysznym smakiem. Surówka z przepisu Tomasza Strzelczyka zawierająca białą kapustę, słodko-kwaśną zalewę oraz paprykę sprawdzi się w tym celu idealnie. Użycie octu do zrobienia zalewy sprawia, że surówka przez dłuższy czas się nie zepsuje. Surówka z białej kapusty Tomasza Strzelczyka idealnie komponuje się z mięsnymi daniami, jak i wegetariańskimi. Niezależnie od kulinarnych preferencji gości, taka surówka posmakuje każdemu - wystarczy jeden kęs, aby natychmiast się w niej zakochać. Jeśli chcesz przygotować ją na zapas, aby raczyć się nią później, przełóż surówkę w zalewie do słoika i schowaj go do lodówki. Pamiętaj jednak, że po paru dniach surówka nabierze intensywnie ostrego smaku, który nie wszyscy mogą uznać za apetyczny.
Gołąbki uwielbia wielu smakoszy. Mięsno-ryżowy farsz w delikatnej kapuścianej otoczce potrafi jednak spędzić sen z powiek niejednej gospodyni domowej. Wszystko dlatego, że nawet najdrobniejszy błąd podczas przygotowania może doprowadzić do powstania nieatrakcyjnej wizualnie potrawy. Wiemy, jak temu zapobiec. Nieważne czy gołąbki nadziewacie mięsem, czy też przyrządzacie je w wersji wegetariańskiej — muszą być dobrze zawinięte, by można było je podać gościom. Z naszymi poradami na pewno wam się uda.
Magda Gessler jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej gastronomii opracowała wiele pysznych przepisów. Poniżej prezentujemy jej sposób na pyszne gołąbki, które dosłownie rozpływają się w ustach. Aby danie miało charakterystyczny i intensywny smak, dodaj do niego przynajmniej jedną łyżkę majeranku.Gołąbki są tak popularnym w Polsce daniem, że w każdym domu można znaleźć rodzinne przepisy z wieloletnią historią. Magda Gessler przygotowała recepturę na proste i szybkie gołąbki, które nie zajmą ci całego dnia, tak, jak w przypadku wielu innych wersji wymagających wielogodzinnej pracy. Dużą zaletą są również same składniki, które są do kupienia w każdym sklepie spożywczym za niewielkie pieniądze. Dzięki temu zrobienie pokaźnego objętościowo obiadu, który nasyci i odżywi całą rodzinę, nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.
Karczek w kapuście kiszonej to pomysł na wyśmienite danie obiadowe dla całej rodziny. Pieczona w kapuście z kminkiem i przyprawami karkówka nabiera doskonałego smaku i aromatu. Poznaj przepis na proste, ale przepyszne danie, czyli karczek w kapuście kiszonej.Karkówka w kapuście kiszonej to danie proste, szybkie i genialne w smaku. Przed przygotowaniem potrawy zamarynuj karkówkę na minimum 3-4 godziny, a najlepiej na całą noc. Im karczek dłużej marynuje się w czosnku, oliwie i przyprawach, tym ma pełniejszy i bardziej wyraźny smak.Karkówka doskonale łączy się z kiszoną kapustą. Podsmaż ją wcześniej z cebulką, cukrem, kminkiem i zielem angielskim, a wydobędziesz z niej doskonały aromat. Do przygotowania karczku z kapustą potrzebujesz również bulionu warzywnego, może być również rosół z poprzedniego obiadu. Mięso pieczone z kapustą w piekarniku jest niezwykle miękkie, ma smak oliwy, czosnku, musztardy z wyczuwalną nutą kminku i innych przypraw, którymi karkówka najdzie podczas pieczenia. Danie podaj z ziemniakami tłuczonymi lub puree ziemniaczanym. Karkówka pieczona to jedno z lepszych i smaczniejszych mięs- tu poznasz przepis na karczek pieczony z marchewką i ziemniakami, czyli proste i szybkie danie dla całej rodziny.
Każdy ma swoją recepturę na bigos. Jego podstawowym składnikiem jest kiszona kapusta i mięso, ale jedni dodają do niego świeżą kapustę, a inni nie. Podobnie jest z pozostałymi składnikami. Można go wzbogacić o suszone grzyby, owoce i różne przyprawy. A wiecie, dlaczego warto dodać miód do bigosu? Przetestujcie poniższą recepturę, a poczujecie różnicę.Bigos lubi się długo gotować i być odgrzewanym. Zyskuje też na smaku dzięki licznym dodatkom. Choć z pozoru wydaje się prostą potrawą, to jednak by miał pełen smak, trzeba do niego powrzucać wiele składników. Ciekawym dodatkiem jest miód.