Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Gotowanie

Gotowanie

rosół
29.09.2022 10:50 Zapomnij o makaronie. Teraz rosół podaje się z cudownym, włoskim przysmakiem

Tradycyjny rosół najczęściej podaje się u nas z gotowanym makaronem lub lanymi kluskami. Okazuje się, że dobrze znane lane kluseczki możemy łatwo podrasować na włoską modłę. Delikatne kluseczki straciatella z parmezanem, to niebanalny dodatek do klasycznego, esencjonalnego wywaru. Już dziś zaskocz swoich domowników tym niezwykłym pomysłem na rosół.Kluseczki straciatella w przygotowaniu są łudząco podobne do naszych rodzimych lanych klusków. Poza mąką i jajkiem, zawierają w sobie tarty parmezan, czyli aromatyczny włoski ser dojrzewający. Z takimi kluseczkami nasz rosół zyskuje nowy, zaskakujący wymiar.

mięso w słoiku
29.09.2022 09:04 Babcia pokazała, jak można przechowywać mięso i cieszyć się jego smakiem. Co za patent

Mięso przygotowane w słoikach, to nie lada delikates. Receptura przekazana przez babcię gwarantuje, że ten wyrób będzie zaskakiwał niezwykłym smakiem. Soczysty kawałek mięsa wieprzowego, otoczony w aromatycznych przyprawach a następnie ugotowany we własnym sosie, sprawdzi się wyśmienicie jak zamiennik wędliny lub dodatek do innych dań.Do zrobienia mięsa ze słoika możesz wybrać ulubioną część tuszy wieprzowej. Tak samo dobrze sprawdzi się schab środkowy, łopatka czy karkówka. Dobór przypraw również można modyfikować pod własne preferencje, choć ten babciny przepis opiera się na aromatycznej słodkiej papryce. Wystarczy kilogram mięsa i dwa litrowe słoiki aby wypróbować tę niezwykłą recepturę.

kiszone grzyby
28.09.2022 15:07 Kuroń przypomniał wszystkim jak przygotować grzyby na zimę. Zapomnij o marynowaniu i suszeniu

Grzyby na zimę zwykliśmy suszyć lub marynować. Te metody są dobrze znane, a także przetestowane na wszelkie możliwe sposoby. Jakub Kuroń przypomina jednak o nieco zapomnianym, ale niezwykle prostym systemie przygotowania grzybowych zapasów. Zapraszamy na krótki przewodnik po kiszeniu grzybów na zimę.Grzyby na zimę zakonserwowane przez kiszenie są niezwykle proste do wykonania. Są smaczne, nieco pikantne, a przy tym nie tracą składników mineralnych, w przeciwieństwie do innych metod obróbki. Naczynia z kiszonymi grzybami wymagają przechowywania w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli masz do dyspozycji piwnicę, spiżarnię, lub sporą lodówkę, to te grzyby na zimę są właśnie dla Ciebie.

jajko na miękko
28.09.2022 07:55 Jak ugotować idealne jajka na miękko? Najlepsze kucharki mają 1 trik. Od razu zauważysz różnicę

Odpowiedź na pytanie "jak ugotować jajka na miękko" wydaje się banalna. W praktyce nie zawsze bywa to jednak takie proste, a nasze wymarzone płynne żółtko okazuje się być suche i dogotowane. Z poniższego tekstu nie tylko dowiesz się jak ugotować jajka na miękko, ale także jak na czas gotowania wpływa wielkość jajka, oraz czemu do garnka z wodą warto dodać odrobinę octu.W naszej kuchni jajka przygotowujemy na rozmaite sposoby. O ile ugotowanie ich na twardo, przyrządzenie jajek sadzonych czy jajecznicy nie nastręcza większych problemów, tak kwestia tego, jak ugotować jajka na miękko nie zawsze jest oczywista. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami na ten temat.

Pożywny rosół z niedrogiego mięsa. Prosto, smacznie i ekonomicznie
27.09.2022 15:38 Pożywny rosół z niedrogiego mięsa. Prosto, smacznie i ekonomicznie

Rosół drobiowy to pomysł na aromatyczny i pożywny obiad, który zachwyci smakiem każdego. Rosół gotowany na udkach kurczaka jest prostym, smacznym i ekonomicznym daniem dla całej rodziny. Rosół podaj z makaronem, grysikiem z kaszy manny lub lanymi kluskami.Rosół możemy ugotować również w wersji ekonomicznej, czyli na samych udkach kurczaka. Mięso drobiowe z kością doskonale nadaje się do ugotowania aromatycznego rosołu o doskonałym smaku. Sól do rosołu dodajemy pod sam koniec gotowania, nigdy wcześniej, ponieważ wywar straci smak.Nigdy nie doprawiajmy rosołu kostką rosołową, ponieważ kostka to sama sól i konserwanty. Do rosołu dodajmy świeży lub suszony lubczyk, sól, pieprz i szczyptę kurkumy pod koniec gotowania. Orientalna przyprawa wzmocni aromat i kolor bulionu z kurczaka. Najlepsi kucharze doprawiają rosół wyłącznie naturalnymi produktami.Rosół drobiowy możemy podać z ugotowanym makaronem jajecznym, grysikiem z kaszy manny lub kluskami lanymi z jajka i mąki. Każdy sposób podania zachwyci domowników rewelacyjnym smakiem. Jeśli mamy więcej czasu, możemy samodzielnie przygotować makaron do rosołu, jest prosty i pyszny.

Jesienna wersja bigosu
27.09.2022 13:21 Pyszny bigos bez grama kapusty? Sięgnij po uwielbiany przysmak. Teraz jest najlepszy czas

Bigos z dyni nie zawiera ani grama kapusty. Proste w przygotowaniu danie przypomina o czasach, gdy popularna potrawa wyglądała zupełnie inaczej. Taka wersja z pewnością ma szanse spodobać się waszej rodzinie. Warto wypróbować ją właśnie teraz, ponieważ sezon na dynię już się rozpoczął. Spróbujecie? Dawniej bigos przyrządzało się jedynie z mięsa. Względy ekonomiczne spowodowały, że stopniowo w potrawie zaczęły gościć tańsze składniki m.in. kiszona kapusta. Dopiero w XIX wieku proporcje, jakie znamy dziś, stały się bardziej popularne. Zachęcamy was do zrobienia dania bez kapusty. Zamiast niej skorzystamy z dyni, która jest przyjemnie słodką i smaczną alternatywą. Dodamy do niej kiełbasę i doprawimy ziołami oraz pomidorami. Będzie pysznie.

buraki piec czy gotować
26.09.2022 08:52 Buraki - lepiej piec czy gotować? Wybierz najlepsze rozwiązanie i ciesz się ich doskonałym smakiem

Pysznym smakiem buraków możemy cieszyć się w zasadzie przez cały rok. Warzywa te mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne, jednak użycie ich w kuchni wymaga najczęściej odpowiedniej obróbki termicznej. Jak więc potraktować buraki przed przygotowaniem - ugotować je czy upiec? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.Chociaż buraki możemy z powodzeniem spożywać na surowo, to jednak nie jest to często wybierana opcja. Surowy burak jest bowiem dość twardy a także ma nieco ziemisty posmak, który nie każdemu musi przypasować. Najczęściej wiec zajadamy buraki gotowane lub pieczone.

Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy
26.09.2022 07:50 Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy

Które przyprawy dodaje się na początku, a które na końcu gotowania? Niektórzy doprawiają potrawy wyłącznie solą i pieprzem, inni dodają wiele ziół. Najlepsi kucharze zdradzają, jak doprawiać zupy i dania główne, żeby wydobyć z nich pełnię smaku i aromatu. Przyprawy, suszone i świeże zioła to bardzo istotne dodatki do rosołu, zup i dań głównych. Wydobywają z potraw głębię smaku, wzmacniają również aromat. Nie każdy wie, że nie tylko odpowiednie przyprawy, ale również moment, w którym się je dodaje jest niezwykle ważny, aby ugotować pyszne danie.Wiele osób doprawia dania wyłącznie solą i pieprzem. Inni natomiast dodają różnorodne przyprawy oraz suszone i świeże zioła, które poprawiają smak. Wszystkie przyprawy należy dodawać w odpowiednim momencie, aby danie smakowało idealnie. Najlepsi kucharze zdradzają, kiedy do potraw dodawać sól, pieprz, suszone zioła i inne przyprawy. Ciekawy sposobem na uwydatnienie smaku przypraw jest wysoka temperatura, dzięki której korzenne przyprawy uwalniają niepowtarzalny aromat.

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki
25.09.2022 10:59 Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Wszyscy wiemy, że odpowiednio dobrane mięso, warzywa i przyprawy są kluczem do przygotowania aromatycznego rosołu. Nie każdy jednak wie, że bardzo ważny jest też sposób gotowania wywaru. Liczy się nie tylko czas, ale też moc palnika. Rosół jest wywarem przyrządzanym z mięsa i warzyw. Jeśli więc chcemy, żeby był najsmaczniejszy, musimy go odpowiednio gotować. Na przyrządzenie smacznego rosołu trzeba sobie zarezerwować co najmniej 2,5 godziny. Im więcej mięsa i warzyw w rosole, tym wywar będzie miał lepszy smak. Do rosołu dodajmy porcję kury, solidny kawałek wołowiny i indyka. Te trzy rodzaje mięsa sprawią, że wywar będzie niezwykle esencjonalny. W rosole nie może zabraknąć również sporej porcji warzyw. Do marchewki, pietruszki, pora, selera i opalonej cebuli dodajmy też niewielki kawałek kapusty włoskiej, która dodaje lekko orzechowej nuty i subtelnie wzmacnia smak. Zwykle dodajemy również białą część pora, zieloną wyrzucamy. Jednak dodane pod koniec gotowania liście pora doskonale wpłyną na smak i barwę rosołu.

Naleśniki zrobisz ze zdrowego składnika - prosty przepis
24.09.2022 19:12 Przebojowe naleśniki zrobisz ze zdrowego składnika. Rewolucja w kuchni gwarantowana

Naleśniki lubi wielu smakoszy. Dobrze znany przysmak warto przygotować w lekkiej i zdrowej wersji. Proponujemy zrobienie ciasta na bazie kaszy jaglanej, które smakuje wyśmienicie. Przyrządza się je niemalże ekspresowo, a zachwyca od pierwszego kęsa. Spróbujecie? Naleśniki z kaszy jaglanej sprawdzą się jako baza wielu smakowitych dań. Bezglutenowe i niezwykle lekkie wegańskie ciasto możecie wypełnić zarówno ulubionym dżemem, jak i wybranym wytrawnym farszem. Będzie wyśmienite. Skusicie się?

Kremowa jajecznica na mleku
24.09.2022 18:14 Koniec z masłem i olejem. Teraz jajecznicę smażymy na zupełnie innym składniku

Jajecznica jest jednym z popularniejszych dań śniadaniowych. Lekką i niezwykle kremową wersję potrawy uzyskamy, gdy usmażymy kurzy nabiał na mleku. Zaskoczcie siebie i bliskich wyjątkowo delikatną odsłoną klasyki. Dobrze przyrządzona jajecznica skusi niejednego smakosza. Zamieniając popularne tłuszcze na krowi napój, uzyskamy znakomite efekty. Zapomnicie, że kiedykolwiek smażyliście rarytas inaczej. Spróbujecie?

Na jakim mięsie ugotować rosół?
24.09.2022 15:10 Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Rosół gości w wielu domach. Tradycyjna zupa przygotowywana może być na kilka sposobów. Dawniej, by uzyskać esencjonalne danie, stosowano prostą regułę — na każdego jedzącego musi przypadać pół kilograma mięsa oraz pół litra wody. Porcję rosołową natomiast należy wkładać do zimnego płynu. Wtedy rosół wychodzi najsmaczniejszy.Dobry rosół skusi niejednego smakosza. Wybór mięsa i sposób jego przygotowania ma ogromne znaczenie. Wiedziano o tym już dawno. W poradniku z 1930 roku można znaleźć wskazanie, że gotowanie mięsa na rosół powinno być różne zależnie od jego przeznaczenia. Jeśli zależy nam na smacznych mięsnych kawałkach — gotujemy krótko i we wrzątku. Gdy chcemy uzyskać pełna smaku zupę — wrzucamy mięso do zimnej wody.

Jak ugotować brukselkę żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze zawsze dosypują do wrzątku 1 składnik
21.09.2022 14:36 Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze zawsze dosypują do wrzątku 1 składnik

Brukselka jest warzywem, które wymaga odpowiedniego przygotowania, w przeciwnym razie będzie przegotowana i niesmaczna. Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze dosypują do wrzątku cukier, to skuteczny patent na pyszną brukselkę.Brukselka jest warzywem, z którego wiele osób rezygnuje właśnie przez mocny smak i nieprzyjemną goryczkę. Odpowiednio ugotowane warzywa są jednak delikatne, jędrne i pełne smaku, nie będą również gorzkie. Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka?Brukselkę wykorzystamy nie tylko do zupy jarzynowej. Możemy podać ją jako dodatek do dań głównych, możemy łączyć z innymi warzywami, polać ulubionym sosem lub masłem. Z brukselki przygotujemy również zdrowe przetwory na zimę, kiszona brukselka smakuje wyśmienicie.Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Oprócz cukru bardzo ważny jest czas i sposób gotowania. Brukselkę świeżą gotujemy do 6 minut, mrożoną natomiast do 8. Przegotowana brukselka traci smak i jędrność, dlatego warto jej pilnować.

rosół
21.09.2022 09:50 Rosół wyszedł mętny? Wszystko przez brak 1 dodatku. Koniecznie o nim pamiętaj

Rosół wyszedł mętny? Nie musisz go wylewać, w prosty sposób pozbędziesz się szumowin, które psują całe danie. Sprawdź również, dlaczego rosół zmętniał, możliwe, że popełniłeś jeden z kluczowych błędów podczas gotowania. Jak uratować mętny rosół?Aromatyczny rosół wymaga odpowiednich składników i czasu. Rosół zawsze gotujemy na najmniejszym ogniu przez 2,5- 3 godziny. Aby rosół miał pełny smak, dodajemy do niego dwa lub trzy rodzaje mięsa, sporą ilość warzyw i oczywiście zioła i przyprawy.Jednym z kluczowych składników rosołu jest cebula. Cebulę zawsze opalamy nad ogniem lub kroimy na pół i przesmażamy na suchej patelni. Tak przygotowane warzywo nie tylko nadaje wspaniałego smaku i aromatu, ale i chroni wywar przez zmętnieniem. Jak uratować mętny rosół?Rosół może mętnieć również z innych przyczyn, np. przez nieodpowiednią temperaturę wody lub przez źle rozmrożone mięso. Jak uratować mętny rosół? Nigdy nie wylewaj wywaru, w którym pływa duża ilość szumowin. Rosół wyklarujesz domowymi sposobami w zaledwie kilka minut.

Jak zrobić panko?
18.09.2022 19:06 Jak zrobić panko? Zachwycająca panierka do mięs i warzyw na wyciągnięcie ręki

Panko jest znakomitym dodatkiem do wielu dań. Wywodząca się z kuchni azjatyckiej panierka nieco różni się od klasycznej, znanej w kuchni polskiej otoczki z bułki tartej. Ma jednak podobne zastosowanie. Podpowiadamy jak łatwo przygotować ją w domu. Panko pochodzi z Japonii. Panierka ta charakteryzuje się obecnością większych kawałków pieczywa. Będzie zatem bardziej chrupiąca niż podobna, zrobiona z drobno startej bułki. Spróbujcie ją przygotować w domu i sprawdźcie, jak zmienia smak ulubionych dań, np. smażonych filetów rybnych czy drobiowych.

Jak długo powinno się gotować rosół? 1 patent mocno skraca ten czas
16.09.2022 19:00 Jak długo powinno się gotować rosół? 1 zadziwiający patent mocno skraca ten czas

Rosół jest zupą, która wymaga długiego gotowania. Zwykle jest gotowy po 2- 3 godzinach gotowania na najmniejszym ogniu. Jeśli nie mamy tyle czasu, możemy ugotować wywar w szybkowarze, rosół będzie równie smaczny i aromatyczny, a jego przygotowanie zajmie 30 minut.Jeszcze 30 lat temu szybkowar był w niemal każdej kuchni. Mogliśmy przygotować w nim pasztety, zapiekanki, np. z ryżem i jabłkami, a nawet upiec ciasta. Szybkowary przeżywają teraz drugą młodość i są coraz bardziej popularne, ponieważ to właśnie dzięki nim ulubione dania przygotujemy o wiele szybciej.Rosół gotowany w szybkowarze będzie gotowy po 30 minutach od momentu wrzenia wody, co znacznie skraca czas przygotowywania wywaru. Wysoka temperatura i szczelne zamknięcie powodują, że pół godziny w zupełności wystarczy, żeby ugotować aromatyczny i pełen smaku rosół drobiowy.Do rosołu w szybkowarze dodajemy jarzyny i mięso drobiowe. Nie możemy zapomnieć również o przyprawach i suszonych ziołach- lubczyk, liście laurowe i ziele angielskie to absolutna podstawa. Rosół doprawiamy solą i pieprzem przed samym podaniem.

Lewandowska wrzuca do rosołu składniki, o których nikt by nie pomyślał. Wychodzi idealny
14.09.2022 13:37 Lewandowska wrzuca do rosołu składniki, o których nikt by nie pomyślał. Wychodzi idealny

Rosół to danie, które gotujemy głównie na niedzielny obiad, święta i większe uroczystości. Anna Lewandowska zdradziła swój przepis na wyśmienity rosół drobiowo- wołowy w jesiennej odsłonie, jest jeszcze bardziej aromatyczny, pełny w smaku, a dodatkowo mocno rozgrzewa.Anna Lewandowska gotuje rosół na drobiu i wołowinie z kością. Gotowanie dzieli na dwa etapy: na początku robi bazę, czyli wywar z wołowiny. Dodaje do niego kminek, ocet jabłkowy, a także tymianek i kurkumę. Dopiero później wrzuca warzywa, liście laurowe i kurę. Tak ugotowany rosół ma doskonały smak.Dlaczego warto dodać ocet jabłkowy do rosołu? Ocet rozpuszcza twarde włókna w mięsie, przez co wywar będzie bardziej aromatyczny i treściwy, bo z naturalną żelatyną. Jesienna wersja rosołu to nie tylko mięso, to również odpowiednie przyprawy, jak kminek, tymianek, kurkuma i imbir.Rosół drobiowo- wołowy według przepisu Lewandowskiej zachwyci każdego pełnym, wyraźnym smakiem i wspaniałym aromatem. Zupa jest idealna na jesień, ponieważ dzięki wszystkim składnikom rozgrzewa o wiele lepiej niż tradycyjny rosół, jest również naturalnym lekarstwem na przeziębienie.

Zapomniane zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Dzisiaj prawie nikt ich nie stosuje
13.09.2022 12:49 Zapomniane zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Dzisiaj prawie nikt ich nie stosuje

Rosół jest już tradycyjnym daniem, które przygotowujemy głównie na niedzielny obiad, większe święta i uroczystości. Każdy ma własny przepis na aromatyczny wywar z mięsa i warzyw. Poznaj zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Najważniejsze zawsze było mięso i odpowiednie proporcje.Sekretem doskonałego rosołu jest mięso, warzywa i przyprawy. To dzięki nim wywar ma pełny smak i wyraźny aromat. Rosół gotujmy zawsze z dwóch lub trzech rodzajów mięsa, wtedy będzie najsmaczniejszy. Staropolskie kucharki dodawały również wątróbkę i inne podroby, dzięki którym wywar był jeszcze smaczniejszy.W rosole nie może zabraknąć również warzyw. Marchew, cebula, korzeń i natka pietruszki, seler, por to podstawowe jarzyny. Cebulę dodajmy do rosołu po wcześniejszym opaleniu nad ogniem. Jeśli mamy płytę indukcyjną, cebulę musimy przekroić i podsmażyć na suchej patelni. Staropolskie kucharki dodawały do rosołu również inne warzywa, aby wzmocnić aromat.Zapomnijmy o doprawianiu rosołu kostkami rosołowymi, to sama sól i konserwanty. Kucharki doprawiały wywar tradycyjnie, solą i pieprzem. Dodawały również aromatyczne zioła świeże i suszone, dzięki którym rosół smakował rewelacyjnie.

Magda Gessler, sałatka
12.09.2022 10:01 Sałatka jarzynowa według Gessler. Niebywała pełnia smaku

Sałatka jarzynowa króluje na naszych stołach zarówno na święta, jak i bez specjalnych okazji. Choć trudno w to uwierzyć, jest sposób, który sprawia, że ta potraw może być jeszcze pyszniejsza. Magda Gessler wyjawiła swoją tajemnicę na pyszną sałatkę jarzynową — do jej przyrządzenia używa warzyw gotowanych w rosole.Warzywa na sałatkę jarzynową zazwyczaj gotujemy w wodzie, jednak to te gotowane w rosole zyskują bogaty smak i aromat. Dzięki temu danie wprost zachwyca lekko mięsnym posmakiem. Przy okazji zyskujemy też pyszny wywar, jako bazę na zupę, czy też gotowane mięso, które możemy wykorzystać do innych smakowitych dań. To sprawia, że takie przygotowanie warzyw na sałatkę jarzynową ma same zalety.

Zachwycające kluski śląskie w kolorze słońca. Smaczny i efektowny dodatek do dań
10.09.2022 20:02 Pyszne kluski buraczane. Hitowy dodatek do dań, który zdeklasuje inne rarytasy

Kluski buraczane są świetnym pomysłem na szybki posiłek. Proste w przygotowaniu i niezwykle delikatne danie ze słodkiego warzywa zachwyci całą rodzinę. Koniecznie spróbujcie — wprost rozpływa się w ustach.Nie ma chyba smakosza, którego nie skusiłyby dobrze przyrządzone kluski kładzione. Danie zrobione na bazie buraka będzie równie pyszne co klasyczna, ziemniaczana wersja. Lekko słodki i aromatyczny rarytas możecie połączyć z wieloma dodatkami, za każdym razem uzyskując danie o nieco innym charakterze. Skusicie się?

Sok z pigwy - prosty przepis
10.09.2022 19:05 Niezawodny przepis na sok z pigwy. Polska cytryna zachwyca nie od dziś

Próbowaliście kiedyś soku z pigwy? Choć owoc ten wymaga obróbki przed spożyciem, zrobienie idealnego dodatku do jesiennej herbaty nie jest skomplikowane. Wystarczy oczyścić owoce, pokroić je i zasypać cukrem. Z czasem uzyskamy pełen smaku, zdrowy napój z polskiej cytryny. Spróbujecie? Sok z pigwy jest niezwykle zdrowy. Płyn z kwaśnego owocu obfituje m.in. w witaminę C oraz pierwiastki takie jak żelazo, wapń, potas czy magnez. Sprawdza się w łagodzeniu infekcji i wzmacnia odporność. Pomoże też w zwalczeniu niestrawności lub zgagi. Warto przygotować choć trochę tego dobroczynnego owocowego produktu.

Gotowanie brokuła bez tajemnic
08.09.2022 13:48 Gotowanie brokuła bez tajemnic. Chrupkość i apetyczny kolor gwarantowane

Jeśli nie wiecie, jak powinno wyglądać gotowanie brokuła, mamy kilka prostych wskazówek. Dzięki nim warzywo zachowa swój piękny kolor i będzie pełne smaku. Wystrzegając się prostych błędów, uzyskacie najlepsze efekty. Gotowanie brokuła wydaje się proste. Wrzucamy różyczki do wody, a całość zagotowujemy i wyjmujemy, gdy zmiękną. Czy na pewno w ten sposób uzyskamy smaczne warzywo? Podpowiadamy, jak przyrządzić zielony smakołyk, by zachować to, co w nim najcenniejsze.

Dodaj do rosołu uwielbiane warzywo. Zachwyci kolorem u intensywnym smakiem
06.09.2022 14:35 Dodaj do rosołu uwielbiane warzywo. Zupa zachwyci kolorem i intensywnym smakiem

Rosół gotujemy zwykle na niedzielny obiad, a także podczas spotkań w większym gronie, świąt i większych uroczystości. Mało kto wie jednak, że rosół będzie jeszcze smaczniejszy, kiedy dodamy do niego soczystego pomidora.Do rosołu zwykle dodajemy marchewkę, korzeń i natkę pietruszki, cebulę opaloną nad ogniem, por, seler. Niektórzy dodają również niewielki kawałek główki kapusty, która nadaje lekkiej, orzechowej nuty. Zapominamy jednak o pomidorze, który nadaje kolor i poprawia smak.Nie gotujmy rosołu wyłącznie na porcji rosołowej z kurczaka. Jeśli chcemy, żeby danie miało doskonały, pełny smak i aromat, dodajmy również kawałek wołowiny i indyka. Trzy rodzaje mięsa to sekret fenomenalnego rosołu, który będzie totalnym hitem.Rosół musi gotować się na najmniejszym ogniu przez około 2,5- 3 godziny. W ten sposób uzyskamy pełny, wyraźny smak. Wywar z mięsa i warzyw musi się dosłownie pyrkać. Zrezygnujmy również z kostek rosołowych, nie doprawimy nimi rosołu, dodamy jedynie sól i konserwanty.

Czym zagęścić zupę?
05.09.2022 21:58 Czym zagęścić zupę? Zapomnij o mące i śmietanie, jest coś lepszego

Nie wiecie czym zagęścić zupę? Oprócz klasyki w postaci śmietany czy mąki można wykorzystać kilka innych produktów. Część z nich z pewno macie w kuchni. Podpowiadamy, co będzie skuteczne. Zahartowana śmietana czy przesiana lub podsmażona na maśle mąka nie zawsze sprawdzą się jako zagęstnik do zupy. Zasmażki są ciężkostrawne, a po nabiał nie każdy chce lub może sięgać. Konieczne są więc inne pomysły.

Przepis Gessler na wyśmienity rosół. Żadnych zbędnych dodatków
04.09.2022 08:50 Przepis Gessler na wyśmienity rosół. Bez zbędnych dodatków

Rosół z przepisu Magdy Gessler jest prawdziwą gratką dla każdego smakosza. Ma wyraźny smak i doskonały aromat. Znana restauratorka uzyskuje ten efekt, stosując jedną najważniejszą zasadę. Gotuje bowiem rosół na kilku rodzajach mięs. Dodaje też do niego sporą ilość warzyw i klasyczne przyprawy. Wywar ma doskonały, klasyczny smak. Gessler do rosołu dodaje również świeży lubczyk i natkę pietruszki, zioła są bardzo aromatyczne i świetnie podkreślają smak. Jeśli nie masz świeżego lubczyku, wykorzystaj lubczyk suszony. Gałązka lubczyku to łyżeczka suszonej przyprawy.Nigdy nie dodawaj soli do rosołu na początku gotowania, ponieważ wywar nie będzie miał smaku. Sól zamyka pory w mięsie, a rosół to przecież wywar z drobiu i wołowiny. Nie dodawaj również kostki rosołowej, zupę dopraw przed samym podaniem solą i pieprzem.Mięso i warzywa z rosołu możesz wykorzystać do przygotowania obiadów na kolejne dni, dzięki czemu nic się nie zmarnuje. Z mięsa zrobisz pyszny farsz do pierogów, krokietów, zrobisz również pyzy z mięsem. Z warzyw natomiast możesz przygotować wyśmienity pasztet.

kalafior
03.09.2022 13:14 Czy można jeść surowy kalafior? Nie każdy ma świadomość, łatwo o pomyłkę

Wielu z nas gotuje kalafiora przed podaniem. Prosta kulinarna praktyka nie jest jednak konieczna, bo warzywo nadaje się do spożycia na surowo. Czy każdy może sięgnąć po taki przysmak? Wyjaśniamy, jakie są korzyści i przeciwskazania. Kalafior najczęściej podajemy jako dodatek do obiadu. Nierzadko trafia też do zup. O wiele rzadziej wykorzystywany jest do przygotowania surówki. Niektórzy bowiem nie zdają sobie sprawy z faktu, że warzywo można bezpiecznie spożywać bez uprzedniego upieczenia czy ugotowania.

Jak gotować kukurydzę, by była soczysta?
01.09.2022 19:54 Jak gotować kolbę kukurydzy, by była soczysta? Zasady są niebywale proste

Czy wiecie, jak gotować kukurydzę, by była smaczna? Wyjątkowo soczyste warzywo uzyskacie, jeśli nie dodacie do niego soli przed gotowaniem. W ten sposób uchronicie produkt przed stwardnieniem. Będzie delikatny i pełen aromatu. Skusicie się? Soczysta kukurydza jest nie lada rarytasem. Przyrządzenie jej w domowym zaciszu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trzymać się kilku zasad, a zachwyci smakiem nawet najbardziej wybrednych.

Doskonałe powidło śliwkowe
01.09.2022 13:15 Doskonałe powidło śliwkowe bez odrobiny cukru. Jedz bez wyrzutów sumienia

Czy wiecie, że powidło śliwkowe można przyrządzić bez dodatku cukru? Nie tylko się uda, ale tez będzie lekkie i zdrowe. Sprawdźcie nasz przepis na ten przysmak Smakuje świetnie zarówno solo, jak i w innych deserach. Śliwki już pojawiły się na targu. Pyszne węgierki są idealnym materiałem na domowe powidło. Słodkie i lekko pomarszczone, lecz pyszne owoce najlepiej jest przyrządzać bez żadnych dodatków. Wtedy uzyskujemy najlepsze efekty Spróbujecie?