Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Jajka

Jajka

Jajka na twardo
25.03.2022 22:53 Dlaczego trudno obrać niektóre jajka na twardo?

Smakowite jajka są kulinarną klasyką, którą można przyrządzić na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest ugotowanie ich na twardo. Niestety, niektóre jajka po przygotowaniu sprawiają problemy przy obieraniu.

Jajka z chowu klatkowego znikają ze sklepów
25.03.2022 22:53 Początek końca jajek z chowu klatkowego w Polsce?

Najbardziej popularne wśród konsumentów jajka mają oznaczenie "3". Trójka oznacza właśnie, że jajka pochodzą z chowu klatkowego - najgorszego możliwego sposobu hodowania kur, który wywołuje u nich ogromne cierpienie. Na szczęście w całej Unii Europejskiej zachodzą pozytywne zmiany. Czesi uchwalili ustawę, która całkowicie zakazuje chowu klatkowego kur od 2027 roku. Najwięksi giganci spożywczy, tacy jak Ferrero, Nestlé czy chociażby Mondelez International wystosowali do Unii list, w którym informują, że wspierają zakaz hodowli klatkowej.

wytłaczanka
25.03.2022 22:53 Ukryte funkcje wytłaczanki po jajkach

Jajka najczęściej przechowywane są w specjalnej wytłaczance. Po jakimś czasie nieuchronnie ląduje ona w koszu na śmieci. Niestety, jest to błąd. Papierowe opakowanie ma kilka naprawdę zaskakujących zastosowań.

Sos tatarski
25.03.2022 22:53 Przepis na sos tatarski

Początek historii sosu tatarskiego datowany jest na XVIII, kiedy popularne stały się potrawy gotowane "po tatarsku" - czyli pieczenie lub grillowanie mięsa po uprzednim opanierowaniu w pokruszonym czerstwym chlebie lub specjalnie w tym celu przygotowanych grzankach. Najczęściej składa się on z majonezu, konserwowych ogórków, cebulki dymki, kaparów oraz natki pietruszki. Często korzysta się z kwaśnych smaków, takich jak ocet jabłkowy, musztarda czy sok z cytryny. Poniższa receptura jest jedną z najbardziej tradycyjnych wersji.

jajka
25.03.2022 22:53 Ile można zjeść jajek dziennie?

Jajka są produktem, który możemy podawać na wiele sposobów. Od jajecznicy czy omletu, poprzez ugotowanie go na miękko lub twardo. Nic dziwnego, że ten produkt bardzo często gości w naszej kuchni. Ile jajek dziennie możemy zjeść?

tosty francuskie
25.03.2022 22:52 Przepyszne tosty francuskie jak z czasów dzieciństwa

Wbrew swojej nazwie tosty francuskie wcale nie pochodzą z Francji. Pierwsze wzmianki o podobnym daniu pojawiły się już w IV wieku naszej ery – znaleziono je w dziełach kulinarnych spisywanych starożytną greką i łaciną. Dawniej pieczywo pszenne maczano w samym mleku i podawano jako słodką przekąskę.Namoczony i smażony chleb zawędrował do Niemiec i krajów skandynawskich pod nazwą „biedny rycerz”. Nic w tym dziwnego – danie jest rzeczywiście bardzo tanie i proste, a więc z pewnością było spożywane także przez niezamożnych członków społeczeństwa.Francuska nazwa „pain perdu” („zmarnowany chleb”), została tak naprawdę rozpowszechniona w Anglii. Obecnie francuskie grzanki obtacza się nie tylko w mleku, ale i w rozrobionym jajku. Niektórzy szefowie kuchni serwują bogatszą wersję tostów – chleb moczony w miksturze z wina, cukru i soku z pomarańczy.

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?
25.03.2022 22:52 W jaki sposób sprawdzić czy jajko jest świeże?

Nie da się ukryć, że jajka odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Niektórzy jadają je niemal codziennie. Czasami produkt ten wzbudza pewne wątpliwości. Zwłaszcza jeśli jajka już trochę leżą w naszej lodówce.

Robert Makłowicz zademonstrował przepis na wyjątkowe jajka
25.03.2022 22:52 Zaskakujący przepis Makłowicza na jajka po lyońsku

Robert Makłowicz zna się na kuchni jak mało kto. Jego przepisy nie raz przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Z okazji nadchodzącej Wielkanocy dziennikarz podzielił się recepturami, które dobrze sprawdzą się w trakcie świąt.

Auchan wycofuje ze sprzedaży jajka z chowu klatkowego
25.03.2022 22:52 Auchan potwierdza wycofanie ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego

Firma Auchan jest znaną siecią supermarketów, która swoje korzenie ma we Francji - to w tym kraju powstała jej pierwsza placówka. Firma Auchan jest znaną siecią supermarketów, która swoje korzenie ma we Francji - to w tym kraju powstała jej pierwsza placówka w 1961 roku.Od tego czasu przedsiębiorstwo rozrosło się do ogromnych rozmiarów i swoje sklepy ma w wielu krajach Europy oraz Azji. Od początku tego roku sieć wyeliminowała ze swojej oferty jaja z chowu klatkowego spod marki własnej. Dlatego wybierając się do Auchan, możemy kupić obecnie jedynie jajka marki własnej z hodowli ściółkowych, wolno-wybiegowych i ekologicznych.

Garnek z gwizdkiem
25.03.2022 22:52 Niezwykła cecha kultowego garnka z gwizdkiem

Garnki wykorzystujemy praktycznie każdego dnia podczas gotowania najróżniejszych posiłków. Jeśli do dzisiaj posiadasz garnek ze specjalnym gwizdkiem, możesz uznawać się za ogromnego szczęściarza. Współczesne wersje tego urządzenia nie są tak niezawodne. Dawniej konstruowano w końcu przedmioty z myślą o jak najdłuższej funkcjonalności - a w przypadku ewentualnej usterki, problem musiał być rozwiązywany z łatwością, przy użyciu podstawowych narzędzi. Dzisiaj często kończy się na oddaniu produktu na gwarancję, ponieważ samodzielna naprawa jest zazwyczaj zbyt skomplikowana.

Sos holenderski
25.03.2022 22:52 Przepis na sos holenderski krok po kroku według samej Magdy Gessler

Magda Gessler podzieliła się ze swoimi fanami prostym przepisem, który pewnością nie sprawi dużych trudności nawet największym przeciwnikom gotowania. Korzystając z jej przepisu, z łatwością stworzysz pyszny sos holenderski. Jeśli nie za pierwszym razem, to z pewnością za drugim! A pamiętaj, im więcej czasu w kuchni tym prawdziwy smakosz ma więcej zabawy!

Jak barwić jajka?
25.03.2022 22:52 Naturalne sposoby barwienia jajek na Wielkanoc

Naturalne barwienie jajek jest wspaniałym sposobem na zutylizowanie resztek z produktów spożywczych, których normalnie nie zjadamy. Proces barwienia jest także świetną zabawą dla całej rodziny, w którą warto włączyć najmłodsze pokolenie, które może się dzięki temu czegoś nauczyć. W naszych kuchniach obecnych jest wiele materiałów, z których można sporządzić naturalne barwniki. Niestety większość z nich najczęściej ląduje od razu w koszu po wykorzystaniu jadalnych części. Dlatego w ciągu następnych kilki dni warto zachować chociaż łupiny po cebuli, czy orzechach.

Omlet
25.03.2022 22:52 Omlet z warzywami na dobry początek dnia - niezawodny przepis

Tak naprawdę, ta prosta potrawa w formie placka, była znana już w Starożytnym Rzymie, jednak udoskonalili ją Francuzi, przez co do dzisiaj są uznawani za omletową potęgę. Na polskich stołach znalazły się dzięki Marysieńce Sobieskiej, która przywiozła przepis ze swojego rodzimego kraju, czyli właśnie z Francji. Podczas swoich licznych podróży, królowa rozpowszechniła omlet na terenie całej ówczesnej Polski. Dzięki temu, do dzisiaj możemy cieszyć się jego delikatnym smakiem podczas porannych posiłków.

Sałatka jarzynowa z chrzanem
25.03.2022 22:52 Wielkanocna wersja sałatki jarzynowej

Nie da się ukryć, że sałatka jarzynowa jest nie lada specjałem. Przeważnie nie wywołuje ona u nas większego zaskoczenia. Warto jednak postawić na jej niecodzienną odmianę. Dodatek w postaci chrzanu sprawi, że specjał momentalnie zniknie z talerzy.

Faszerowane jajka
25.03.2022 22:52 Idealne na Wielkanoc - faszerowane jajka z niespodzianką

Jajka są bogatym źródłem substancjo odżywczych, więc dołączenie ich do zdrowej, zbilansowanej diety z pewnością przyczyni się pozytywnie dla naszego organizmu. Jednak pojawia się wiele głosów twierdzących, że jajka są główna przyczyną cholesterolu, a co za tym idzie, zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Po części jest to prawda, jeśli mówimy o osobach przewlekle chorych, szczególnie na serce – one powinny ograniczyć spożywanie tego produktu lub robić to, po konsultacji z lekarzem. Jeśli natomiast jesteśmy zupełnie zdrowi, nasze ciało jest w zdrowej formie, a nasza waga mieści się w przedziałach BMI, to jajka nie wpłyną negatywnie na stan naszego organizmu. Wręcz przeciwnie – dostarcza nam witamin A, D oraz witamin z grupy B.

Jajka w pomidorach
25.03.2022 22:51 Idealne na śniadanie jajka w pomidorach - najszybszy przepis

Śledząc naszą miłość do tego uniwersalnego produktu, nie dziwimy się, że coraz częściej korzystamy z dobrodziejstw innych tradycji kulinarnych. Tym razem świat gastronomiczny zainteresował się szakuszką, czyli izraelską potrawą składającą się z pomidorów, papryki oraz, oczywiście, jajek. Sposób jej przygotowania jest absolutnie wyjątkowy na naszym rodzimym rynku, dlatego też coraz więcej osób stara się spopularyzować tę potrawę w swoich domach. Kolejne restauracje wprowadzają ja do swojego menu, szczególnie tego, proponowanego na śniadania i lunche. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam te potrawę i przedstawimy przepis skomponowany przez samą Anię Starmach.

Koszyczek wielkanocny
25.03.2022 22:51 Co powinno znaleźć się w święconce?

Święconka jest tradycją, która wyewoluowała z obyczaju święcenia całego wielkanocnego pokarmu. Włodarze przywozili cały pokarm w Wielką Sobotę furmankami do kościołów, aby w nich kapłan mógł je poświęcić. Z powodu wygody zdecydowano się jednak, że całość zostanie zmniejszona do symbolicznego koszyczka. Od tego czasu co roku katolicy udają się do swoich kościołów całymi rodzinami, aby poświęcić pokarmy, które będą spożywane następnego dnia. Nikt nie zapomina o włożeniu do święconki jajek czy wędlin - są jednak produkty, o których mało kto by pomyślał.

Jajka po benedyktyńsku
25.03.2022 22:51 Jajka po benedyktyńsku - cudowna śniadaniowa propozycja

Choć nazwa może sugerować związek z zakonem Benedyktynów, jajka po benedyktyńsku nie mają z nim nic wspólnego. Wszystko zdarzyło się ponad 100 lat temu, w 1894 roku w Nowym Jorku. Wtedy to do hotelu Waldorf zawitał emerytowany makler giełdowy, Lemuel Benedict. Oprócz tostów z masłem i bekonem zamówił na śniadanie dwa jajka w koszulkach z sosem holenderskim. Danie to zainspirowało szefa kuchni i wprowadził je na stałe do oferty śniadaniowej. Dzisiaj „jaja Benedykta” są uważane za najbardziej wykwintną wersję jajek na śniadanie. Jeśli chcesz przygotować wymyślny posiłek dla siebie lub swojej drugiej połówki – przygotuj jej jaja po benedyktyńsku! Jaka jest historia jajek po benedyktyńsku?

Muffiny jajeczne
25.03.2022 22:51 Muffiny jajeczne z papryką - przepis na zaskakujące danie

Muffiny wytrawne czy na słodko? Spróbuj jajecznych babeczek z warzywami!Muffiny to babeczki, których nazwa pochodzi od słowa muffin, co w języku angielskim oznacza po prostu „babeczkę” tudzież „bułeczkę jadaną na ciepło z masłem”. Tym, co wyróżnia mufinki, jest ich kształt; są zazwyczaj wysokie i przypominają grzybki. W przeciwieństwie do tradycyjnych babeczek możemy je zjeść zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Rodzajów muffinek jest naprawdę wiele: wyróżniamy muffiny czekoladowe, muffiny bananowe, muffiny piernikowe, muffiny marchewkowe, muffiny dyniowe, a nawet muffiny z kurczakiem i muffiny z pomidorami i bazylią. Wszystkie prezentują się efektownie na talerzu, a przede wszystkim smakują wyśmienicie. Wyjątkowym rodzajem muffiny, która po muffinach odziedziczyła tylko swój kształt, jest muffina jajeczna. Możesz ją zrobić z dodatkiem ulubionych warzyw, np. papryki, szpinaku i szczypiorku.Jajecznica, omlet czy… muffiny jajeczne z papryką?Jajka często goszczą na naszych stołach pod różnymi postaciami. Jajeczne śniadanie możesz przyrządzić na wiele sposobów. Najszybsza w przyrządzeniu jest oczywiście klasyczna jajecznica z dodatkiem szczypiorku, pomidora oraz kiełbasy lub szynki. Równie sprawnie usmażysz omleta; możesz dodać do niego kakao i banany, jeśli marzy Ci się omlet na słodko. Pozostajesz wierny jajkom w wersji wytrawnej? Dodaj do niego suszone pomidory, pieczarki i inne warzywa. Jeśli znudziły Ci się jajka w tej postaci, i masz dużo czasu w sobotni poranek, możesz przygotować jajka po benedyktyńsku z sosem holenderskim lub muffiny jajeczne z papryką. Te pierwsze uważane są za najwykwintniejszą wersję podania jajek na śniadanie; są to jajka w koszulkach, na toście z szynką i serem. Te drugie zrobisz szybciej i będą prezentowały się równie efektownie. Upiecz jajeczne muffiny z papryką i szpinakiem – wyjdzie Ci to na zdrowie!Jedno jest pewne: jajko posiada tak dużo wartości odżywczych, że warto uwzględnić je w swoim śniadaniowym jadłospisie. W jajku znajdziemy witaminy A, E, K, D oraz całą gamę składników mineralnych, m.in. fosfor, potas, sód i wapń. Co więcej, jajko uważane jest za najdoskonalsze i najzdrowsze źródło białka zwierzęcego. Jego żółtko zawiera lecytyny, czyli fosfolipidy obniżające poziom cholesterolu oraz kwasy omega-3 o takim samym działaniu. Swój kolor żółtka zawdzięczają luteinie, która zapobiega uszkodzeniu siatkówki oka i korzystnie wpływa na pracę mózgu. Jeśli dodasz do swoich muffinek paprykę i szpinak, Twoje śniadanie będzie naprawdę zdrowe. Papryka zawiera więcej witaminy C niż cytryna oraz dużo potasu mającego zbawienny wpływ na układ nerwowy i krwionośny. Szpinak z kolei zawiera beta karoten – silny przeciwutleniacz – oraz mnóstwo żelaza i magnezu. Jego spożywanie zapobiega chorobie miażdżycowej. Przepis na muffiny jajeczne z papryką, szpinakiem, serem feta i szczypiorkiemW naszym przepisie na babeczki jajeczne wykorzystaliśmy paprykę, szpinak, ser feta i szczypiorek. Jeśli nie przepadasz za którymś z tych składników, możesz śmiało go wymienić na inny. Do muffinów jajecznych polecamy również pomidora i pieczarki.Składniki:4 jajkaczerwona paprykaduża garść szpinakupół kostki sera feta (ok. 100 g)łyżka posiekanego szczypiorkuszczypta czosnku sól, pieprzPrzygotowanie:Szpinak opłucz pod bieżącą zimną wodą i posiekaj. Umytą paprykę pozbaw gniazd nasiennych i pokrój w kosteczkę. Ser feta również pokrój w kosteczkę.Do dużej miski wbij 4 jajka i roztrzep je z dodatkiem soli, pieprzu i czosnku. Dodaj do jajek posiekany szczypiorek, pokrojone warzywa i ser feta. Delikatnie wymieszaj całość widelcem.Foremki do muffinek (lub kokilki) wysmaruj masłem lub innym tłuszczem, np. olejem roślinnym. Jeśli używasz foremek silikonowych, nie musisz ich natłuszczać.Do tak przygotowanych foremek wlej masę na mufinki. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Piecz muffiny jajeczne około 15 minut. Smacznego!

zupa szczawiowa
25.03.2022 22:51 Czego nie może zabraknąć w zupie szczawiowej?

Zielona zupa szczawiowa to cudowny wiosenny przysmak. Po wielu miesiącach zimy wspaniale jest sięgnąć po sezonowe danie z nowalijek. Warto pamiętać, jednak o kilku szczegółach. W przyrządzeniu szczawiu należy zachować pewną ostrożność.

Aquafaba, czyli wegański zamiennik jajek
25.03.2022 22:51 Aquafaba, czyli alternatywa dla jajka

Dla większości z nas, jajka nie są niczym nadzwyczajnym. Spożywamy je w ciastach, kotletach, omletach i samodzielnie, w jajecznicy, na twardo czy sadzone. Nie każdy jednak, szczególnie weganie, którzy nie jedzą żadnych produktów odzwierzęcych, może raczyć się ich smakiem. Dlatego przez wiele lat ludzie próbowali znaleźć zamiennik dla jajek, który zachowa zarówno ich walory smakowe, wartości odżywcze, jak i właściwości. W końcu udało odkryć się aquafabę, czyli zalewę, w której pływa ciecierzyca. Co ciekawe, odkrycie to jest bardzo młode, ponieważ datuje się je na rok 2012.

Galaretka w kształcie jajek
25.03.2022 22:51 Galaretki drobiowe w kształcie jajek

Jajka, wędliny oraz warzywa bez wątpienia są elementami wspólnymi praktycznie każdej wielkanocnej uczty. Dla niektórych podawanie jednak dokładnie takich samych dań w tym czasie może wydawać się wtórne. Dlatego warto wprowadzić powiew świeżości, gotując galaretę w kształcie jajek. Taki sposób podania produktów, które znajdują się w tym czasie we wszystkich lodówkach w Polsce, dostarcza ogromnej radości głodnym gościom. Co więcej, dzięki niewielkiemu kosztowi i prostocie wykonania, efektowna przekąska nie będzie dla nikogo problemem.

Pękające skorupki jajek podczas gotowania
25.03.2022 22:51 Co zrobić, żeby jajka nie pękały w trakcie gotowania?

Ciężko znaleźć coś gorszego i bardziej irytującego, od pękających jajek podczas gotowania ich w wodzie. Niekiedy nie wystarcza nawet zachowanie podstawowych zasad, takich jak gotowanie jajek o temperaturze pokojowej, czy dolewanie octu do wody. Na szczęście najlepsi kucharze, którzy pracują w luksusowych kuchniach, opracowali banalnie prostą metodę, która pozwala wyeliminować ryzyko pękania praktycznie do zera. Wystarczy użyć w tym celu pinezki lub igły, a zawartość jajka pozostanie wewnątrz skorupki.

Pasta jajeczna
25.03.2022 22:51 Pasta jajeczna wprost stworzona na wielkanocne śniadanie

Dlaczego pasta jajeczna?Pasty to delikatne, kremowe konsystencje robione z różnego rodzaju produktów. Od dawien dawna stosuje się je w kuchni, do smarowania kanapek lub krakersów, a także jako dodatki do dań. Dla osób, które nie przepadają za warzywami, ani mięsem idealnym rozwiązaniem będzie pasta jajeczna, zdrowa i smakowita, idealnie nada się na śniadanie, a także kolację. Sprawdź nasz przepis na przepyszną pastę jajeczną i rozsmakuj się w jajkach na nowo.

Buraczane jajka
25.03.2022 22:51 Cudowny pomysł na "różowe" jajka

Wielkanoc nie obędzie się bez wielu tradycyjnych potraw. Poza żurkiem, białą kiełbasą i sałatką jarzynową, na naszych stołach wręcz nie może zabraknąć jajek. Te będą niezwykle wyglądać w pysznej buraczanej marynacie.Pomysł na różowe jajkaW dzieciństwie dekorowaliśmy pisanki, a teraz możemy stworzyć małe kulinarne dzieło sztuki. Jajka marynowane w buraczkach charakteryzuje nie tylko wyborny smak, ale również ich efektowny wygląd.Danie doskonale sprawdzi się jako przystawka przed uroczystym świątecznym obiadem lub jedna z pozycji śniadania wielkanocnego. Z pewnością wywoła zachwyt naszych bliskich.Chociaż tegoroczna Wielkanoc będzie nieco różnić się od tej, jaką zapamiętaliśmy z minionych lat, to nie warto rezygnować z małego kulinarnego szaleństwa. Proste i pyszne danie może, choć na chwilę wywołać uśmiech na naszych twarzach. Jak je zrobić? Domowy przepis na faszerowane jajka w buraczanej marynaciePotrzebne składniki:6 jajek 2 buraki3/4 szklanki octu2 szklanki wody2 liście laurowe 5 ziaren ziela angielskiego1/2 łyżeczki soli1/2 łyżeczki cukruJak to zrobić?Na początek przygotuj zalewę. Obierz buraki, pokrój je w plastry i wrzuć do garnka wraz z wodą, octem, liśćmi laurowymi oraz ziarnami ziela angielskiego. Doprowadź płyn do wrzenia, a następnie gotuj go na małym ogniu przez 15 minut.Kolejny krok to ugotowanie jajek na twardo. Gdy będą one gotowe, zalewamy je ostudzoną marynatą i pozostawiamy je w najlepiej chłodnym miejscu na około osiem godzin.Tak jak wspominaliśmy wcześniej danie doskonale, się sprawdzi na świąteczne śniadanie lub obiad. Różowe jajka doskonale pasują do domowego chrzanu, klasycznego majonezu lub sosu tatarskiego.Polecamy również nasze przepisy na słodkie świąteczne wypieki. Podawaliśmy między innymi przepis na mazurek kajmakowy oraz babę wielkanocną.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Czy gorące napoje szkodzą zdrowiu?Jak gotować ziemniaki – w zupie czy osobno?Do czego służą dziwne pętle na wózkach sklepowych? Mają ukrytą funkcjęźródło: kulinarnaja.blogspot.com.plZapraszamy na nasz Instagram

jajka
25.03.2022 22:51 Czy istnieją przeciwskazania do jedzenia jajek?

Jajka są wszechstronnym produktem, który bardzo często gości na naszych stołach. Mimo jego powszechności wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, jakie są ich wartości odżywcze oraz niestety, kiedy powinno się ograniczyć ich spożycie.Przeciwskazania do jedzenia jajekNa początek niezbyt przyjemna informacja. Jajka są najczęstszym po mleku krowim alergenem. Niestety, okazuje się, że ten składnik może spowodować wstrząs anafilaktyczny, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy nimi karmić maluchów poniżej pierwszego roku życia.Przez lata "oskarżano" również jajka o podnoszenie złego cholesterolu we krwi. Dlatego, zawsze warto tę kwestię przedyskutować indywidualnie z lekarzem. Z pewnością jajko - jajku nierówne. Ważny jest sposób jego przyrządzenia, ilość, a nawet odpowiednie dodatki.O wiele zdrowsze są jajka gotowane niż te smażone. Ważne jest również ich odpowiednie towarzystwo. Warto podawać jajka np. wraz z zielenią np. sałatą bądź rukolą. Na jakie miksy powinniśmy uważać?Z jakimi produktami nie powinno się łączyć jajek?Okazuje się, że kilka nawet dość popularnych połączeń nie jest korzystne dla zdrowia. Niestety, nie powinniśmy łączyć jajek z rybami. Powód? Zawarta w jajkach awidyna może neutralizować znajdującą się w rybach witaminę B7.Jajek nie powinno się również podawać z ryżem. Chociaż oba produkty posiadają cenne zalety, to przy połączeniu po prostu niemal natychmiastowo tracą swoje atuty. Dlatego, powinniśmy je jeść po prostu z innymi dodatkami.Jeśli dbasz o linię, zrezygnuj z jajek z dodatkiem masła, śmietany i majonezu. Te produkty spowalniają proces trawienia tłuszczów. Staraj się wybierać lżejsze i zdrowsze połączenia smaków jak np. jajka marynowane w burakach (przepis znajdziesz tutaj).Ważna jest również ilość spożywanych jajek. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że można bez większych konsekwencji zjeść 1 lub 2 jajka dziennie. Warto pamiętać o wyborze jajek zerówek, czyli pochodzących z chowu ekologicznego.Więcej na temat prozdrowotnych właściwości jajek przeczytasz w tym artykule.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Dlaczego wkładamy czekoladowego zająca do wielkanocnego koszyka?Wyjątkowe zalety bluszczyka kurdybankaMedia podały nowe informacje o bonie gastronomicznymźródło: poradnik zdrowie/ żywienie.abczdrowie.pl/ wylecz.toZapraszamy na nasz Instagram

Zupa szczawiowa z jajkiem
25.03.2022 22:50 Zupa szczawiowa, niezawodny przepis na polski przysmak

Gdy myśli się o zupie szczawiowej, pierwsze, co przychodzi do głowy to lato! A szczególnie lato na wsi, gdzie szczaw rośnie dziko i można go zebrać w każdej chwili. Kwaśna zupa szczawiowa to zdecydowanie coś, co chciałoby się jeść i jeść. Niestety z racji tego, że szczaw rośnie latem, produkcja tej zupy jest ograniczona. Z pomocą przychodzą nam koncentraty szczawiu, które można użyć do przygotowania zupy, gdy sezon na świeży szczaw się skończył.