Kapuśniak jest jedną z zup częściej goszczących na polskich stołach. Karol Okrasa proponuje przygotowanie go z dodatkiem kaszy gryczanej. Zdrowe ziarno świetnie komponuje się z kwaśnym przysmakiem. Przepis jest bardzo prosty i warty przetestowania. Dobrego kapuśniaku nikt sobie nie odmówi. Wie o tym Karol Okrasa, który proponuje przyrządzenie zupy z jakościowych produktów i wzbogacenie jej w kaszę gryczaną — sycącą, zdrową i pełną smaku. Warto skosztować.
Gołąbki staropolskie są pysznym jarskim daniem. Przyrządzony według przepisu Tomasza Strzelczyka przysmak z pewnością skradnie niejedno serce. Kucharz sięgnął po dawną recepturę, która jest prosta i jednocześnie pozwala uzyskać znakomite efekty. Skusicie się?Staropolski przepis na gołąbki wykorzystuje niemalże same roślinne składniki. Zawinięty w kapustę farsz z ziemniaków i pieczarek jest wyjątkowo smaczny. Tomasz Strzelczyk odnalazł dawny przepis na ten rarytas i podzielił się nim z odbiorcami na swoim kanale Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA. Posiłek jest prosty w przygotowaniu. Warto spróbować.
Kiedy brak jest pomysłu na obiad, a w lodówce są same podstawowe produkty, z pomocą przychodzi patent na smażone placki z kapusty. Wykonanie ich jest bardzo łatwe a rezultat wprost zachwyca. Do tego prosty jogurtowy sos i pyszna zdrowa przekąska jest gotowa.Placki z kapusty robi się podobnie do tych z ziemniaków, jednak wykonanie ich zajmuje dużo mniej czasu. W przypadku kapusty odchodzi żmudny proces obierania i tarcia ziemniaków, gdyż to warzywo wystarczy jedynie posiekać. Te placki z kapusty zaspokoją głód nie tylko w domowym zaciszu, ale są świetną przekąską do szkoły czy pracy.
Gołąbki są jedną ze smaczniejszych potraw kuchni polskiej. Zaproponowany przez Roberta Makłowicza wariant wykorzystujący kiszoną kapustę z pewnością będzie miłą odmianą od klasycznych kapuścianych roladek w sosie pomidorowym. Spróbujcie koniecznie — smak jest niepowtarzalny.Gołąbki inspirowane sarmą, czyli bałkańską wersją roladek z liści winogronach lub kiszonej kapusty, spodobają się nie tylko amatorom kulinarnych urozmaiceń. Pyszny mięsno-ryżowy farsz doskonale współgra ze smakiem fermentowanego warzywa, a przygotowanie go wcale nie jest trudniejsze. Skusicie się?
Gołąbki Wachowicz to tradycyjne gołąbki w zupełnie nowej odsłonie. Farsz z ziemniaków, podsmażonej na maśle cebuli i suszonego majeranku jest bardzo aromatyczny. Jarska wersja pieczonych gołąbków to pomysł na pyszny, rodzinny obiad.Ewa Wachowicz na swojej stronie ewawachowicz.pl dzieli się z fanami przepisami na wiele wyśmienitych potraw, w tym aromatyczne zupy, dania główne, a także ciasta i desery. Wachowicz zdradziła niedawno przepis na gołąbki z ziemniaczanym farszem, które posmakują największym miłośnikom mięsa. Przepis na gołąbki Wachowicz wykorzystany został w artykule.Gołąbki Wachowicz zachwycają delikatnym farszem i miękką kapustą. Gołąbki pieczemy w piekarniku, danie zabezpieczamy zewnętrznymi liśćmi kapusty, dzięki czemu nic się nie przypali. Gołąbki podajemy z sosem pomidorowym lub grzybowym.Jesienią postawmy na sos z grzybów leśnych, będzie bardzo aromatyczny. Zimą, wiosną i latem możemy przyrządzić sos z suszonych grzybów, pieczarek lub kurek. Gołąbki Wachowicz podane z domowym sosem smakują rewelacyjnie.
Placki z kapusty zrobisz szybko i za nieduże pieniądze. A możesz je podać nawet na obiad. Uwielbiane warzywo w połączeniu z mąką i jajkami zamieni się w smaczne danie. Zaserwuj je na przykład z sosem jogurtowo-czosnkowym, a wszyscy się nim najedzą. Kapuściane placki są ciekawą alternatywą dla popularnych placków ziemniaczanych.Wszyscy uwielbiamy placki ziemniaczane, jednak warto również próbować nowych potraw. Jednym z lepszych warzyw do przygotowania placków jest kapusta. To właśnie dzięki niej i kilku dodatkom przygotujemy pożywne danie dla całej rodziny.Placki zrobimy z kapusty, jajek i mąki. Małe placki możemy smażyć partiami albo całą masę przełożyć na patelnię i smażyć pod przykryciem, aż otrzymamy duży, puszysty placek o wyśmienitym smaku.Placki z kapusty możemy podać np. z kwaśną śmietaną, szczypiorkiem, koperkiem lub natką pietruszki. Możemy przygotować również do nich ulubiony sos. Placek będzie nie tylko doskonałym daniem obiadowym. Sprawdzi się też jako pożywny podwieczorek lub ciepła kolacja.
Kiszona kapusta wyszła wam gorzka? Najprawdopodobniej zapomnieliście o jednej prostej czynności, która sprawia, że smak wyrobu nie nabiera nieprzyjemnych nut. Chodzi o ubijanie warzywa. Dzięki niemu w kiszonce nie gromadzą się gazy, które mogą zmieniać smak rarytasu. Gorzkiego produktu nie trzeba jednak wyrzucać. Wystarczy przenieść go do chłodnego miejsca na kilka dni. Zrobiona w domu kapusta kiszona prawie zawsze będzie smaczniejsza niż rarytas ze sklepu. Aby się udała, konieczna jest jednak nie tylko sprawdzona receptura, ale też codzienne ubijanie warzywa w beczce. Jeśli udało nam się o tym zapomnieć — nic straconego. Przeniesienie warzywa do chłodnego pomieszczenia pomoże.
Bigos jest pełnym smaku, sycącym daniem z kapusty. Daria Ładocha proponuje nietuzinkową wersję bezmięsną z dodatkiem suszonych owoców i orientalnych przypraw. Przygotowanie jest proste, a smak rarytasu zachwyca. Warto spróbować — nowa odsłona zaskoczy amatorów klasyki, ale z pewnością się spodoba. Dobry bigos składa się z kapusty, grzybów i ulubionych dodatków. Daria Ładocha zamiast mięs wrzuca do niego przysmaki, które nadają potrawie głębokiego i wyrazistego smaku m.in. imbir, suszone pomidory i morele, słodką żurawinę oraz całą gamę przyjemnie pachnących przypraw. Danie — choć nietypowe — jest obłędnie pyszne.
Klasyczne gołąbki są daniem, za którym wprost przepadamy. Chociaż klasyki ponoć nie należy poprawiać, to Tomasz Jakubiak ma na ten temat odmiennie zdanie. Do tradycyjnego farszu do gołąbków dodaje on pora. Zapraszamy do zapoznania się z tym zaskakującym przepisem.Gołąbki z dodatkiem pora nabierają przyjemnego, pikantnego smaku. Nie bez znaczenia jest też chrupiąca przyjemnie tekstura tego warzywa. Kiedy raz spróbujesz gołąbków z porem, już nigdy nie wrócisz do tradycyjnego przepisu.Poza porem, w gołąbkach Tomasza Jakubiaka napotkamy czarne oliwki. A nawet nie tyle w gołąbkach, co w pysznym pomidorowym sosie, który je otacza. Gołąbki z porem i oliwkami to prawdziwa rewolucja.
Bigos dość często gości w wielu polskich domach. Magda Gessler zdradziła jaki składnik jej zdaniem sprawi, że danie nie będzie smaczne. Dodawany przez wiele osób koncentrat pomidorowy zdaniem celebrytki jest zbędny. Dobry bigos bowiem powinien bazować na kapuście, mięsach i aromatycznych przyprawach. Zgadzacie się? Przyrządzając bigos staropolski, nie używało się koncentratu pomidorowego. Tą regułą kieruje się także Magda Gessler, która uważa, że właściwie doprawiony i przyrządzony na dobrej jakości mięsie specjał z kapusty obroni się sam. Zerknijcie na jej recepturę — jest prosta, a efekty pozytywnie zaskakują.
Golonka pieczona w kapuście jest tradycyjnym daniem, mającym swoje korzenie w kuchni niemieckiej. To właśnie z Bawarii przywędrował do nas zwyczaj pieczenia tej części mięsa wieprzowego. Mimo, że golonka kojarzona jest raczej z typowo męskim daniem, nasza przepyszna golonka pieczona w kapuście zasmakuje każdemu, niezależnie od płci.Golonka pieczona w kiszonej kapuście to proste i aromatyczne danie. Składa się z dużej porcji mięsa, która potrzebuje odpowiednio długiej obróbki termicznej. Zapewniamy jednak, że ta golonka pieczona w kiszonej kapuście jest warta każdej minuty oczekiwania.
Zupa zarzutka jest krewną bardziej popularnego kapuśniaku. Podobnie jak kapuśniak, przyrządza się ją z dodatkiem kiszonej kapusty. Ze względu jednak na uprzednie jej podsmażenie, zarzutka charakteryzuje się wyjątkowo bogatym aromatem.Zupę zarzutkę od kapuśniaku odróżnia sposób przygotowania kapusty. Do zarzutki bowiem warzywo jest podsmażane na rumiany kolor na tłuszczu pozostałym po smażeniu cebuli i boczku. Ten niezwykły smak, znany dobrze naszym babciom, możesz odtworzyć w swojej kuchni już dziś.
Kapusta zasmażana jest jednym z często podawanych dodatków do obiadu. Wersja góralska — zawierająca aromatyczny wędzony boczek — z pewnością przypadnie do gustu amatorom klasyki polskiej kuchni. Tak przyrządzone warzywo zachwyca niezwykłym aromatem. Spróbujecie? Jeśli macie ochotę na kremową, zachwycającą smakiem kapustę zasmażaną, góralska wersja z boczkiem wędzonym jest tym, czego szukacie. Receptura jest niezwykle prosta, a efekty zachwycą nawet najbardziej wybrednych. Równie pysznego dodatku do obiadu dawno nie jedliście.
Kotlety z kapusty włoskiej według siostry Anastazji to pomysł na pyszny, rodzinny obiad. Jarskie kotlety przygotujemy błyskawicznie, a dzięki odpowiednim składnikom danie posmakuje nawet największym miłośnikom mięsnych potraw.Kotlety z kapusty włoskiej to świetna alternatywa dla tradycyjnych kotletów z mięsa. Kotlety z dodatkiem marchewki, sera żółtego i natki pietruszki smakują wyśmienicie i każdy będzie prosił o dokładkę. Kotlety z kapusty przepisu siostry Anastazji możemy podać z wieloma dodatkami. Doskonale sprawdzi się puree ziemniaczane lub z kalafiora, frytki, kasza, ryż. Do kotletów podajmy również jarzyny, np. surówkę, warzywa gotowane na parze, warzywa sezonowe, będzie prosto, zdrowo i pysznie. Kotlety z kapusty mają delikatną, lekko chrupiącą panierkę z mąki krupczatki. Po uformowanie kotletów obtoczmy je w mące i usmażmy na rozgrzanym oleju. Po usmażeniu koniecznie przełóżmy je na ręcznik papierowy, żeby oddały nadmiar tłuszczu.
Kaszanka jest prostym wyrobem wędliniarskim, składającym się z kaszy z dodatkiem krwi oraz podrobów. Okazuje się jednak, ze ten niepozorny składnik możesz prosto przemienić w niebanalną ciepłą przekąskę. Kaszanka zapiekana z kapustą kiszoną i jabłkiem zawojuje każdą imprezą.Kaszanka wyśmienicie komponuje się zarówno z kapustą jak i z jabłkiem. A jeśli połączyć ze sobą wszystkie trzy składniki na raz? Rezultat przechodzi najśmielsze oczekiwania. Wszystkie składniki na pieczoną kaszankę najłatwiej jest upiec w jednej dużej formie. Jeśli jednak posiadasz odpowiednią ilość mniejszych naczyń żaroodpornych, możesz porcje kaszanki zapiekać w nich indywidualnie. Egzamin zdadzą też łódeczki uformowane z papieru do pieczenia. Podana w indywidualnych porcjach kaszanka będzie estetyczną i oryginalną propozycją na niezobowiązujące spotkanie czy imprezę.
Gołąbki są jednym z tradycyjnych polskich dań, któremu wprost nie można się oprzeć. Sekretem przepysznych gołąbków jest odpowiednio długie duszenie ich na wolnym ogniu. Tego dania nie można pospieszać. W zamian odwdzięczy się nam wspaniałą delikatnością oraz cudownym, intensywnym smakiem.Najbardziej tradycyjna odsłona gołąbków to te wieprzowe, w pysznym sosie pomidorowym. Danie to można przyszykować zarówno z młodej jak i starej kapusty. Nasze gołąbki przygotowane są bez dodatku ryżu, przez co zachwycają intensywnym mięsnym aromatem.
Kapusta włoska faszerowana jest pyszną propozycją obiadową, która z powodzeniem zastąpi wam gołąbki. Przygotowanie jest nieco prostsze, a smak urzeka od pierwszego kęsa. Jeżeli szukacie urozmaicenia klasyki — ten przepis zdecydowanie wam się spodoba. Przygotowanie gołąbków wymaga czasu. Kapustę należy podzielić na liście, a potem każdy liść należy wypełnić odpowiednią ilością farszu i starannie zawinąć. A gdyby tak pominąć ten krok i obgotowaną główkę kapusty po prostu wypełnić smakowitym nadzieniem? Będzie równie pysznie.
Parzenie kapusty na gołąbki jest chyba najbardziej niewdzięczną czynnością niezbędną do przygotowania tego dania. Czy wiesz jednak, że aby uzyskać liście do zawijania farszu, wcale nie potrzebujesz garnka z wrzącą wodą? Kapustę na gołąbki z powodzeniem przygotujesz za pomocą kuchenki mikrofalowej. Do przygotowania kapusty na gołąbki w mikrofali, wybierz odpowiedni jej rodzaj. Najlepiej sprawdzą się odmiany delikatne, na przykład kapusta włoska lub pekińska. Ich liście są zdecydowanie cieńsze, niż te spotykane w zwykłej białej kapuście. Dzięki temu uda się je zmiękczyć bez użycia wody.
Robicie surówki z kapusty białej i pekińskiej? Skuście się na surówkę z czerwonej kapusty. Jest zasobniejsza w cenne składniki, a przy tym bardzo smaczna. Dziś proponujemy dodać do niej jabłko, marchew oraz cebulę i wymieszać całość z sosem i natką pietruszki. Powstanie pyszny i apetycznie wyglądający dodatek do niemal każdego obiadu.Surówka z czerwonej kapusty jest rewelacyjnym dodatkiem np. do pieczonego mięsa, rolad wołowych, pierogów, pyz, kopytek. Możemy podać ją również z plackami z ziemniaków i ulubionych warzyw, rybą pieczoną i każdym daniem, na jakie mamy ochotę.Do surówki koniecznie przygotujmy sos na bazie majonezu, oliwy z oliwek i octu. Doskonale podkreśli on smak całości i sprawi, że surówka nabierze charakteru. Po przygotowaniu surówki wstawmy ją do lodówki na godzinę. W tym czasie wszystkie smaki się poprzenikają i surówka będzie smaczniejsza. Mało kto wie, że czerwona kapusta nie dość, że ma mało kalorii, to jest również źródłem wielu witamin, między innymi witaminy C, K, witamin z grupy B, a także żelaza, magnezu i wapnia. Surówka jest szczególnie polecana w okresie jesienno- zimowym, żeby wzmocnić naszą odporność.
Kiszonki są modne i zdrowe. A kiszona kapusta jest prawdziwą królową kiszonek. Można z niej przygotować wiele potraw i podać ją do obiadu. Dziś powiemy Wam, jak ukisić kapustę w słoiku. Pyszny, domowy specjał sprawdzi się nie tylko w zimę. Można po niego sięgnąć już tydzień po nastawieniu. A słoik kiszonki będzie idealną porcją na jeden raz. Producenci żywności czasami do kapusty kiszonej dodają środki konserwujące, a nawet ocet, dzięki którym kapusta długo utrzymuje swoje walory. Taka kiszonka nie ma jednak tych zalet, których oczekujemy. A ponieważ nastawienie kapusty do kiszenia jest bardzo proste, naprawdę możemy zrobić to własnoręcznie. W poniższym przepisie przetwarzamy 1 kg surowej kapusty. Jednak oczywiście proporcje możemy dostosować do swoich potrzeb. A kiszenie kapusty w słoiku jest naprawdę wygodne i kapusta nie zajmie wam dużo miejsca w kuchni. Nie przygotowujcie więc na raz wielu słoików. Pamiętajcie, że kapusta kiszona będzie gotowa mniej więcej po tygodniu.Podczas ubijania kapusty kiszonej w słoikach warzywo puści dużo soku. Kapusta poddawana procesowi fermentacji musi być całkowicie przykryta warstwą soku, w przeciwnym wypadku może się zepsuć.
Gołąbki są jednym z często goszczących na naszych stołach dań. Przygotowanie ich w piekarniku i bez zawijania w kapustę zajmie wam znacznie mniej czasu, a danie będzie równie smaczne. Patent Maryli jest niezawodny. Spróbujcie?Nie ma chyba smakosza, który odmówiłby sobie dobrych gołąbków. Kultowe danie warto przyrządzić z pominięciem zawijania mięsa w liście kapusty — wystarczy poszatkować warzywo, dodać je do farszu i uformować kotlety. Będzie równie pysznie, a pracy zdecydowanie mniej. Skusicie się?
Chińska surówka z białej kapusty jest świetnym pomysłem na pełen charakteru dodatek do obiadu. Sos z dodatkiem octu ryżowego sprawia, że warzywa są przyjemnie chrupiące i orzeźwiające, a smak niezwykle głęboki i wyrazisty. Koniecznie spróbujecie — będzie lepsza niż w niejednym „chińczyku".Prosta i pełna smaku surówka chińska świetnie pasuje do dań z ryżem i nie tylko. Jej przygotowanie nie jest trudne, a efekty będą zachwycające. Zróbcie od razu dla całej rodziny, a na pewno poproszą o dokładkę.
Surówka z kapusty z dodatkiem miodu, sezamu i sosu sojowego będzie pysznym dodatkiem do obiadu, azjatyckich potraw, a także do dań z grilla. Surówka jest kolorowa i pełna smaku. Doprawiona szczypiorkiem lub świeżą kolendrą dosłownie rozpływa się w ustach.Surówka azjatycka zachwyca smakiem i charakterem. Orientalne dodatki świetnie łączą się z biała kapustą, marchewką i porem. Surówka jest prosta w przygotowaniu i tak smaczna, że każdy będzie prosił o dokładkę.Do surówki koniecznie dodajmy kawałek świeżego imbiru. Imbir wzmocni smak całego dania. Przysłowiową wisienką na torcie jest sezam, który dodaje orzechowej, słodkiej nuty. Cała surówka jest doskonale wyważona i smakuje jak z chińskiej lub tajskiej restauracji.Kuchnia azjatycka słynie z wyraźnie dobrawionych, często pikantnych dań. Jeśli również lubimy pikantne potrawy, do surówki dodajmy posiekaną papryczkę chili. Surówkę po przygotowaniu podajmy od razu. Możemy przechowywać ją również w lodówce, jednak po czasie będzie o wiele pikantniejsza.
Gołąbki po śląsku zachwycają wyraźnym, mięsnym farszem i wyśmienitym sosem pomidorowym. Gołąbki to danie, które przygotujemy naprawdę szybko, a cała rodzina będzie zachwycona z pysznej niespodzianki na obiad.Gołąbki po śląsku to gołąbki z farszem z mięsa mielonego i ryżu. Całość dopełnia sos pomidorowy gotowany z bulionu i tłuszczu, który powstał podczas duszenia gołąbków na maśle. Tak przygotowany, domowy sos ma wyjątkowy smak.Do gołąbków wykorzystajmy kapustę białą. W sklepach możemy również znaleźć kapustę holenderską o spłaszczonej główce, ta odmiana również świetnie nadaje się do zawijania, a jej liście są równie jędrne i delikatne w smaku.Farsz na gołąbki doprawmy koniecznie suszonym majerankiem. Przyprawa rewelacyjnie podbija smak mięsa mielonego i ryżu, sprawiając, że danie będzie jeszcze lepsze i bardzo aromatyczne. Gołąbki najpierw dusimy na maśle, następnie wlewamy sos pomidorowy, tak przygotowane błyskawicznie znikną z talerzy.
Popularna surówka z białej kapusty jest dobrym dodatkiem do wielu dań. Pasuje do tradycyjnego obiadu, dań z grilla, ryb, drobiu a nawet jako dodatek do kanapek. Możesz w łatwy sposób przyrządzić ją w swojej kuchni. Wystarczy kilka kroków aby cieszyć się nią na swoim stole.Surówka z białej kapusty to sprawdzony a zarazem prosty przepis. Nie zawiera octu, więc jest delikatna w smaku. Samo przygotowanie jest szybkie, warto jednak schłodzić surówkę przed podaniem.
Surówka z białej kapusty i pomidorów jest pysznym i oryginalnym dodatkiem do obiadu. Będzie gotowa błyskawicznie, a jej smak zachwyci wszystkich domowników. Surówka pasuje zarówno do dań mięsnych, wegetariańskich i ryb.Obiad bez surówki nie będzie kompletny. Surówkę przygotujemy z każdego warzywa sezonowego, doprawimy świeżymi i suszonymi ziołami, oliwą, majonezem, ulubionym sosem. Surówka z białej kapusty i pomidorów to absolutny hit, jest prosta, lekka i bardzo smaczna.Do surówki nie potrzebujemy wielu składników, wystarczy kapusta, pomidory, cebula, szczypiorek lub koperek i oliwa z oliwek. Surówka jest delikatna, lekko słodka i wygląda bardzo apetycznie, koniecznie musisz jej spróbować.Surówkę doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą cukru. Cukier jest ważnym dodatkiem, ponieważ dzięki niemu posiekana cebula nie będzie aż tak intensywna i ciężka. Cukier dobrze wpłynie również na smak pomidorów i wydobędzie z nich to, co najlepsze.
Zapraszamy na szybki bigos idealny na ciepłe dni. Robi się go bez dodatku kiszonej kapusty, dzięki czemu jest delikatniejszy w smaku. Miejsce suszonych grzybów zajmą w nim pieczarki, a mięsa — kiełbasa. Nasz bigos nie wymaga długiego gotowania, a wychodzi naprawdę smaczny. Bigos jest tradycyjną, polską potrawą kojarzoną głównie z porą jesienno-zimową. Nie obędą się bez niego Święta Bożego Narodzenia ani sylwestrowa impreza. Jego podstawą jest zwykle kiszona kapusta i duży dodatek mięs. Dzięki temu danie to jest sycące i bardzo smaczne. Jeśli jednak macie ochotę na bigos teraz, latem, możecie go przygotować w nieco lżejszej wersji. Oczywiście kupicie bez problemu kapustę kiszoną — świeżą lub jeszcze z poprzedniego sezonu. Jednak jeśli chcecie ugotować bigos szybciej i w lżejszej wersji, postawcie na zwykłą, słodką białą kapustę.
Polecamy pyszną surówkę z kapusty pekińskiej. Będzie idealna do kotleta i nie tylko. Jest prosta i szybka w wykonaniu, bo wystarczy poszatkować kapustę i dodać do niej kilka składników. Surówka ma wyważony smak, więc z pewnością posmakuje każdemu.Kapusta jest wdzięcznym produktem na surówkę. Niewiele kosztuje i ma dość neutralny smak. Zwykle sięgamy po kapustę białą, ale można też po włoską, czerwoną czy pekińską. Ta ostatnia wyróżnia się delikatnością i chrupkością. Przygotuj z niej surówkę do dzisiejszego obiadu.