Placki ziemniaczane wywodzą się z chęci wykorzystania każdej dostępnej ilości jedzenia. Jeśli z obiadu pozostały jakieś resztki, ówczesne panie domu ze skrupulatnością przygotowywały z nich pyszne potrawy dla całej wielkiej i głodnej rodziny. Poniższa receptura zawiera gotowane kartofle, w przeciwieństwie do wielu innych przepisów na placki ziemniaczane, które traktują o surowych ziemniakach tartych na tarce. Ugotowane kartofle sprawiają, że placki są znacznie delikatniejsze w fakturze i wręcz rozpływają się w ustach.
Placki ziemniaczane zalicza się do grona przysmaków, które na stałe wpisały się w naszą rodzimą kuchnię. W każdym domostwie przyrządza się je odrobinę inaczej. Niektórzy stosują triki, dzięki którym placki ziemniaczane są jeszcze lepsze.
Placki to jedna z najprostszych, a zarazem z najbardziej wdzięcznych potraw, które możemy przygotować na szybko. Smakują doskonale zarówno w słodkiej wersji, jak i we wszelkich wytrawnych wariacjach. Placki z kiszonej kapusty mają długą tradycję i nasze babcie świetnie znały ich recepturę. Dziś ich smak przypomina nam niezawodna Ewa Wachowicz, która słynie z wielkiego szacunku do polskiej tradycji kulinarnej.
Placki ziemniaczane uwielbiane są przez niemal wszystkich. Niestety, nie zawsze mamy czas aby przygotować je od podstaw, a przy okazji czynność tarcia ziemniaków zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych.Tu z ratunkiem przybywamy my, z przepisem na ekspresowe placki ziemniaczane z już ugotowanych ziemniaków. Już po pierwszym kęsie zakochasz się w tym smaku, chrupiąca skórka i delikatne wnętrze to jest to, co smakosze uwielbiają najbardziej
Placki ziemniaczane mogą, na pierwszy rzut oka, wydawać się daniem banalnie prostym - nasze babcie i mamy smażą je od wielu lat, a my dalej kultywujemy tę tradycję. Wiele wskazuje jednak na to, że można ulepszyć je jeszcze bardziej, wystarczy skorzystać z łatwego tricku. Polega on na starciu kartofli w taki sposób, aby uzyskać dwie różne ziarnistości. Połowę bulw ściera się na tarce o dużych oczkach, a resztę ziemniaków rozdrabnia się na najmniejszych oczkach. Dzięki temu placki stają się chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku.
Wyborne placki ziemniaczane niejednokrotnie wywoływały u nas zachwyt. Nie bez powodu tak łatwo natknąć się na wielbicieli tego smakowitego dania. Okazuje się, że nawet tak popularny smakołyk, jak placki ziemniaczane można przyrządzić w zaskakującej wersji.
Placki ziemniaczane są daniem, które zajmuje specjalne miejsce w naszych sercach. Uwielbiamy je nie tylko za doskonały smak, ale także za niezwykłą prostotę i uniwersalność. Najłatwiejszy przepis na placki zawiera tylko jeden składnik, a dzisiejszy przepis będzie odkryciem dla każdego smakosza.Wyżej wspomniana uniwersalność wynika z mnogości form podania placków ziemniaczanych. Możemy jadać je na słodko ze śmietaną i cukrem albo zupełnie samodzielnie. Z chrupiącymi plackami także idealnie łączą się wszelkiej maści gulasze i sosy. Z nutką wstydu przyznajemy także, że zdarzało nam się jadać je nawet z ketchupem.
Placki kukurydziane są dobrą alternatywą dla tych przygotowanych z ziemniaków. Zawierają one o wiele mniej tłuszczu, a ich smak sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Z pewnością warto sięgnąć po niezawodny przepis na pyszne plecki kukurydziane.
Placki ziemniaczane klasycznie jadamy właśnie dla ich chrupiącej skórki i miękkiego wnętrza. Ziemniaki są jednak tak uniwersalnym składnikiem, że możemy je w niezwykły sposób zmodyfikować. Puszyste placki ziemniaczane to prawdziwy hit. Ogromnym atutem tego przepisu jest prostota. Aby otrzymać zaskakujący efekt, nie musimy dodawać właściwie nic więcej niż zazwyczaj. Jedyne czego potrzebujemy to piana z białka jajka, która nada im zupełnie nowego charakteru.
Placki ziemniaczane wydają się daniem, którego nie da się już udoskonalić - jego prostota jest tak duża, że każdy może bez większych problemów przygotować placki. Tomasz Strzelczyk pokazał jednak, że nawet je można przygotować w znacznie lepszy sposób. Tomasz Strzelczyk był uczestnikiem programu MasterChef. Od tego czasu prowadzi bardzo popularny kanał na platformie YouTube, na którym zamieszcza krótkie i często proste przepisy na klasyczne dania kuchni polskiej i wielu innych.
Placki ziemniaczane to prosta potrawa, z którą bez większych problemów poradzą sobie nawet początkujący pasjonaci kuchni. Warto jednak pamiętać o 2 szczegółach, które sprawią, że potrawa będzie nieziemsko chrupiąca.Po pierwsze ziemniakiOkazuje się, że nie każde ziemniaki nadają się na placki. Dlatego, wszyscy, którzy uważają, że wystarczy chwycić dowolny worek w sklepie, są w błędzie. Eksperci kulinarni twierdzą, że na placki najlepsze będą ziemniaki typu B (Irga, Flaming, Sante) i C (Bryza, Gracja, Gustaw). Wyżej wymienione warzywa są mączyste, co oznacza, że zawierają dużo skrobi. To właśnie ona nadaje ziemniakom chrupkości. Dodatkowo są również najmniej wodniste, co jest szczególnie istotne przy smażeniu placków ziemniaczanych.Sztuka smażeniaWażnym elementem przyrządzania placków ziemniaczanych, jest ich odpowiednie smażenie. Wiele osób twierdzi, że jest ono wręcz kluczem do sukcesu smaku tej potrawy.Do tej czynności koniecznie wybierzmy patelnię z grubym dnem i nieprzywierającą powierzchnią. Najlepiej smażyć placki na oleju z pestek winogron lub rzepakowym, ponieważ oba mają wysokie punkty dymienia.Podczas smażenie nie powinniśmy ruszać placków. Po wyłożeniu ciasta na patelnię należy poczekać, aż utworzy się na nim chrupiąca skórka i dopiero wtedy obrócić placek na drugą stronę.Przenigdy nie należy również pośpieszać procesu smażenia się placków. Powód? Gdy je obracamy lub przesuwamy, sprawiamy, że nasiąkają one tłuszczem, co w rezultacie sprawia, że stają się miękkie i niezbyt smaczne.Ważnym elementem placków ziemniaczanych jest również mąka. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest tylko jeden z jej rodzajów, jest najlepszym wyborem. Szerzej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Polecamy również doskonały przepis na to danie autorstwa Ani Starmach.Jesteście miłośnikami placków ziemniaczanych? Jakie są Wasze sekretne sposoby na smak tej potrawy?Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Niezwykłe zalety żurkuKontrowersyjny dodatek do flaczkówObłędny przepis Tomasza Strzelczyka na sałatkę jarzynową
Placki ziemniaczane są wręcz idealnym pomysłem na szybki obiad dla ludzi, którzy nie mają zbyt wiele czasu, aby stać w kuchni nad gorącymi i parującymi garnkami. Warto jednak doprowadzić swoje placki do perfekcji, aby zawsze były pyszne. Jednym z głównych składników, oczywiście poza samymi ziemniakami, jest mąka. Rodzajów tego produktu jest wyjątkowo dużo na rynku, dlatego poniżej prezentujemy najlepszy możliwy wybór, jeśli chce się usmażyć najpyszniejsze placuszki.
Placki ziemniaczane to jedna z ulubionych, szybkich potraw Polaków. Ich wykonanie jest proste i wystarczy nieco sprawności, by za każdym razem wychodziły smakowicie. Zazwyczaj do ich przygotowania potrzebujemy mąki oraz jajka, ale Ania Starmach zna szybszą recepturę.
Placki ziemniaczane powinni być złociste i chrupiące w każdym kęsie. Mocno ziemniaczana przekąska doskonale komponuje się zarówno ze szlachetnymi gulaszami, jak i pospolitymi dodatkami takimi jak śmietana i cukier. Niektórzy amatorzy jadają ją nawet z ketchupem. Jednak żaden dodatek nam nie pomoże, jeśli placki ziemniaczane, zamiast przyjemnie chrupać, są nasączone olejem, który czujemy na języku nawet już po zjedzeniu swojej porcji placków. W takim wypadku wystarczy prosta czynność, a placki będą lekkie i przyjemne dla żołądka.
Placki ziemniaczane doskonale smakują w różnych postaciach. Wiele osób preferuje jeść je na słono, z mięsnymi sosami czy śmietaną. Inni decydują się na dodawanie do nich dżemów, cukru pudru czy bitej śmietany - takie placki przypominają bardziej deser. Niezależnie od formy, którą lubisz, placki muszą być chrupiące. Gdy stają się gąbczaste i nieprzyjemnie miękkie, frajda z jedzenia znika całkowicie. Z tego powodu wskazujemy poniżej jak smażyć placki ziemniaczane, aby za każdym razem wychodziły idealnie.
Placki ziemniaczane każdy zna - starte ziemniaki z cebulą i dodatkami, które smaży się na rozgrzanym oleju. Taka forma gotowania ziemniaków jest bardzo popularna na całym świecie, w końcu dostarcza niezapomnianych wrażeń smakowych. Anna Lewandowska podziela miłość Polaków do placków ziemniaczanych, jednak postanowiła pójść o krok dalej. Przygotowała sama swój własny przepis, w którym znajduje się jeden dodatek, który zmienia wszystko. Liście szpinaku świetnie tutaj pasują.
Ziemniaki wielokrotnie potrafiły wywołać u nas zachwyt. Przeważnie placki na ich bazie wykonujemy w tradycyjny sposób. Nie oznacza to jednak, ze nie można pozwolić sobie na odrobinę innowacji. Placki ziemniaczane po rosyjsku można za takową uznać. Wszystko za sprawą farszu.